Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
StuparArt said:
Επειδή τους ξέρω χρόνια είναι οκ σαν άτομα (αν και τώρα το δουλεύει μόνο ο ένας από τους δυο). Στις τιμές είναι πολύ καλώς και πολύ εξυπηρετικός όπως επίσης και στην δουλειά του κατά την διάρκεια της τοποθέτησης όσες φορές τον έχω δει φαίνεται αρκετά προσεκτικός.

Θεωρώ ότι οι τιμές στα xenon που έχει αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερες που θα μπορούσε να βρει κάποιος.




Ξέρω και τους λόγους το γιατί κρατάει χαμηλά τις τιμές στα xenon αλλά δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό!

Γνωρίζεις αν την τοποθέτηση την κάνω εγώ θα ισχύει η εγγύηση που δίνει? Μήπως πρέπει να τα εγκαταστήσει ο ίδιος για να σου δώσει εγγύηση?Την τρίτη θα τα παραγγείλω....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δυστυχώς δεν το γνωρίζω αυτό, αν και νομίζω ότι κανονικά θα έπρεπε να ισχύ. Έτσι και αλλιώς εάν γίνει κάτι μπορεί να διαπιστωθεί εάν έφταιξες εσύ κατά την τοποθέτηση η το ίδιο το κιτ.

Κάνε του ένα τηλεφώνημα από τρίτη που θα ανοίξει και ρώτα τον. Γιώργο τον λένε. ;)
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
tabas said:
http://www.car.gr/parts/view/2204426/
Βρε λέτε?
Μεσαία και προβολάκια και δώρο ledάκια?
Μιας και από ότι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα είναι και λίγο θέμα τύχης να σου βγούν καλά τα xenon.
Η7 μεσαία και Η11 προβολάκια δεν έχουν τα mk7?
Φοράει κανείς 4500Κ να βάλει φωτό?Από 6000Κ είδα.Προτιμώ το λευκό από το μπλε χρώμα.

Mην βαλεις κατα την γνωμη μου 4500Κ  γιατι θα θες να τα αλλαξεις μετα.

6000Κ να βαλεις και θα εισαι οκ (ειναι λευκα και οχι μπλε).

Στον συγκεκριμενο τα εχω βαλει και εγω παλιοτερα και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.

Ειναι πολυ καλο παιδι και πολυ καλος στην δουλεια που κανει!

Επισης στα χρηματα που τα δινει με 2 χρονια εγγυηση λαμπας και μετασχυματιστη ειναι πολυ καλα.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Σε ευχαριστώ!
Επειδή είμαι από επαρχία θα τα βάλω μόνος μου.Θα παραγγείλω τελικά 6000Κ.
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις-συμβουλές σας...
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
tabas said:
Σε ευχαριστώ!
Επειδή είμαι από επαρχία θα τα βάλω μόνος μου.Θα παραγγείλω τελικά 6000Κ.
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις-συμβουλές σας...

Δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα με την εγγυηση επειδη θα τα βαλεις εσυ.

Παρε τηλ αυριο στο μαγαζι και συνεννοησου με το παλικαρι..

Να σαι καλα :)
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Σήμερα έγινε η παραγγελία, αύριο θα τα έχω!
Ένα σετ Η7 και ένα Η11 και δώρο led για τα φανάρια-πινακίδα!
Ευγενικοί-κατατοπιστικοί-άμεσοι....
Η εγγύηση ισχύει κανονικά (τοποθέτηση δική μου).
Το 3ήμερο, καιρού επιτρέποντος, θα έχει ασχολία με το fordaki μου.(xenon+μασκα look rs)
Η συνέχεια επί της οθόνης....
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
παιδια καλησπερα.αποφασισα λιγο αργα τη τοποθετηση ξενον αλλα καλιο αργα παρα ποτε και γιατι το λεω αυτο για πολυ μεγαλο διαστημα δουλευα με 100w και το κλασικο για πολλους καλσον και στα δυο φαναρια,με τη τοποθτηση αποφασισα να τα ξεμονταρω και η εικονα ηταν αποκαρδιοτικη ειχαν σκασει και τα δυο φαναρια με ρογμες παντου..μακρια λοιπον απο αυτου του ειδους λαμπα,φιλικα για ολα τα προηγουμενα.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Μιας και είχα χρόνο κάθισα και ασχολήθηκα με το fiestaki.
Μπήκαν xenon H7 στα φανάρια και H11 στα προβολάκια.
Αλλάχτηκαν με led οι εμπρός ψείρες, της πινακίδας, της πλαφονιέρας, τον ποδιών εμπρός και του πορτ μπαγκαζ.
Επίσης τράβηξα γραμμές και έβαλα led κάτω από τα καθίσματα οδηγού-συνοδηγού για τους πίσω. Ρεύμα πήρα από τα μπροστινά ντουί στα πόδια οδηγού-συνοδηγού οπότε ανάβουν-σβήνουν αυτόματα και τα πίσω.
Μιας και πίσω δεν έχει πλαφονιέρα και διαμαρτύρεται η "παντόφλα" μου τώρα με τον μπέμπη, τράβηξα γραμμή από την πλαφονιέρα και θα βάλω και πίσω.Προς το παρόν είναι σκέτο το ντουί με το led και ψάχνω πού θα την βάλω και τί πλαφονιέρα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μιας και πολύ φως έχω, και είναι όλα αυτόματα και δεν φαίνεται τίποτα. Είναι όλα σαν εργοστασιακά. Το άλλο Σαββατοκύριακο θα βάλω διακοπτάκι για τον φωτισμό των ποδιών με 3 επιλογές(on-off-auto)
Όλα τα τοποθέτησα μόνος μου.Είναι απλά αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια σου και να έχεις χρόνο!
(τα έγραψα όλα εδώ συγκεντρωμένα για να μην γράφω λίγο σε κάθε θέμα)....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
tabas said:
(τα έγραψα όλα εδώ συγκεντρωμένα για να μην γράφω λίγο σε κάθε θέμα)....
Δεν θα την γλυτώσεις tease tease
θέλουμε φωτογραφικό υλικό ;D ;D
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Από τα xenon εχω φωτό. Για τα υπόλοιπα θα βγάλω εντός της βδομάδας και θα ποστάρω μια και καλή.
Ερώτηση: σύγκληση από που ρυθμίζουμε στα φανάρια?Θέλω ρύθμισμα μιας και συγκλήνουν προς το κέντρο οι δέσμες...πάνω κάτω είμαστε οκ!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν έχει βίδα για ρύθμιση. Ότι κάνεις λογικά από τις βίδες που συγκρατούν το φανάρι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει δύο ρυθμιστικά το κάθε φανάρι πίσω του, το ένα ρυθμίζει το πάνω-κάτω και το άλλο το δεξιά-αριστερά.
Κανονικά όμως δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Όλα τα αφήνεις στις εργοστασιακές τους ρυθμίσεις...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Τι είπες τώρα γάτε… δεν το θυμόμουν καθόλου ok234 ;D
Νίκο αφού στα ηλεκτρονικό-ηλεκτρολογικό κομμάτι δεν πιάνεται AR15firing AR15firing AR15firing
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
kostg said:
Έχει δύο ρυθμιστικά το κάθε φανάρι πίσω του, το ένα ρυθμίζει το πάνω-κάτω και το άλλο το δεξιά-αριστερά.
Κανονικά όμως δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Όλα τα αφήνεις στις εργοστασιακές τους ρυθμίσεις...
Πρέπει να έχεις δίκιο.Κοιτώντας τα από πάνω έχει ένα κίτρινο ρυθμιστικό με σταυροκατσάβιδο(αυτό είναι για πάνω κάτω). Για αριστερά δεξια πρέπει να είναι ακριβώς από κάτω και να κοιτάνε προς την καμπίνα του αυτοκινήτου.Είναι δύσκολα προσβάσιμες.Μάλλον θα πάω να τα τσεκάρω σε μηχάνημα μήπως και με ξεγελάει το μάτι μου και για να γίνει σωστή δουλειά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To μηχάνημα ρύθμισης που έχουν οι ηλεκτρολόγοι είναι η καλύτερη λύση. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι όλα είναι σωστά. Όσον αφορά τα ρυθμιστικά, όλα τα αυτοκίνητα έχουν. Δε μπορεί να παίζεις με τις βίδες στήριξης του φαναριού για να το ρυθμίσεις  :)
 

temeteron

New member
Jan 17, 2013
81
0
0
Νίκαια
Καλημέρα,
επαναφέρω το θέμα, καθώς σήμερα προσπάθησα να τοποθετήσω ένα hid kit H7 6000k στη μεσαία σκάλα..αλλά σταμάτησα στην βάση της λάμπας..καθώς η λάμπα των xenon δεν χωράει να μπεί στην μεταλλική βάση που έχει το φανάρι για να ‘κάτσει‘ ..ψάχνοντας βρήκα αυτο
http://www.ebay.com/itm/2x-XENON-HID-BULB-BASES-HOLDERS-H7-Fiesta-Mk7-08on-/290591497585?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43a89a5d71
ουσιαστικά έχει μία εγκοπή που αφήνει να μπει η λάμπα ώστε να ‘κάτσει‘
δοκίμασα να κόψω μία άκρη , στην βάση που ήδη έχει η μαμα λάμπα..αλλά δεν τα κατάφερα και δεν επέμεινα παραπάνω.
Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω προτού παραγγείλω απο ebay?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για να γλυτώσεις την παραγγελία από e-bay, μπορείς να κόψεις, όπως είπες κι εσύ, τη μία άκρη της υπάρχουσας βάσης, ώστε να περνάνε τα καλώδια της λάμπας από εκεί. Κόβεται πολύ εύκολα με ένα κοφτάκι, δοκίμασέ το ξανά.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Νομίζω με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις. Εγώ προσωπικά στράβωσα το υπάρχον και μετά το ξαναίσιωσα.Με την πρώτη ματιά μοιάζει ακατόρθωτο αλλά τελικά γίνεται χωρίς να το κόψεις. Εκτός και αν οι λάμπες xenon διαφέρουν σε μέγεθος σε κάθε μάρκα(δεν το νομίζω).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread