Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

May 10, 2021
2
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο club. Λοιπόν ακούω και εγώ κάποιους τριγμούς στην μεριά του συνοδηγού στο παρμπρίζ και κοντά στο τριγωνικό τζαμί της πόρτας , εγώ το εντόπισα στον συναγερμό ! Έχει μπει στην αντιπροσωπεία και περνάνε τα καλώδια μέσα από το Κολωνάκι του συνοδηγού. Εκεί στο πλαστικό τρίγωνο τα έχουν αφήσει ελεύθερα και σε κάποια χιλιόμετρα συντονίζουν. Έπιασα άνοιξα το ντουλαπάκι έβγαλα τις τάπες και το κατέβασα και τα κούνησα με το χέρι και ακούγονταν μέχρι πάνω στην οροφή. Τα έπιασα πρόχειρα με ταινία και ο θόρυβος μειώθηκε. Δεν ξέρω αν και σε εσάς οφείλεται σε κάτι τέτοιο αλλά μέχρι να το βρω μου έσπασε τα νεύρα...
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα maniacs,

Πείτε μου την γνώμη σας (όχι να ευλογησετε τα γενιά σας) αν αξίζει να πάρεις ένα Ford Fiesta ST-lne125ps εκτός από το Fan to Drive??????

Καλησπέρα!!

Έχω ένα χρόνο το Fiestaki μου.

Στα μειονεκτήματα έχει κάποια θέματα με τη συναρμογή, η Ford έχει ανοχές γενικά. Όποτε θα δεις κάποια ψήγματα όπου μέσα σε αυτά είναι και το τρίξιμο. Μην φανταστείς ομως κάτι τραγικό, μόνο οι «ψηρες» τα εντοπίζουμε.

Το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι η οδική συμπεριφορά και το στήσιμο του σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Καλή κατανάλωση και λουλούδι κινητήρα που δε θα σε απογοητεύσει πουθενά!
Από οικονομία εγώ έχω το 125hp και έχω κατανάλωση 5.2 lt με προσεκτική οδήγηση. Αν αφεθω θα πάει 6 lt. Πατητός θα δεις και 8.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. Εδώ δίνω ένα βίντεο για το στήσιμο του:

 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα!!

Έχω ένα χρόνο το Fiestaki μου.

Στα μειονεκτήματα έχει κάποια θέματα με τη συναρμογή, η Ford έχει ανοχές γενικά. Όποτε θα δεις κάποια ψήγματα όπου μέσα σε αυτά είναι και το τρίξιμο. Μην φανταστείς ομως κάτι τραγικό, μόνο οι «ψηρες» τα εντοπίζουμε.

Το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι η οδική συμπεριφορά και το στήσιμο του σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Καλή κατανάλωση και λουλούδι κινητήρα που δε θα σε απογοητεύσει πουθενά!
Από οικονομία εγώ έχω το 125hp και έχω κατανάλωση 5.2 lt με προσεκτική οδήγηση. Αν αφεθω θα πάει 6 lt. Πατητός θα δεις και 8.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα. Εδώ δίνω ένα βίντεο για το στήσιμο του:

Σε ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση, δεν ειμαι ψειρας ουτε καν :) , απλα δεν μπορω να ειμαι στην φαση κατι να χτυπαει κ να με τρελαινει. Οσο αφορα τις καταναλωσεισ που γραφεις, ισως εισαι ο μονος με τετοιες γιατι διαβασα το σχετικο group,

Δεν περιμενω καποιος απο εδω μεσα να μου πει να μην το παρω, απλως προσπαθω να μαθω τι θεματα εχει κ τι προβληματα βγαζει ενα καινουριο αμαξι 17.5Κ ευρο
 
Last edited:

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Σε ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση, δεν ειμαι ψειρας ουτε καν :) , απλα δεν μπορω να ειμαι στην φαση κατι να χτυπαει κ να με τρελαινει. Οσο αφορα τις καταναλωσεισ που γραφεις, ισως εισαι ο μονος με τετοιες γιατι διαβασα το σχετικο group,

Δεν περιμενω καποιος απο εδω μεσα να μου πει να μην το παρω, απλως προσπαθω να μαθω τι θεματα εχει κ τι προβληματα βγαζει ενα καινουριο αμαξι 17.5Κ ευρο
Παρακαλώ. Πιθανανοτατα φίλοι να σου λενε καταναλώσεις απο το ST οπου εχει 17αρες ζαντες και άλλο στήσιμο, οποτε τσιμπαει παραπανω καταναλωση.(Ο λόγος που δε πήρα ST).
Εχεις την επιλογη να κηνηθείς και οικονομικά, αλλα έχεις και γκάζι αν θες. Εγω εχω 16άρες (Titanium 125hp του 2020) και πλέον τα Fiesta του 21' βγαινουν με 15άρες. Ανά 3 μήνες αλλάζουν τα πακέτα εξοπλισμού.
Μικρο τριγμους με FIesta θα έχεις και που και που κάποιον συντονισμό στο καντράν απο τον τρικυλινδρο. Εαν εισαι τυχαρός μπορει και όχι. Σε καποιες περιπτωσεις εχει ερθει και οδηγία απο Ford για να αντιμετωπιστούν. Εγώ σου τα λέω όπως τα ζώ.
Ενα αλλο αρνητικό σε αυτη τη περιοδο ειναι οτι δέν υπάρχει παραγωγή, οποτε λίγα αμαξια στην αγορά και τιμες ψηλά. Θα συνιστούσα υπομονή, εαν δε το βιάζεσαι. Παραγγελνουν τώρα και θα παραλαβουν Σεπτεμβριο. Η βιομηχανία κλονίστηκε γενικα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee_stavr

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Το δικό μου εμφάνισε διάφορους τριγμούς,ανάμεσα σ'αυτούς και στην πόρτα του συνοδηγού.Κάποιοι εξαφανίστηκαν μετά απο επίσκεψη στο συνεργείο και κάποιοι μόλις ανέβηκε η θερμοκρασία.Το καλοκαίρι η κατάσταση είναι καλύτερη,με το που χειμωνιάζει οι τριγμοί αυξάνονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

lee_stavr

Newbie
May 6, 2021
6
0
1
Μοντέλο
MK8
Παρακαλώ. Πιθανανοτατα φίλοι να σου λενε καταναλώσεις απο το ST οπου εχει 17αρες ζαντες και άλλο στήσιμο, οποτε τσιμπαει παραπανω καταναλωση.(Ο λόγος που δε πήρα ST).
Εχεις την επιλογη να κηνηθείς και οικονομικά, αλλα έχεις και γκάζι αν θες. Εγω εχω 16άρες (Titanium 125hp του 2020) και πλέον τα Fiesta του 21' βγαινουν με 15άρες. Ανά 3 μήνες αλλάζουν τα πακέτα εξοπλισμού.
Μικρο τριγμους με FIesta θα έχεις και που και που κάποιον συντονισμό στο καντράν απο τον τρικυλινδρο. Εαν εισαι τυχαρός μπορει και όχι. Σε καποιες περιπτωσεις εχει ερθει και οδηγία απο Ford για να αντιμετωπιστούν. Εγώ σου τα λέω όπως τα ζώ.
Ενα αλλο αρνητικό σε αυτη τη περιοδο ειναι οτι δέν υπάρχει παραγωγή, οποτε λίγα αμαξια στην αγορά και τιμες ψηλά. Θα συνιστούσα υπομονή, εαν δε το βιάζεσαι. Παραγγελνουν τώρα και θα παραλαβουν Σεπτεμβριο. Η βιομηχανία κλονίστηκε γενικα!
Jim, για τις καταναλωσεις διαβασα το θεμα στο forum, ριξε μια ματια
 
Last edited:

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Jim, για τις καταναλωσεις διαβασα το θεμα στο forum, ριξε μια ματια
Παραθέτεις κατανάλωση από άστρωτο αυτοκίνητο.

Τέλος πάντων, το θέμα εδώ είναι τα τριξίματα. Το θέμα των καταναλώσεων υπάρχει σε άλλο θέμα
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Έχει κανείς τριγμούς από τις ζώνες ασφαλείας? Ειδικά από την μεριά του πίσω δεξιά συνεπιβάτη φαίνεται σαν να κάνει συνέχεια τριγμούς μέσα από την ζώνη. Mk8 3θυρο
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Έχει κανείς τριγμούς από τις ζώνες ασφαλείας? Ειδικά από την μεριά του πίσω δεξιά συνεπιβάτη φαίνεται σαν να κάνει συνέχεια τριγμούς μέσα από την ζώνη. Mk8 3θυρο
Πως κατάλαβες οτι είναι απο μέσα απο τις ζώνες; Μην ψάχνεις φιλε, οι περισσότεροι εδω μέσα απλά το ξεχάσαμε και δεν ασχολουμαστε πιά. Δεν υπάσχει λύση. FIesta = Τριγμοί. Ειναι στα μειονεκτήματα του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
άραγε στο νέο μοντέλο που βγήκε αυτές τις μέρες να μπήκαν στον κόπο να κάνουν κάτι για αυτό ;
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
άραγε στο νέο μοντέλο που βγήκε αυτές τις μέρες να μπήκαν στον κόπο να κάνουν κάτι για αυτό ;

Θα έπρεπε. Θα δείξει ομως μόλις το πάρει κόσμος και μας πει!
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Πως κατάλαβες οτι είναι απο μέσα απο τις ζώνες; Μην ψάχνεις φιλε, οι περισσότεροι εδω μέσα απλά το ξεχάσαμε και δεν ασχολουμαστε πιά. Δεν υπάσχει λύση. FIesta = Τριγμοί. Ειναι στα μειονεκτήματα του!

Γενικα δεν εχω σχεδον καθολου τριγμους. Ειδικα το χειμωνα με το κρυο τιποτα. Απλα περσυ το καλοκαιρι με την ζεστη αρχισε να μ κανει ενα εκνευριστικο θορυβο απο πισω δεξια, σαν να προερχεται απο το πορτπαγκαζ ή καπου απο την πισω ζωνη. Δυστυχως μετα απο παρα πολυ καιρο επειδη εχθες το χτυπουσε ο ηλιος μου εμφανισε παλι τον ιδιο θορυβο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread