Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

andreasp

Rookie
Nov 4, 2014
13
0
0
Βρισκω δυο βαλβολινες σε ψιλονορμαλ λεφτα.

TOTAL TRANSMISSION SYN FE 75W90
http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-90/total-transmission-syn-fe-75w90.html
Total και Elf απο οτι γνωριζω ειναι το ιδιο πραγμα. Και απο Elf στα Renault μου είμαι ευχαριστημένος 101%.

και
LAMCO SEMI-SYNTHETIC 75W90
http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-90/lamco-semi-synthetic-75w90.html

Στον Oilsmotoauto που ρωτησα, μου ειπε οτι νορμαλ φοράει ημισυνθετικη βαλβολινη.
 

andreasp

Rookie
Nov 4, 2014
13
0
0
Pa_Nos_1400cc said:
ενδεικτικές τιμές comma: http://cheaparts.gr/data/documents/Lipantika.pdf

Μονο στα γιάννενα τις βρισκω στο site Που στελνεις.
Τωρα να παραγγείλω βαλβολίνες απο τα γιάννενα, είναι λίγο τραβηγμένο.
Απο τις παραπάνω δύο που έχω βάλει, ποια λές να είναι καλύτερη?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Δε ξέρω μάντης δεν είμαι αλλά μάλλον total θα έβαζα απο το όνομα δηλαδή. Στην Αθήνα έχετε πολλές επιλογές αλλά πρέπει να μάθετε και τη μικρότερη τρύπα με ανταλλακτικά. Εγώ αν ήμουν Αθήνα θα γύρναγα όλα τα ανταλλακτικάδικα ενα προς ενα έτσι απο περιέργεια να δώ τι παίζει  και παντού θα ελεγα απο συνεργείο είμαι (15% έκπτωση).

Τώρα για αυτό που είχα βάλει πριν λιγο καιρό με το βελτιωτικό στις βαλβολίνες είδα τρελλη διαφορά και μπορεί σε βιντεο να φανούν τα αποτελέσματα πρίν μετά. οσο και αν φενεται περίεργο ο κόφτης της 3ης απο στάση έρχεται 60μετρα νωρίτερα  απο ότι πριν, περίεργα πράγματα που έχουν αποτέλεσμα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Pa_Nos_1400cc said:
και παντού θα ελεγα απο συνεργείο είμαι (15% έκπτωση).
χωρίς παρεξήγηση,εμένα άμα το έλεγες αυτό θα σου έλεγα, οκ , πες το φορολογικό σου και τα υπόλοιπα στοιχεία για να προχωρήσουμε..
Αλλά παιδιά πλέον δεν υπάρχει συνεργείο ή καταναλωτής...Είναι πλέον στην ίδια κατηγορία.Ότι αγοράζει ο ένας θα πάρει και ο άλλος
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
προχτες βρηκα χρονο και αλλαξα επισης και βαλβολινες, η μαμα που ειχε επανω βγηκαν ποιο μαυρες και απο τηγανισμενο λαδι που εχει ψησει 8 τοννους πατατες. Επελεξα τις απλες motul 75w90 motulgear και οχι τις 300 προς το παρον. Μεχρι στιγμης το κιβωτιο ειναι πιο μαλακο (ως οφειλε) και πιο σαφες στις αλλαγες,  σημερα το ζορισα λιγο παραπανω και η διαφορα ηταν εμφανης σε σχεση με πριν.Επισης  το "γρατσουνισμα" οταν εβαζες οπισθεν επιτελους σταματησε...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
καλημερα τοσο καιρο οδηγουσα με λαθος βαλβολινες αντι 75w90 με 75w80 τις πηρα απο μαγαζι στο ίντερνετ σε τιμή ευκαιρίας χωρις αξιολογησεις το μαγαζι δεν υπαρχει πια  δεν δουλευει ο σύνδεσμος η συσκευασια πανω ειχε αυτοκόλλητο που καλυπτε το 90 το προσεξα τυχαια στο πορτ-μπαγκάζ που ειχα ενα η βλακεια τωρα ειναι οτι εχω κανει 25000 περιπου με αυτες δεν ξερω τι συνέπειες θα εχω στο μέλλον αλλα σημερα θα  τις αλλαξω εχω ομως μια απορία εχω βαλβονιερα 500gr αν τις τραβηξω ολες και προσθεσω τις καινουριες θα εχω θεμα με τα λιγα ml που θα εχουν απομεινει απο τις παλιες απο συμπεριφορα τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα με τις αλλαγες σασμαν βουτηρο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν θα παθει τίποτα με το λάθος νούμερο, απλα καποια στιγμή άλλαξε τες. ούτε επίσις έχεις προβλημα αν αναμιχθούν λίγο με τις παλιες
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
turbomaniac said:
δεν θα παθει τίποτα με το λάθος νούμερο, απλα καποια στιγμή άλλαξε τες. ούτε επίσις έχεις προβλημα αν αναμιχθούν λίγο με τις παλιες
αχ ωραια μου έφυγε ενα βάρος αγορασα εχθες τις castrol  syntrans multivehicle 75w-90 2 λιτρα πηρα και εχουν προδιαγραφές Ford WSD-M2C200-C  τιμη 28 ευρω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,038
155
63
Μοντέλο
MK6
Μετά από πόσα έτη ή μετά από πόσα χιλιόμετρα πρέπει να γίνεται αλλαγή βαλβολίνων; και ποιές συνίστανται;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Κεραυνός said:
Μετά από πόσα έτη ή μετά από πόσα χιλιόμετρα πρέπει να γίνεται αλλαγή βαλβολίνων; και ποιές συνίστανται;
Η ford λεει οτι ειναι εφ ορου ζωης οι βαλβολινες τις αλλαζουν μονο με αλλαγη δισκο πλατω αλλα καλο ειναι να τις αλλαζουμε στα 40 με 60 χιλ km επειδη και αυτα λαδια ειναι. καλες ειναι οι motul gear 300 75w90 λιγο ακριβες βεβαια(23 ευρω το λιτρο) αλλα σαζμαν βουτηρο τα περισοτερα παιδια εδω τετοιες εχουν οι ford εχουν 20 ευρω το λιτρο αλλα πληρωνεις το ονομα και μονο εκτος αν θες απλες castrol 75w90 φθηνες απλες  συνθετικες εχω εγω τετοιες καλες ειναι. νομιζω 12 το λιτρο 2 λιτρα ειναι αρκετα  2,3 λιτρα παιρνει αλλα δεν αδειαζουν ολες.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,038
155
63
Μοντέλο
MK6
pt1986 said:
Η ford λεει οτι ειναι εφ ορου ζωης οι βαλβολινες τις αλλαζουν μονο με αλλαγη δισκο πλατω αλλα καλο ειναι να τις αλλαζουμε στα 40 με 60 χιλ km επειδη και αυτα λαδια ειναι. καλες ειναι οι motul gear 300 75w90 λιγο ακριβες βεβαια(23 ευρω το λιτρο) αλλα σαζμαν βουτηρο τα περισοτερα παιδια εδω τετοιες εχουν οι ford εχουν 20 ευρω το λιτρο αλλα πληρωνεις το ονομα και μονο εκτος αν θες απλες castrol 75w90 φθηνες απλες  συνθετικες εχω εγω τετοιες καλες ειναι. νομιζω 12 το λιτρο 2 λιτρα ειναι αρκετα  2,3 λιτρα παιρνει αλλα δεν αδειαζουν ολες.
Και αλλαγή δίσκο-πλατώ πότε πρέπει να γίνεται; όταν χαλάσει;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, όταν χαλάσει. Άρα είναι θέμα οδηγού, αν το χαλάσεις στις 60.000χλμ, έχει καλώς. Αν το χαλάσεις στις 160.000χλμ, τότε θα έχεις μέσα βαλβολίνες νεράκι...
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,038
155
63
Μοντέλο
MK6
kostg said:
Ναι, όταν χαλάσει. Άρα είναι θέμα οδηγού, αν το χαλάσεις στις 60.000χλμ, έχει καλώς. Αν το χαλάσεις στις 160.000χλμ, τότε θα έχεις μέσα βαλβολίνες νεράκι...
Άρα ίσως τότε θα πρέπει να αλλάχθούν και βαλβολίνες διαφορικού.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα μετά από αλλαγή δίσκο πλατώ ακούω την αλλαγή και το κούμπωμα των ταχυτήτων ειδικά αν το κάνει κάποιος άλλος και είμαι απέξω και σταματημένος, δεν με γρατσουνάνε ή τίποτα άλλο να μην μπαίνουν πχ. Ο μηχανικός μου μου είπε έτσι ακούγεται το σασμάν από μαμά και δεν χρειάζεται αλλαγή βαλβολίνων πχ και δεν έχει και κάτι το σασμάν. Έχω 106 χιλιαδες χλμ. Γνώμες?τα δικά σας είναι αθόρυβα πχ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Johnster said:
Καλησπέρα μετά από αλλαγή δίσκο πλατώ ακούω την αλλαγή και το κούμπωμα των ταχυτήτων ειδικά αν το κάνει κάποιος άλλος και είμαι απέξω και σταματημένος, δεν με γρατσουνάνε ή τίποτα άλλο να μην μπαίνουν πχ. Ο μηχανικός μου μου είπε έτσι ακούγεται το σασμάν από μαμά και δεν χρειάζεται αλλαγή βαλβολίνων πχ και δεν έχει και κάτι το σασμάν. Έχω 106 χιλιαδες χλμ. Γνώμες?τα δικά σας είναι αθόρυβα πχ?
Μεγάλη βλακεία να αλλάζεις αμπραγιαζ χωρίς να αλλάξεις βαλβολίνες

mk1 Stelios said:
Λιγα τα χιλιόμετρα για αλλαγή δίσκο-πλατώ σε Μκ6. Δεν άλλαξε βαλβολίνες ή άλλαξε και έβαλε δικές του?
Στέλιο έχει να κάνει και με τον τρόπο οδήγησης και το ξέρεις καλά εσύ
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Το πηρα μεταχειρισμένο και ηταν και λιγο προληπτική η αλλαγη δισκοπλατο να ξερω τι εχω πανω δηλαη

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1493178638[/time]
Περα απο το θόρυβο που με παραξενεύει γιατι προέρχομαι απο τογιοτα και οπελ θεμα δεν εχω να πω κατι δεν παει καλα
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Καλο ειναι να αλλαζουμε βαλβολινες καθε 40 με 50χιλ km οι σωστοι μηχανικοι το προτεινουν εκτος αν το πανε με κανονες οπως οι αντιπροσωπιες μετα απο αλλαγη δισκο-πλατο, αμα βαλεις τις γνησιες που εχουν 20€ το lt φαινεται ακριβο το κοστος αντικαταστασης αλλα καλο ειναι να παρεις τις αντιστοιχες της castrol που συνεργαζεται με την ford που εχουν 8€ το lt κερδιζεις 24€ με 2 lt.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread