Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Αλήθεια, όλοι οι EcoBoost αναβαθμίζονται? Βλέπω αγγελίες EB 1000 με 80HP ! αυτό τώρα τι είναι?
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Όλοι οι τούρμπο κινητήρες "αναβαθμίζονται" σχετικά εύκολα με ένα πρόγραμμα, αν εννοείς αυτό.

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, EcoBoost με 80 άλογα δεν υπάρχει. Ο μικρότερος είναι των 100 ίππων.
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
https://www.car.gr/12974319-ford-fiesta-1-000-c-c-ecoboost-80-ps

αυτο δεν λέει ΕΒ αλλά 1000 με 80ΗP
https://www.car.gr/11540903-ford-fiesta

μάλλον κάνουν λάθος?



εχω δει και 1-2 αγγελίες με αυτόματο κιβώτιο. είναι καλό γενικά ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Με τα 80HP είναι ο ατμοσφαιρικός 1000αρης. Δεν έχει νόημα, αν τουλάχιστον θες να το βγάζεις και εκτός πόλης, και μάλιστα φορτωμένος....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
The Ace said:
Όταν βλέπεις 1.0ΕΒ είναι το ΜΚ7.5, αρχικά βγήκε με 100 και 125, αργότερα προστέθηκε και η έκδοση με τα 140. Οι κινητήρες έχουν κάποιες μικρές hardware διαφορές ανάλογα την έκδοση, οπότε (α) αν βρεις ΜΚ7.5 εντός εγγύησης, και (β) θες να το αναβαθμίσεις, και (γ) θες να κρατήσεις την εργοστασιακή εγγύηση, τότε πρέπει να βρεις με τα 125.

Διαφορές υπάρχουν λόγω trim level (Trend/Titanium/Sport), αλλά πρέπει να βρεις κατάλογο εκείνης της εποχής για να τις δεις όλες.

Πληροφοριακά, το φυλλάδιο του ΜΚ7.5 το έχω σε hard copy ακόμα. Μπορώ να το σκαναρω και να το στείλω στον φίλο.
 

username

Newbie
Jun 11, 2018
9
0
0
Μόλις βρω κάτι που να ενδιαφέρει θα σας ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ για την έως τώρα βοήθεια σας
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ο κύκλος του fiesta για μένα έκλεισε χθες μετα απο 7 χρονια και 80000 απροβληματιστα χιλιομετρα! !
Στεναχωρήθηκα που το δωσα αλλα έπρεπε μιας και οι ανάγκες αλλάζουν και χρειαζόμουν μεγαλύτερο!
Αγόρασα ενα λεον 1.4τσι του 2011 με 60000χλμ σε αρκετα καλη κατάσταση και πλεον ακούω και τσαφ τσουφ! Χαχαχ!
Να τα χαίρεστε παιδιά τα φιεστακια σας γιατί ειναι και γαμω τα αμάξια!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
moican said:
Ο κύκλος του fiesta για μένα έκλεισε χθες μετα απο 7 χρονια και 80000 απροβληματιστα χιλιομετρα! !
Στεναχωρήθηκα που το δωσα αλλα έπρεπε μιας και οι ανάγκες αλλάζουν και χρειαζόμουν μεγαλύτερο!
Αγόρασα ενα λεον 1.4τσι του 2011 με 60000χλμ σε αρκετα καλη κατάσταση και πλεον ακούω και τσαφ τσουφ! Χαχαχ!
Να τα χαίρεστε παιδιά τα φιεστακια σας γιατί ειναι και μαμω τα αμάξια!

Καλορίζικο το Leon,μου αρέσει που παρότι 5θυρο φαίνεται σαν 3θυρο έτσι όπως έχουν βάλει τα χερούλια στα πίσω καθίσματα!Σίγουρα μεγαλύτερο από το Fiesta και πιο πρακτικό αν είχες 3θυρο αμάξι πριν!Καλές βόλτες moican :)
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Καλησπερα, σκεφτομαι να αγορασω ενα fiesta 2012-2013, θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας κυρίως για τον 1.6 95ps γιατι απ' οτι ειδα βενζινη βγαινει μονο 1000ρης. Αξιοπιστια, συμπεριφορα στο δρομο, επιδοσεις (ξερω δεν ειναι πυραβλος). Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
geo4st said:
Καλησπερα, σκεφτομαι να αγορασω ενα fiesta 2012-2013, θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας κυρίως για τον 1.6 95ps γιατι απ' οτι ειδα βενζινη βγαινει μονο 1000ρης. Αξιοπιστια, συμπεριφορα στο δρομο, επιδοσεις (ξερω δεν ειναι πυραβλος). Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπερα και καλως ηρθες Φιλε geo4st .
Για το συγκεκριμενο μοτερ δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω διοτι ειμαι κατοχος πιο παλιου μοντελου ..οποτε θα αφησω τους υπολοιπους φιλους κατοχους mk7 - mk7.5 να σε βοηθησουν σε αυτο το κομματι.
Οσον αφορα τις υπολοιπες ερωτησεις σου θα σου απαντησω με το χερι στη καρδια και να φανταστεις ειμαι κι εγω σχετικα καινουργιος στην οικογενεια της  Ford  μολις 1 χρονο.
Αξιοπιστια = Παρα πολυ καλο σε σχεση τιμης και ανταγωνισμου. Θα παιξει σημαντικο ρολο αν πας σε μεταχειρισμενο πος το διατηρουσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης.
Σε γενικες γραμμες δεν βγαζει τιποτα το τραγικο και θεωρηται ενα πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο.
Συμπεριφορα στο δρομο = Απο αποψη κρατηματος και rolling πολλες αντιπροσωπιες θα ζηλευαν..
πρωτη φορα ειδα αυτοκινητο τετοιασ κατηγοριας και καροτσας (μικρη) να εχει τετοιο πατημα στο δρομο.!! προσφατα εκανα 1900 χλμ και δεν καταλαβα κουραση !!! πραγματικα θα το λατρεψεις
Επιδοσεις = Δεν ειναι κατι φοβερο που θα σε ανατριχιασει...αλλα δεν θεωρω οτι θα σε απογοητευσει..Αναλογα βεβαια με το τι ζητας...αρκετα οικονομικο παντως αλλα και αυτο εχει να κανει με το ποσο βαρυ ποδι εχεις ! Ειδικα με την Τεχνογνωσια του  Ecoboost στο μοντελο που ψαχνεις..ειναι συγκινητικες οι επιδοσεις και δεν χρειαζεσαι τα φορτωθεις κυβικα.
Ελπιζω φιλε μου να σε βοηθησα  :)
Περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοτερ θα σου πουν τα παιδια..
Καλη διαμονη  :)
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Ευχαριστώ πάρα πολύ, θα περιμένω γνώμη από ιδιοκτήτες, ακόμα μια απορία ποιος είναι καλύτερος ο 1.6 πετρέλαιο ή ο 1.0 βενζίνη?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
geo4st said:
Ευχαριστώ πάρα πολύ, θα περιμένω γνώμη από ιδιοκτήτες, ακόμα μια απορία ποιος είναι καλύτερος ο 1.6 πετρέλαιο ή ο 1.0 βενζίνη?

Σε πετρελαιο δυστηχως δεν θα βρεις Ecoboost . που σημαινει 1.0 =125 ps λιγοτερα κυβικα εδω καλες επιδοσεις
Το πετρελαιο απο την αλλη...καλυτερη ροπη ...τρελη οικονομια καυσιμου...ακομα πιο λιγα προβληματα μοτερικα σε βαθος χρονου μιας και το πετρελαιο ειναι πιο βραδυκαυστο καυσιμο και δεν προκαλει φθορες στο μοτερ μετα απο χρονια οπως η βενζινη..Δεν ειναι τυχαιο που τα taxi ειναι ολα  diesel..και ολα φορτωμενα με χλμ..πολλα εχουν μηδενισει και κοντερ. Αυτο ενας κινητηρας βενζινοκινητος δεν μπορει να αντεξει
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
χιλιομετρα δεν κανω πολλα οποτε δε το λαμβανω υπ οψην, τον 1.0 με τα 125 δεν μπορω γιατι ειναι εκτος budget, σε ενα ταξιδι δε θα ζοριζετε πιο πολυ ο 1.0 απο τον 1.6 η απο καποιον 1.4?
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Τελικα μαλλον θα παω σε 1.4 96ps βενζινη, αν βρω κατι που να μου αρεσει, εχετε καποια tips, τι να προσεξω η αν ποναει καπου αυτος ο κινητηρας?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
geo4st said:
Τελικα μαλλον θα παω σε 1.4 96ps βενζινη, αν βρω κατι που να μου αρεσει, εχετε καποια tips, τι να προσεξω η αν ποναει καπου αυτος ο κινητηρας?

Γενικα δεν βγαζουν ουτε υποφερουν σε προβληματα τα μοτερ της  Ford . Οπως προειπα ..σε αγορα μεταχειρισμενου να προσεξεις ποιος ηταν ο προκατοχος και τη συντηρηση εχει προηγηθει.
Τα μοτερ ειναι αρκετα καλα σε ολα τα μοντελα. Τα θεωρω πολυ αξιοπιστα.
Κοιταξε να το ευχαριστηθεις  οσο δεν παει και ποσταρε φωτο να το θαυμασουμε οταν ερθει η ωρα  :p :p
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Ωραια, δυστυχώς δεν είναι παντα εφικτο να ξερεις τον προηγουμενο ιδιοκτητη, οποτε ελπιζεις, ευχαριστω πολυ, εννοειτε οταν γινει η αγορα θα μπει φωτογραφια, κατι ακομα τα 1.6 120ps βγαιναν μονο σε 3θυρο? Τα περισσοτερα που βρισκω ειναι 3θυρα (και τα 14αρια) αλλα εχω εναν ενδιασμο ως προς την ανεση και την ευκολια του 3θυρου.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ναι το 16αρι έβγαινε μόνο σε 3θυρο. Σε 5θυρα έβγαιναν τα 1.2 και 1.4, αν μιλάμε πάντα για τα μοντέλα από το 2008 ως το 2011.
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
ναι γι αυτες τις χρονολογιες μιλαω, κριμα που δεν βγαινει και 5θυρο, αν και δεν ειχα ποτε 3θυρο για να ξερω κατα ποσο μη πρακτικο μπορει να ειναι
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
geo4st said:
ναι γι αυτες τις χρονολογιες μιλαω, κριμα που δεν βγαινει και 5θυρο, αν και δεν ειχα ποτε 3θυρο για να ξερω κατα ποσο μη πρακτικο μπορει να ειναι

Γενικα το 3θυρο ειναι πιο δεμενο σαν αυτοκινητο σε σχεση με το 5θυρο γι αυτο τα σπορ αθτοκινητα συνηθως ειναι 2πορτα. Το 5θυρο απο την αλλη ειναι πιο πρακτικο απο αποψη φορτωματος και επιβατων που δεν χρειαζεται καθε 3 και λιγο να σηκωνεις καθισμα να μπει ο επιβατης. Γι αυτο και οι μικροτερες ηλικιες συνηθως προτιμουν τα 2πορτα :p
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Βρήκα σε γερμανικό σαητ 1.6 120 5θυρο, μήπως απλά δεν ήρθε Ελλάδα?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread