Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Και τα fordolada μια χαρά ειναι αρκεί να αλλάζοντας συχνά.  ok234
Τουλάχιστον σα dieselaki π δεν έχουν κ πολλές στροφές μια χαρά ανταποκρίνονται στα 170.000 φεύγα  χιλιόμετρα που τα δουλεύω 5-30 δεν καίει τπτ. Αλλα κάθε 10.000 έχει αλλαγή  ok234
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiesta77 said:
Τα castrol edge γραφουν στην συσκευασία  " fully synthetic" . Στα magnatec δεν γράφουν τίποτα. Στο site που με παρἐπεμψες για τα magnatec γράφει "uses fully synthetic technology". Αυτὀ δεν σημαίνει ότι είναι πλήρως συνθετικἀ. Τα ίδια ισχύουν και στις άλλες εταιρείες π.χ. motul όπου τα ημισυνθετικά αναφέρονται σαν "synthetic technology".

ετσι είναι οι περισσοτερες εταιρίες λαδιών τα ημισυνθετικά τα βαφτιζουν "synthetic blend" ή "synthetic technology" ή "part synthetic".
 

Bl4deOne

Rookie
Σεπτ. 20, 2010
39
0
6
34
Lamia
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Θα τα κρατήσω για λίγο καιρό εφόσον δε θα τα κάψει κ θα τα αλλάξω με τη πρώτη ευκαιρία!!!
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Ενημερωτικά επειδη δν ξερω αν το χουμε ξαναπει τα Castrol 5w20 που ειναι για τα ecoboost τοποθετουνται κανονικα στα MK7 στο σερβις.Μόλις γύρισα απο service στην αντιπροσωπεια και εχουν τοποθετηθει τα Castrol Magnatec Prof. 5w20.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
αλλαγη λαδιων καθε 15 χιλιαδες χιλιομετρα ειναι μια χαρα προσφατα το πηγα στο συνεργειο και τα αλλαξα και ο μαστορας μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζουν το πολλη καθε 15 χιλιαδες χιλιομετρα!
τωρα δεν ξερω αν ειναι σωστο καθε 15 χιλιαδες χιλιομετρα αλλα τα λαδια στο κινητηρα μου τα προηγουμενα τα ειχα κρατησει 20 χιλιαδες χιλιομετρα και ακομα πηγαινε το αμαξη και τα λαδια ηταν καλα! αλλα καλο ειναι πιστευω αποψη μου καθε 15 χιλιαδες χιλιομετρα να τα αλλαζουμε! και το συγκεκριμενο μοντελο καλο ειναι να βαζεις τα γνησια λαδια τα formula που προτεινει ο κατασκευαστης ! ρωτησα για καστρολ και δεν μου τα συνεστησε γιατι μου λεει τα καστρολ ειναι πιο πολλη για volswagengroup καλο ειναι για το αυτοκινητο σου μου ειπε τα φορμουλα τα λαδια τα γνησια! τα 5 λιτρα τα πληρωσα 40 ευρω 8 ευρω το λιτρο πιστευω μια χαρα ειναι!
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Και σε παλαιότερα μοντέλα ή μόνο στο 7 ? Και σε τι τιμή αν ξέρεις γιατί μέχρι τώρα όσοι έβαζαν της Ford το έκαναν επειδή ήταν φτηνά. Ευχαριστώ
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Σήμερα μαζί με την προγραμματισμένη αλλαγή στον ιμάντα χρονισμού άλλαξα και τα λάδια που ήταν επίσης στην ώρα τους. ( 10,000χλμ )
Όταν τους ζήτησα τα Castrol τους ρώτησα ποιά θα μου βάλουν, η αυθόρμητη απάντηση τους ήταν τα 5w 30.  - Aυτά δεν έβαζες τόσο καιρό ; - Ναί βρε παιδιά λέω αλλά άκουσα για τα 5w 20 και μήπως δε ξέρω, να το δείτε και σεις...

Τώρα φοράω Castrol Magnatec 5w 20 ( τα πράσινα ). Υποτίθεται πως καλύπτουν τις προδιαγραφές του κινητήρα μου σύμφωνα με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και απο την αντιστοίχιση που έκανε στον υπολογιστή του αυτά έπρεπε να βάλω.

Ίδωμεν. 6 μήνες είναι αυτοί και πάμε ξαναμανά για αλλαγή.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Σήμερα πήγα κι εγώ τον fiestaρο μου για service στο Παζαροπουλο. Και παρατήρησα πως μου έβαλε λάδι Castrol Magnatec Professional E 5W-20 και αναγράφει "for Ford EcoBoost Engines".

Αν θυμάμαι καλά φορούσα λάδια 5w30 και έχω τον κινητήρα 1.25 duratec.

Θα έχω κανένα πρόβλημα με το νέο λάδι της Castrol που μου έβαλε?
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Μετά από σχεδόν 3 μήνες και με αρκετά χιλιόμετρα σε ανοιχτούς αλλά και εντός πόλης δρόμους, με το συγκεκριμένο λάδι και βενζίνη σταθερά από ένα πρατήριο χρόνια τώρα, έχω παρατηρήσει πως με το λάδι της castrol 5w-20 έχω ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση αλλά νοιώθω ένα ελαφρύ κόμπιασμα στο κινητήρα. Δεν έχει την σπιρτάδα που είχε με το 5-30 που είχε τόσα χρόνια πάνω του. Αναρωτιέμαι για ποιο λόγο η ford προτείνει πλεόν ακόμα και για τον duratec κινητήρα ένα τέτοιο λάδι...  ::) δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος, και φοβάμαι ιδιαίτερα με τις υψηλές που έχει πλέον η χώρα μας... γενικά ποιά η δική σας γνώμη για το λάδι αυτό σε κινητήρες duratec?
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
η λογική λεει.. Ποιο ψιλό λάδι:
+λιγότερη κατανάλωση
+μεγαλύτερη ευστροφια
+καλύτερη ψυχρή εκκίνηση
- ελλειπης προστασία σε συνθηκες πίεσης
-λιγότερη αντοχή
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Και εγω το χα 6 μηνες το 5-20. Τα συμπεράσματα μ ειναι τα ιδια.Μειωνει καταναλωση κτλ αλλα μιας κ εχω πολυ βαρυ ποδι και κοκκινιζει το στροφομετρο συχνα ειδα οτι δν ειχε αυτη την σπιρταδα π λεμε.Οσο ηταν κρυα η μηχανη και σε νορμαλ καταστασης μπορω να πω οτι ηταν πιο καλα απο 5-30 .Τωρα αλλαξα ξανα σε 5-30 και νομιζω οτι εινι ιδανικα για duratec οπως αλλωστε προτεινει και το manual
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Έκανα ένα Test για να δω τις αντοχές του λαδιού 5w-20 στον duratec κινητήρα.

Με άδειο ρεζερβουάρ σχεδόν και γέμισμα με SHELL V-Power. Ένα μικρό ταξιδάκι συνολικής απόστασης 240 χιλιομέτρων με το θερμόμετρο του αυτοκινήτου να μην πέφτει κάτω από τους 38, 2 άτομα μέσα και αρκετές αποσκευές και φυσικά air condition. Το αυτοκίνητο μονίμως κάτω από τον ήλιο. Ξεκίνημα κινητήρα ομαλότατο (ενώ έκαιγε το όλο σύμπαν). Και την ίδια απόσταση μετά γύρισμα για Αθήνα.
Αποτέλεσμα, να μην υπάρχει αυτό το κόμπιασμα που παρατηρούσα τόσο καιρό με απλή βενζίνη.
Ο κινητήρας λειτουργούσε πάλι ομαλότατα (αθόρυβα αν δε το πιέζεις θα έλεγα).

Τώρα μετά το άδειασμα του ρεζερβουάρ, έγινε γέμισμα με απλή 95άρα Shell και άρχισαν πάλι τα ίδια κομπιάσματα με τις μεγάλες εξωτερικές θερμοκρασίες του κέντρου της Αθήνας.

(με το κλασσικό λάδι 5w-30 δεν υπήρχαν κομπιάσματα από κανένα καύσιμο)
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια προσεξα οτι αλλαξαν τα λαδια πριν στο mk6 επαιρνα τα castrol magnatec a5 5w30 και τωρα που το ειχα κανει προσφατα σερβις στο καινουριο μου αμαξι μου δωσανε τα castrol magnatec start-stop 5w30 ποια η διαφορα οι προδιαγραφες ειναι ιδιες παντως.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Το start stop ειναι η νεα τεχνολογια, δημιουργει ενα καλυμμα στα πιστονια και καλα και προστατευει περισσοτερο απο τριβες, ειδικοτερα στο σταματα ξεκινα. Οι προδιαγραφες ειναι ιδιες ακριβως τις εχω ελεγξει μιας και εχω και τα δυο λαδια και στο κουτι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες. Αρα αν δουλευεις το αμαξι συχνα σε κινηση ειναι πολυ καλυτερα τα καινουργια, οχι οτι τα παλια υστερουν σε κατι, απλα.με τα νεα εχεις ενα bonus.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
castrol magnatec start-stop 5w30 α5, τα εβαλα και εγω στο μκ6 γνωμη μου μαλλον θεμα μαρκετινγκ ειναι.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Ναι και εγω αυτο πιστευω, μπορει να υπαρχει διαφορα βεβαια αλλα απαιτει γνωσεις χημειας για να γινει ευδιακριτη
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Σήμερα 26/4/17 κλείσιμο γα 6ο service σε fiesta 2010 1.25 duratec με 64.500 χλμ. από εξουσιοδοτημένο μεγάλο αντιπρόσωπο, με ενημέρωσαν πως τοποθετούν λάδι Castrol Magnatec 5w20. Ζήτησα να τοποθετήοσουν το Ford Formula 5w30 καθώς στον κινητήρα μου έχω δεί καλύτερη απόδοση.
Υπάρχει όπως με ενημέρωσαν η δυνατότητα να διαλέξεις ανάμεσα στα 2.

Επέλεξα το 5w30 καθώς έχω δεί διαφορά στην απόκριση του αυτοκινήτου ιδιαιτέρως τους καλοκαιρινούς μήνες.
Με το 5w20 υπήρχε κόμπιασμα στο ξεκίνημα και γενικά ράθυμη κατανομή της ροπής. Ωστόσο, το 5w20 κέρδιζε λίγο σε κατανάλωση καυσίμου ρίχνοντας την ελάχιστα.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπέρα φιεστακιδες! Γνωρίζει κανεις την χωρητικότητά που περνει το ΜΚ7 1.4 ΚW μαζί με το φίλτρο λαδιού;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread