Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Καλησπέρα σε όλους/όλες.Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι σε αναζήτηση για ένα ford fiesta (προφανώς) mk6 facelift έκδοση s 1600cc.Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους (ή και όχι) κατά πόσο έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα καθ' όλη την συμβίωση μαζί με το συγκεκριμένο μοντέλο και γενικά τα θετικά και τα αρνητικά του. Επίσης θα ήθελα μια άποψη από θέμα άνεσης και κατανάλωσης εντός/εκτός πόλης και τι να προσέξω κατά την αγορά του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συγνώμη αν είναι σε λάθος ενότητα αλλά δεν βρήκα κάποια για "απορίες".
Με εκτίμηση , Γιώργος.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γιώργο καλησπέρα και σε εσένα
Το συγκεκριμένο αμάξι πάσχει σε...
- καπάκι θερμοστάτη 55e γνήσιο **** (βγαίνει σε aftermarket αλλα κανένα δεν αντέχει)
- κολλαρα καλοριφερ 38e γνήσια
- άνω κολλάρο ψυγειου 48e * ( υπάρχει aftermarket αξιόλογο )
- οι χουφτες στα καθίσματα 55 η κάθε μια και
- το δοχείο του παραφλου 30e γνήσιο * ( υπάρχει aftermarket αξιόλογο )


οι τιμές που τρέχουν τώρα είναι αυτές
Επειδή είναι sport έκδοση πονάει λίγο στα εξαρτήματα των προφυλακτήρων
Καταναλώσεις 6,5-7 εντός και εκτός
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Από θέμα άνεσης πως τα πηγαίνει;
Είμαι σε διαδικασία αλλαγής από ένα nissan almera n16 1500cc για αυτό και οι τόσες απορίες.
 

Angelos19

Rookie
Apr 24, 2019
27
0
1
Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι σε αναζήτηση για ένα ακόμα φιέστακι για την κοπέλα μου.. Κοιτάμε για μέχρι 1300 κυβικά 3πορτο μοντέλο 07-08... κάτι σαν αυτό δηλαδή

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/24559216/
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμενο??
Τι να προσέξω όταν θα πάω να δω από κοντά μερικά από αυτα??
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Angelos19 said:
Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι σε αναζήτηση για ένα ακόμα φιέστακι για την κοπέλα μου.. Κοιτάμε για μέχρι 1300 κυβικά 3πορτο μοντέλο 07-08... κάτι σαν αυτό δηλαδή

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/24559216/
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμενο??
Τι να προσέξω όταν θα πάω να δω από κοντά μερικά από αυτα??

Αν προσεξεις λιγο ποιο πανω ο scorpion εχει αναφερει καποιες πληροφορίες για το μκ6
 

jpsih

Newbie
Mar 1, 2019
5
0
1
Σε ενα μεταχειρισμενο Fiesta Mk7.5 του 2014 βενζινη 1.0 100Hp με 60.000km τι κοιταμε απο πλευρας ιστορικου; Βασικη ερωτηση αλλα ποτε δεν ειχα ιδιοκτητο αυτοκινητο και δεν ειμαι σχετικος!

προφανως δεν αναφερομαι σε φιλτρα/λαδια κλπ απλα αλλα για λαστιχα, φρενα, δισκοπλατω και αλλα σχετικα που μπορει να φουσκωσουν ευκολα την τιμη ενος μεταχειρισμενου.

οποιαδηποτε βοηθεια για το τι αλλο να εχω υποψιν μου ευπροσδεκτο!

ευχαριστω προκαταβολικα!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ότι θα κοίταγες σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο, είναι σχετικά απλό σαν όχημα, στήσιμο και εξοπλισμό. Ξεκινάς από το ιστορικό, βιβλίο service, αν έχει κάνει το πρώτο "μεγάλο" στα 60Κ χλμ (ή 5ετίας), καθώς και αν έχει αλλάξει τίποτα από τα πιο ακριβά "αναλώσιμα", όπως ελαστικά, αναρτήσεις, τακάκια, δίσκο κλπ. Στην 5ετία πολλά από αυτά πρέπει να αλλαχτούν έτσι και αλλιώς, οπότε αν κάτι από αυτά θέλει αλλαγή, θα πρέπει να το συνυπολογίσεις στην αξία του οχήματος.

Κατά τα άλλα, κοιτάς για ΚΤΕΟ (και τα χλμ που έγινε ;) ), καθώς και αν υπάρχει ιστορικό στο ETIS, αν δηλαδή έχουν γίνει τα services σε επίσημο δίκτυο ή όχι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread