Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Απ' ότι διαβάζω πας για πιο δυνατό ηχοσύστημα. Προφανώς με εταζέρα, σωστά; Προσωπικά πάντως προτιμώ τον πιο "γλυκό" απαραμόρφωτο ήχο, παρά τα πολλά decibel.
Mε το καλό η τοποθέτηση :)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ελπιζω να ακουγεται καλά! έχω αρχίσει τη διαδικασια να φτιαξω πολυεστερικο πανελ που θα πατησει πάνω στην μαμα εταζερα(την οποια ήδη έχω ενισχυση απο κατω με 3 στρωσεις πολυεστερα) ωστε τα ηχεία να μην κοιταν τον ουρανο αλλα να έχουν μια κλιση 30-40μοιρες προς τα μπροστα. κάπως έτσι ελπίζω να βγει http://img685.imageshack.us/img685/3396/07062011354.jpg
απλα επειδη έχω ξενερωσει πολυ με τη μαμα πηγη, μάλλον θα μπω στη διαδικασια να βάλω πηγη 1din με το αναλογο πλαίσιο.... θα χάσω σε ομορφια στο εσωτερικό, αλλά δυστυχως η πηγη μας ειναι πολυ μαπα!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Τοποθετησα τα καινουργια μου αποκτηματα... ελλειψη χρονου δν εφτιαξα πανελ(ακομη) οποτε εκαναμια πιο απλη κατασκευη. Τα ηχεια τα σπαν,ειδικα απο τη μεση κ πανω κυριολεκτικα αλλη ποιοτητα ηχου σε σχεση με πριν!
Οριστε κ μερικες φωτο
CAM00151_zps2c86137c.jpg

CAM00154_zps981ab5fa.jpg

CAM00153_zps8444fcea.jpg

CAM00152_zpsd50d5c80.jpg
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
καλοριζικα φιλε μου.πιστευω τα ηχεια σου ειναι πολυ καλα αλλα ο ενισχυτης αυτος δεν ειναι για να παιζει και το sub και τα ηχεια.και για τα ηχεια λιγος μου φαινεται.αποψη μου ετσι.απλα με ενα αλλο μεγαλυτερο θα τα γεμιζεσ ποιο πολυ αν καταλαβαινεις τι θελω να σου πω.φιλικα παντα
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ειναι 4*90 ρμσ! το ξερω οτι ειναι μικρος για τα ηχεια(το sub το παιζει αερα!) αλλα δυστυχως για να παρεις ενισχυτη που να βγαζει ακομη και 75ρμσ πραγματικα πρεπει να σκασεις πολλα λ7! καταλαβαινεις!αλλα μπορω να σ πω πως ακομη και τωρα(και με μαμα πηγη) παιζει πολυ καλα!ελπιζω να αλλαξω και τη πηγη καποια στιγμη!θα δουμε!
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Για μενα παντως το καλυτερο ηχοσυστημα ειναι αυτο που ικανοποιει το αυτι σου.βαιβαια μην το δενεισ οτι τα watt ειναι ο κυριος παραγοντας για να επιλεξεις εναν ενισχυτη.το θεμα ολο παιζεται στην ποιοτητα και στην κλαση του ενισχυτη.Για να σου δωσω να καταλαβεις εχω δει ενισχυτη 4*55 rms να κοστιζει 3.500 ευρο και να ειναι ενα γομαρι σχεδον οσο ηταν η πλατη των πισω καθησματων και αν τον ακουγες τι ηχο εβγαζε θα ελεγες απλα μαμαει.....Για τα ηχεια σου εγω θα εβαζα κανεναν δυνατο ενισχυτη και μαρκας spl,hifonics,kicker,hertz κτλ.το sub φιλε τι λεει?βγαζει γλυκο μπασο η ειναι ξερο?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
για το αυτι μου καλα ειναι προς το παρον! ;)
το sub, αναλογα που θα το cross-αρεις, γλυκαίνει ή ξεραίνει! προσωπικά έχω ακούσει κ άλλα sub αλλα δν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά γιατι ήταν διαφορετικοί ενισχυτές και διαφορετικές καμπίνες!
για το αυτί μου πάντως ακούγεται πολύ καλά!σκέψου οτι το sub είναι το μονο που δν άλλαξα τώρα!
ενισχυτές κοίταζα και σε cadence αλλα είχα όριο στη τιμή(οπότε για τετοιες μαρκες που αναφερεις... ανεβαινε πολύ το κασέ!)!Έτσι λοιπόν επειδη βρήκα και σε καλή προσφορα τα DD σκέφτηκα, ας βάλω καλά ηχεία και ενα μέτριο ενισχυτή οπότε μελλοντικά,αν χρειαστει, να αλλάξω μονο ενισχυτη!
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
πολύ καλή η δουλειά σου ως τώρα.
όσον αφορά την μαμά πηγή μπορείς να την αφήσεις ίδια απλά να προσθέσεις έναν επεξεργαστή ήχου και να έχεις και πολύ καλύτερο ήχο να τον φέρεις ακριβώς εκεί που θες και να αφήσεις το ταμπλό άθικτο...
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Αν σου αρεσει οπως λες τοτε μην αλλαξεις τπτ.ο διαμορφωτης ηχου που λεει ο φιλος ειναι καλη λυση αλλα για να δεις αποτελεσμα θελει χρημα.παντως αν σε ενδιαφερει εχω ενα τετρακαναλο για δωσιμο και ενα sub πολυ ποιοτικο και ηλυκο μπασο.αν θες να τα δοκιμασεις πες μ να σου δωσω το τηλ μ να μιλισουμε.τα δινω πολυ λιγο
 

warezuser

Rookie
Apr 22, 2011
40
0
0
Έχει αλλάξει κανείς τα μπροστά ηχεία;, Τα 6.5 μπαίνουν κανονικά γιατί είδα στο ιντερνετ ότι έχε μια περίεργη φύσα . Είναι εύκολη η αλλαγή με διαιρούμενα;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για την φύσα θα βρεις αντάπτορ ή θα κόψεις το καλώδιο πριν τη φύσα. Προσωπικά (στο mk6 μου) έχω κόψει τις φύσες και στα τέσσερα ηχεία, γιατί δε νομίζω να βάλω ποτέ ξανά τα εργοστασιακά ηχεία.
Απλά έχε στο νου ότι χρειάζεσαι και "δαχτυλίδια" (αποστάτες) για να βάλεις aftermarket ηχεία στις μπροστά πόρτες σου. Με μια απλή αναζήτηση στο ebay θα τα βρεις.
 

warezuser

Rookie
Apr 22, 2011
40
0
0
Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

θα προχωρήσω σήμερα στην εγκατάσταση τον http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_50.
 

foxmp

Rookie
Dec 27, 2012
18
0
0
αθηνα
εχετε να μου προτείνετε ηχεια που εχετε βαλει στο φιεστα πανω στη μαμα πηγη και αξιζουν για αντικατασταση τον μαμα χωρις ενισχυτές και γουφερ απλα αλλα δυνατότερα και πιο ποιοτικά.ευχαριστώ.αν εχετε και λινκ για αυτα που μου λετε θα με βοηθούσατε πολύ.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Αν δν αλλαξεις πηγη δν νομιζω πως αξιζει να αλλαξεις ηχεια! Ως προς τη δυναμη τα ιδια θα ναι (μιας κ η πηγη ειναι ιδια)! Ισως μονο ο ηχος να ναι λιγο πιο ποιοτικος
 

foxmp

Rookie
Dec 27, 2012
18
0
0
αθηνα
moican said:
Αν δν αλλαξεις πηγη δν νομιζω πως αξιζει να αλλαξεις ηχεια! Ως προς τη δυναμη τα ιδια θα ναι (μιας κ η πηγη ειναι ιδια)! Ισως μονο ο ηχος να ναι λιγο πιο ποιοτικος
και πως αλλάζεις πηγή ? κάποια να μου προτείνεις?δεν θα φαίνεται άσχημα να ξηλωθεί?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Κοιτα στο θεμα "πηγη για μκ7" να παρεις ιδεες!!!
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
καλημερα παιδιά !υπαρχει κανεις που να εχει αλλαξει μόνο ηχεια  στο mk7 και οχι πηγη? ποια προτεινει και αν ειδε διαφορα στην ποιοτητα του ηχου...(πηγη δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω και ενισχυτη-sub δεν θα προσθεσω διοτι χρειαζομαι το μεγιστο δυνατο ελευθερο χωρο στο πορτ-μπαγκαζ)
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Εγω εχω τοποθετήσει αυτά εδώ  http://www.ellicon.gr/prodspeaker.php?id=14
Αρκετά δυνατό ηχείο με πολύ καλη ποιότητα αλλα θέλει και ενα καλό ενισχυτή που να σου κόβει συχνότητες!
Χωρίς ενισχυτή δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία να τα αλλάξεις! Δεν θα δεις καμία διαφορά σε σχεση με τα μαμά. Τσάμπα τα λεφτά!
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
panosd said:
Εγω εχω τοποθετήσει αυτά εδώ  http://www.ellicon.gr/prodspeaker.php?id=14
Αρκετά δυνατό ηχείο με πολύ καλη ποιότητα αλλα θέλει και ενα καλό ενισχυτή που να σου κόβει συχνότητες!
Χωρίς ενισχυτή δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία να τα αλλάξεις! Δεν θα δεις καμία διαφορά σε σχεση με τα μαμά. Τσάμπα τα λεφτά!
σ' ευχαριστω φιλαρακι...οποτε μαλλον ξεχναω την αλλαγη ηχειων.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread