Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostg said:
Η γνήσια τάπα μπορεί να είναι και φθηνότερη, νομίζω κανένα 2€.
Τα comma είναι μια χαρά, χρησιμοποίησέ τα άφοβα (αυτά με τις προδιαγραφές ford εννοείται).
οταν το πηγαινα για service στην αντιπρωσωπεια παλια την πουλουσαν 12 ευρω ειναι να τραβας τα μαλλια σου  για αυτο ρωταω αν ειναι καλη η corteco αλλιως θα αγοραζα την γνησια αν μπορει καποιος να επιβεβαιώσει ποσο κανει τωρα θα του ειμαι ευγνώμων α ξεχασα το ειχα παει κιολας τον απριλιο για αμορτισερ και τακακια και αλλαγη των υγρων αλλα μου εκατσε γκατεμια με το βιβλιο σερβις
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
4 λίτρα έχεις βρει?
Η γνήσια έχει πάνω από 6e
ναι με φιλτρο mann  αν παρω την καινουρια βιδα ποσο να την σφιξω? Eννοώ οτι αν ειναι ιδιας ποιότητας με την παλια δηλαδη αντεχει το ιδιο σφιξιμο μη κλωτσισει και μετα να ψαχνω για καρτερ.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
turbomaniac said:
μόλις πατησει καλά καμια 90αρια μοίρες ακόμα.
άφοβα να το κανω? βρηκα τελικα τη γνησια 7 ευρω εγω λεω μολις βιδωσει λιγο σφιξιμο οσο παταει η γατα  επειδη διάβασα οτι ειναι αλουμινιου το καρτερ γιατι κιολας δεν ξερω ποσο τη εσφιγαν αυτοι που μου αλλαζαν λαδια 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Λέω τις επόμενες μέρες να πάω για ένα προληπτικό service.
Δεν ξέρω όμως τι να του πω να κοιτάξει. σίγουρα θα ξέρει αλλά τι να επισημάνω?
έχω 115.000χλμ περίπου και το μόνο που μου κινεί το ενδιαφέρων είναι ένας ήχος μάλλον απο τον ιμάντα σαν νιαούρισμα όταν έχει ζεσταθεί το αυτοκίνητο.
τι να του πω να δει?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι ο ιμάντας χρονισμού και η αντλία νερού...
Τα υπόλοιπα είναι όλα ελενχόμενα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
manos.m said:
αυτά τα 2 είχα στο μυαλό μου όπως και φίλτα νερού βενζίνης και αέρα. Πόσο να υπολογίζω για όλα αυτά?
Φίλτρα νερού??????
Φίλτρο βενζίνης.καμπίνας.αέρος και λαδιού αυτά είναι τα φίλτρα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
υπαρχει ένα σωρο προληπτικές εργασίες συντηρησης που πρεπει να κοιταχθούν

μπες στο ford etis και αναζήτησε το όχημα σου και θα δεις τι περιλαμβάνει το service.

https://www.etis.ford.com/vehicleRegSelector.do?#
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
55.050χλμ και ολικό Service

-Φίλτρο Αέρα
-Φίλτρο Καμπίνας
-Φίλτρο Λαδιού
-Φίλτρο Βενζίνης
-Λάδια
-Μουζί

Σαν Καινούργιο ξανά το αμάξι  biggrin
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Nikol@r@s said:
55.050χλμ και ολικό Service

-Φίλτρο Αέρα
-Φίλτρο Καμπίνας
-Φίλτρο Λαδιού
-Φίλτρο Βενζίνης
-Λάδια
-Μουζί

Σαν Καινούργιο ξανά το αμάξι  biggrin
  mka Ωραίος
Θα μπορούσες αν θέλεις να μας πεις πόσο σου πήγε ? Ετοιμάζωμε και εγώ σιγά σιγά, αν και τα περισσότερα θα τα κάνω μόνος μου.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Έχω μεταχειρισμένο, το πήρα περίπου στις 42000 χλ.μ. , κανονικά έγιναν ως τώρα τα σέρβις (μικρά και μεγάλα), αλλά δεν αλλάχθηκαν αυτά τα οποία προβλέπει-προδιαγράφει ο κατασκευαστής. Τώρα το αυτοκίνητο είναι περίπου στα 74000 χλ.μ..Τι πρέπει να αλλαχθεί; απ' ό,τι διάβασα εδώ πέρα, χρειάζεται σετ ιμάντα χρονισμού (με αντλία νερού κ.λ.π.), βαλβολίνες και τί άλλο;
Υ.Γ. Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα δίχως να έχω επίγνωση του τί πρέπει να χρησιμοποιείται μέχρι που το διάβασα εδώ, στο αυτοκίνητο στα 2-3 τελευταία σέρβις κινείται με λάδια 10-40 (δεν έχει όμως ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσως πέρα από θόρυβο που βγάζει όταν είναι κρύο ιδίως τις ψυχρές ημέρες με πολλή υγρασία ,έπειτα όμως σταματάει).
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Κεραυνός said:
Έχω μεταχειρισμένο, το πήρα περίπου στις 42000 χλ.μ. , κανονικά έγιναν ως τώρα τα σέρβις (μικρά και μεγάλα), αλλά δεν αλλάχθηκαν αυτά τα οποία προβλέπει-προδιαγράφει ο κατασκευαστής. Τώρα το αυτοκίνητο είναι περίπου στα 74000 χλ.μ..Τι πρέπει να αλλαχθεί; απ' ό,τι διάβασα εδώ πέρα, χρειάζεται σετ ιμάντα χρονισμού (με αντλία νερού κ.λ.π.), βαλβολίνες και τί άλλο;
Υ.Γ. Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα δίχως να έχω επίγνωση του τί πρέπει να χρησιμοποιείται μέχρι που το διάβασα εδώ, στο αυτοκίνητο στα 2-3 τελευταία σέρβις κινείται με λάδια 10-40 (δεν έχει όμως ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσως πέρα από θόρυβο που βγάζει όταν είναι κρύο ιδίως τις ψυχρές ημέρες με πολλή υγρασία ,έπειτα όμως σταματάει).
τι χρονολογια ειναι? σιγουρα θα χρειαστει ιμαντας χρονισμου την αντλια νερου την αλλαζουμε προλητικα λογω οτι για να αλλαχθει θελει την ιδια διαδικασια με την αλλαγη του ιμαντα θελει ομως και αντιψυκτικο να βαλεις της ford super premium 3 μπουκαλια ειναι αρκετα 5 ευρω το λιτρο εχουν. λαδακια μπορεις να βαλεις και της ford τα formula f 5w30 ειναι και φθηνα 25-30 ευρω εχουν 5λ αν τα βρεις σε κανα μαγαζακι με ανταλλακτικα 10w40 εγω προσωπικα εβαζα μονο το καλοκαιρι οταν τυχαινε για αλλαγη τα κρατουσα  για 5.000 χιλ
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
2007 χρονολογία, για λάδια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν τα 5-40 (που είναι πιο κατάλληλα με το ελληνικό κλίμα); και εις ό,τι αφορά τον ιμάντα, λογικά πρέπει να αντικατασταθεί με όλο το σετ ιμάντα χρονισμού ( ; ) γνωρίζουμε τί προτείνει ο κατασκευαστής (μάρκα κ.λ.π.);
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Έγινε σέρβις μεγάλο (τα πάντα γνωστές-ακριβές μάρκες -μπουζί,φίλτρα λαδιού,καμπίνας,αέρος,βενζίνας, λάδια της φορντ και ιμάντα παρελκόμενων) σύνολο μαζί με εργατικά 128 Ε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread