Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Πάνο, αν εκανες κ αλλαγή φίλτρου κ σου έμεινε τόσο δεν στο στραγγιξαν καλά..  με αλλαγή φίλτρου παίρνει 4 με 4,1 λίτρα κ χωρις αλλαγή ~3.8..
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
ευχαριστω ,και εγω 3.8 λιτρα θυμομουν χωρις αλλαγη φιλτρου !
 

vaso

Rookie
Oct 28, 2013
31
0
0
με πιεση ελαστικων 2,4 ειχα καταναλωση 9,2  μετα την αλαγη με mobil 8.1.ειπατε κατι ............
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μεγάλη διαφορά, αν και φυσιολογική θα έλεγα. Πίεση 2,4; Λίγο δεν είναι; ???
 
kostg said:
Μεγάλη διαφορά, αν και φυσιολογική θα έλεγα. Πίεση 2,4; Λίγο δεν είναι; ???

θες πάνω απο 34psi ?    :eek:

vaso said:
με πιεση ελαστικων 2,4 ειχα καταναλωση 9,2  μετα την αλαγη με mobil 8.1.ειπατε κατι ............

πριν πόσο πίεση είχαν? το 9.2  με 8.1 δεν μου λέει κάτι γιατί έχει να κάνει και με τον καιρό. Όσο πιο κρύο έχει τόσο πιο πολύ μίγμα βάζει μέσα  ;) . Πραγματική μέτρηση θα μου έλεγε κάτι και όχι του υπολογιστή.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
fiestass7 said:
Πάνο, αν εκανες κ αλλαγή φίλτρου κ σου έμεινε τόσο δεν στο στραγγιξαν καλά..  με αλλαγή φίλτρου παίρνει 4 με 4,1 λίτρα κ χωρις αλλαγή ~3.8..

Έκανα λάθος...δεν είχα πάρει 4 λίτρα λάδια αλλα 5 τελικά.
Μαζί με αλλαγή φίλτρου από τα 5 λίτρα μου έμειναν 300 ml περίπου.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
kostg said:
Μεγάλη διαφορά, αν και φυσιολογική θα έλεγα. Πίεση 2,4; Λίγο δεν είναι; ???
2.4 bar = 35psi περιπου,πιστευω οτι ειναι και παραπανω απ'οτι λεει ο κατασκευστης βλεποντας οτι το αμαξι φοραει και 15αρες.
Τωρα για την καταναλωση,μπορω να πω οτι ειναι εντυπωσιακη η διαφορα και δυσκολευομαι να την πιστεψω(μην με παρεξηγησετε).Η φυσιολογικη καταναλωση σε ενα 1.4 ειναι εκει στα 8+_  ,δεν νομιζω να οφειλεται η διαφορα μονο στην αλλαγη λαδιων.
Αν ειναι παντως ετσι να βαλω και εγω στο ρημαδι μου.

Στο 1.6 η χωρητικοτητα σε λαδι ειναι 3.8 χωρις φιλτρο και 4.1 με φιλτρο αλλα ακομα και αν το αφησεις να στραγγιξει μαζι με αλλαγη φιλτρου πανω απο 4 λιτρα δεν προκειται να παρει.Παντα καπου θα κρατησει μια  μικρη ποσοτητα.
Εγω με το περισσευμα λαδιου του εκανα και ενα ξεπλυμα  giggle
 

vaso

Rookie
Oct 28, 2013
31
0
0
2.4 ειχα και πριν και ο αντρας μου ειναι σχολαστικος σε αυτα παρα πολυ.το αυτοκινητο  εχει συνεχως κρυες εκκινησεις και χιλιομετρα μεσα στην πολη λογο της δουλειας μου.απο οτι μου ειπε ο συζυγος τα λαδια εχουν διαφορετικη συμπεριφορα ναι μεν 5-30 αλλα το ενα μπορει να κριωνει πιο γρηγορα απο το αλλο και το αντιθετο αλλα και γενικοτερα δημιουργουν αλλες πιεσεις μεσα στο μοτερ,με τα λαδια ειναι τοσο κολλημενος που εχει παλαβωσει εδω και καιρο δηλαδη οτι της ford δεν ειναι για την χρηση την δικια μου,αν πηγαινα καθημερινα 30 χιλιομετρα διαδρομη ισως κατι να εκανε αλλα το συνεχεια σταματα ξεκινα ειναι για ανωτερο λαδι
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
θα συμφωνήσω με τον pitbull.. η διαφορά είναι μεγάλη (12%).. κ εγώ δεν νομίζω να οφείλεται μόνο στην αλλαγή λαδιών.. ίσως να βοηθησε και το πόδι σου σε αυτό αλλά κ ο καιρός.. στο λέω γιατί κ εγώ βάζω αυτα τα λάδια κ αν δεις κ σε προηγούμενα post μου τα θεωρώ πολύ καλά.. θεωρώ πως είναι παραπληροφόρηση να λέμε πως μόνο και μόνο με ένα άλλο λάδι καίμε 1λίτρο λιγότερο..  θα το έβλεπα λογικό αν είχες πριν λαθος λάδια πχ 10-40 Α3 ημισυνθετικά κ τώρα έβαζες 5-30 Α5..
(Και για να μην παρεξηγηθώ ότι λέω το λέω μιας κ στο δικό μου δεν είδα καμία τρελή διαφορά στην καταναλωση από fordολαδα σε Mobil.. )
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
για τη Μεγάλη κατανάλωση φταίει το ac η τροφοδοσία καυσίμου + ρεύματα + το πόδι του ελέφαντα τα λάδια προστατεύουν από τις φθορές και μακροχρόνια φαίνονται οι ζημιές
 

vaso

Rookie
Oct 28, 2013
31
0
0
δεν εχω να κερδισω κατι δεν δουλευω για την mobil  απλα εγω εχω πια αλλο αμαξι αυτο ειναι το σιγουρο.το λαδι ειναι τα παντα και φυσικα καταναλωση αλωστε τα 5-30 που βαζουμε ειναι για να εχουμε μικρη καταναλωση.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
δεν λεει κανεις οτι κοροιδευεις απλα τετοια διαφορα μονο με αλλαγη λαδιου ειναι παρα πολυ για να οφειλεται αποκλειστικα στο λαδι πατριωτακι.
 
vaso said:
δεν εχω να κερδισω κατι δεν δουλευω για την mobil  απλα εγω εχω πια αλλο αμαξι αυτο ειναι το σιγουρο.το λαδι ειναι τα παντα και φυσικα καταναλωση αλωστε τα 5-30 που βαζουμε ειναι για να εχουμε μικρη καταναλωση.

Μακάρι να είναι όπως τα λες και ας ειναι το mobil το καλύτερο.
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποτιμήσω τα λεγόμενα σου, ίσα ίσα είναι πολύ σεβαστή η γνώμη σου και η άποψη σου, που μπορεί να βοηθήσει κάποιους με ανάλογο πρόβλημα.

Η μεγαλη διαφορά που λες ,που δεν έχει συναντήσει μπροστά του κανένα μέλος ακόμα με βάζει σε σκέψεις...
Για αρχή ένα αυτοκίνητο (μόνο) πόλης θέλει σίγουρα κάθε 5.000χλμ αλλαγή λαδιών. Αυτό που μένει να δούμε είναι η συμπεριφορά του μετά τα 5.000χλμ , δηλαδή μετά και την δεύτερη αλλαγή λαδιών.

Το 5-30 που έβαζες στο αυτοκίνητο πριν, το αγόραζες εσύ η ίδια και πήγαινες για αλλαγή?
Υπάρχουν περιπτώσεις σε αντιπροσωπείες που κάνουν ανάμειξη (5-30,10-40κτλ) με τα περισεύματα και στο πουλάνε μετά για ολοκαίνουργιο κούτας.
Μήπως εβάζαν και 10-40? Μου έχει τύχει σε αντιπροσωπεία να το προτείνουν κιόλας... :eek:
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
σαββατο θα κανω και εγω αλλαγη και αποφασισα να βαλω παλι το φορντολαδο και σημερα τυχαια εκανα μια εξορμηση  και πετυχα ενα παιδι με ενα εσκορτ και πιασαμε την κουβεντα και μου ανεφερε οτι καλο ειναι να μπαινει το φορντολαδο γτ σε αντιθεση με αλλα λαδια παρομοιων προδιαγραφων το φορντολαδο περιεχε καποια συστατικα μεσα που τα αλλα λαδια  δεν εχουν.(ειναι οπως με τις βενζινες δηλαδη με ολες κινουμαστε αλλα η καθε μια εχει τα δικα της προσθετα)  τωρα αν εχει σημασια αυτο δε ξερω . ειναι και φθηνο  4 μονολιτρα τα βρηκα  με 24 ευρο... :)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Έχω τον "φιεσταρο" 2 χρονια και 7 μήνες και μέχρι τώρα του έχω κάνει 2 service ( του πρώτου και τού δευτερου χρόνου ) τα προβλεπόμενα δηλαδή.
Στο πρώτο service μπήκανε τα μαμά μιας και έγινε στην αντιπροσωπεία.
Στο δεύτερο διάλεξα εγώ τα λαδάκια και συγκεκριμένα τα παρακάτω στην φωτογραφία.

Comma 5w30 fully synthetic !


Επίσης να πω ότι έχω 27.000 χιλιόμετρα και συνήθως το αμάξι κατά ένα 80% δουλεύει μέσα στην πόλη χωρίς να ζορίζεται από θέμα στροφών μιας και δουλεύει σε normal πλαίσια και το μονο που κάνω είναι μικρό "ανοιγματακια" μερικες φορες από 2.500 σε 4.500 στροφές .Επίσης το αμάξι δεν ξεκινάει ποτε αν δεν φτάσουν οι στροφές από τις 1300 που είναι όταν ξεκινήσει στις 1.000.

Η ερώτηση μου είναι η εξής.
Πρώτον τα λαδάκια αυτά πως τα βλέπετε? Έχετε να προτείνεται κάτι πιο καλο η δεν χρειάζεται?
Και επίσης...πιστεύετε ότι χρειάζεται να του αλλάζω λαδάκια κάθε 6 μήνες αντί να περιμένω το ετήσιο προγραμματισμένο service ? το αμάξι κάνει περίπου 10.000 τον χρόνο πάνω κάτω.

Το αμάξι το πονάω και δεν θα λυπηθώ τα 20-30 euro παραπάνω για λάδια ανά 6 μήνες αν αυτό χρειάζεται.
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
αφού κανεις 10000 χιλιόμετρα κ το συγκεκριμένο λάδι είναι full συνθετικό.. μια χαρά είσαι στο χρόνο.. ας σου πει κ ο ιακώβος μιας κ από ότι εχω δει τα χρησιμοποιεί αυτα τα λάδια.. εγώ θεωρώ μια χαρά είσαι πανο..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το λάδι αυτό είναι θυγατρικό της mobil
Έχει τις ίδιες προδιαγραφές με της ford και είναι όντως full συνθετικό.
Ακούγεται το μοτερ που δουλεύει καλύτερα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread