Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλό θα ήταν να λάβεις υπ' όψιν σου και το εξής, η λάμπα είναι στριμωγμένη, το γνωρίζουμε, αν πας να ρυθμίσεις το ύψος της δέσμης από το κουμπάκι στο ταμπλό, θα κινηθεί η μεριά του οδηγού; Ή θα πιεστεί κι άλλο η λάμπα και το φανάρι γενικότερα;
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το αμαξι οταν μπηκε η λαμπα ρυθμιστηκε σε ολα τα υψη και μιλαω παντα απο μεσα απο το ταμπλο. μετα εγινε και μια πολυ μικρη ρυθισει και απο το χωρο του κινητηρα απο την μια μερια και γενικος στο πανω κατω λειτουργουν .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα Θοδωρή δεν είναι και τόσο στριμωγμένη. Δουλεύει το πάνω κάτω.
Ο ηλεκτρολόγος έβαλε το αυτοκίνητο στο μηχάνημα με τους καθρέφτες που βλέπεις τη δέσμη και το ρυθμίζεις; Γιατί αν το έκανε, τότε αυτός θα ρύθμισε το αριστερό να φωτίζει πιο δεξιά σε σχέση με τα δικά μας.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
το ρυθμισα χθες αρκετες φορες πανω κανω για να βεβαιωθω οτι κουνιουνται και οι δυο και ηταν ολα κομπλε, ο ηλεκτρολογος - μηχανικος τις ford το εβαλε στους καθρεφτες και το ρυθμισε αλλα εγω δεν ξερω αν ρυθμιζονται και αριστερα δεξια , νομιζω μονο το πανω -κατω δεν ρυθμιζει? υπαρχει τετοια περιπτωση να τα εκανε αριστερα δεξια?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Πάνω-κάτω ρυθμίζεται και από μέσα, και από βίδα, για το αριστερά-δεξιά μόνο από το φανάρι.

[youtube]c0757W_hZ6g[/youtube]

[youtube]0OGus7xCdMs[/youtube]
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ευχαριστω πολυ παιδια δεν το ηξερα για το αριστερα δεξια , αφου γινεται θα παω απο βδομαδα να μου το φτιαξουν αν και πιστευω οτι ιδιαιτερο θεμα δεν εχει αυτη τι στιγμη αλλα καλυτερα να ειναι ολα κομπλε
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Έχοντας βαρεθεί την ελλιπής φωτεινότητα από τις λάμπες αλογόνου, έβαλα και εγώ ένα κιτ ξένον. Το τελεταίο δευτερόλεπτο αποφάσισα να βάλω 6000κ για να έχω καλύτερο φως και να μην μπλεδίζουν πολυ. Έχω να πω οτι είμαι άπειρα ικανοποιημένος. Πλεον βλέπω τα πάντα στον δρόμο και η δέσμη είναι 10χ φωτεινότερη (ειδικοτέρα σε σχέση με τις τύπου ξένον που φόραγα).
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ειναι αρκετα καλο το αποτελεσμα και χωρις τους προτζεκτορες? και αν επιτρεπεται ποσο που πηγε?
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Κοίτα είναι ακριβώς όπως μου τα είπε ο ηλεκτρολόγος. Δηλαδή η δέσμη δεν είναι τόσο συγκεντρωμένη σε ένα σημείο και για αυτό τον λόγο ρυθμίσαμε τα φώτα τέρμα χαμηλά για να μην τυφλώνουν (και λίγο να τα σηκώσω δεν έχει θέμα).Επίσης κυκλοφορώντας μέσα στην πόλη διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καμία αντίδραση από άλλους οδηγούς. Βέβαια στην επαρχία η δέσμη απλά **μαει. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό και βλέπεις τα πάντα γύρω σου (και στην πόλη το ίδιο ισχύει απλά τα φώτα είναι λίγο ποιο κάτω λόγω ρύθμισης). Για να καταλάβεις ήταν 7:30 δεν είχε νυχτώσει ακόμα, και στην πόλη με αναμένα φώτα έβλεπες την δέσμη καθαρά.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Μερικές φώτος για να δείτε το αποτέλεσμα.

Η δέσμη:




Σε ένα σημείο χωρίς κανένα φως αναμένο:


Μόνο με την μεγάλη σκάλα:


Με τα ξένον:


Στις φώτα τα ξένον τα έχω ρυθμισμένα σε μεσαίο προς χαμηλό ύψος για να μην τυφλώνουν. Αν τα σηκώσω τέρμα πάνω η δέσμη είναι ακόμα πιο δυνατή και μακρινή. giggle
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εχουν αρκετα εστιασμενη δεσμη και χωρις προτζεκτορες , κατι μου λεει πως θα τα βγαλω τα Led.
πραγματικα πολυ καλο αποτελεσμα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πώς θα είναι ο led φωτισμός στη μεγάλη σκάλα, την H1 λάμπα δηλαδή. Πιο παλιά που είχα δοκιμάσει να πάρω λάμπες για το mk6 όμως, δε χωρούσαν να μπουν οι λάμπες στο φανάρι γιατί ήταν αρκετά "χοντρές" οι cree led λάμπες και "λεπτές" οι τρύπες στα φανάρια (angel eyes).
Aν γίνεται κάτι τέτοιο, σκεφτείτε, δυνατό φως και άμεσο άναψε-σβήσε.
Με μια πρώτη ματιά στο mk7 facelift, από τη μεριά του συνοδηγού χωράει η λάμπα από την πίσω μεριά, από του οδηγού βρίσκει στο δοχείο από τα πιτσιλιστήρια.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εχει γινει ηδη η παραγγελια και για τα προβολακια h11 και h1 για μεγαλη σκαλα . απλα θα παω σε εναν αξιολογο ηλεκτρολογο μηπως και μου φτιαξει αυτη την δεσμη γιατι τα νευρα μου.
 

takis13

Newbie
Oct 20, 2015
5
0
0
Καλησπέρα στην ομάδα.θα ήθελα να ρώτησω καθώς είμαι λίγο άσχετος μήπως ξέρει κάποιος κάποιο αξιόλογο ηλεκτρονικό μαγαζί που μπορώ να παραγγείλω κιτ xenon?το fiesta μου ειναι του 2014 και αν δεν κάνω λάθος τα χαρακτηριστικά θα πρέπει να είναι λάμπες Η7  και με canbus.αν μπορειτε δωστε μου και λινκ καλύτερα.ευχαριστώ
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλημερα παιδια , μπορει καποιος να μου πει ο καθε ηλεκτρολογος που σου τοποθετη τις λαμπες στο αυτοκινητο σου , με τι κοστος περιπου το κανει ? και δεν μιλαω για χρονο γιατι ειναι του λεπτου , μιλαω για το ποσο περνουν.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
καλησπέρα τάκη! γνωρίζω έναν καλό που μπορεί να σου βάλει από τα καλύτερα χενον άμα θες.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1500547808[/time]
θοδωρη συνήθως από καταστήματα που αγοράζεις κιτ ξένον, σου παρέχουν στην τιμή και την τοποθέτηση.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Tomas θα ηθελα και εγω αν μπορεις να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα για τα xenon που λες. εγω εχω παρει τιε λαμπες ηδη ετοιμες και ειναι led και οχι xenon. ειναι απλη τοποθετηση. απλα ρωταω επειδη για να μου βαλους τις h7 μου πηραν 15 ευρω. με εκλεψαν η ειναι αυτες οι τιμες τους?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ο κάθε τεχνικός μπορεί να ζητήσει ότι εργασία θέλει. Δε μπορείς να πεις αν σε "έκλεψε" ή όχι.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ο καθε τεχνικος οπως λες μπορει να σε χρεωσει οπως θελει δεν παει να πει ομως οτι αν σε υπερχρεωσει δεν σε κλευει. γιαυτο και ρωταω εγω πως παιζουν οι τιμες .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread