Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Καλησπέρα, θέλω να βάλω xenon στη μεγάλη σκάλα, αλλά ύπαρχει ένα "μικρό" πρόβλημα. Η λάμπα εξέχει (φανταστικά) 2 εκατοστά από το φανάρι. Ο μάστορας ψάχνει  να βρεί μικρότερη λάμπα και θα έχει απάντηση την Τρίτη. Μήπως κάποιος από εσάς μπορεί να βοηθήσει;
 

Giannis mk7s

Member
May 21, 2010
113
0
0
θα εχεις προβλημα στο σινιαλιο π θα κανεις..
θα πρεπει να ζεσταθει η λαμπα 5-10 δευτ  για να αναψει κανονικα.
βαλε καλυτερα προβολακια με τα ιδια λεφτα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η1 δεν ειναι η μεγαλη σας σκαλα; Δεν εχω δει πιο κοντες λαμπες, μονο σε Η7...
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Giannis mk7s said:
θα εχεις προβλημα στο σινιαλιο π θα κανεις..
θα πρεπει να ζεσταθει η λαμπα 5-10 δευτ  για να αναψει κανονικα.
βαλε καλυτερα προβολακια με τα ιδια λεφτα.

Έχω βάλει προβολάκια :)
Όσο για το σινιάλο δεν κάνω οπότε δεν με ενοχλεί αν αργήσει να ζεσταθεί.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντησή σου!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
οπως ειπα και στην συντηρηση ειχα παει για service τον ΦΙΕΣΤΑΡΟ....μου βαλανε το διαγνωστικο επανω και βρηκαν 2 βλαβες!!!Και οι 2 βλαβες ηταν απο τα xenon που ειχα βαλει στην αρχη αναποδη πολικοτητα...1 το δεξι και αλλη μια το αριστερο!!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:το ΜΚ7 εχει CAN-BUS στα φωτα του!!!

εγω παλι εχω απλα xenon χωρις can-bus 6000κ εδω και ενα χρονο και δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα :-X :-X
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Γι αυτο σου αναβοσβηνε η δεξια λαμπα???Σου ειπαν??Εγω οταν εβαλα τα μαιμουδια ξενον πανω μου ειπε να τα βαλω με can-bus και τα εβαλα... :D
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
οχι vouts....η δεξια λαμπα μου αναβοσβηνε επειδη δεν εκανε καλη επαφη η φυσα που εχει ακριβωσ πριν τα xenon!!!!στραβωσα με μυτοτσιμπιδο λιγο της επαφες και εδω και 2 μηνες ΚΑΝΕΝΑ προβλημα!!!!
 

akridas07

Original poster
Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
βρηκα κοντη  Η1 λαμπα για τη μεγαλη σκαλα μαγκες και τα εβαλα κιολας.τωρα ΟΛΑ τα φωτα μου ειναι (τυπου) ξενον.τεραστια διαφορα,τωρα πραγματικα κανω την νυχτα μερα
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Καλοριζικα φιλος....!!!Αμα κανονισουμε για καμια μπαλα σε καμια αλανα βραδυ εισαι μεσα δλδ ε??? :p
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
παιδιά ψάχνομαι και γω να βάλω και γω φωτα xenon..... γνωρίζετε μήπως ποσα $ στην ford... και αν θα μου βάλλουν μικρή μεγάλη σκάλα και προβολάκια;;; ευχαριστώ και συνώμη για τα λατινικά γράμματα πρίν...
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
maxitis13 said:
paides na rwtisw psaxnomai k gw na balw xenon sto super car mou... gnorizei kaneis poso paei na paw na ta balw stin ford? tha mou baloun se ola mikri megali skala k probolakia?
Μιχαλη γραφουμε με μικρα ελληνικα για να ειναι ευαναγνωστα ολα τα μηνυματα.. διωρθωσε και τα δυο ποστς..
 

kwstas5

Rookie
Dec 26, 2010
10
0
0
θεσσαλονικη
γεια σας παιδια!ειμαι καινουργιος.μια βοηθεια.. οταν αγορασα το αυτοκινητο μου εβαλα χενον και μ βαλαν μεσαια σκαλα..θελω να βαλω κ θεσεος οπωσ και πορειας.μπορω να τα βαλω μονοσ μου??ειναι ευκολο?και τι προτεινεται??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
πρωτα απο ολα καλως ορισες Κωστα...κατα δευτερων τα φωτα θεσεως ειναι η μικρη σκαλα και προς το παρων απο οσο ξερω δεν υπαρχουν xenon  με την εννοια οτι δεν χρειαζεσαι ballanst και μετασχηματιστη....μπορεις να βαλεις ενα λευκο led 5w5 και φενεται σαν ΧΕΝΟΝ....τα φωτα πορειας ειναι η μεσαια σκαλα που εχεις ηδη ΧΕΝΟΝ...!!!εκτος και εαν εννοεις την μεγαλη σκαλα που ναι μπορεις να βαλεις ΧΕΝΟΝ οπως και στα προβολακια ομιχλης....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ με τον nos7 (που με πρόλαβε)...

Η μεσαία σκάλα σε xenon είναι η πιο κοινή στα περισσότερα αυτοκίνητα, οπότε είναι λογικό το ότι σου έβαλαν μόνο εκεί.
Στα φώτα θέσεως δε μπορείς να βάλεις xenon, αλλά led, αν θέλεις να φωτίζουν πιο λευκά. Είναι κάτι το οποίο μπορείς να κάνεις μόνος σου αν "πιάνουν" τα χέρια σου και διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου σου.
Στα πορείας (είναι οι προβολείς που λέμε nos7) μπορείς να βάλεις xenon αλλά επιχείρησέ το μόνο αν έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις. Σε αντίθετη περίπτωση, καλό είναι να εμπιστευτείς κάποιον επαγγελματία ή γνώστη του είδους.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread