Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Λοιπον τα led βγηκαν απο την μεσαια λαμπα και μπηκαν xenon τα οποια τα Balast ηταν χωρις καν μπας και χωρις cancel . που παει να πει οτι θα επρεπε να αναψη λαμπακι, αλλα δεν. κανενα θεμα . τα balast ειναι μεταλικα και δεν υπαρχουν παρεμβολες στο ραδιο η καπου αλλου. μου εχουν δωσει 2 χρονια εγγυησει . στο kit που εβαλα εβγαλα τις λαμπες xenon τις κανονικες και εβαλα xenon +50% παιδια, μεγαλη διαφορα. πια δεν χρειαζομαι τα μεγαλα φωτα. γενικος να ξερετε οτι τα led που ειχα αγορασει ηταν λιγο τις πλακας , καναμε πολλες δοκιμες με λαμπες xenon και led και η Led που ειχαν τα παιδια ηταν αρκετα καλες απλα λιγο αδυναμες μακρυα με βασει τα xenon . τοποθετηθηκαν  led προβολακια και νομιζω οτι πια μπορω να παω μονο με αυτα. led στην μεγαλη σκαλα δεν μπαινουν γιατι ειναι πολυ περιεργη η κατασκευη τους. και μπηκαν και led βασης  για τις πινακιδες. οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο. πραγματικα πολυ ευχαριστημενος
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
kostg said:
Σωστά αυτά που αναφέρεις, εγώ όμως έλεγα το εξής: Αν ανοίξεις το καπάκι της μεγάλης σκάλας, έχει μία βάση πάνω στην οποία κουμπώνει η H1 λάμπα και η βάση μαζί με τη λάμπα κουμπώνει πάνω στο φανάρι. Τέλος πάντων, θα το δεις και στην πράξη.

πως σου φαινονται αυτα τα led για την μεγαλη σκαλα? http://www.ebay.com/itm/NIGHTEYE-H1-800LM-LED-Fog-Light-Bulbs-Car-Driving-Lamp-Replacement-Light-SET-/272562811573?fits=Year%3A2015%7CMake%3AFord%7CModel%3AFiesta&hash=item3f760272b5:g:s5UAAOSw2gxYqp7n&vxp=mtr πιστευω οτι κανουν αφου μπορουν να κομπωσουν πανω στην βαση
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορούν να κουμπώσουν πάνω στη βάση, αλλά:
1. 800 Lumens θεωρώ ότι είναι λίγα, στην πράξη δεν ξέρω πώς θα είναι..
2. 11mm πάχος, χωράει στην τρύπα του φαναριού; Δεν το έχω μετρήσει..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Καλά ρε σεις, 800LM για μεγάλη σκάλα ?!?!?! Να φανταστείτε, 800LM είναι τα περισσότερα DRLs, που χρησιμεύουν μόνο για να μας βλέπουν. Και μάλιστα στην σελίδα τα αναφέρει ως Fog Lights, δηλαδή μιλάμε για άσπρα φωτάκια που αχνοφέγγουν, και υποτίθεται ότι είναι για χρήση σε δύσκολες καταστάσεις, όπως ομίχλη, βροχή κλπ.

Αυτά είναι επικίνδυνα ακόμα και ως fog lights, προφανώς θα είναι εντελώς άχρηστα για χρήση σε προβολείς.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
η αληθεια ειναι οτι σαν λαμπα παιζει να χωραει , τωρα ειναι αρκετα αδυναμα σε φωτινοτητα οπως λες αλλα η αλογονου νομιζω ειναι ιδια lm?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μιλώντας για προβολείς, οι αλογόνου είναι κάπου μεταξύ 950 και 1400lms, ενώ ξέρω από τη C5 ότι τα εργοστασιακά DRLs είναι στα 800lms. Τώρα για ομίχλης, εκτός των χαμηλών lumens, είναι και άσπρα, άρα δεν "βάφουν" την ομίχλη και τη βροχή, άρα 0 στα 2 από τις δουλειές που πρέπει να κάνουν....
 

panagias21

Newbie
Aug 27, 2014
2
0
0
Καλησπέρα στο Forum και από μένα.
Ενδιαφέρομε να εγκαταστήσω και εγώ στο fiestaki μου xenon και έχω μπει στη διαδικασία αναζήτησης.
Σαν άσχετος με όλα αυτά διαβάζοντας το topic είδα ότι η μεσαία σκάλα πρέπει να είναι Η7 τύπου.
Ζητάω λοιπόν τα "φώτα σας" στις εξής απορίες.

1)6000Κ η 8000Κ; ποιά είναι ποιο αποδοτικά;
2)Δεδομένου το ότι δεν υπάρχουν προβολάκια στο αυτοκίνητο, στη βροχή θα είναι αποτελεσματικά η δεν θα βλέπω την μύτη μου; :D

Ενδιαφέρομε να βάλω κάτι καλό στο αυτοκίνητο και αξιόπιστο.
Στη γύρα που βγήκα μου πρότειναν αυτό το Kitακι
https://eshop.carner.gr/lampes/xenon-kit-h7-8000-35-watt-35062
Το γνωρίζει κάποιος από εσάς; να το προχωρήσω;
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλώς ήρθες στο forum!
Προσωπικά θα διάλεγα τα 6000 kelvin καθώς είναι λευκά χωρίς να μπλεδίζουν όπως οι 8000 kelvin. Ωστόσο, βλέπω πως έχεις τα φανάρια με τα reflectors και όχι με projectors...

Επειδή έχω κι εγώ τέτοια φανάρια, απέφυγα την λύση του xenon καθαρά για να μην έχω κανένα πρόβλημα με τα οχήματα τα οποία βρίσκονται στην αντίθετη κατεύθυνση από την δική μου και τελικά έβαλα λάμπες αλογόνου Philips white vision στα 4300 kelvin. Αρκετά ικανοποιημένος καθώς είναι πιο δυνατές από τις μαμά λάμπες και πιο λευκές (ελαφρώς κιτρινίζουν) χωρίς κανένα πρόβλημα σε βροχές και ελαφρύ χιόνι ή ομίχλη.

Γνώμη μου πως θέλει πολύ προσοχή για να μπεί όσο πιο σωστά γίνεται το xenon σε φανάρι με reflector αφού δεν έχει σχεδιαστεί να διαχέει φως από τέτοιου είδους λάμπες και εφόσον έχουν διαφορετικό σημείο εκπομπής του.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλό θα ήταν να αποφύγεις το συγκεκριμένο κιτ που έχει λάμπες 8000Κ. Και γενικά να αποφύγεις να βάλεις xenon στο συγκεκριμένο φανάρι (του αυτοκινήτου σου) καθώς θα δημιουργεί ενοχλητικές αντανακλάσεις προς τους μπροστινούς και τους απέναντί σου. Σίγουρα έχεις πετύχει άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο που σε ενοχλούν τα φώτα τους. Το ίδιο θα συμβεί και με το δικό σου.
Άποψή μου, βάλε καλύτερες λάμπες αλογόνου (αφού πρέπει και να βλέπεις σωστά). Μπορείς να διαλέξεις π.χ. τις x-treme vision ή τις white vision της philips:

https://oil-stores.gr/%CE%9B%CE%91%CE%9C%CE%A0%CE%95%CE%A3-PHILIPS-H7-X-TREME-VISION-130-%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A3%CE%9F%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%9F-%CE%A6%CE%A9%CE%A3-12972XVS2
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Έχετε ακούσει για τα kit xenon που έχουν βγει για φανάρια με reflectors? H7R λέγονται οι λάμπες και είναι όπως οι παρακάτω

https://www.hids4u.co.uk/H7R-Anti-Glare-HIDS4U-Replacement-Bulb-for-Xenon-HID-Conversion-Kits.html
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Βασιλη απο οτι μπορω μα δω η μονη διαφορα ειναι οτι εχει απο κατω ενα λαμακι για να κοβει την αντανακλαση...απο την αλλη ομως πρεπει να κοβει και φωτηνωτητα!!! στην θεση σου θα εβαζα απλα xenon οπως κανουν ολοι και τελος ;)
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σε ενα σχετικό μαγαζί για να ρωτήσω για λεντ και ο τυπος μου πρότεινε xenon αλλά χωρίς να πειράξει την καλωδίωση του αμαξιού μόνο να αλλάξει φις της λαμπας. Με 120 ευρώ. Τι λέτε για αυτό;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Spring.n said:
Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σε ενα σχετικό μαγαζί για να ρωτήσω για λεντ και ο τυπος μου πρότεινε xenon αλλά χωρίς να πειράξει την καλωδίωση του αμαξιού μόνο να αλλάξει φις της λαμπας. Με 120 ευρώ. Τι λέτε για αυτό;

Δεν γίνεται αυτό, καθώς οι HID λάμπες δουλεύουν σε διαφορετική -υψηλότερη- τάση, και γι'αυτό χρειάζονται τα ballast. Κάτι άλλο εννοούσε, ή απλά δεν είναι "κανονικά" xenon αυτά που σου πρότεινε. Τα 120 ευρώ είναι μόνο για λάμπες ? Τι λάμπες είναι αυτές που κάνουν 120€ ?
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Μαλιστα οκ. Φανταζομαι δεν ειναι και πολύ σωστά όσα μου πε. Θα απευθυνθώ  αλλού..
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Καλησπερα σε ολους. Εχω βαλει απο το 2017 φωτα xenon μεσαια σκαλα στο fiesta st 2017. Ειναι projectors οποτε ισως αυτο παιζει καποιο ρολο η το καταστημα που τα εβαλα δεν ειχε ιδεα. (εχω xenon σε reflector φαναρι σε αλλο αυτοκινητο και ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!)  Δεν ειμαι ευχαριστημενος συν οτι εδωσα 100 με 120 ευρω αν θυμαμαι. Παρακαλω στειλτε με pm για να μην κανουμε και διαφημηση  σε ποιον βαλατε xenon και ειστε απολυτα ευχαριστημενοι.

ευχαριστω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος; Στείλε μου μήνυμα αν θέλεις. Στις προηγούμενες σελίδες, έχω ανεβάσει φωτογραφίες από το δικό μου ST όταν είχα βάλει xenon και ήταν απίστευτα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread