Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Και εγώ το έχω και έψαχνα πόσους μήνες να δω τι είναι!! Είναι η οθόνη!! Δοκίμασε να πιάσεις την οθόνη όπως τη βλέπεις στην αριστερή γωνία και να τη τραβήξεις ελαφρός προς τα έξω, προς το μέρος σου να δεις αν σταματήσει. Έμενα ήταν αυτό.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εμένα δεν είναι η οθόνη. Και στο προηγούμενο μοντέλο (ΜΚ7.5) και σε αυτό, ακούω τριγμούς συντονισμού στο παρμπριζ.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Αυτό που λέω δεν είναι από την οθόνη.
Σήμερα διαπίστωσα οτι μπορεί να είναι από το πεντάλ του συμπλέκτη διότι σε ανύποπτο χρόνο ο τριγμός επηρεαζόταν από το πάτημα του πεντάλ.
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Κι εγώ ακουω τριγμους συντονισμού κάπου στη πλευρα του συνοδηγου, σε μικρες ταχυτητες δεν μπορω να εντοπισω που ακριβώς.. Η οθονη σιγουρα δεν είναι.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Δες αν κάθεται καλά η ζώνη. Αν δεν κάθεται καλά, χτυπάει στα πλαστικά της κολώνας. (Εννοώ όταν δεν την φοράει κάποιος)
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι αυτό (τουλάχιστον για εμένα). Ο θόρυβος έρχεται από μπροστά. Συντονιζει κάπως το κρύσταλλο του παρμπρίζ η κάτι από κάτω.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Στο Νίκο αναφερόμουν. Που λέει στην πλευρά του συνοδηγού.

Εσύ έχεις ακριβώς το ίδιο με εμένα. Έχω φάει τον κόσμο. Έχω πιέσει όλα τα πλαστικά και δεν σταματάει. Πρέπει να είναι κάτι από κάτω ακριβώς από το ταμπλό.
Ή το παρμπρίζ.
Θα συνεχίσω τις δοκιμές.
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Ναι κι εγω καπου σε εκεινο το σημειο εχω, αλλα δεν μπορω να ξεκαθαρισω.. προχθες εν κινησει εβαλα το χερι κατω απο το ταμπλο που εχει κατι καλωδια και προσωρινα σταματησε αυτος ο συντονισμος... Την παρασκευη παω για το πρωτο service, θα τους το αναφερω αν και δε νομιζω να ασχοληθουν.. Η επομενη κινηση ειναι να βγαλω το πλαστικο της πορτας και να ριξω σπρευ σιλικονης στς ντιζες του παραθυρου. Αυτο το ειχα κανει οταν ειχα καινουριο το mk6 και για 9 χρονια δεν ακουγα τπτ..
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Όχι δεν είναι από την πόρτα. Τουλάχιστον σε εμένα δεν το ακούω στην πόρτα.
Έκανα και δοκιμή για 20-30 μέτρα με τέρμα ανοιχτή πόρτα αλλά ακουγόταν από το ταμπλό.
Σαν να είναι ακριβώς κάτω από το ταμπλό ψηλά ή λίγο πάνω από τα πεντάλ.

Ρώτησέ τους. Μπορεί να το έχουν συναντήσει ξανά. Ειδικά αν είσαι από Αθήνα που θα έχουν δει πολλά αυτοκίνητα.

Επηρεάζεται πάρα πολύ από τη θερμοκρασία. Αν βάλεις θέρμανση για παράδειγμα, μετά από λίγο σταματάει.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Χθες έγινε το πρώτο Service και επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα με τους τριγμούς τις οθόνης. Πραγματικά ηρέμησε το κεφάλι μου!
Όσο αφορά τον άλλο τριγμό μπροστά στο ταμπλό που συζητάμε με ενημέρωσαν ότι όντως το έχουν δει πολλές φορές το ξέρουν αλλά ακόμα δεν έχουν εντοπίσει το σημείο που προέρχεται. Κάνουν δοκιμές και μόλις το βρουν θα βγει οδηγία όπως στην οθόνη για να διορθωθεί.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ωραία για την οθόνη που λύθηκε. Μακάρι να λυθεί και το άλλο διότι δεν το αντέχω..
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
ακουει κανεις άλλος καποιο θόρυβο πισω απο το τιμονι στο καντραν;; εναν μεταλικο ηχο;
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ακούω που και που έναν ήχο τύπου συντονισμό ανάλογα με τις στροφές, ταχύτητα, καιρικές συνθήκες κτλ αλλά όχι μεταλλικό.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ακούω εγώ έναν. Όχι μεταλλικό. πλαστικό. τρίξιμο. Όταν πατάω συμπλέκτη σταματάει. Δεν έχω βρει τι είναι.
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
πφφφ τι να πω... όλα τα αμαξια τοσο πολυ τρίζουν;;; η πεσαμε στην περίπτωση
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εγώ όποιο fiesta και αν είχα, είχε τέτοια θεματάκια αλλά θα το συνηθίσεις. Κάνε υπομονή μέχρι να ανοίξει ο καιρός όπου θα ανοίγεις παράθυρα..  :D
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι μέσα μου πίστευα ότι δε μπορεί πάλι τα ίδια  :D. Παρόλα αυτά όμως, πήρα πάλι διότι μου αρέσει οδηγητικά, το θεωρώ τέρμα αξιόπιστο, μου αρέσει εμφανισιακά και στο τέλος τέλος, τόσα αμάξια έχουν τριγμούς... οπότε δεν το θεωρώ και λόγο να μην το πάρω.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
andrnith said:
Χθες έγινε το πρώτο Service και επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα με τους τριγμούς τις οθόνης. Πραγματικά ηρέμησε το κεφάλι μου!
Όσο αφορά τον άλλο τριγμό μπροστά στο ταμπλό που συζητάμε με ενημέρωσαν ότι όντως το έχουν δει πολλές φορές το ξέρουν αλλά ακόμα δεν έχουν εντοπίσει το σημείο που προέρχεται. Κάνουν δοκιμές και μόλις το βρουν θα βγει οδηγία όπως στην οθόνη για να διορθωθεί.

δλδ το τρίξιμο στην οθόνη ήτανε κάτι γνωστό στους μηχανικούς και το διόθωσαν οταν τους το ειπες?
Επίσης ρε παιδια πρεπει να περιμενουμε το service για τετοια πραγματα ή το πάμε κατευθειαν αν παρουσιαστεί?
τέλος εσυ που το πήγες το δικό σου ?
thanks!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread