Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Ναι το ξέρουν και έχει βγει οδηγία απο τη Ford για επίλυση..
Ωστόσο δε χρειάζεται να περιμένεις το Service αν το ακούσεις και τους το πας, θα κάνετε μια βόλτα μαζί να το διαπιστώσει και ο ίδιος ο μηχανικός και θα στο φτιάξει..
Βέβαια να σου πω την αλήθεια θεωρώ οτι στα Fiesta που αγοραστουν τώρα πιστεύω δε θα το κάνει αυτό με την οθόνη και οτι θα το έχουν διορθώσει απο το εργοστάσιο.. Το δικό μου ήταν απο τα πρώτα που ήρθαν και θέλω να πιστεύω οτι έχει διορθωθεί πια..
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Έτσι είναι. Στο δικό μου, που το έχω 20 μέρες, δεν ακούγεται τίποτα  ok234 . Τα πρώτα κομμάτια έχουν προβλήματα νεότητας. Στο νέο Focus  ST line που έκανα test drive έπαιζε συναυλία τριγμών... Άλλος κατασκευαστής τα λύνει στο πρώτο facelift, άλλος με μικροβελτιώσεις στη διάρκεια της παραγωγής.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
johnD said:
Παιδιά εγώ ρίχνω ένα σπρει WD-40. Νομίζω λέει λιπαντικό σιλικόνης. (Δεν είναι το κλασσικό μπλέ  WD-40). Είναι λεπτόρρευστο διάφανο υγρό.  Έριξα στα χερούλια (στους αρμούς) και τέλος. 

Εγώ έχω έναν τριγμό πάρα πολύ έντονο που είναι σαν να ακούγεται εσωτερικά πίσω από το ταμπλό. Έσκυψα από κάτω, δεν μπόρεσα να βρώ τι είναι. Το κάνει διαρκώς και συντονίζει με τις στροφές του κινητήρα.
Ξεκίνησε τώρα με το κρύο.

Το εντοπίζω ανάμεσα σε παρμπρίζ και πάτωμα. Ούτε ψηλά ούτε χαμηλά.
Μου έχει σπάσει τα νεύρα.
και εγω φιλε νομίζω το ακούω μήπως βρηκες τι είναι;;
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
εχει ακούσει κανείς απο το πενταλ του γκαζιου ενα τακ τακ μολις το πατας;;; η οταν ειναι κρύο το αμαξι;
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Αλέξη δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βρώ. Και μου έχει σπάσει τα νευρα. Εδώ και 1 μήνα.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
johnD said:
Αλέξη δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βρώ. Και μου έχει σπάσει τα νευρα. Εδώ και 1 μήνα.
δοκίμασε να δεις το πενταλ του γκαζιου και πες μου
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Το πεντάλ του γκαζιου δεν κανει τιποτα σε εμένα.
αν αφησω το αμαξι να κινηθει σε κατσαρό δρόμο, είτε με ταχύτητα είτε χωρίς, χωρις να παταω κανένα πεντάλ, θα τρίξει.
Επίσης θα τρίξει σε επιταχύνσεις απο χαμηλές στροφές. πχ ανεβαίνοντας μια ανηφόρα.

σταματάει με το που πατήσω το συμπλέκτη.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
ε τι να πω... πια το εχω μετανιωσει που το πηρα :( δεν αντεχω τους τριγμούς
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εγώ μετά από 9 μήνες που το έχω διαπίστωσα ότι υπό κάποιες συνθήκες  τρίζει το ηχείο του συνοδηγού. Κάπου έχω διαβάσει ότι είναι συχνό φαινόμενο και σε προηγούμενα μοντέλα . Το έχει διαπιστώσει κάποιος άλλος; Και τι κάνουμε σ αυτή τη περίπτωση;
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
ναι και σε εμενα τριζει σε καποια τραγούδια με πολυ μπασο...
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
σε  εμενα δεν μπορω να πω ότι τριζει σε τραγουδια με πολύ μπασο αλλα τριζει σε συγκεκριμένες συχνότητες και σε χαμηλη ενταση μαλιστα. είναι ελατωμα στο ηχειο η κατι συμβαινει μεσα στην πορτα? και είναι περιεργο ότι σε ολους συμβαινει στο δεξι ηχειο και όχι στα υπολοιπα
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
εγω θεωρώ πως ειναι το χερουλι στην πορτα του συνοδηγου ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτο του οδηγου
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
αυτό που λες δεν το εχω προσεξει. δλδ τι διαφορετικο εχει? εννοεις επειδή του οδηγου εχει τα κουμπια απ τις κλειδαριες?μπα δεν νομιζω να επιρεαζει αυτο
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
οταν πέφτεις σε λακουβα εχει τρανταγνα καποιος στην μερια του συνοδηγόυ.. καπου
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
alexis2009x said:
οταν πέφτεις σε λακουβα εχει τρανταγνα καποιος στην μερια του συνοδηγόυ.. καπου
Ναι Αλέξη το έχω εγώ και ψάχνω καιρο να το βρω και δε τα έχω καταφέρει ακόμα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
alexis2009x said:
οταν πέφτεις σε λακουβα εχει τρανταγνα καποιος στην μερια του συνοδηγόυ.. καπου

Σε λακούβα η και σε μη λεία άσφαλτο?
 

lagos12

Rookie
Σεπτ. 1, 2018
19
1
1
Πιστεύω οι τριγμοί υπάρχουν στους περισσότερους έως ότου ζεσταθεί η μηχανή του αυτοκινήτου μετά σταματάνε. Έτσι γίνεται τουλάχιστον με το δικό μου.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
εγω δεν μπορώ να καταλάβω αλλα φορές τριζει σε  διαφορα σημεία αλλες οχι... παίζει ρολο η θερμοκρασία γενικα πιστεύω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread