Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Σας ευχαριστω ολους!οι ζαντες ειναι ιδιες και δεν ειναι ultraleggera...
Οταν με το καλο επιστρεψω θα παει για γυαλισμα για να στρωσουν και καποιες μικροατελειες.επισης θα στερεωθουν καλυτερα τα μαρσπιε και θα μονταριστουν πιο ευθυγραμμισμενα φτερα,καπο,προφυλακτηρες. Αλλαξαμε και λαστιχα καθως αυτα που φορουσε ηταν του 2007!!!!εσκαβε και την 3 λες και ειχα 250αλογα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το συγκεκριμενο μοτερ αντεχει 250 αλογα ανετα stock και με μπιέλες 350

η Ct9 έχει ενδιαφέρον για κάποιο.... μηχανάκι, οποτε μια GTX28060R θα του ταιριάξει γαντι.


όσο για τις εργασίες σας , απλα ζηλευω  :'(
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Όντως η ct9 είναι σαν σεσουάρ αλλά έχει φάση που από τις 2.500την ακούς να σφυρίζει!Πολύ φοβάμαι ότι με 250 άλογα θα κάνω ανάσταση! Με 200hp είμαι σούπερ κομπλέ και δεν έχω απαιτήσεις για παραπάνω(έστω προς το παρόν). 25άρα ή 28άρα θα είναι το επόμενο τούρμπο αλλά από χειμώνα.By the way αν κάποιος έχει στο νού του κάτι να πωλείται με ενημερώνει. Ρυθμιστή πίεσης βενζίνης έχω αλλά με βλέπω και για άλλα μπεκ, χτοπαδοexternal ψαχνω, i/c μεγαλύτερο, ίσως και φ63 εξάτμιση....κλπ κλπ....όλα θα γίνουν με υπομονή και επιμονή!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν παιζει θεμα κόστους καλύτερα βρες μια TD04-13G απο subaru μεταχειρισμένη με κανα 50άρικο και καντην ανακατασκευη στου Κλάδη με 150. Ετσι με 2 κατοσταρικα θα έχεις τουρμπίνα καλύτερη απο Τ25 που δεν θα σε πουλήσει ποτε. Τωρα Τ25 και Τ28 εκτός οτι είναι δύσκολο να βρεις και πάλι θέλει ανακατασκευή και είναι και λίγο αρχαιολογία για την εποχή μας. H GTX2860 έχει περίπου 1000 ευρω, σπουλαρει σαν Τ25 και έχει παροχή για 200 άλογα στο 0.6 στο μοτερ σου χωρις να βγαλει βουνο ροπής που ειναι επικίνδυνο για "κραου". Και αν θελεις καμια φορά θα σηκώνεις 1 μπαρ, για καμια πλακίτσα, δεν θα χεις προβλημα αμα το αφηνεις να ρολαρει λιγο και αμα εχεις συνεχεια καλά λάδια. Επειτα κάποια στιγμή μπορεις να βαλεις και 4 μπιέλες και μετα να κάνεις πάρτυ στο 1.5 bar.

Αφου το φτιαχνεις που το φτιαχνεις, φτιάχτο απο την αρχή καλό.
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Αφου καναμε και ρολερ φεντερ στα φτερα βαλαμε και αποστατες 4mm μπρος πισω(φοραμε και 16αρες).
Ολα τα χρωματα-βερνικια-σκληρυντες ειναι της standox και το χρωμα ειναι σκετο λευκο σαν το γαλα.περαστηκε 3χερια μιας και δεν ειχε καλη καλυψη.κανονικα θα επρεπε το πρωτο χερι να εχει και λιγο μαυρο μεσα για να σκουρινει και να καλυψει καλυτερα.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Πολύ ωραίο συγχαρητήρια. Το καλό είναι ότι το φτιάχνεις με προσωπική δουλειά και μεράκι και το ζεις καλύτερα. Τέτοια προτζεκτ αξίζουν και πάλι μπράβο σου.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Φανταστικο ειναι.. Ημουν ετοιμος περυσι το Σεπτεμβριο να παρω ενα.. Καταφερε ομως η αδερφη μου να σπασει το φιεστα κι ετσι το πηρα και αγαπηθηκαμε ξανα!

Τα glanza ειναι ερωτας παντως..

Πως σου φαινεται σε θεμα στριψιματος η διαφορα απο το fiesta στο starlet?
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Nitroking said:
Φανταστικο ειναι.. Ημουν ετοιμος περυσι το Σεπτεμβριο να παρω ενα.. Καταφερε ομως η αδερφη μου να σπασει το φιεστα κι ετσι το πηρα και αγαπηθηκαμε ξανα!

Τα glanza ειναι ερωτας παντως..

Πως σου φαινεται σε θεμα στριψιματος η διαφορα απο το fiesta στο starlet?

Σε ευχαριστώ πολύ!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο να το ευχαριστηθώ και δεν το έχω στρίψει όπως θέλω. Θέλω πρώτα να λύσω ένα θέμα με την άνιση κατανομή πέδησης του πίσω άξονα γιατί είναι λίγο επικίνδυνο το φρένο σε στροφή με γρήγορους ρυθμούς.
Πάντως στο φιέστα νιώθω πιο άνετα να το οδηγήσω δυναμικά σε στροφές. Το στάρλετ σε θέλει ετοιμοπόλεμο. Πιστεύω πως στα ίδια άλογα τα δύο αυτοκίνητα με το φιέστα θα πήγαινα πιο γρήγορα.
Όλα αυτά ίσως είναι η ιδέα μου αλλά πρέπει να ασχοληθώ λίγο με το στάρλετ για γίνει όπως θέλω.
Η διαφορά όταν μπαίνεις από το στάρλετ στο φιέστα έχει γέλιο ομολογώ!
Με το ένα(σταρλετ) έχεις θόρυβο, σκληρό τιμόνι, σκληρές αναρτήσεις, σκληρό συμπλέκτη, γκάζι, επιθετική θέση οδήγησης, σαζμάν πιο σκληρό, κλπ..... γενικά old school καταστάσεις!
Με το άλλο(φιέστα) με μία λέξη ...... πολιτισμός! Ησυχία, τάξη, ασφάλεια, δροσιά!
Και φαντάσου ότι φίλοι μου που έχουν στάρλετ όταν μπαίνουν στο δικό μου όλοι μου λένε ότι είναι σαν λιμουζίνα σε σχέση με τα δικά τους(δεν τρίζει, δεν κοπανάει, δεν κάνει θόρυβο...).
Άμα συνηθίζεις σε καινούργιο αυτοκίνητο δύσκολα πας σε παλιό πάλι.
Επαναλαμβάνω όμως ότι το στάρλετ δεν το έχω "σκίσει" για να έχω ασφαλές συμπέρασμα.

Υ.Γ. 1 Τώρα που ξεκίνησαν τα κρύα το βράδυ έβαλα και κατοστάρα στο στάρλετ και νόμιζα ότι άλλαξα τούρμπο!
Υ.Γ. 2 Φιέστα vs starlet 1ες 20 για 500μ περίπου 0-1 (μετά την κολώνα σταμάτησα να μετράω χαχαχαχα)
         
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Αν εχεις χαμηλωσει πισω ισως χρειαζεται μια ρυθμιζομενη παναρ για να ρθει στα ισα του..

Οσον αφορα τα φρενα τσεκαρε μην ειναι τιποτα κολλημενο αλλα η απολυτη λυση θα ειναι να βαλεις ενα ρυθμιστη στη γραμμη που παει στα πισω φρενα σου και να το φερεις εκει ακριβως που θες εσυ! Ετσι και θα σου αρεσει πιο πολυ και δε θα φοβασαι....
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μπρος πίσω είναι χαμηλωμένο 3,5cm.
Για τα φρένα πίσω ίσως τα έχει κλάσει ο κατανεμητής ή θέλω ένα σετ επισκευής δαγκανών. Είναι συχνό θέμα στα σταρλετ.
Πάντως μεγάλη υπόθεση το βάρος στο αυτοκίνητο!
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ σήμερα:
Για πείτε καμιά γνώμη
ΠΡΙΝ



ΜΕΤΑ




BONUS





Επί ευκαιρίας άλλαξα και τους καθρέπτες με μαύρους. Μου αρέσουν καλύτερα από άσπροι. Έχω δύο σετ και πειραματίζομαι!
Αύριο, οικογένειας επιτρέποντος, θα μπουν και αυτά (μόλις τα παρέλαβα)


Αφού δεν μπορώ να έχω impreza κάτι είναι και αυτό!!!
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μεμβράνη είναι, μαύρη και κίτρινη αντίστοιχα....
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μικρό update...
Τα drag καθίσματα που μου καθόντουσαν στο λαιμό από την αρχή πήραν πόδι και τώρα είμαστε κάπως έτσι:


Οι φωτό είναι απαράδεκτες!Καμία σχέση αισθητικά αλλά και σε κράτημα. Αναβαθμίστηκε όλο το εσωτερικό!
Το τιμόνι καθώς είχε φθαρεί πήγε για ντύσιμο και πλέον είναι έτσι:

Εντάξει δεν είναι καινούργιο αλλά δεν ήθελα να το αλλάξω καθώς και επώνυμο είναι και του γούστου μου.
Καθώς τα 9/10 στάρλετ έχουν θέμα με το καλοριφέρ, που για να φτιαχτεί θέλει λύσιμο ταμπλό, παρέα με ένα φιλαράκι μου ξεκινήσαμε κάπως έτσι:

....και λύσε λύσε.....


Αφού διαπιστώσαμε ότι είχαν σπάσει κάποια κλιπσάκια και δεν απομόνωναν σωστά το ψυγείο τα αλλάξαμε-επισκευάσαμε και ξαναδέσαμε...


Όλα λειτουργούσαν ρολόι μόνο που και πάλι δεν έβγαζε ζεστό!!!! Ξανά μανά λύσιμο όλο και μάλλον τα έχει παίξει το ψυγείο εσωτερικά(βουλωμένο). Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση!! Έχω ήδη παραγγείλει καινούργιο αλουμινένιο και αύριο που θα παραλάβω θα ξεκινήσει το μοντάρισμα.
Επιπλέον μιας και βγήκε το ταμπλό, και επειδή έχει κάποια χτυπηματάκια, βάφτηκε με plasti dip καθαρίστηκαν τα πάντα, συμμαζεύτηκαν τα καλώδια και πλέον ο χώρος είναι καλύτερος και από εργοστασικός!
Εννοείται τα πάντα έγιναν αργά το βράδυ!!
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Από μηχανικά πάμε αργά αλλά σταθερά...
Αγοράστηκαν:
παράλληλος e manage blue έτοιμος με πλεξούδα και 3bar map
walbro 255lt
garrett 25 θρος
χταπόδι ανοξείδωτο με το κατάλληλο πάτημα
downpipe και ολόσωμη εξάτμιση φ63
αύριο μάλλον και ic αλουμινίου μεγαλύτερο

Σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε!
 

tabas

Original poster
Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Καλά κάνεις και ενίστασαι!
Απλά αυτή είναι μία πρόχειρη λύση(την πήρα μαζί με την χταποδοεξάτμιση κοψοχρονιά)
Ονειρεύομαι σφυριά, εξτέρναλ με 2860rs κάποια στιγμή στο μέλλον!
Προς το παρόν θα παίξω με αυτή μέχρι να αποκτήσω το μπάτζετ.... ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread