Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
τριξιμο στην πορτα του συνοδηγου!!! εχει κανεις;;;;
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Εγώ φίλε εχω κατι τριξιματακια στην πόρτα του οδηγού αλλα και στην οθόνη
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα, εγώ τα έχω αλλού κάτι τριξίματα. Στην πόρτα ίσα που και ούτε.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Είχα και εγώ τριγμούς στην πόρτα του οδηγού όταν πήρα το Mk7. Είχα ενημερώσει την αντιπροσωπία, ανοίχτηκε το πάνελ, μπήκε αρκετή ποσότητα σπρέι σιλικόνης και από τότε δεν έχει ξανακουστεί.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Σε ποια αντιπροσωπεία το πηγες?
Εγώ ήμουν τόσο άτυχος που όταν το πήγα για να το δουν και χρειάστηκε να το πάμε βόλτα για να το ακούσουν και εκείνοι ηταν η μόνη μερα που δεν υπήρχαν τριγμοί...
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Στο Σφακιανάκη στον Άλιμο.
Στο δικό μου ακουγόταν ο τρίγμος ακόμα και αν πίεζες το πάνελ.
 

Angem

Rookie
Mar 18, 2018
16
0
0
Και εγώ εκεί πήγα αλλα τιποτα..θα περιμένω μήπως γίνουν λιγο πιο εντονοι
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Εγώ πάλι γιατί δεν έχω κανένα τριγμό ακόμα; Πάντως yaris γνωστού μου που οδήγησα του 2015 με 25000 έτριζε πολύ και ταμπλώ και πίσω εταζερα η πορτ μπαγκάζ. Καμμία σχέση παιδιά! Το mk8 έχει πολύ καλύτερη και συμπαγή αίσθηση! Καλά για τιμόνι και οδική συμπεριφορά δεν θα σχολιάσω κάν!
 

Tchron

Newbie
Feb 6, 2018
6
1
3
Angem said:
Εγώ φίλε εχω κατι τριξιματακια στην πόρτα του οδηγού αλλα και στην οθόνη

Εμένα όταν έκανε παρατήρησα οτι ήταν από την ζώνη του συνοδηγού η οποί έμενε διπλωμένη στα πλάγια και χτύπαγε με το πλαστικό στη κολώνα

Από την άλλη εχω τριγμούς στην ηλιοροφη
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
31
Αθήνα
Μιας και πάλι μπαίνει σίγα σιγά το κρύο ξεκίνησαν πάλι οι ενοχλητικοί τριγμοί στην οθόνη. Όσοι τους είχατε βρήκατε λύση με την αντιπροσωπία; Είχε βγει μέσα στον χειμώνα οδηγία από τη Ford.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Και γω με το κρύο ξανάρχισα να έχω κάποιους τριγμούς αλλά όχι στην οθόνη αλλά στο παμπρίζ (σαν να τρίζει το τζάμι στν ένωσή του με το ταμπλό). Πάντως τα κρατσα κρουτσα των μπράτσων της πόρτας σταμάτησαν όταν πήγα στην αντιπροσωπεία και ζήτησα να μου τα φτιάξουν (τα έδεσαν καλύτερα).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Όταν κάθεται κάποιος δίπλα, είτε το αγγίξει να ανοίξει την πόρτα, είτε απλώς το γόνατό του ακουμπάει εκεί.. ακούγονται τριγμοί. Αυτό εννοούσα. Πλαστικοί τριγμοί. Πλαστικό που είναι υπερβολικά εύκαμπτο.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
31
Αθήνα
Ναι, η αλήθεια είναι ότι τα μπράτσα στο φιέστα είναι πολύ πλαστικούρα. Όταν τα αγγίζει κανείς κάνουν και τα δικά μου τέτοιο ήχο, θα το πω και αυτό στην αντιπροσωπία. Να δω τι από όλα θα φτιάξουν.
Πολύ φοβάμαι ότι δε θα ασχοληθούν!
 

alexis2009x

Original poster
New member
May 3, 2018
83
0
6
kalamata
Μοντέλο
MK8
περίπου στις 2000χλδ στροφές συντονιζει και το ακούς χωρις μουσική και τα παράθυρα επανω.. ειμαι και λιγο περιεργος..
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Πλαστικα τριζουν
Λογικο ειναι
Δεν υπαρχει αυτοκινητο που να μην τριζει καπου
Γνωστος μου με Bmw M5 ολοκαινουργη κι ακουει τριγμους
 

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εγώ στο δικό μου να μη το γρουσουζέψω δεν έχω κανένα τριγμο πέραν από της εταζέρας του πορτμπαγκάζ που κάνει λογικό θόρυβο σε κάποιο σαμαράκι η λακκούβα καλή. Το μόνο που ακούω και μου την έχει δώσει στα νεύρα, είναι αριστερά, κάπου κοντά στον καθρέπτη του οδηγού το εστιάζω και στην πλαϊνή κολώνα του παρμπρίζ, σε άσχετο χρονο(δλδ όχι όταν πέσω σε λακκούβα η σε άσχημο δρόμο) συνήθως όταν στρίβω ακούγεται ένα ´´τακ´´ . Είναι λες και κάτι κρέμεται και χτυπάει δεξιά κι αριστερά όταν στρίβεις η όταν γενικά παίρνει κλίση το αμάξωμα. Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τι είναι!
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Παιδιά εγώ ρίχνω ένα σπρει WD-40. Νομίζω λέει λιπαντικό σιλικόνης. (Δεν είναι το κλασσικό μπλέ  WD-40). Είναι λεπτόρρευστο διάφανο υγρό.   Έριξα στα χερούλια (στους αρμούς) και τέλος.  

Εγώ έχω έναν τριγμό πάρα πολύ έντονο που είναι σαν να ακούγεται εσωτερικά πίσω από το ταμπλό. Έσκυψα από κάτω, δεν μπόρεσα να βρώ τι είναι. Το κάνει διαρκώς και συντονίζει με τις στροφές του κινητήρα.
Ξεκίνησε τώρα με το κρύο.

Το εντοπίζω ανάμεσα σε παρμπρίζ και πάτωμα. Ούτε ψηλά ούτε χαμηλά.
Μου έχει σπάσει τα νεύρα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread