Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Για να αλλαχτουν βαλβολινες στο μκ6 πρεπει να λυθουν ημιαξονια(οπου δεν βγαινουν ολες) ή με μια συριγγα να τραβηχτουν απο την βαλβιδα της οπισθεν.Συνηθως αλλαζονται με καθε αλλαγη δισκο-πλατο.Η βαλβιδα της οπισθεν ειναι στο 'κουτι' με τις ντιζες και αν θυμαμαι καλα βρισκεται καπου κατω αριστερα.Το κιβωτιο ιβ5 χωραει καπου στα 2.7 με 2.8 λιτρα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα βαλβολίνης για το mk6 (εκτός της γνήσιας); Εντυπώσεις μετά την αντικατάσταση;
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
kostg said:
Έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα βαλβολίνης για το mk6 (εκτός της γνήσιας); Εντυπώσεις μετά την αντικατάσταση;
AMSOIL MTG 75 90 GL4. Αυτην εβαλα στα 20000 χλμ οταν πειρα μεταχ. το αυτοκινητο κ αλαξα ολα τα υγρα του σε ενα γενικο σερβις. Κορυφαια ,σασμαν βουτηρο, κ δεν καταλαβαινει τιποτα απο αλλους που την εχουν δοκιμασει σε αλλα αυτοκινητα. (Μονο να ειναι η GL4 κ οχι η GL5 ,λογω καταλληλοτητος).
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Γράφω εδώ για να μείνει η πληροφορία...

άλλαξα βαλβολίνες την εβδομάδα που μας πέρασε, ο τρόπος για να μη λυθεί το ημιαξόνιο είναι ο εξής...
στο καπάκι με τις ντίζες μεσα υπάρχει η τάπα πλήρωσης μόνο , όμως 4cm πιο χαμηλά υπάρχει μια ακόμη βίδα...
αν λυθούν και οι δύο τότε τις αδειάζει καλά τις βαλβολίνες, 2,3lit μου πήρε μετά το άδειασμα οπότε μάλλον καλά τις άδειασε...

Αγόρασα 3 Lit  Motul Motyl Gear http://www.motul.com/gr/el/products/144  που είναι Gl4 και έχει και τη Gl5 που είναι πιο σύγχρονη της Gl4 . πάμε τώρα σε θέμα διαφοράς nicht  - nein - δεν υπάρχει  καμία διαφορά σε 91.000 km που έχει το αμάξι. αυτο μάλλον λεει πως και οι εργοστασιακές είναι αρκετά καλές οι οποίες σημειωτεων βγήκαν απλά λίγο καφετί όχι παντως μαύρες...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
κανονικά δεν μπορούμε να τις αδειάσουμε τελείως
με αυτό τον τρόπο τις έχω αλλάξει και εγώ και είχε μείνει ελάχιστα

μετά τις διακοπές θα τις αλλάξω και εγώ πάλι αλλά αυτή την φορά θα βάλω gl5
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Απλά έχει ειπωθεί για τις καθαρά GL5 όταν χρησιμοποιηθούν σε κιβώτιο που απαιτεί GL4 τότε υπάρχει κίνδυνος για τα μπρούντζινα γρανάζια του σασμάν οπότε στο μακρυνό μέλλον βγαίνει off το κιβώτιο. Αυτό βέβαια ήταν παλιά τώρα ίσως έχουν ειδικά βελτιωτικά πρόσθετα οι GL5 και δε συμβαίνει το παραπάνω. Έτσι παραλίγο να βάλω τις  <a href="http://www.japanoil.gr/el/product_categories/4-lipantika/products/10-premium-multi-gear">Eneos</a>  που είναι καθαρά GL5 και πλήρως συνθετικές (ορυκτές).

 
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
ψαξε και λιγο το slick να προσθεσεις στο σασμαν,θα του κανει πολυ καλο!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
m@kro said:
άντε καλά ανακατέματα giggle giggle giggle..... πόσο το μαλλί?
10 το λίτρο

VASSOS said:
ψαξε και λιγο το slick να προσθεσεις στο σασμαν,θα του κανει πολυ καλο!
δεν είμαι φίλος τέτοιον πρόσθετων,καλύτερα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να είναι σωστό παρά να βάζω τέτοια
φιλικά το λέω
 

treno

Newbie
Feb 26, 2013
1
0
0
έχω το fiesta s και θέλω να αλλάξω τις βαλβολινες του σασμάν..ποιες να βάλω?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ χρησιμοποιούσα στο Fiesta της Valvoline 75-90. Είχα μείνει ευχαριστημένος για την χρήση που του έκανα.
http://www.kontoulis.com.gr/durablend-gl-5-sae-75w90
Τα προτίμησα και στο Ignis που έχω τώρα (αν και φωράει σασμάν από Opel)όπου η βαλβολίνη που δίνει η Opel είναι λίγο δύσκολο στο να βρεθεί 75W-85 GL4. Παρόλη την αλλαγή η συμπεριφορά του σασμάν είναι πολύ καλή (όσο μπορεί να είναι από ένα σασμάν Opel Agila πιθανών.)

Στο Rally και ένα Corolla SR χρησιμοποιούσα REPSOL Cartago 75W-90 το οποίο είναι κατάλληλο και για μπλόκε διαφορικά και κατά την άποψη μου ανώτερο από την συγκεκριμένη βαλβολίνη της Valvoline .
http://www.repsol.com.au/catalog/product_info.php/cartago-traccion-integral-75w90-p-111

Πολύ καλό και αυτό!
 

vagma

Hero Member
VASSOS said:
gear 300 75w 90 motul .

και αυτη ειναι πολυ καλη............και η redline..............αν και αργει να ζεσταθει.............δουλεμενες σε ολες τις συνθηκες πολη πιστα και λοιπα................αξιζουν τα λεφτα τους.............οτι αλλο βαλετε ειναι απλα βαλβολινη ορυκτελαιο.............μουφα οπως της φορντ............. :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
οτι αλλο βαλετε ειναι απλα βαλβολινη ορυκτελαιο.............μουφα οπως της φορντ............. :)
υπάρχουν και άλλες καλές και φθηνές....
πάλι καλά που μας βοηθάς με τις απόψεις σου
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αχαχα εσένα μαλάκωσε λόγο του πλατό. Το άλλο που είχες ειχε γίνει ξύλινο giggle giggle
 

vagma

Hero Member
scorpion said:
υπάρχουν και άλλες καλές και φθηνές....
πάλι καλά που μας βοηθάς με τις απόψεις σου


αποψη σου.............εγω επειδη εχω δοκιμασει πολλες βαλβολινες εχω καλυτερη αποψη............αυτες που προτεινα απλα ειναι οι καλυτερες για το σαζμαν του φιεστα...............δοκιμασμενες κιλας σε σκληρες συνθηκες μαλιστα.........εχω βαλει και σαιτ παλιοτερα αμα ανατρεξετε πιο πισω...........
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σωστος νικολα αλλα εχω και 2ο φιεστα mk6 s 1.4 στην οικογενεια και βλεπω τις διαφορες. το αλλο εχει 100.000 χμ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread