Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά έχω δοκιμάσει 2 είδη βαλβολινών. Τις Ford και τις Comma. Kαι επειδή έχει ένα θεματάκι το σασμάν του fiesta μου (έχω και 2o backup για την περίπτωση που μ' αφήσει πρόωρα :p ) παρατήρησα ότι οι Comma έκαναν τις αλλαγές των ταχυτήτων πιο μαλακές και να γραντζουνάνε λιγότερο. Την επόμενη φορά (που θα αλλάξω) σκέφτομαι κάτι μεταξύ castrol, amsoil ή motul.
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπερα παιδια...μεχρι κανα 15Ε το λιτρο ποιες βαλβολινες προτινετε?? για φιεστα 1,25!
 
Mar 31, 2013
9
0
0
Καλησπερα!
Συγχαρητηρια για το φορουμ,μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ.

Στο διαταυτα.

Που ειναι αυτη η βιδα απο οπου τραβαμε και συμπληρωνουμε τις βαλβολινες?
Υπαρχει καποια φωτογραφια ωστε να βοηθηθω?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ξάδερφος said:
Καλησπερα!
Συγχαρητηρια για το φορουμ,μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ.

Στο διαταυτα.

Που ειναι αυτη η βιδα απο οπου τραβαμε και συμπληρωνουμε τις βαλβολινες?
Υπαρχει καποια φωτογραφια ωστε να βοηθηθω?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπέρα,πέρασε από εδώ να μας παρουσιαστείς ;) αν θέλεις


Δεν έχουμε βίδα,οι τρόποι είναι 2,ο ένας να βγάλεις το ημιαξόνιο και ο δεύτερος τρόπος είναι να ανοίξεις κάποιο καπάκι που έχει μπροστά στην μηχανή (δίπλα στην βαλβίδα οπισθεν) και να τις τραβήξεις με σύριγγα (είναι και πιο οικονομικό έτσι)
 
Mar 31, 2013
9
0
0
Το καπακι ειναι επανω στο σασμαν .Υποθετω αυτο θα λες.
1026.jpg

Ανοιγωντας το εχει καποιες βιδες.Πριν λιγο κατεβηκα και το ειδα με το φακο.
Μηπως το ιδιο το καπακι κλεινει καποια οπη?
Θα το δω αυριο μερα.
Εκανα απ ευθειας την ερωτηση γιατι ηθελα νωρις το πρωι να κανω τη δουλεια.
Το προβλημα μου δεν ειναι να βγαλω βαλβολινες αλλα πως θα ξαναβαλω.
Απ αυριο θα περασω και απο το καταλληλο τοπικ να συστηθω!
Ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δες το λίγο διαφορετικά. Aκριβώς αριστερά από το μαύρο καπάκι βλέπεις μία άσπρη πλαστική υποδοχή που έχει επαφές για μια φύσα; Αυτή η υποδοχή είναι η βαλβίδα της όπισθεν. Αν στη βάση της βάλεις ένα κλειδί, ξεβιδώνει και αφήνει την "τρύπα" μέσα στην οποία μπορείς να βάλεις τις βαλβολίνες σου. Αντίστοιχα βιδώνει (και σφίγγει), κουμπώνεις τη φύσα και είσαι έτοιμος. Λογικά με 2 λίτρα βαλβολίνες γεμίζει το σασμάν και όλα καλά.
 

vagma

Hero Member
kostg said:
Προσωπικά έχω δοκιμάσει 2 είδη βαλβολινών. Τις Ford και τις Comma. Kαι επειδή έχει ένα θεματάκι το σασμάν του fiesta μου (έχω και 2o backup για την περίπτωση που μ' αφήσει πρόωρα :p ) παρατήρησα ότι οι Comma έκαναν τις αλλαγές των ταχυτήτων πιο μαλακές και να γραντζουνάνε λιγότερο. Την επόμενη φορά (που θα αλλάξω) σκέφτομαι κάτι μεταξύ castrol, amsoil ή motul.


castrol syntec............http://www.amazon.com/Castrol-SYNTEC-Synthetic-75W90-quart/dp/B0002JMAKC
 
Mar 31, 2013
9
0
0
kostg said:
Δες το λίγο διαφορετικά. Aκριβώς αριστερά από το μαύρο καπάκι βλέπεις μία άσπρη πλαστική υποδοχή που έχει επαφές για μια φύσα; Αυτή η υποδοχή είναι η βαλβίδα της όπισθεν. Αν στη βάση της βάλεις ένα κλειδί, ξεβιδώνει και αφήνει την "τρύπα" μέσα στην οποία μπορείς να βάλεις τις βαλβολίνες σου. Αντίστοιχα βιδώνει (και σφίγγει), κουμπώνεις τη φύσα και είσαι έτοιμος. Λογικά με 2 λίτρα βαλβολίνες γεμίζει το σασμάν και όλα καλά.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Αυτές οι βαλβολίνες κάνουν για το fiesta??
http://www.g-market.gr/ProductDetails/Mobilube-GX-SAE-80W-90-1lit.aspx
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Takaros7 said:
Αυτές οι βαλβολίνες κάνουν για το fiesta??
http://www.g-market.gr/ProductDetails/Mobilube-GX-SAE-80W-90-1lit.aspx
Όχι δεν κάνουν, είναι GL4 με ιξώδες 80w-90

Πρέπει να βρεις GL5 με ιξώδες 75w-90
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Μόλις πήγα και πήρα αυτές εδώ τις βαλβολίνες...πιστεύω είναι καλη επιλογή...http://img201.imageshack.us/img201/9701/imageekj.jpg
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Αυτον τον μηνα που εκανα το γενικο servis αλαξα κ βαλβολινες.
Εβαλα τις Amsoil M.T.G 75-90 GL 4 μαζι με αντιτριβικο motorkote ,κ στα πρωτα 300 χλ που εχω κανει η βελτιωση σε αισθηση ειναι αρκετη.
Οχι οτι με τις προηγουμενες (παλι amsoil 75-90 ηταν αλλα οι GL 5) ειχα καποιο παραπονο ,εξαλλου ουτε 20.000 χλμ δεν ειχα κανει αλλα επειδη ειχαν περασει 3 1/2 χρονια τις αλλαξα.
Δεν ξερω ομως αν η βελτιωση ωφειλεται στη προσθηκη του motorkote , στην amsoil gl 4 που ειναι πιο καταλληλη, η γενικα που μπηκε φρεσκο ''πραγμα''. :)
 
Vrachos said:
Μακριά από τις AMSOil MTG.
Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά είναι ασύμβατες με το κιβώτιο του ST.
Μετά από 50+ χιλιάδες Km με αυτές το κιβώτιό μου είχε σφίξει πάρα πολύ και ειδικά κρύο δεν έμπαινε με τίποτα η 1η.
Δεν πίστευα όμως ότι φταίνε αυτές μέχρι που χάλασε μία τσιμούχα από το ημιαξόνιο και είδα ότι η βαλβολίνη που έτρεχε ήταν κατάμαυρη.
Είχα διαβάσει παρόμοιες εμπειρίες με την συγκεκριμένη βαλβολίνη σε Peugeot στο PSClub
και μάλιστα σε δύο παιδιά είχε σπάσει και το κιβώτιο, αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία.
Τώρα έβαλα της Ford, το κιβώτιο γλύκανε λίγο, αλλά δεν επανήλθε όπως ήταν και σε γρήγορες αλλαγές γρατσουνάει.
Οπότε τώρα είμαι στο ψάξιμο για κανα μτχ, μια και συνήθως όταν φτάσει το κιβώτιο σε αυτή την κατάσταση χαλάει μετά από μερικές χιλιάδες Km.
Και το χειρότερο είναι ότι τις AMSOil τις είχα βάλει σε καινούριο κιβώτιο
που το άλλαξα εντός εγγύησης.
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια

Δηλαδη Στελιο δεν καταλαβα  ,εισαι της αποψης κ συμφωνεις οτι η mtg δεν κανει για το αυτοκινητο μας η δεν ειναι καλη βαλβολινη;
Μιλαω για νορμαλ οδηγηση ,οχι για πιστα!
 
Δεν έχει βγει καλή ..που το λένε και σε άλλα φόρουμ.
Δεν έχει να κάνει η οδήγηση σε πίστα ή όχι αν είναι καλή η βαλβολίνη.
Σε δρόμο έχουν οι πιο πολλοί τα προβλήματα.
Αποψη μου πάντα πως είναι πεταμένα λεφτά να κάνεις επένδυση σε (και καλά) καλύτερες βαλβολίνες, λαδια παραφλού  κτλ από την στιγμή που δεν είναι δοκιμασμένα στο αμάξι ...ειδικά αν βάζεις και αντιτριβηκά που άγνωστο τι μίξη θα κάνουν , αφού και σε αυτά έχουν προκαλέσει αρκετές ζημιές στο παρελθον. Το έχω ξαναπει πως όλοι αυτοί ψάχνουν για πειραματόζωα!
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Αλλα 500 χλμ στην fiestara εντος πολεως κ η ''βουτηρενια'' αισθηση στο σασμαν διατητειται ,μην πω οτι ειναι κ ακομη καλυτερη.
Πιθανολογω οτι ωφειλεται στο motorcote ,να δουμε ομως ποσο θα διατηρηθει αυτη η αισθηση μια κ οι υποσχεσεις του για την διαρκεια του τουλαχιστον στην μηχανη δεν ισχυουν.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
θελω να αλλαξω τις βαλβολινες του σασμαν μου με καινουριες μιας και εκανα ανακαινση στο αμαξι μου και οι ταχυτητηες αρχισαν να μου την σπανε οταν τις αλλαζω. λεω να αγορασω τις castrol synthetic universal 75w-90  στα 3 λιτρα (2.8 λιτρα παιρνει) και να τις αλλαξω στο φανοποιειο. το βαλαμε στη ραμπα και απο κατω εχει ενα καπακι με 2 ντιζες και εχει μια βιδα με γαλλικο κλειδι για το αδειασμα και μια βιδα αλλεν για το γεμισμα αν τις αδειασω και το γεμισω με καινουριες θα γινει μ@λ@κι@ στο σασμαν επειδη θα περιεχει λιγα ml μπορει και λιτρο απο τις παλιες.
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
εγω αλλαξα τις δικες μου αλλα τις ρουφηξα ολες απ την βαλβιδα της οπισθεν. και λιγο να σ μεινει μεσα δεν τρεχει κατι. τις αλλαξα κ εβαλα τις δικες του 75-90. ειχα στο μυαλο μου να βαλω και ττο προσθετο για καλυτερη λειτουργεια του σασμαν αλλα το ξεχσα  giggle giggle giggle στην επομενη αλλαγη λαδιου θα μπει και αυτο. μια βιδα ειναι. βαλε κ εσυ καλο κανει..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread