Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
zisis said:
Παιδιά ,εμένα ο κύκλος φιέστα έκλεισε,το πούλησα με βαριά καρδιά ,αλλά ήταν η ώρα του,το αυτοκίνητο αυτό θεωρώ πως είναι ένα από τα πιο τίμια και ερωτεύσιμα αυτοκίνητα που θα μπορούσε να αγοράσει κανεις,κατά την άποψη μου πάντα,τώρα Δν ξέρω προς τα που θα κινηθώ ,μάλλον σε άλλη κατηγορία,σκέφτομαι για TTS ,η 335,περιμένω αποψεις

Απόψεις για....τι ? Αν δεν δώσεις προϋπολογισμό, ανάγκες, συνθήκες, προτεραιότητες, χρήση κλπ, τι απόψεις να σου πούμε ? Ακόμα και αν εννοείς μεταξύ TTS και 335...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
zisis said:
Παιδιά ,εμένα ο κύκλος φιέστα έκλεισε,το πούλησα με βαριά καρδιά ,αλλά ήταν η ώρα του,το αυτοκίνητο αυτό θεωρώ πως είναι ένα από τα πιο τίμια και ερωτεύσιμα αυτοκίνητα που θα μπορούσε να αγοράσει κανεις,κατά την άποψη μου πάντα,τώρα Δν ξέρω προς τα που θα κινηθώ ,μάλλον σε άλλη κατηγορία,σκέφτομαι για TTS ,η 335,περιμένω αποψεις
να σε ρωτησω κατι, αν επιτρεπεται... ποσο το δωσες?γιατι και γω σε λιγο καιρο θα το βαλω μια αγγελια και εχω απορια ποσο μπορει να πιασει ενα αυτοκινητο σε κατασταση καινουργιου.
σε αντιθεση με σενα εγω σκεφτρομαι να κινηθω προς Α3 ή 116...
 
Mar 14, 2018
4
0
0
Καλησπερα,

Σκεφτομαι να αγορασω ενα fiesta mk7 1.0cc με τα 125 hp με 30000 χιλιομετρα.Ποια η γνωμη σας γενικα σαν αμαξι,μηχανικα,αξιοπιστια;;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ρωτάς όμως σε ένα forum που οι περισσότεροι αν όχι όλοι γουστάρουν το αυτοκίνητό τους.
Για μένα πάρ' το. Από τη στιγμή που είναι μεταχειρισμένο όμως και δεν ξέρεις την προϊστορία του και τη χρήση που έκανε ο/οι προγούμενος/οι, διαλέγεις λαχείο. Πράγμα που ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτήτου φίρμας.
Έλεγξέ το διεξοδικά για χτυπήματα, σκουριές, διαρροές, φθορές, τζόγους και κρίνε. Και μόλις το πάρεις στα χέρια σου, ξεκίνα με αλλαγές όλων των αναλωσίμων, λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων, υγρά σασμάν, παραφλού κλπ.
 

AlexB

Newbie
May 25, 2018
7
0
0
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Έχω καταλήξει στην αγορά μεταχειρισμένου diesel 1.6 η 1.5 με τα 95 αλογα του 2013+. Θα ήθελα να μάθω απο τους ιδιοκτήτες των ανωτέρων αυτοκινήτων και άλλων μελών, ποια τα προβλήματα που έχουν αντιμετωπίσει και τί να προσέξω στον έλεγχο μου , απο εσωτερικο, εξωτερικο αυτοκινήτου και κινητήρα - σασί. Πέρα απο τους βασικούς ελέγχους υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο που είχαν τα συγκεκριμένα μοντέλα. Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες και θα εκτιμήσω την απάντηση απο ιδιοκτήτες και μή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Καλησπέρα σε όλους
χρειάζομαι βοήθεια για την επιλογή μεταχειρισμένου Fiesta.
Ο κύρια χρήση του θα είναι ως αυτοκίνητο της συζύγου για μετακινήσεις μέσα στην πόλη (Αθήνα)
και τα καλοκαίρια οικογενειακώς 2 ενήλικες + 1 παιδί για τις διακοπές μας.

Όμως επειδή το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ συχνά και εγώ
ειδικά στα ταξίδια θέλω ιδανικά
- να πηγαίνει άνετα ταξίδι με 140
- να έχει εύκολα προσπεράσματα
- πολύ καλά κρατήματα

Από κινητήρες με ενδιαφέρουν μόνο Βενζινης

Σας παρακαλώ πείτε μου ποιο μοντέλο με ποιο κινητήρα και έκδοση να κοιτάξω (έχω μπερδευτεί)
τι θα χρειαστώ από αλλαγές πχ θα χρειαστεί να βάλω πρόγραμμα κλπ
για να δω τι Budget χρειάζεται να υπολογίσω

Ευχαριστώ
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Νομίζω ότι το σωστό είναι πρώτα να υπολογίσεις το budget που θέλεις να διαθέσεις και μετά να βγεις στην αγορά. Άλλες επιλογές έχεις με 5 χιλιάρικα, άλλες με 10, άλλες με 15.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
BLiTzER said:
Νομίζω ότι το σωστό είναι πρώτα να υπολογίσεις το budget που θέλεις να διαθέσεις και μετά να βγεις στην αγορά. Άλλες επιλογές έχεις με 5 χιλιάρικα, άλλες με 10, άλλες με 15.

Αυτό. Χωρίς καθορισμό μέγιστου budget, δεν γίνεται δουλειά. Αλλιώς γιατί να πάρεις Fiesta, πάρε ένα Kuga να κάνεις όλες τις δουλειές σου :)

Πάντως σε κάθε περίπτωση ένα ΜΚ7 1000αρι EB πιστεύω θα σε καλύψει, αλλά μιλάμε για 5ψηφιο ποσό...
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Το καταλαβαίνω, δεν ήθελα να περιορίσω τις επιλογές για να δω την καλύτερη
Max budget 8500€

ΜΚ7 1000αρι EB (EB =?)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
"Καλύτερη" επιλογή χωρίς τον οικονομικό παράγοντα δεν υφίσταται και δεν μπορεί να γίνει. Αλλιώς το καλύτερο -συνήθως- είναι το ακριβότερο.

ΕΒ=EcoBoost, ήτοι 1000κ.ε. με 100/125/140 ίππους. Δυστυχώς με max 8500€ θα πρέπει να πετύχεις ευκαιρία, να κάνεις ΠΟΛΥ καλό παζάρι, ή να πάρεις κάποιο με μικροθεματάκια.
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Πολύ καλύτερα. Πρέπει να έχεις (και να έχουμε) μια ιδέα επί του οικονομικού για να υπάρξουν προτάσεις. Γράφοντας "8500" ξέρουμε ότι δεν μπορείς να πας πχ στα 12, αλλά ίσως φτάσεις στα 9 για κάτι που αξίζει. ;)

Με λίγη τύχη και παζάρι, ίσως μπορέσεις να βρεις ένα καθαρό 1000άρι 100/125 του '13-'14.

Εντελώς ενδεικτικά: https://www.car.gr/13227624-ford-fiesta-titanium-125hp
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Ωραία παιδιά, κατάλαβα.
ο EcoBoost είναι 1 κινητήρας και με πρόγραμμα αναβαθμίζεται ή μιλάμε για διαφορετικούς 1000αρηδες?
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
όχι αυτό δεν το κατάλαβα :)

αυτό της αγγελίας πχ τι γίνεται?
αναβαθμίζεται μέχρι 140 HP?

https://www.car.gr/13227624-ford-fiesta-titanium-125hp
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
O συγκεκριμένος κινητήρας βγαίνει σε 3 εκδόσεις από το εργοστάσιο: 100, 125 και 140 ίππων. Αλλά υπάρχουν και προγράμματα που προσφέρουν αυτές τις ιπποδυνάμεις, αν επιλέξεις κάποια μικρότερη έκδοση και θες να "αναβαθμιστείς" στο μέλλον.
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Μάλιστα.
1. Υπάρχουν άλλες διαφορές εκτός από το πρόγραμμα στα 100 με 140 HP εργοστασιακά?

2. επειδή είδα το παρακάτω ο ΕΒ είναι ΜΚ 7.5 σωστά?



Κινητήρες-Άλογα

Τα ΜΚ7 είναι όλα ατμοσφαιρικά 1200cc 80HP,1400cc 95HP και 1600cc 125HP ενώ τα ΜΚ7.5 έβγαιναν Turbo 1000cc 100HP ή 1000cc 125HP. Αργότερα κυκλοφόρησαν τα ST Line και Black-Red,Red-Black με 1000cc και 140 άλογα
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=8
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όταν βλέπεις 1.0ΕΒ είναι το ΜΚ7.5, αρχικά βγήκε με 100 και 125, αργότερα προστέθηκε και η έκδοση με τα 140. Οι κινητήρες έχουν κάποιες μικρές hardware διαφορές ανάλογα την έκδοση, οπότε (α) αν βρεις ΜΚ7.5 εντός εγγύησης, και (β) θες να το αναβαθμίσεις, και (γ) θες να κρατήσεις την εργοστασιακή εγγύηση, τότε πρέπει να βρεις με τα 125.

Διαφορές υπάρχουν λόγω trim level (Trend/Titanium/Sport), αλλά πρέπει να βρεις κατάλογο εκείνης της εποχής για να τις δεις όλες.
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Ωραία ευχαριστώ. Για αρχή όλα κατανοητά και πολύ βοηθητικά.
Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή πρέπει να έχει το αυτοκίνητο παρακαλώ πείτε μου.
από ότι κατάλαβα πάντως πρέπει να κοιτάω για 1000 ΕΒ με 125 ΗΡ
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Εγώ θα έπαιρνα και 100άρι, αν έβρισκα σε πολύ καλή κατάσταση και τιμή.

Οι EcoBoost υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια, σε διάφορους κυβισμούς και ιπποδυνάμεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread