Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Θέλω κ εγω να βάλω Xenon φώτα στο Fiestaki μου!Τι θα μου προτείνατε?Απ'οτι διάβασα κάπου παίζει διαφορά στα Η4 κ Η7!Τι είναι αυτά?
 

t0my

Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Ενδιαφέρομαι να βάλω xenon στο νέο fiesta (mk8) έχει κάποιος κάτι να προτείνει;
Γράφω εδώ γιατί ακόμα δεν υπάρχει ενότητα σχετική, ευχαριστώ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
NickMrg said:
Τα βρήκα από το site της Supervision πολύ φθηνότερα!
http://www.supervisionhid.com/Products.htm#H7
Τόσο μεγάλη διαφορά;;

Πολύ μεγάλη η διαφορά όντως.

t0my said:
Ενδιαφέρομαι να βάλω xenon στο νέο fiesta (mk8) έχει κάποιος κάτι να προτείνει;
Γράφω εδώ γιατί ακόμα δεν υπάρχει ενότητα σχετική, ευχαριστώ

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει αρκετή γνώση πάνω στο νέο μοντέλο. Υποθέτω ότι έχει λάμπες Η7 στα φανάρια (όπως το προηγούμενο) οπότε ένα απλό κιτ του εμπορίου θα ταιριάζει. Δεν ξέρω όμως αν έχει και can bus στα φώτα, άρα τα πράγματα περιπλέκονται.
 

t0my

Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Θα το παραλάβω την επόμενη βδομάδα και θα το ψάξω και εγώ απλά είπα να πάρω μια ιδέα, ευχαριστώ
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Ρε παιδια θελω να βαλω xenon αλλα εχω καποιες αποριες! Εχω φώτα ημερας τα οποια δεν ειναι ψυρες αλλα ποιο δυνατα,τι γινεται με αυτα? Επισης το auto start and stop θα επηρεαζεται απο τα xenon γιατι ακομα και τωρα οταν παταω τον συμπλεκτη για να παρει μπρος με το Auto start stop βλέπω/καταλαβαίνω μια διακιμανση της εντασης των φωτων.απειροελαχιστη αλλα φαινεται

Κανα μαγαζι που μπορω να τα τοποθετησω?Εχω βρει ενα στην λεωφορο Ηρακλειου το οποιο πουλαει philips με 2 χρονια εγγυηση
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Philips xenon απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν. Όσον αφορά το auto start-stop, στην πράξη θα δεις πόσο επηρεάζεται το συγκεκριμένο κιτ. Mπορεί επειδή εμπλέκονται και τα ballasts των xenon στο κύκλωμα να μη σου αναβοσβήνουν καθόλου.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Μάλλον θα εννοεί xenon kit με philips λάμπες. Έχω πετύχει μερικά τέτοια στο internet...
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Ναι πρεπει να ειναι μονο οι λαμπες phillips ! Με τα φωτα ημέρας τι κανω?Αλλαζω μονο λαμπες ?να τα αφησω ετσι ή θα θελει και αυτο κιτ? Υπόψην δεν ειναι ψύρες αλλα κανονικές λαμπες απο οσο ειδα!
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
οχι λαμπα ειναι αλλα δεν ειναι ψειρα,Εχει 4 λαμπες,θέσεως,φωτα ημερας ,μεσαια σκαλα και μεγαλη
Τα ημέρας ειναι αισθητα ποιο δυνατα απο τα θεσεως
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το manual πρέπει να γράφει τι τύπο λάμπας παίρνει για τα φώτα ημέρας. Ρίξε μια ματιά και πες μας κι εμάς.
 

t0my

Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Λοιπόν στο manual ο πίνακας με τα χαρακτηριστικά των λαμπτήρων είναι ο παρακάτω



Ίσως να σας βοηθήσει, εμένα πάντως αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση είναι η λάμπα Η15 στην μεγάλη σκάλα, την έχει ξανασυναντήσει κανείς;
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
γιατι τη μεγαλη σκάλα και το φως πορειας ημερας το εχει μαζι ομως?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υποψιάζομαι ότι δεν υπήρχε χώρος στο φανάρι για να μπει επιπλέον λάμπα και επέλεξαν μια διπλή (την Η15). Κακό όμως αυτό γιατί δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια λάμπα xenon...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, αλλά πάλι λαμπάκι αλογόνου βλέπω ότι έχει για τα φώτα ημέρας...
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Το καλο βεβαια ειναι οτι σβηνουν τα φωτα ημέρας οταν γυρνας την μεσαια σκαλα και αναβουν οι ψειρες. Οποτε δεν θα δειχνει ασχημα αμα αλλάξω μονο μεσαια σκαλα αλλα σκεφτομουν οτι καλο ητανε να τα αλλαζα ολα μιας και θα το κανω.Σε κανα 2 μαγαζια που ρωτησα δεν ειχανε παντως H15 xenon.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread