Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδιά να ρωτήσω ζάντα με αυτα τα χαρακτηριστικά μπορει να μπει σε mk7 σπορτ? Size - 17 x 7 Offset - 42  PCD / Stud Pattern - 4 x 100 / 108  ?επειδη δε τα παω πολυ καλα με τα μεγεθη,,,καρε.Να πω οτι παιζει και μελλοντικό χαμήλωμα !
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπαίνει, αλλά επειδή το εργοστασιακό offset (της 7x17 ζάντας) είναι 47.5, θα βγαίνει προς τα έξω ο κάθε τροχός 5,5 χιλιοστά. Δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα και με το χαμήλωμα, ίσως οριακά, με πολλά χιλιόμετρα, σε στροφή και σε σαμαράκι να "γλύψει" λίγο το λάστιχο τον πλαστικό θόλο.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
α ωρέα !το αν ειναι τετραμπούλονη η 5μπουλονη εχει σχέση η δε μας ενοχλεί?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
φυσικα και παιζει ρολο!!!εαν ειναι 5μπουλονι δεν μπαινει!!!αλλα σε εσενα τα χαρακτηριστικα λενε οτι ειναι 4*100/108 οποτε ειναι τετραμπουλονι και δεν εχεις θεμα!!!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Δν ξέρω ..και ο Νικοκας 18 εχει και φοράει και kw
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Κάπου διάβασα,σε παλαιότερα post, οτι τα fiesta μας έχουν ζάντες με 47offset και το λιγότερο που μπορούμε να βάλουμε είναι 40...εγώ που έχω βρει μια ζάντα με 27 offset να μην το σκέφτομαι καν;Νομίζω οτι με αυτή την διαφορά θα έχει μια διαφορά των 2εκ. προς τα έξω σε σχέση με την ζάντα της ford..τόσο τραγικό είναι;;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
είναι τραγικό
θα χάσεις στην άνεση αλλά και το κράτημα του αυτοκινήτου
βρες το πολύ μέχρι 40offset
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Και θα έχεις προβλήματα,θόλοι ρουλεμαν και τα λοιπά .μεχρι 40
 
Vag said:
Κάπου διάβασα,σε παλαιότερα post, οτι τα fiesta μας έχουν ζάντες με 47offset και το λιγότερο που μπορούμε να βάλουμε είναι 40...εγώ που έχω βρει μια ζάντα με 27 offset να μην το σκέφτομαι καν;Νομίζω οτι με αυτή την διαφορά θα έχει μια διαφορά των 2εκ. προς τα έξω σε σχέση με την ζάντα της ford..τόσο τραγικό είναι;;

θα σου βρίσκει, θα το νιώθεις σαν βάρκα και θα εξέχει από τα φτερά! Δηλαδή μαύρο χάλι!
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχουν offset 47.5 στη ζάντα 7x17". Στην 6.5x16" έχει offset 42. Σε 7x17" παίξε από 40~45 (δε θα βρεις ως 47) και το ίδιο σε 7x16" (δεν υπάρχουν 6.5x16" aftermarket).
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Έχει βάλει κάποιος μικρότερο offset και έχει δει κάποιο απτα προαναφερθέντα προβλήματα;;
Εγώ σήμερα πήγα και του φόρεσα αυτές τις ζάντες για να τις δω και δεν έβρισκε κάπου,οι ζάντες έφταναν ελάχιστα πιο μέσα απτο φτερό..(ίσα ίσα που οπτικά μου άρεσε)
Δεν το λέω για να σας διαψεύσω εννοείται,απλά αν όντως ισχύουν αυτά στην πράξη..
Όσο για το κράτημα γιατί να χάσει;Όσοι βάζουν αποστάτες δηλαδή χάνουν σε κράτημα;;;

Να αναφέρω επίσης οτι μιλάω για 16αρα ζάντα...
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ έχω βάλει. 7x17 με 40 offset στο mk6 μου (από 52.5 εργοστασιακό). Έχει βρει το λάστιχο στο μπροστά φτερό μια φορά και έχω αισθανθεί το αυτοκίνητό μου να πλέει αρκετά σε μεγάλες ταχύτητες και να μην είναι τόσο άμεσο στο στρίψιμο του τιμονιού. Επίσης σε λακουβίτσες και σαμαράκια σε πετάει πιο εύκολα από την πορεία σου. Μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο με την ίδια ανάρτηση κλπ. Χώρια το κοπάνημα (άρα άνεση)...
Επίσης έχω βάλει 7x16 με 45 offset. Πάλι τα ίδια με παραπάνω, απλά ήταν κάπως καλύτερη η κατάσταση.
Τώρα έχω εργοστασιακή ζάντα 7x17 με 49 offset (3.5 χιλιοστά από το εργοστασιακό). Καμία σχέση με τα παραπάνω.
Αν θέλεις με ακούς. Αν όχι, δοκίμασέ το και γράψε μας τις εμπειρίες που αποκόμισες. Φιλικά.
 

Vag

Member
Nov 15, 2012
176
0
0
33
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Δηλαδή όσοι βάζουν αποστάτες έχουν τα ίδια προβλήματα;;
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οι αποστάτες γενικά ομορφαίνουν τα αυτοκίνητα (τα τουμπανιάζουν), αλλά κάνουν και τους τροχούς να βρίσκουν στους θόλους. Αυτό είναι κάτι που μπορεί να το δει ο καθένας εξ' αρχής. Δεν έχεις ακούσει κάποιους που για το λόγο αυτό πάνε και "ξυρίζουν" εσωτερικά τους θόλους ώστε να μη βρίσκουν; Ε, εγώ δεν είμαι διατεθιμένος να κάνω κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητό μου, γιατί δεν το έχω μόνο για εκθέσεις, αλλά και για τη δουλειά μου και τις βόλτες μου.
Επίσης βάλε κάτω τους κανόνες της φυσικής και σκέψου πώς λειτουργεί ένας μοχλός. Όταν τον μοχλό τον πιέζεις πιο "έξω" από το κέντρο του, λειτουργεί το ίδιο με το όταν τον πιέζεις πιο κοντά στο κέντρο του; Οι δυνάμεις είναι οι ίδιες; Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τις ζάντες, αλλιώς έχει σχεδιάσει ο κατασκευαστής να λειτουργεί η ανάρτηση και αλλιώς την αναγκάζεις εσύ να λειτουργήσει, αλλάζοντας τα offset.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread