Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
JimClark said:
135 kai 225 υψηλά;

:D :D
εννοω συνολικα υψηλα 135+255=390 τον χρονο για 1250 και 1400 αντιστοιχα που τα αυτοκινητα με χρονολογια του 2010 εως σημερα καινουρια και εισαγωγης ειναι βαση τους ρυπους και πληρωνεις 0 εως 110  για αντοιστιχους κινητηρες για καποιους ειναι πολλα η λιγα αναλογα με τα εξοδα τους εμενα προσωπικα ειναι πολλα αν βαλεις και τις βενζινες τα σερβις και την χρηση για αυτο θελω ντιζελ.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
JimClark said:
Πόσα χλμ κάνεις το χρόνο και με τί κατανάλωση στο περίπου;
15-30 χιλ αναλογα την δουλεια στην αρχη ειχα ενα εταιρικο και το αφηνα το δικο μου ειχα ενα opel corsa 1.3 cdti του 2010 πολυ καλο μετα το 2014 που εμεινα ανεργος και βρηκα δουλεια δεν ειχα τις ανεσεις που ειχα τοτε δηλαδη αλλο εταιρικο αυτοκινητο και συμβιβαστηκα με την χρηση του δικου μου αλλιως δεν γινοταν και αρχισα απο 45χιλ να το εχω φτασει 110.000(ουτε ταξιτζης να ημουν) χιλ μετα το εδωσα στην γυναικα μου και πηρα του πεθερου μου(fiesta 1250) με 60 χιλ και το εχω φτασει 85χιλ και ειδα χειροτερες επιδοσεις και καταναλωση και για αυτο θελω να παρω ντιζελ.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Καλημερα παιδια! Ειμαι σε σκεψεις τον τελευταιο καιρο να δωσω το φιεστακι μου και να χτυπησω κατι μεγαλυτερο. Κατα πρωτον, τι τιμη νομιζετε οτι ειναι ιδανικη για το φιεστα μκ7 σπορτ? Μιλαμε για πρωτο χερι, 65000χλμ μοντελο 2011,τζι τζι, και με καποια εξτρα.
Κατα δευτερον, προσανατολιζομαι σε μοντελα 2010-2011(δηλαδη χρονια και χλμ παρομοια με το φιεστα.) 5θυρα μικρομεσαια.
Σκεφτομαι vw golf vi 1.4tsi 122hp, seat leon 1.4tsi 125hp, opel astra 1.4 turbo 140hp, ford focus 1.6 ecoboost 150hp.
Ολα αυτα παιζουν γυρω στα 9500-10500ε απο ιδιωτες παντα, μιας κ μαντρες δεν εμπιστευομαι. Επισης προσανατολιζομαι σε τουρμπο που το εχω αχτι.
Για focus ειμαι ψιλοντεμι γιατι ειναι παρομοιο με το φιεστα εσωτερικα. Η ολη μου σκεψη ειναι να δωσω τωρα το φιεστα που εξακολουθει να εχει μια καλη μεταπωλητικη αξια.
Γενικοτερα ποια η γνωμη σας?
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Και εγω ειχα για καποια περιοδο την ιδια σκεψη με εσενα το να πουλησω το fiestaki μου 1.6 sport και να παω σε λιγο μεγαλυτερο θα σου πω μονο αυτο..golf leon και γενικα αυτα που φορανε τα tsi και tfsi μοτερ καινε σε γενικες γραμμες πολυ λαδι..ειχανε καποια θεματακια σε αυτον τον τομεα οπως και με τις καδενες που πηδουσαν δοντι..Εχω μιλησει με κατοχους των συγκεκριμενων αυτοκινητων και μονο ικανοποιημενοι δεν ηταν.Προσεχε με αυτα τα μοτερ..εγω θα πηγαινα ξανα σε ford παντως..προσωπικη αποψη βεβαια και χωρις να θελω να σε επηρεασω..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Astral said:
Και εγω ειχα για καποια περιοδο την ιδια σκεψη με εσενα το να πουλησω το fiestaki μου 1.6 sport και να παω σε λιγο μεγαλυτερο θα σου πω μονο αυτο..golf leon και γενικα αυτα που φορανε τα tsi και tfsi μοτερ καινε σε γενικες γραμμες πολυ λαδι..ειχανε καποια θεματακια σε αυτον τον τομεα οπως και με τις καδενες που πηδουσαν δοντι..Εχω μιλησει με κατοχους των συγκεκριμενων αυτοκινητων και μονο ικανοποιημενοι δεν ηταν.Προσεχε με αυτα τα μοτερ..εγω θα πηγαινα ξανα σε ford παντως..προσωπικη αποψη βεβαια και χωρις να θελω να σε επηρεασω..
Να σου πω και αυτα εχω διαβασει γι αυτο ειμαι διστακτικος και δεν εχω κανει κατι ακομη. Αν και απο οσο εχω διαβασει θεματα ειχαν τα 140ρια του γκρουπ vag και κυριως στα μοντελα 2008,2009 και οχι τοσο τα 120αρια. Βεβαια δεν ξερω και δεν εχω και καποιον γνωστο με τετοιο αμαξι ωστε να χω αποψη πληρεστερη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για μένα αφού είναι και του 2011 ξεκίνα από 8000

τα vag έχουν και πιο ακριβή συντήρηση από τα ford
τα opel είναι ρημάδια από κατασκευής...εγώ θα έπερνα vag αντί για opel
εγώ που άλλαξα αμάξι για οικογενειακούς λόγους,πήγα σε mondeo με ecobοost κινητήρα.Κατέληξα εκεί γιατί έχω τα πάντα και στην πόρτα λόγω της δουλειάς μου,αλλά εκτός αυτού,όταν έκανα την σκέψη για 2 αμάξι και οικογενειακό έβλεπα και εγώ σε sedan καρότσες βέβαια αυτούς τους κινητήρες που έχουν πιο χαμηλό σήμα για να μπορέσω να καλύψω και τα 2 αμάξια αλά τα εσωτερικά των vag ήταν πολύ φτωχικά...μόνο το καντραν ήταν ωραίο
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Και σε cupra που εχω μπει δεν τρελαθηκα απο το εσωτερικο.(θα μου πεις δεν ψαχνεις κατι τετοιο) αλλα φαντασου οι μικροτερες εδοσεις τι παραπανω να εχουν..δεν ξερω..αν εχεις μεινει ευχαριστημενος απο τα ford η πιο safe επιλογη ειναι να διαλεξεις ενα απο τα μεγαλα της οπως focus mondeo..και μηχανικα και ηλεκτρολογικα ειναι τιμια για τα λεφτα τους..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Με τα φορντ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,αλλα 18 χρονια εχουμε στην οικογενεια φορντ(mondeo, fiesta mk6, fiesta mk7) και τα εχω βαρεθει. Το γλυκοκοιταζω πολυ το γκρουπ βαγκ αλλα επειδη εχω ακουσει πολλα, καπου κολλαω. Σκεφτομαι το αστρα εντονα που ειναι και φρεσκο με ομορφο εσωτερικο και δεν εχω ακουσει τπτ γι αυτα. Το φοκους οκ, το ξερω το γνωριζω και αν δεν βρω κατι απο τα υπολοιπα,σιγουρα θα παω στη safe επιλογη!
Και γω Ιάκωβε καπου εκει υπολογιζω, 8 8500 να το βαλω.
Απλα σκεφτομαι οτι το φιεστα δεν βολευει και αυριο με ενα παιδι ενα μικρομεσαιο αμαξι θα με βγαλει αλλη μια 6ετια. Μετα την 6ετια αναλογως την ψαχνω για κατι sedan
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ αν είχα μόνο ένα παιδί...ακόμα θα είχα την σαυρίτσα μου
Το παν είναι να τακτοποιείς τα πράγματα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βγάλε από μέσα subwoofer κλπ, πάρε καρότσι που χωράει στο πορτ-παγκάζ και σε βγάζει άνετα το fiesta με ένα παιδί. Και όταν με το καλό έρθει και δεύτερο-τρίτο (παιδί), παίρνεις στη χειρότερη και μια μπακαζιέρα οροφής και είσαι άρχοντας. Σε 6-8 χρόνια από τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα αυτοκίνητα γενικά με νέες τεχνολογίες και δεν ξέρω τι άλλο. Για μένα κράτα το αυτοκίνητό σου που ξέρεις τα κουσούρια του και μην ασχοληθείς με άλλο μεταχειρισμένο που δε θα γνωρίζεις το ιστορικό του.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Επειδή οι περισσότεροι εδώ είστε πιο μικροί, χωρίς παιδιά και ίσως ούτε καν παντρεμένοι, δεν ξέρετε τι σημαίνει να κουβαλάς πράγματα για 4-5 άτομα. Προφανώς και υπάρχει τρόπος να "βιάσεις" το Fiesta ώστε να χωρέσει *κάποια* βασικά, αλλά το Fiesta είναι μικρομεσαίο, με μέγεθος, χώρους, ευκολίες, κινητήρες κλπ για να επιτελεί συγκεκριμένες αποστολές, οι οποίες είναι κυρίως εντός πόλης, για ένα ή το πολύ δύο άτομα.

Άρα συμφωνώ με το φίλο που σκέφτεται την αλλαγή, ίσως όχι με το πρώτο παιδί, εκεί πες ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάπως θα τα καταφέρει, αλλά αν αργότερα η οικογένεια μεγαλώσει, τότε απλά δεν θα χωράει. Θα πρότεινα όμως, αν κοιτάει στην επόμενη κατηγορία (C) να κοιτάξει κυρίως τα μεγαλύτερα οχήματα (π.χ. Leon) και όχι τα μικρότερα (όπως δυστυχώς είναι το Focus, όσο καλό αυτοκίνητο και αν είναι). Αλλιώς κοιτάει κάτι στην πιο πάνω κατηγορία (D), που έχει πολλές, καλές και φθηνές προτάσεις.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αυτό έγραψα, ότι και τα δύο είναι SegC, απλά το Leon έχει καλύτερους χώρους (και κυρίως μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ)

...αν κοιτάει στην επόμενη κατηγορία (C) να κοιτάξει κυρίως τα μεγαλύτερα οχήματα (π.χ. Leon) και όχι τα μικρότερα (όπως δυστυχώς είναι το Focus, όσο καλό αυτοκίνητο και αν είναι)...
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Επισης σημαντικο ρολο παιζει τι ειδους μετακινησεις κανεις τον περισσοτερο χρονο. Εξηγω: εγω με 2παιδια χρειαζομαι χωρο μονο το καλοκαιρι στις διακοπες. Δλδ το 1% της συνολικης χρησης. Ετσι λοιπον προτιμησα να εχω 2μικρα παρα ενα μεγαλο που θα χρησιμοποιω 1φορα τον χρονο!στην αναγκη κοτσαρεις και μια μπαγκαζιερα με κανα 400€ και εισαι αρχοντας.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
tabas said:
Επισης σημαντικο ρολο παιζει τι ειδους μετακινησεις κανεις τον περισσοτερο χρονο. Εξηγω: εγω με 2παιδια χρειαζομαι χωρο μονο το καλοκαιρι στις διακοπες. Δλδ το 1% της συνολικης χρησης. Ετσι λοιπον προτιμησα να εχω 2μικρα παρα ενα μεγαλο που θα χρησιμοποιω 1φορα τον χρονο!στην αναγκη κοτσαρεις και μια μπαγκαζιερα με κανα 400€ και εισαι αρχοντας.
Για εδω που ειμαι δεν με νοιαζει το μεγεθος. Και με μικρο βολευεσαι. Επειδη ομως το θελω για ταξιδια( θα ανεβω αθηνα τουλαχιστο 3 φορες μες το χρονο) και παντα θα ειμαι γεματος ειτε στο πηγαινε ειτε στο ελα, συν δεξια αριστερα... Γι αυτο σκεφτομαι κατι σε κατηγορια "μικρομεσαιο". Και βολικο να ναι στα μερη μου χωρις να καιει πολυ αλλα και να μπορω να ταξιδεψω πιο ανετα απ οτι με το φιεστα(ανετα εννοω απο θεμα χωρων κυριως).
Μ αρεσει πολυ το λεον(το κοιταζα απο τοτε που πηρα το φιεστα) αλλα κολλαω στο κομματι του μοτερ του μηπως το παρω στο χερι. Το αστρα ειναι μια μεση λυση νομιζω μιας και χωρους εχει καιντουρμπατο ειναι καινδεν εχω ακουσει κατι αρνητικο. Απλα δεν εχει πολυκυκλοφορησει νομιζω και ακριβως δεν ξερω τι παιζει. Και μετα φοκους,απλα επειδη ειναι 1.6 με χαλαει λιγο. Απλα γενικοτερα κοιταζω hatchback turbo. Αν κοιταζα ατμοσφαιρα ειχα πολλα να διαλεξω,ειτε hatchback ειτε suv ειτε sedan...
 

MikeD.

Newbie
Apr 29, 2017
2
0
0
Καλησπέρα παιδιά!
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Fiesta 1000cc Ecoboost μάλλον μεταχειρισμένο γιατί για καινούργιο δεν με βλέπω... Τι να προσέξω όσον αφορά τα μοντέλα?
Εγώ σκεφτόμουν για το 125αρι και αυτά που έχω βρει είναι του '13 '14 μοντέλο.
Λοιπόν τι λέτε - προτείνετε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Παιδιά ,εμένα ο κύκλος φιέστα έκλεισε,το πούλησα με βαριά καρδιά ,αλλά ήταν η ώρα του,το αυτοκίνητο αυτό θεωρώ πως είναι ένα από τα πιο τίμια και ερωτεύσιμα αυτοκίνητα που θα μπορούσε να αγοράσει κανεις,κατά την άποψη μου πάντα,τώρα Δν ξέρω προς τα που θα κινηθώ ,μάλλον σε άλλη κατηγορία,σκέφτομαι για TTS ,η 335,περιμένω αποψεις
 
May 4, 2017
21
0
0
26
Καλημέρα φίλε ... θα σου πρότεινα το RS αφού εκεί κυμαίνεται περιπου και το tts και η 335.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread