Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Γιάννη, αν πας σε 17άρα, θα έχεις πιο εύκολο το στράβωμα (αναλόγως και το πόσο ακριβή/γερή ζάντα θα διαλέξεις). Αν μάλιστα βάλεις και 195 λάστιχο θα είναι πιο πιθανό σε μια λακούβα ή στα πεζοδρόμια να βρεις τα χείλη της ζάντας (εσωτερικά ή εξωτερικά), αφού το λάστιχό σου θα είναι πιο "μέσα" από τη ζάντα (στις 7" πλάτος το 205 λάστιχο μπαίνει ακριβώς, το 195 ταιριάζει ακριβώς σε 6.5" ζάντα). Κάποιοι λαστιχάδες θα σου πουν ότι μπαίνει, να πουλήσουν θέλουν.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ασε την 16 αρα ζαντουλα και πηγαινε σε μαρκα kosei ισως οτι καλυτερη εταιρια ζαντων σε θεμα αντοχης υλικου. τις kosei dracer που ειχα σε ταφο να επεφτα δεν στραβωναν.
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
ισχυει αυτο με την κοσει οντως!για 205 λεω κ εγω εξαρχης!απλα δεν καταλαβαινω,γιατι επιμενουν για 195!!τεσπα,θα δειξει!
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως το 195 σε 17άρα να είναι πιο ακριβό και δυσεύρετο, γι' αυτό και σε ψήνουν ότι θα "κόψει" το αυτοκίνητό σου, για να παραγγείλεις αυτό.

Y.Γ. (Αν και δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικές οι τιμές)
195
205
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το 195-45 εχει μεγαλυτερο προφιλ απο το 205-40 και στο προτηνουν για να μην καιει και μην στραβωνεις ζαντες τοσο ευκολα
 

venom

Newbie
May 10, 2010
8
0
0
37
Athens
Κι εγώ έχω τις 17άρες του sport για αρκετά χρόνια. Δεν στραβώνουν και τόσο εύκολα, βασικά δεν μου έχουν στραβώσει ποτέ...
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
kostg said:
το 195 ταιριάζει ακριβώς σε 6.5" ζάντα
Ειναι στανταρ αυτο??δηλαδη εγω που εχω 195/50/15 στις 15αρες μαμα του titanium (6 πλατος) δν ταιριαζει σωστα? σκεφτομαι να βαλω 16αρες με 6,5 πλατος..λογικα παλι 195 θα παω ε?
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
mk1 Stelios said:
το ιδανικο ελαστικο ειναι το 205 στις 6,5. δεν έχεις πρόβλημα αν του βαλεις 195. Το πρόβλημα θα το έχεις απο την στιγμή που θα του αλλάξεις ζάντα με θέμα οφσετ κτλ.
εχει να κανει το offset με το ποσο παταει το λαστιχο κατω?απ οτι εχω καταλαβει απο προηγουμενες απαντησεις απλα θα παταει 205 (ανεξαρτητα του offset) και πιο εξω αναλογα με το offset (με σταθερο 6,5 πλατος)...τι προβλημα λες οτι θα εχει??απλα επειδη θα βγει πιο εξω, μηπως βρισκει θολο 'η καποιο αλλα λειτουργικο προβλημα??

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]18, Σεπτεμβρίου, 2013, 15:42:42[/time]
σκεψου οτι εγω σκεφτομουν 6.5J 16" με 40 offset και 195/45/16 λαστιχα..δν θα ειμαι ενταξει λες?? το wheel offset calculator λεει οτι θα βγω 1,3cm πιο εξω...που δεν με πειραζει καθολου γιατι σκεφτομουν για αποστατες (καθαρα για την εμφανιση)...δηλαδη αντι να βαλω αποστατες κοιταω ζαντα με 40 offset..κανω λαθος (ασε τη συμπεριφορα που μπορει θα αλλαξει)?? Μαλλον πρεπει να εχω πει ψιλομ***ια απο πανω...κατι δν καταλαβαινω σωστα με το πλατος και το offset, γιατι τα θεωρω ανεξαρτητα...που θα παει..θα το πιασω
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
mk1 Stelios said:
Με τις μετατροπές που θα κάνεις θα έχει το αμάξι  μαύρο χάλι οδηγικά . Είναι υπερβολικό το 1.3!
Το πιστευω εν μερει αυτο αλλα η 15αρα του titanium με 47.5offset μπαινει παααρα πολυ μεσα στο φτερο και σιγουρα θα φαινεται πολυ πιο ωραιο να ειναι 1,3cm  πιο εξω...Δεν νομιζω να με επηρεασει τοσο πολυ εμενα μιας και το παω max 130km/h εθνικη και ουτε περιμενω να μπω στη στροφη τερμα...φανταζομαι το μαυρο χαλι οδηγικα θα ειναι στα πολλα χιλιομετρα ετσι?
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Αν έχεις μικρότερο λάστιχο σε φαρδος και μεγαλύτερη  ζαντα απλά θα κανεις stretch .μειωνεις την ασφάλεια της ζαντας σου .εγω πχ έχω 215 φαρδος και η ζαντα μου έχει 8" κανονικά ειναι για 225 .αλλα δν υπάρχει πρόβλημα απλα η ζαντα δν ειναι τόσο ασφαλής
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
mk1 Stelios said:
Με τις μετατροπές που θα κάνεις θα έχει το αμάξι  μαύρο χάλι οδηγικά . Είναι υπερβολικό το 1.3!
Νομιζω σε βρισκω λιγο λαθος εδω..εχω το τιτανιουμ με μαμα ζαντες και συμφωνα με την πρωτη σελιδα του τοπικ ειναι 6" και 47,5 offset, ενω το sport μαμα παλι εχει 6,5" με 41,5 offset...βαζοντας τα στο offset calculator μας λεει οτι στο σπορτ (μαμα ξαναλεω) βγαινει η ζαντα πιο εξω 1,2cm σε σχεση με το τιτανιουμ..δηλαδη με 40 offset οπως σου ειπα θα κοντευα τη γεωμετρια και το πατημα του σπορτ και δεν θα εκανα το αμαξι πιο απροβλεπτο...κανω λαθος?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Η 6.5J x 16 με offset 40 Θα βγαίνει 1.5 χιλιοστό πιο έξω από την αντίστοιχη του sport. Απλά έχω μια ένσταση εδώ, στο εμπόριο δεν έχω δει πουθενά 6.5x16 αλλά συνήθως 7x16, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεφεύγεις αρκετά περισσότερο.
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
δεν το ξερω αυτο..παντως του σπορτ ειναι 6,5"x16"...καλα δεν αλλαζω ζαντες τωρα, απλα ψιλοκαταλαβα τι παιζει με το offset και απλα ξανακοιταξα τα μηνυματα/απαντησεις απο οταν σκεφτομουν για ζαντες.. η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω πιστει οτι αν βγαλεις πιο εξω το πατημα γινεται ασταθες το αμαξι, ενω χαμηλωνεις το κεντρο βαρους του (χωρις να μετατοπιζεται μπρος/πισω ωστε να το "χαλασεις")..εξ αλλου αν δουμε κι ολα τα αγωνιστικα πατανε πολυ πιο εξω οι ζαντες και χριεαζονται body kit...τωρα θα μου πειτε θελει ψαξιμο για το πως θα παταει και θα εχετε και δικιο...απλα δεν νομιζω οτι το σφαζεις οταν βγαλεις πιο εξω τους τροχους καθαρα λογω κεντρου βαρους..τωρα αν παιζει και κανας αλλος παραγοντας δεν ξερω  ::)
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Πιο ασταθες δεν θα γινει...Ισα ισα,μεγαλωνοντας το μετατροχιο εχεις καλυτερο πατημα στο δρομο...
Τα προβληματα ειναι αλλου...Το αυτοκινητο σου εχει ορια Offset Κυριως για να δουλευουν σωστα οι αναρτησεις σου...
Αν τα ξεπερασεις,οι αναρτησεις σου δουλευουν πιεσμενες(υπο λανθασμενη γωνια),χαλανε πιο γρηγορα ενω και το λαστιχο σου εχει ανομοιομορφη φθορα...
Αν κανεις τετοια επιλογη πρεπει 10000% να πας σε εναν ΚΑΛΟ μαστορα για ευθυγραμμιση...ΝΑ ρυθμισει σωστα καμπερ κτλ και να πατας στο δρομο οπως πριν...
Αν το κανεις αυτο και δεν εχεις θεματα με το ελαστικο στο θολο(φορτωσε το αμαξι με 4-5 ατομα και οδηγησε μερικα χλμ στους δρομους της περιοχης σου..Δοκιμασε με λιγο μεγαλυτερες ταχυτητες απο το σταματα-ξεκινα της κινησης...) τοτε μπορεις αφοβα να παιξεις με την ζαντα πιο εξω...
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
αυτό το ζαντικο μπορούμε να το βαλουμε κ fiesta mk7 sport??? 
http://www.siriocenter.gr/Products/Detail/14618/DYNAMICS-JET-RS-BLACK-7-16-4108-38#.Usc2-F7xvIU
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread