Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
VaggPore said:
Καλησπέρα κύριοι! Έχω πολλά ερωτήματα πανω στο θέμα του ζαντικου! Εχω στην διαθεση μου ενα FordFiesta MK7 1.4 με 15αρες ζαντες! Θέλω να ανέβω σε 16''αρες και να χαμηλωσω με ελατήρια! Πειτε μου πως θα παω να ρωτησω τον ζαντά και τι πρέπει να γνωρίζω για να μην εχω εντελως επικυνδυνη συμπεριφορα του αυτοκινητου μετα την αλλαγη !

Μία επιλογή είναι να πας σε ζάντες 16αρες από το 1,6 αν σου αρέσουν αλλιώς κοιτάς οποιαδήποτε ζάντα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Καρέ: 4x108 (αυστηρά...μην βάλεις μετατροπείς αν το σχέδιο που σου αρέσει δεν το βγάζει...απλά κοίτα αλλού)
Offset: 35-45 περίπου (εγώ θα έλεγα 40-45)
Φάρδος: 6,5 - 7

Με αυτά τα νούμερα είσαι πολύ κοντά στα εργοστασιακά και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα!

Ελατήρια για χαμήλωμα μπορείς να πάρεις τα eibach.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Μ'αρεσουν πολυ του 1.6 αλλα δεν βρίσκω πουθενα! Δεν πουλιουνται ευκολα!
 

sheva

Rookie
Jun 6, 2017
11
0
1
παιδια καλησπερα. εχω ενα θεματακι. το φιεστακι μου εχει 3 ιδιες ζαντες και ια διαφορετικη οποτε ειμαι στη πολυ δυσκολη θεση κι εγω και ο μαντρας(opel δρομων) που πηρα πριν 5 μηνες το αμαξι να ψαχνουμε μια συγκεκριμενη 15 ζαντα χψρις αποτελεσμα.
υπαρχει καποιος που να μπωρει να με συμβουλευσει??
επισεις για να ανεβασω τη ζαντα που θελω εδω θα ηθελα οδηγιες γιατι δε βρισκω πως να βαλω φοτο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ανέβασε φωτογραφία στο gallery του forum και δώσε μας το link. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος αυτή τη στιγμή.
 

sheva

Rookie
Jun 6, 2017
11
0
1
Παιδια η ζαντα ειναι αυτη, την εβαλα στη gallery, ευχαριστω τον kostg για τη βοηθεια με τη φοτο.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=gallery;sa=view&id=474
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Δεν υπαρχει νομιζω τετοια σε 15αρα εκτος εαν παρεις Replica(εαν βγαινει)!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε παιδιά κατι ζάντες που κοιτάζω με στοιχεια 4*108 πλατος 7 και 45 οφσετ. 17αρες. ταιριαζουν στα καρο μας?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Δεν αξιζουν τα λεφτα τους θεωρω! Μπορεις να βρεις πιο ομορφες με πανω κατω τα ιδια λεφτα!
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
είναι εργοστασιακές γιαυτό κοστίζουν τόσο. η τιμή τους είναι σχετικά καλή αυτή την περίοδο. άλλες φορες εχουν κοστίσει και 1200€.  Σίγουρα οι afternarket ποικίλουν σε ποιότητες και τιμές.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ρε παιδια ψάχνω εδώ και τόσο καιρό μία ζάντα 16 Άρα με offset 40 + και δεν μπορώ να βρω με τίποτα Εσείς πού στο καλό τις βρίσκετε έχω φάει το ίντερνετ και έχω πάει σε τουλάχιστον δέκα μαγαζιά και δεν υπάρχει τίποτα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Η 16αρα της μανας του έχει 47.5 offset (ΕΤ). Σε 16αρα σε 40 οφσετ θα είσαι  +0,7 ποντους περίπου πιο έξω η ρόδα.

Υπάρχει offset calculators που μπορεις να υπολογίσεις ανάλογα τις διαστασεις και το οφσετ και να διευρύνεις τις επιλογές που έχεις. Πχ με ΕΤ35 καρέ 4Χ108 είσαι +1,2 ποντους έξω (υπερβολή και χειρότερη γεωμετρία), ενω με ΕΤ50 είσαι ελάχιστα μέσα (μόνο 2 χιλιοστά). Επομένως μπορείς να ψαξεις 16αρα με ET απο 38 μέχρι 51 και να πετύχεις την καλύτερη τιμή. Καλές προσφορές κάνει ο Φωκας στην Δυραχίου και ο Τάσος στην αρχή της Καβάλας (Μεταξουργείο). Ψαξε και σκρουτζ, συνήθως τα μαγαζια που εχουν χαμηλές τιμές μπορει και να μην έχουν ολα τα κομάτια στο site οπότε με μια πρόχειρη λίστα και μερικά τηλέφωνα θα βρεις αυτο που ψαχνεις στις τιμές που θελεις, δε χρειάζεται να πηγαίνεις επι τόπου στα μαγαζιά και να χάνεις χρόνο. Μη ξεχάσεις να τους λες το καρέ σου 4Χ108.     

http://www.willtheyfit.com/
 

Dimitris.sp

New member
Aug 16, 2016
92
0
6
31
ΠΑΤΡΑ
Δεν ειναι δυσκολο να βρεις χαντες να ταιριαζουν. Ποσο μαλλον καινουριες.. απο μεταχειρησμενες βρισκεις παντου επισης. Και μολις τις βρεις μπες εδω και κοιτα αν ταιριαζουν.. ευκολακι http://www.willtheyfit.com
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Νομίζω ότι τα παραλές λιγάκι Όσον αφορά ότι είναι εύκολο, πραγματικά παιδιά έχω πάει σε πάνω από 10 μαγαζιά Και σχεδόν όλοι τους μου έχουνε δείξει από μία ζάντα, κανένας Δηλαδή δεν μου είπε έχω και αυτή έχω και εκείνη έχω και την άλλη, για να μπορώ να διαλέξω. και από αυτούς ακόμα οι περισσότερες ζάντες που μου δείχνουν είναι με offset από 32 μέχρι 35. Άντε πείτε μου τι να κάνω
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Απλά δεν ψωνίζεις από αυτούς. Υπάρχουν ζάντες, πολλές. OZ, MAK, Jr, Momo κλπ που παράγουν καρέ και offset για Ford. Προφανώς τα συγκεκριμένα μαζαζιά δεν τις προμηθεύονται ή δεν ξέρουν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread