Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
ηδη παρηγειλα τις βαλβολινες και αυριο το πρωι θα τις αλλαξω με την συριγγα τωρα για βελτιωτικο δεν ξερω δεν τα εμπιστευωμαι αυτα τα προιοντα θα δειξει αυριο με την 1 δοκιμη
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pt1986 said:
θελω να αλλαξω τις βαλβολινες του σασμαν μου με καινουριες μιας και εκανα ανακαινση στο αμαξι μου και οι ταχυτητηες αρχισαν να μου την σπανε οταν τις αλλαζω. λεω να αγορασω τις castrol synthetic universal 75w-90  στα 3 λιτρα (2.8 λιτρα παιρνει) και να τις αλλαξω στο φανοποιειο. το βαλαμε στη ραμπα και απο κατω εχει ενα καπακι με 2 ντιζες και εχει μια βιδα με γαλλικο κλειδι για το αδειασμα και μια βιδα αλλεν για το γεμισμα αν τις αδειασω και το γεμισω με καινουριες θα γινει μ@λ@κι@ στο σασμαν επειδη θα περιεχει λιγα ml μπορει και λιτρο απο τις παλιες.
θελω να διορθωσω κατι τελικα δεν παιρνει 2.8 λιτρα αλλα 2.3 λιτρα δεν χρειαστικε τριτο μπουκαλι ευτυχως γτ τωρα no money εβαλα τα castrol να πω οτι στις αλλαγες τωρα ειναι καλυτερο απο πριν σαν να το πηρα τωρα απο την εκθεση καινουριο. τα motul μεν καλα αλλα ακριβα 30 ευρω το λιτρο εχει μπορει αργοτερα να τα βαλω που θα παω για αλλαγη δισκο πλατω και τρομπα.
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Τα motul 12€ το λίτρο τα πήρα πριν ένα μήνα που άλλαξα δίσκο πλατώ.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
12 ευρω την gear 300? Αν μπορεις στειλε ενα link απο που την πήρες γιατι δεν την βρισκω κάτω απο 20 ευρω πουθενα!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Stan said:
http://motorlube.gr/index.php?route=product/product&path=20_75&product_id=151

α, είπα και γω.. Αυτη είναι η motul gear, εγω έλεγα την gear 300 που ναι αγωνιστική και κανει το κιβωτιο "βουτυρο". Για την gear δεν έχω άποψη, λογικα θα ναι καλη...

αυτο ειναι το link για την πιο φτηνη gear 300 75w90 που βρηκα στην Ελλαδα:

http://www.ngoils.gr/index.php?route=product/product&product_id=306
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Η προγραμματισμενη συντηρηση προβλεπει την αλλαγη βαλβολινης καποια στιγμη (πχ με την αλλαγη συμπλεκτη η μετα απο τοσα km)?
 

Stan

Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Δεν ξέρω τη λέει η προγραμματισμένη συντήρηση
Εγώ που τις άλλαξα στις 70.000χλμ ήταν χάλια,μαύρες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κι εγω που τις αλλαξα στις 115000 μαζι με δισκο-πλατο, εκτος απο μαυρες ηταν και σα νερακι που ειχε τη μυρωδια του καμμενου. Μεγαλη μλακια που τις κρατησα τοσο...
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Σιγουρα θελουν πολυ νωριτερα αλλαγη ,εγω παντως τις αλλαξα στα 20.000 χλμ κ στα 40.000 τωρα για να ειμαι ησυχος ,ειδικα που τα χλμ τα κανω σε μεγαλο διαστημα (τα 20.000 χλμ σε 3,5-4 χρονια).
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Λοιπόν μετά από ακριβώς δύο έτη με τις Motul Motylgear 75W90 αποφάσισα να τις ενισχύσω με ένα πρόσθετο λαδιού.
Η διαδικασία απλή ανοίξαμε την επάνω  μαύρη τάπα τραβήξαμε με την αυτοσχέδια σύριγγά μου 60ml βαλβολίνης την αδειάσαμε και προσθέσαμε 60ml βελτιωτικού λαδιού.
Κανένα μαύρισμα στις βαλβολίνες σαν να είναι καινούριες χρυσοκίτρινες όπως φαινόταν στη σύριγγα. Έχω κάνει 100km μέχρι τώρα διαφορά υπάρχει και στις αλλαγές αλλά θέλω να πιστεύω ότι βοηθάει και με τις τριβές των γραναζιών του κιβωτίου. Επίσης το πρόσθετο είναι για λάδια κινητήρα αλλά δεν παίζει να χαλάει το ιξώδες της βαλβολίνης τα 60ml αυτά.

Πιο κάτω οι δύο τάπες η μια πλήρωσης και η ασημί είναι αδειάσματος, επίσης μια και με τα αυτοσχέδια σύνεργα της δουλειάς, σύριγγα  από φαρμακείο και  ψιλό αλφαδολάστιχο λίγα εκατοστά. 

2vvwd4z.jpg
34dpe1j.jpg
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Pa_Nos_1400cc said:
Επίσης το πρόσθετο είναι για λάδια κινητήρα αλλά δεν παίζει να χαλάει το ιξώδες της βαλβολίνης τα 60ml αυτά.

αυτο δεν το ξερεις. Το αντιτριβικο η το προσθετο κανει συγκεκριμενη χημικη αντιδραση αναλογα και με το ιξωδες. Τα ιξωδη των ορυκτων παιζουν σημαντικο ρολο στη λειτουργια του προσθετου.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
εγω που αλλαξα ιουλιο βαλβολινες  και εβαλα παλι ford παρατηρω οτι με πρωινη θερμοκρασια 16-17 βαθμους θελουν μια αποσταση περιπου 2 χιλιομετρων για να ερθουν στα ισια τους το οποιο μαλλον ειναι και το φυσιολογικο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
andreasp said:
τι σημαίνει το "Απο βαλβολίνες 10€ το λίτρο σε comma" ?
Εχεις κάποιο link να καταλάβω?
Βαλβολίνες μπορείς να βρεις και με 5e και 6e το λίτρο και μετά ανεβάζεις την ποιότητα και την τιμή
 

andreasp

Rookie
Nov 4, 2014
13
0
0
scorpion said:
Βαλβολίνες μπορείς να βρεις και με 5e και 6e το λίτρο και μετά ανεβάζεις την ποιότητα και την τιμή

Κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον εγώ στη σύνταξη.
Το Comma είναι κάποια μάρκα?
Οποιαδήποτε βαλβολίνη πάνω απο 10ευρώ το λίτρο εννοείς?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αν βάλεις 80-90 θα τα καταστρέψεις όλα μέσα
Είναι πολύ παχιά αυτή και την βάζουμε σε αυτοκίνητα κατασκευής του 90 μοντέλο και πίσω
Σου προτείνει αυτή γιατί θα βγάλει πιο πολύ κέρδος....
75w90 gl5 full synthetic αυτή πρέπει να βάλεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread