Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Thanos1996

Newbie
May 22, 2016
6
0
1
Πηγα σημερα σε μαγαζι με ανταλλακτικα  για ιμαντα ειχε μονο contitech,gates,ina,skf σετακια το dayco εξαντληθηκε μου ειπε στο ταμειο ο υπευθυνος οτι ειναι αυτο που βαζει η ford στα μοντελα της ποιο να παρω?
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
θα σου ελεγα να μην παρεις τα comma απο προσωπικη εμπειρια με αλλο ιξωδες και τυπο αμαξιου
 

Thanos1996

Newbie
May 22, 2016
6
0
1
stathis M said:
θα σου ελεγα να μην παρεις τα comma απο προσωπικη εμπειρια με αλλο ιξωδες και τυπο αμαξιου
Καλημέρα  τα λαδια  ειναι  τα comma  xtech 5w30 5lt στα 22 ευρώ με προδιαγραφές της ford.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές τα comma στο fiesta μου. 5w30 με προδιαγραφές Ford. Είναι μια χαρά. Δεν τα καίει, παραμένουν σχεδόν ξανθά μετά από 7-8000χλμ που τα αλλάζω.
 

Thanos1996

Newbie
May 22, 2016
6
0
1
Εχθες αφησα το Αυτοκίνητο στο συνεργείο  και το πηρα πριν μία ωρα με δικά μου ανταλλακτικα αυτά που ανέφερα πιο πανω επισης αγορασα απο αλλο μαγαζι βαλβολινες castrol, αντιψυκτικο hepu g12 plus μωβ, υγρα Διεύθυνσης total g3 με εξεραιση τα υγρα φρένων που ηταν δικα τους μου είπαν οτι πρεπει να αλλαξω ιμαντα χρονισμου εχουν την εργασια 100 ευρω ειναι πολλά? Αλλα δεν ξερω τι σετ να παρω μου έγραψαν τι αλλο πρέπει να παρω φλαντζα καπακιου και 3 τσιμουχες μου πρότειναν να αλλαξω και μια τρομπα σαν πολλα μου φαίνονται .
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ηρθε το πακετο σημερα με σετ χρονισμου dayco εξωτερικους ιμαντες contitech λαδια 5w40 και φιλτρο λαδιου 90ευρω. περιμενω και την αντλια νερου ina αλλα 30ευρω για να γινει αλλαγη.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ετοιμο το σερβις ιμαντες χωρις τελικα την αντλια λογο λαθος αποστολης ανταλακτικου
ο προηγουμενος ιμαντας ηταν bosch με τετνωτηρα dayco(ρουλεμαν ntn) και μετα απο 100.000χμ ηταν σε πραγματικα πολυ καλη κατασταση
το νεο σετ dayco με ξενερωσε λιγακι λογο τεντωτηρα. το ρουλεμαν ηταν μιας εταιριας που δεν την ειχα ξαναδει.
αν το ηξερα ετσι θα επελεγα να παρω ξεχωριστα τεντωτηρα skf και ιμαντα bosch η gates
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Και εγω εχω συμπληρώσει 70 χιλ km με τους ιμαντες αλλα δεν ξερω τι να βαλω εχω 115 χιλ km gates,skf η dayco ?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
yannis_s said:
σου απαντησα ακριβως απο πανω νομιζω.
το ειδα και σε ευχαριστώ λεω να παρω οπως ειπες τεντοτηρα skf  28 ευρω  , ιμαντα fomoco απο το να μην μπορω να αποφασισω απο τοσες φιρμες καλυτερα το γνησιο το διναν 30 ευρω σε ενα μαγαζι ,εξωτερικοι ιμαντες contitech 20 ευρω χωρις κλειδια και φλαντζα ψευτοκαπακου και τσιμουχες σετ corteco 22 ευρω και την βιδα στροφαλου 5 ευρω ειναι απαραιτητο να αγορασω βιδες εκκεντροφορου αφου θα βγουν για τις τσιμουχες?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τσιμουχες με τα χιλιομετρα που εχεις δεν τις λες και απαραιτητες
μην πας σε fomoco ιμαντα τζαμπα χρηματα. βαλε contitech
τον ειχα αφησει 120.000χμ στο προηγουμενο κινητηρα και τον εβγαλα σε παλυ καλη κατασταση
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
yannis_s said:
τσιμουχες με τα χιλιομετρα που εχεις δεν τις λες και απαραιτητες
μην πας σε fomoco ιμαντα τζαμπα χρηματα. βαλε contitech
τον ειχα αφησει 120.000χμ στο προηγουμενο κινητηρα και τον εβγαλα σε παλυ καλη κατασταση
αν παρω contitech να το παρω καλυτερα σετ ct881k3
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πηρα σημερα ιμαντα contitech 10 ευρω και τεντοτηρα skf 30 ευρω και τους 2 εξωτερικους contitech 20 ευρω  την βιδα στροφαλου 5 ευρω και την φλαντζα για το καπακι 8 ευρω και οι τσιμουχες στροφαλου/εκκεντροφορων 10 ευρω συνολο 83 ευρω αλλα υπαρχει ενα προβλημα στον τεντοτηρα δεν εχει την βιδα μεσα την πουλανε ξεχωριστα?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pt1986 said:
Πηρα σημερα ιμαντα contitech 10 ευρω και τεντοτηρα skf 30 ευρω και τους 2 εξωτερικους contitech 20 ευρω  την βιδα στροφαλου 5 ευρω και την φλαντζα για το καπακι 8 ευρω και οι τσιμουχες στροφαλου/εκκεντροφορων 10 ευρω συνολο 83 ευρω αλλα υπαρχει ενα προβλημα στον τεντοτηρα δεν εχει την βιδα μεσα την πουλανε ξεχωριστα?
τωρα ειμαι στο συνεργειο και και κανουμε την αλλαγη ιμαντα με ενα παλιο φιλαρακι που ξερει απο ford το προβλημα ειναι με την βιδα του τεντοτηρα αυτος μου λεει οτι πρεπει να αλλαχτει τι να κανω την πουλανε ξεχωριστα να παω αυριο σε μαγαζι να την αγορασω.μου ειπε οτι εχει ενα τεντοτηρα σφραγισμενο ntn snr ειναι γνωστη εταιρια? αν του δωσω τον skf και ενα ταλιρο θα προχωρησουμε να το κανω? Καινουριος ο τεντοτηρας ntn snr εχει 50 ευρω εγω τον skf τον πηρα 30.edit:η επεμβαση ολοκληρωθηκε το μονο που μενει συρναμολογηση και ξεκινημα το μοτερ.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πηγα σημερα και αγορασα τα castrol magnatec a5 4lt 37 ευρω μαζι με το φιλτρο λαδιου της mann w7008  εργασια 0 ευρω μονος μου τα αλλαξα μαζι με το φιλτρο βενζινης που σας ειχα δειξει 10 ευρω και το φιλτρο καμπινας της filtron ενεργου ανθρακα 7 ευρω και το φιλτρο αερα της fi.ba 4 ευρω συνολο 58 ευρω. Να ρωτησω κατι τo fordολαδο το αλλαζα καθε 5 με 7 χιλιαδες χιλιομετρα το castrol επειδη ειναι λιγο ακριβο και full συνθετικο λεει καθε 20.000 να το αλλαζω καλυτερα καθε 10.000 τι μου πρότεινετε?  Υ.Γ Δυσκολευτηκα με το πενταλ του γκαζιου. πιαστηκε η αναπνοη μου εκει κατω και με το φιλτρο της βενζινης τα σωληνακια τα σκουπιζα για να μην λαμπαδιασω και παρκαρα αλλου μην πεταξει κανενας κανα τσιγαρο. και ο παππας του φιλτρο αερος εχει ενα κομματακι σφουγγαρι κατυμαυρο τι ειναι αυτο επρεπε να το αλλαξω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aυτό το σφουγγάρι μαζεύει το λαδάκι από τις αναθυμιάσεις που επιστρέφουν στην εισαγωγή. Εγώ δεν το έχω αλλάξει ποτέ...
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
pt1986 said:
Πηγα σημερα και αγορασα τα castrol magnatec a5 4lt 37 ευρω μαζι με το φιλτρο λαδιου της mann w7008  εργασια 0 ευρω μονος μου τα αλλαξα μαζι με το φιλτρο βενζινης που σας ειχα δειξει 10 ευρω και το φιλτρο καμπινας της filtron ενεργου ανθρακα 7 ευρω και το φιλτρο αερα της fi.ba 4 ευρω συνολο 58 ευρω. Να ρωτησω κατι τo fordολαδο το αλλαζα καθε 5 με 7 χιλιαδες χιλιομετρα το castrol επειδη ειναι λιγο ακριβο και full συνθετικο λεει καθε 20.000 να το αλλαζω καλυτερα καθε 10.000 τι μου πρότεινετε?  Υ.Γ Δυσκολευτηκα με το πενταλ του γκαζιου. πιαστηκε η αναπνοη μου εκει κατω και με το φιλτρο της βενζινης τα σωληνακια τα σκουπιζα για να μην λαμπαδιασω και παρκαρα αλλου μην πεταξει κανενας κανα τσιγαρο. και ο παππας του φιλτρο αερος εχει ενα κομματακι σφουγγαρι κατυμαυρο τι ειναι αυτο επρεπε να το αλλαξω?
Μπουζί ?
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
ΟΚ.
Πως και δεν έβαλες τα μαμά ? είναι αρκετά φτηνά στην αγορά τους.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pirat said:
ΟΚ.
Πως και δεν έβαλες τα μαμά ? είναι αρκετά φτηνά στην αγορά τους.
το ξερω τα ιδια λεφτα εχουν ειναι και ακριβως τα ιδια μονο που δεν λενε fomoco οποτε πια η διαφορα άλλωστε για να αγορασεις τα μαμα πρεπει να πας σε μαγαζι με ανταλλακτικα της ford ενω αυτα τα εχουν στο εμπόριο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread