Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
καλησπερα παιδες!θα ηθελα καποιος να μου πει τις διαστασεις των εργοστασιακων ηχειων(ιντσες ή εκατοστα)των μπροστινων και των πισω ηχειων που εχει το mk7 sport!ευχαριστω! ;)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
παιδιά κάποια στιγμή θα αλλάξω και τα 4 ηχεία του fiesta και έχω κάποιες ερωτήσεις....
βλέπω ότι παίρνει μέχρι 6 ίντσες ηχεία.....6 ίντσες είναι 15 εκατοστά.....
Μπορώ να τα αλλάξω με ηχεία σαν και αυτά http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705049 που είναι 17 εκατοστά Â η πρέπει να βρω με 13 εκατοστά η MAX 15?
Και επίσης ποσα watt είναι τα ηχεία του fiesta ξέρει κανεις ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ότι διάσταση μεγαφώνου παίρνει το αυτοκίνητο, την ίδια τοποθετείς και όχι μικρότερη. Άρα αφού το mk7 δέχεται 6" (ή 15cm), τότε θα πρέπει να αγοράσεις την ίδια διάσταση.
Όσον αφορά το Pioneer που προτείνεις, καταρχήν είναι 6,5" (17cm), άρα δε χωράει. Και κατά δεύτερον 35W; Δεν αξίζει να αλλάξεις τα εργοστασιακά σου γιατί είναι μια χαρά.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
8aa0c9cc.jpg

Aυτα ειναι τα ηχεια που βαζει σαν extra η ford!Αυτο σημαινει οτι τα βαζει στην εταζερα ή στις πορτες?
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
τα οβάλ έχω την εντύπωση ότι γενικά τα βάζουν στην εταζέρα αλλά δεν νομίζω να έχει τέτοια το μκ7 σαν έξτρα,ειδικά για μπροστά που τα ηχεία είναι μόνο για χαμηλές και μεσαίες και για ψηλές τα tweetεράκια, γιατί αυτά φαίνονται 3δρομα δλδ παίζουν όλες τις συχνότητες από ένα ηχείο. τα πίσω ηχεία πρέπει να είναι 3δρομα αλλά 99% δεν πρέπει να είναι ούτε εκείνα οβάλ.μήπως η φώτο είναι έτσι για να υπάρχει (αν είναι απο το site της) ?!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
8aa0c9cc.jpg

Aυτα ειναι τα ηχεια που βαζει σαν extra η ford!Αυτο σημαινει οτι τα βαζει στην εταζερα ή στις πορτες?

Αυτά είναι για το mk6, όχι για τα δικά σας... Και μπαίνουν στις πόρτες.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τα δειχνει και στον καταλογο του μκ7 παντως!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, το mk7 όμως δεν παίρνει οβάλ ηχεία, αλλά στρογγυλά. Μήπως πρόκειται για λάθος στη φωτογραφία του καταλόγου;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Μπορει!Αλλωστε,ο καταλογος παντα εχει κατι ακυρα!
 

ratatui

Pro Member
May 31, 2010
847
0
0
37
ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
σίγουρα δεν είναι για το μκ7 γιατί όντως παίρνει στρογγυλα 8΄και μπρος και πίσω... αυτά κάνουν και για focus τα οβάλ εννοώ...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FIESTA-MK7-2008-SPEAKER-ADAPTOR-KIT-COLLARS-/380402581500?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item5891c2bffc
ΜΕ αυτο μπαινει οτι μαρκα ηχειο θελουμε!
 

ratatui

Pro Member
May 31, 2010
847
0
0
37
ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ναι και χωρίς αυτά  μπαίνουν με πατέντα βέβαια ...
αυτά είναι προσθήκες για να μπει ένα aftermarket ηχείο άλλα και αυτό θα πρέπει να είναι 8'...
τα μαμά ηχεία τον έχουν ενσωματωμένο επάνω ;)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Με αφορμή το θέμα "τι ζαντες θα βάλουμε;" ανοίγω αυτό!
Δεν ξέρω αν έχει βάλει κάποιος ηχεία στο μκ7 του αλλα εγώ μιας και αποφάσισα να ενισχύσω λίγο τον ήχο μου, σκέφτομαι να παραγγείλω ή ΑΥΤΑ ή ΑΥΤΑ ή AYTA τα οποία θα μπουν στην εταζέρα και θα δουλεύουν με τον ενισχυτή μου,ενώ τα υπόλοιπα μαμά ηχεία θα οδηγούνται απο την πηγή.Ο ενισχυτής θα έχει και διακοπτάκι στο remote προκειμένου να ακούω ήχο στη μουσική μου και όχι οταν ακούω τα αθλητικά!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έγινε συγχώνευση με το ήδη υπάρχον θέμα " Διαστάσεις ηχείων " και μετονομασία του, προκειμένου να έχουμε όλα τα σχετικά posts συγκεντρωμένα.

moican said:
Με αφορμή το θέμα "τι ζαντες θα βάλουμε;" ανοίγω αυτό!
Δεν ξέρω αν έχει βάλει κάποιος ηχεία στο μκ7 του αλλα εγώ μιας και αποφάσισα να ενισχύσω λίγο τον ήχο μου, σκέφτομαι να παραγγείλω ή ΑΥΤΑ ή ΑΥΤΑ ή AYTA τα οποία θα μπουν στην εταζέρα και θα δουλεύουν με τον ενισχυτή μου,ενώ τα υπόλοιπα μαμά ηχεία θα οδηγούνται απο την πηγή.Ο ενισχυτής θα έχει και διακοπτάκι στο remote προκειμένου να ακούω ήχο στη μουσική μου και όχι οταν ακούω τα αθλητικά!

Από αυτά που προτείνεις, προσωπικά θα αποκλείσω τα Rockford λόγω πιο χαμηλής ευαισθησίας (89dB). Για να σου προτείνω όμως κάποιο από τα υπόλοιπα, θα σε ρωτήσω πόσα watts rms δίνει ο ενισχυτής σου; Είναι αυτός που φαίνεται στη φωτό στο σχετικό θέμα; Αν ναι, τότε απ' ότι βλέπω δίνει 4x55W RMS στα 4Ω, οπότε κατά τη γνώμη μου διάλεξε τα Cadence  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread