Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
Ηχοκινηση απο οτι ξερω εχει σε διαφορα σημεια!!εγω προσωπικα πηγα στην Ηλιουπολη!αλλα δεν ειναι οι καλητεροι!!
 

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
πο οτι εχω ακουσει ο καλητεροσ ειναι ο Τσιαρας ο οποιος βρισκετε καπου στο περιστερι!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ARIS Y said:
Εγω εβαλα δυο παρομοια ηχεια στην εταζερα και εχς δει μεγαλη διαφορα!!
άρη τώρα παίζεις με 6 ηχεία?
Το κόστος των ηχείων και της εργασίας?
Μεγειές
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε φιλε παιζεις τα αλλα δυο ηχεια απο την πηγη?χωρις ενισχυτη? ή καταργησες τα πίσω και συνδεσες αυτα?
 

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
λοιπον στην αρχη τα εβαλα απο την χαρα μου στο πρωτο μαγαζι που βρηκα με τοποθετηση ηχειων στην Μυτηληνη στο οποιο ο τυπος μ εβαλε να παιζουν στον ενυσχυτη του αυτοκινητου 6 ηχεια.στην αρχη δεν εδωσα σημασια ευτηχοσ με το που ηρτηα στην Αθηνα προλαβα και το αλλξα και ετσι πλεον εχω καταργησει πισο ηχεια και μαιζουν οι μπροστινεσ πορτες και η εταζερα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1351509038[/time]
Σε ευχαριστς πολλυ το κοστος τον ηχειων στην εταζερα ηταν 80 ευρο μαζι με εργασια!10 ευρο μου πηρε η εργασια που ειναι αρκετα καλα! και στην πορτεσ εχω βαλει 140 ευρο διερουμενα.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ποσα w ειναι η εταζερα?μπροστα τι εβαλες?
υ.σ. μην γραφεις συνεχομενα ποστ. αν θελεις να γραψεις κατι ακομη,απλα πάτα επεξεργασια ωστε να συμπληρωσεις στο υπαρχον ποστ. Γιατι απ'οτι λενε οι admins φορτωνει πολυ ο σερβερ
 

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
μπροστα εχω βαλει kenwood και πισο εχω βαλει αυτο εδω http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3918&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=9

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1351537224[/time]
εσυ σκεφτεσε να βαλεις ηχεια στην εταζερα σου?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ενα βιντεακι που το τραβηξα μπαμ μπαμ!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NNaty1CkdN4&feature=youtu.be[/youtube]
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Λογω κινητου!τα ηχεια δεν μπουκωνουν ουτε στο 30!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Αν και παραμορφωνει ο ηχος λογω κινητου απο κοντα πρεπει να ειναι πολυ δυνατο! Ωραιος Ζαφειρη
 
May 15, 2011
282
1
0
31
καλησπερα παιδια...ψαχνωμαι να βαλω ηχο στο δικο μου...θελω να τοθ βαλω 8" bayma ενισχυτη και woofer...εχω θεμα με τα ηχεια αν θα μπορεσουν να μπουν η αν θελει πανελ...ξερει κανεις???
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Σε εταζερα μπαινουν ανετα 2beyma με δυο κορνες!απλα το πολυ πολυ να της βαλεις κανα κομματι ξυλο για να μην κανει κοιλια!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για να μπουν στις πόρτες 8" χλωμό. Λογικά θέλει κατασκευή και θα μπλέξεις γενικότερα. Στην εταζέρα όπως έγραψε ο moican πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση. Και με τις ελάχιστες πατέντες, αν βαρεθείς πετάς την εταζέρα, παίρνεις καινούρια και είσαι κομπλέ.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
αν το κανω αυτο θα μπλεξω οικονομικα....θελω να αλλαξω τα μαμα για καλυτερη ποιοτητα σε ψηλα κυριως!!να ακουγεται καθαρα με τα μπασα του την μουσικη και οτι εχει το τραγουδι!!μεχρι ποσο μπορω να βαλω χςρις πατεντα δηλαδη???
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Θοδωρη, τα μαμα ηχεια δουλευουν με τη πηγη. Η πηγη ειναι γτπ! οτι αλλα ηχεια και να βαλεις που να δουλευουν με την πηγη,δεν θα δεις διαφορα!
Εκεινο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις εναν τετρακαναλο ενισχυτη(π.χ http://www.kris-karras.gr/csa1000-4-cadence.html ), τα δυο beyma(πχ http://www.kris-karras.gr/ixeia/beyma/mesaia/beyma-8m100-iron.html ) που λες με δυο κορνες(πχ http://www.kris-karras.gr/ixeia/dragster/tweeter/dragster-dtx-308-titanium-super-tweeter-kvc-46mm.html ) και ενα sub και αυτοματα εχεις αποκτησει ολο το φασμα των συχνοτητων!Συνδεεεις τον hi-low ανταπτορα στη θεση των πισω ηχειων(δηλαδη καταργησε τα! μη τα βγαλεις γιατι ειναι διαδικασια,απλα κοψε τους την παροχη). Οποτε παιζεις με το fader ωστε να δουλευει η εταζερα περισσοτερο και οι πορτες λιγοτερο(προκειμενου να το χεις τερμα και τα ηχεια μπροστα να μην σου χαλανε τον ηχο,γιατι με τα ηχεια που αναφερω θα εχει αρκετο ηχο το αμαξι,οποτε τα μπροστα μαμα ηχεια θα υπαρχουν μονο και μονο για το surround και για να γεμιζει ο ηχος!
Για να μπουν ολα αυτα στην εταζερα δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα(και τα πραγματα με τα καλωδια υπολογιζε τα γυρω στο 600αρι! Σε πορτες δεν το συζηταμε... μπαινουν αλλα πολυ το μαλλι!

P.S. παιδια δεν κανω καμια διαφημιση στο kris-karras απλα ειναι τιμες που βρηκα με μια συντομη αναζητηση!
 
May 15, 2011
282
1
0
31
εχω φιλο που μου δεινει με 60-70 2 ενισχυτες...2καναλος και 3καναλος η 4καναλος ο αλλος και ενα sub 12" τα ειχε στο παλιο του και δεν θελει να τα βαλει στο φιεστα του!!καλη ειναι να προχωρησω?αν ειναι 3 καναλος να τον παρω η οχι???σε αυτο κολλαω!!τα ηχεια εχω φιλο οπου τα βρησκω με 80 τα 2 bayma...η γνωμη ειναι να βαλω 2 ηχεια και 2 κορνες στην εταζιερα δηλαδη???τιποτα αλλο?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τι ενισχυτες ειναι?Αν σκεφτεις οτι τα beyma εινα 100w το κα8ενα θελεις και αντιστοιχο ενισχυτη!εγω σου προτεινω εταζερα! ο 3καναλος αξιζει αν το 3ο καναλι δουλευει σαν 2γεφυρωμενα! αλλιως πηγαινε σε τετρακαναλο!γεφυρωνεις τα 2 για το sub και με τα αλλα δυο καναλια τροφοδοτεις απο ενα σετ κορνα+mid στο καθε ενα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread