Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εκτος κι αν βαλεις αποστατες στον αξονα που με αυτον τον τροπο δεν υπαρχει το φαινομενο του μοχλου μειονεκτημα του ειναι οτι παραμενει το προβλημα με τους θολους και οτι υπαρχουν μονο για πισω
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
kostg οπότε με τα λεγόμενα σου και με το παράδειγμα του μοχλού που μου έδωσες,το πρόβλημα δημιουργείται στο σύστημα ανάρτησης...γιατί το αν θα βρίσκουν οι ρόδες στον θόλο δεν είναι δεδομένο!!
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με offset 28, θεώρησέ το δεδομένο. Γιατί άλλο όταν βλέπεις το αυτοκίνητο ακίνητο, φαίνεται ότι έχει περιθώριο. Μπορείς να δεις πως θα είναι σε σαμαράκι (όχι αναγκαία τάφρο) και με στριμένους τροχούς; Το γκαπ που θα ακούσεις δε θα είναι μόνο τα αμορτισέρ αλλά και ο στραβωμένος θόλος σου.
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
εγω οταν ειχα τις 15αρες ζαντες ειχα βαλει 3mm αποστατες απο καθε πλευρα αλλα δεν ειχα δει καποιο προβλημα ισα ισα παταγε καλυτερα
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
KWSTAS.S FIESTA said:
εγω οταν ειχα τις 15αρες ζαντες ειχα βαλει 3mm αποστατες απο καθε πλευρα αλλα δεν ειχα δει καποιο προβλημα ισα ισα παταγε καλυτερα

Σε αυτή την περίπτωση του φίλου;;;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
στο δικο μ μκ6 ειχα βαλει 16αρες με 7 ιντσες φαρδος και οφσετ 28 με 3ποντο χαμηλωμα και δεν εβρισκε.
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
yannis_s said:
στο δικο μ μκ6 ειχα βαλει 16αρες με 7 ιντσες φαρδος και οφσετ 28 με 3ποντο χαμηλωμα και δεν εβρισκε.
Ακόμη μία περίπτωση...σου δημιούργησε ποτέ κάποιο πρόβλημα;;;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ που έχω σε μκ6 ζάντα με 40offset το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι κοπανάει και αυτό δεν θα σε ενοχλεί τόσο όταν είναι καινούργιο το αμάξι αλλά στην πάροδο του χρόνου θα είναι κουραστικό
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
KWSTAS.S FIESTA said:
εγω οταν ειχα τις 15αρες ζαντες ειχα βαλει 3mm αποστατες απο καθε πλευρα αλλα δεν ειχα δει καποιο προβλημα ισα ισα παταγε καλυτερα

Ναι αλλά τι πλάτος είχαν; 6"; 1 ίντσα είναι 25 χιλιοστά...

yannis_s said:
στο δικο μ μκ6 ειχα βαλει 16αρες με 7 ιντσες φαρδος και οφσετ 28 με 3ποντο χαμηλωμα και δεν εβρισκε.

Εγώ έβρισκα με 7x17 και 40 offset. Ακόμα υπάρχουν μερικά παλιά σημάδια στους θόλους μου. Και είμαι αρκετά προσεκτικός.
Πάταγε καλά στο δρόμο; Έχεις γράψει στο παρελθόν πως όχι...

scorpion said:
εγώ που έχω σε μκ6 ζάντα με 40offset το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι κοπανάει και αυτό δεν θα σε ενοχλεί τόσο όταν είναι καινούργιο το αμάξι αλλά στην πάροδο του χρόνου θα είναι κουραστικό

Είναι κουραστικό...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Παιδια το οffset πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα γινετε στο εργοστασιακο.
Απο εκει και περα,εφοσον ολες οι ζαντες που βγαινουν στο καρε μας βγαινουν και με ενα ανεκτο offset(47,5 και 52,5 δεν προκειτε να βρεις αλλα απο 38-42 σε διαστασεις 15"-17" ανετα)δεν βλεπω τον λογο καποιος να αγορασει ζαντα με offset 28 που δεν εχει καμια σχεση με το αμαξι μας.

Εγω στο 6αρι εχω οffset 38 σε ζαντα 6.5Χ15 για τον λογο οτι δεν εβρισκα μεγαλυτερο offset.
To αμαξι ειναι ναι μεν τουμπανο,σε θεμα ανεσης δεν εχω προβλημα γιατι εχω αλλαξει και αναρτηση και γενικα δεν μ'αρεσει το βουτυρο αλλα πιστευω οτι ειμαι οριακα.

Ο καθενας μπορει να βαλει στο αμαξι του οτι νομιζει και θεωρει οτι ειναι καλο αλλα καποια πραγματα δεν ειναι τυχαια.Το να λεμε απλα νουμερα και αν θα βρισκει η οχι δεν εχει νοημα.Για το θεμα του offset ουτε τα βουλκανιζατερ δεν ξερουν ακριβως τι ειναι και κατα ποσο θα επηρεαζει το αμαξι.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
στο δρομο το αυτοκινητο ηταν κουραστικο απο κοπανηματα. η αναρτηση δεν δουλευε σωστα και σε μεγαλες ταχυτητες ηταν ποιο αποτομο στις αντιδρασεις του σε αλλαγη πορειας η σε μικρολακουβες. σε στριψιμο σου εδινε την αισθηση οτι ηταν καλυτερο. εγω το εγραψα μονο για το αν εβρισκε η οχι. απο εκει και περα τις εβαλα τις ζαντες και τις εβγαλα σε μικρο χρονικο διαστημα και δεν το προτεινω σε μκ6 να βαλει τετοιο οφσετ.  με 40 οφσετ το μκ6 ειναι οριακο(παντα 7αρα ζαντα)
 

georgemav

Member
Jun 8, 2012
245
0
0
μήπως ξέρουμε πόσο ζυγίζει η 16άρα του sport??έτσι από περιέργεια???
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Έχουμε κανέναν που να έχει βάλει σε mk7 την 17αρα του focus st170;;Θα δείχνει ωραία;;Από θέμα offset δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...
 

lisbi

New member
Jan 28, 2011
50
0
0
40
Καλλιθέα
Vag said:
Έχουμε κανέναν που να έχει βάλει σε mk7 την 17αρα του focus st170;;Θα δείχνει ωραία;;Από θέμα offset δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...
την φοραω εγω σε mk7 και ταιριάζει μια χαρα και δεν εχεισ προβλημα με το offset μπες στο προφίλ μου να δεις την φωτογραφία.
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Ευχαριστω φίλε μου..τον είδα τον fiestaκο σου!Δεν είμαι πολυ σίγουρος αν ταιριάζουν στο mk7 οι συγκεκριμένες αλλα κατα πασα πιθανότητα θα προχωρήσω στην αγορά μιας κ τις βρήκα φθηνά..
 

lisbi

New member
Jan 28, 2011
50
0
0
40
Καλλιθέα
Vag said:
Ευχαριστω φίλε μου..τον είδα τον fiestaκο σου!Δεν είμαι πολυ σίγουρος αν ταιριάζουν στο mk7 οι συγκεκριμένες αλλα κατα πασα πιθανότητα θα προχωρήσω στην αγορά μιας κ τις βρήκα φθηνά..
πόσο τις βρηκες
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
lisbi said:
πόσο τις βρηκες

180 με λάστιχα(χρειάζονται αλλαγή βέβαια,όχι άμεσα μιας και δεν παίζουν λ7)..ίσως η μία να θέλει κ ίσιωμα,θα μάθω πριν τις πάρω που θα τις παω σε ζαντά...

Εγώ σκέφτομαι να τις βάψω βέβαια μολυβί ή μαύρες σαν και αυτό..
http://img.photobucket.com/albums/v204/faithless2015/IMG_6770.jpg
http://img830.imageshack.us/img830/3553/67226131.jpg
 

lisbi

New member
Jan 28, 2011
50
0
0
40
Καλλιθέα
Vag said:
180 με λάστιχα(χρειάζονται αλλαγή βέβαια,όχι άμεσα μιας και δεν παίζουν λ7)..ίσως η μία να θέλει κ ίσιωμα,θα μάθω πριν τις πάρω που θα τις παω σε ζαντά...

Εγώ σκέφτομαι να τις βάψω βέβαια μολυβί ή μαύρες σαν και αυτό..
http://img.photobucket.com/albums/v204/faithless2015/IMG_6770.jpg
http://img830.imageshack.us/img830/3553/67226131.jpg
σε καλη τιμη της βρηκες.οταν πήγα τις δικές μου για φτιαξιμο και βάψιμο ήθελα να τις κανω ανθρακι αλλα φοβήθηκα ότι θα φαίνονται σαν 16αρες μετα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread