Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Ειναι οντως πολυ καλη η τιμη του δευτερου που εχω γραψει και εχει και 2 χρονια εγγυηση σε λαμπα και μετασχυματιστη που αυτο δεν το βρισκεις στο ebay..
Eπισης ναι θα εχεις διαφορα αμα βαλεις τα 8000k και δεν θα ειναι ωραιο..
6000 θα βαλεις και θα εισαι πρωτος!
Να ξερεις οτι τα προβολακια θα φωτιζουν πιο πολυ απο τα κανονικα σου φωτα και μπορει να φαινεται μια απειροελαχιστη διαφορα..Παντα γινεται αυτο στα προβολακια..
Παντως οταν εχεις και στα κανονικα και στα προβολακια xenon το αυτοκινητο απλα μ@μ@ει την νυχτα!! ;)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Οποιοι εχετε βαλει ξενον στα προβολακια,τα μπαλαστ π τα χετε τοποθετησει για να μην πολυβρεχονται?
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Εμενα φιλε μου και τα μπαλαστ απο τα κανονικα και απο τα προβολακια τα εχει βαλει πιο κατω απο τα φαναρια αν θυμαμαι καλα..Εκει δεν παθαινουν τιποτα και επισης αμα ανοιξεις καπο δεν βλεπεις κανενα μπαλαστ εμφανισιακα!Εχει κανει πολυ καλη δουλεια..Παντως να ξερεις οτι εχει πολυ χωρο για να μπουν..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θα προτείνω να βάλετε καθόλου 8000κ,δεν φωτίζουν καλά,τουλάχιστον εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
scorpion said:
Θα προτείνω να βάλετε καθόλου 8000κ,δεν φωτίζουν καλά,τουλάχιστον εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω

εγω παλι που εχω 8000κ ειμαι πληρως ευχαριστιμενος απο αποδοση και απο χρωμα!!!και σε ταξιδια ειναι δοκιμασμενο χωρις φωτισμο στον δρομο....οποτε πιστευω οτι ειναι στην κριση του καθενος...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
εγω παλι που εχω 8000κ ειμαι πληρως ευχαριστιμενος απο αποδοση και απο χρωμα!!!και σε ταξιδια ειναι δοκιμασμενο χωρις φωτισμο στον δρομο....οποτε πιστευω οτι ειναι στην κριση του καθενος...
συμφωνώ μαζί σου Μιχάλη,απλά εγώ έχω δοκιμάσει και τα 6000κ και ήταν πιο ζωντανό το φως από τα 8000κ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πλάκα πλάκα δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, αλλά του Μιχάλη τα xenon παρόλο που είναι 8000Κ είναι πολύ φωτεινά. Εγώ που είχα δοκιμάσει παλιότερα ήταν ψόφια εντελώς, δεν έβλεπα τίποτα. 'Ισως παίζουν ρόλο και τα ballasts, ισως και το ότι για τα φώτα διασταύρωσης αγοράσαμε κάτι "ακριβές" λάμπες Η7 (με μεταλλική βάση και σιλικονάτα στηρίγματα) που το ζευγάρι κοστίζει 35 ευρώ (όσο κάνει ολόκληρο ένα κινέζικο κιτ μαζί με καλωδιώσεις και ballasts).
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
http://www.youtube.com/watch?v=jXOzqacMbQo
ρε σεις δεν φαινεται τοση μεγαλη η διαφορα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι έτσι το αποτέλεσμα του φωτός που πέφτει στο δρόμο. Αλλιώς δείχνει όταν το κοιτάς από απέναντι και αλλιώς όταν φωτίζει στο δρόμο (που είναι και το ζητούμενο).
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Εμενα με νοιαζει στο ματι!οταν δηλαδη κοιτας τα φαναρια φαινονται το ιδιο?
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
δεν θα το ελεγα..αυτα των 8.000Κ μπλεδιζουν ελαφρως..αυτα που εχουν θερμοκρασια χρωματος 6.000Κ ειναι λευκα.. Συνηθως οσο μεγαλυτερη ειναι η θερμοκρασια(χρωματος..βαθμους Kelvin)..παραγει λιγοτερη φωτεινοτητα..
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Οχι δεν φαινονται το ιδιο!Θα εχεις αρκετη διαφορα..Για μενα μην το κανεις γιατι και ωραιο δεν θα ειναι και θα τρεχεις να τα αλλαξεις μετα!Μην βλεπεις τα βιντεακια,δες εξω την διαφορα live σε αυτοκινητα την νυχτα και θα καταλαβεις..Γιατι τοσο τρελα με τα 8000K?? :p
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως το video που έβαλες έχει ένα μειονέκτημα,εννοώ ότι τα αμάξια δεν είναι ίδια,άρα δεν έχουν ίδια φανάρια
το λέω αυτό γιατί την διαφορά την είδα με κάτι ψειράκια που είχα παλιά και τα ίδια τα έβαλε  ένας φίλος σε ένα swift όπου στου φίλου το αμάξι τύφλωναν και στο δικό μου φανάρι δεν σε ενοχλούσαν και αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα των φαναριών
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Garbakos said:
Οχι δεν φαινονται το ιδιο!Θα εχεις αρκετη διαφορα..Για μενα μην το κανεις γιατι και ωραιο δεν θα ειναι και θα τρεχεις να τα αλλαξεις μετα!Μην βλεπεις τα βιντεακια,δες εξω την διαφορα live σε αυτοκινητα την νυχτα και θα καταλαβεις..Γιατι τοσο τρελα με τα 8000K?? :p
απλα ειχα φαει ενα σκαλωμα να βαλω 8000κ ωστε να κανει μια μικρη διαφορα!απλα δεν εχω δει απο κοντα ποτε γι'αυτο δεν ξερω!οποτε θα καταφυγω στη σιγουρη λυση των 6000κ
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Aυτο το σκαλωμα το ειχα φαει και εγω πριν καποια χρονια και ηθελα να βαλω τα 8000 γιατι ηταν ωραια στο ματι..Τελικα δεν τα εβαλα και παλι καλα γιατι οσοι φιλοι μου τα ειχαν βαλει μετα τα αλλαζαν με 6000..Αυτα ειναι ομως γουστα και ο καθενας κανει οτι θελει! ;)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ρε σεις παρελαβα σημερα κατι ξενον για τα προβολακια!6000κ 35w. Εβαλα το δεξι αλλα δεν κοιταξα ποιο καλωδιο εβαλα που(εννοω το + -). Το αναβω αλλα δεν αναψε!μου καψε την ασφαλεια!πηγα την αλλαξα!κατοπιν εβαλα τα ξενον πανω στην μπαταρια και δουλευουν κανονικα!παιζει λοιπον να καηκε η ασφαλεια επειδη ισως να εβαλα το - στο + και το + στο - ?
επισης τα προβολακια(η φυσσα) εχει δυο καλωδια. ενα κοκκινο κ ενα μαυρο με κοκκινη γραμμη. ποιο ειναι το + κ ποιο το - ?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Τελικα τα εβαλα!ολα κομπλε κ το αποτελεσμα αψογο!

edit: βγηκα βολτα πριν λιγο(βραδυ) μιλαμε αλλο τοσο φως εχουν δωσει τα ξενον!το διπλασιο σε σχεση με τις λαμπες που ειχα!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ιδου και το αποτελεσμα!
ψειρακια(28smd led) και προβολακια
IMG299.jpg

ψειρακια,μεσαια και προβολακια!
IMG300.jpg

πάντως θα το ξαναπω!αν καποιος θελει να αλλαξει λαμπες στα προβολακια να βαλει ξενον. ειχα λαμπες και πραγματικα με τα ξενον εχεις και καλυτερη εμφανιση και καλυτερο φωτρισμο!
υ.σ. κοστος 21ε απο ebay!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread