Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Ρε παιδιά θα με τρελάνετε; εναλλασσόμενο δεν είναι το ρεύμα της μπαταρίας;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όλες οι μπαταρίες παράγουν συνεχές ρεύμα, γι' αυτό και έχουν πολικότητα (+ και -). Η ΔΕΗ παρέχει εναλασσόμενο. Κάπου τα μπέρδεψες, όντως  :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Όλες οι μπαταρίες παράγουν συνεχές ρεύμα, γι' αυτό και έχουν πολικότητα (+ και -). Η ΔΕΗ παρέχει εναλασσόμενο. Κάπου τα μπέρδεψες, όντως  :)

ναι αλλα το δυναμό παραγει εναλλασόμενο....
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
σημερα το πρωι το αμαξι δουλευε ρολοι,σταθαρο ρελαντι κανενα σβησιμο οταν ηταν κρυο
και στο δρομο 1η-2α κατεβαζε 6300 για πλακα οπως και στα ψηλα στροφαρε ομορφα.

τι να πω θα με τρελανει...σημερα θα κοιταξω λιγο τις γειωσεις και θα μετρησω δυναμο και βλεπουμε
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ναι αλλα το δυναμό παραγει εναλλασόμενο....

Alex, στο δυναμό του fiesta μου, έχει ένα καλώδιο κόκκινο σαν έξοδο. Γείωση (η ουδέτερο) δεν έχει (υποθέτω ότι είναι το σώμα στο μοτέρ). Από αυτό καταλαβαίνω ότι έχει μέσα του κύκλωμα που μετατρέπει το εναλλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές. Βάσει της αρχής λειτουργίας ενός εναλλάκτη, είναι επόμενο η κίνηση (από τον ιμάντα στην προκειμένη περίπτωση) να παράγει εναλασσόμενο ρεύμα. Το δυναμό όμως του αυτοκινήτου βγάζει συνεχές ρεύμα (προφανώς το μετατρέπει). Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με.

Southern said:
σημερα το πρωι το αμαξι δουλευε ρολοι,σταθαρο ρελαντι κανενα σβησιμο οταν ηταν κρυο
και στο δρομο 1η-2α κατεβαζε 6300 για πλακα οπως και στα ψηλα στροφαρε ομορφα.

τι να πω θα με τρελανει...σημερα θα κοιταξω λιγο τις γειωσεις και θα μετρησω δυναμο και βλεπουμε

Μήπως τελικά έχεις βάλει μούφα βενζίνη και ψάχνεις άλλα αντί άλλων;
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω στανταρ βενζιναδικο.το οτι την μια δουλευει και την αλλη οχι ειναι μια παραμετρος που σχετιζεται με την ποιοτητα του καυσιμου,πραγμα που δεν μπορω να ειμαι και απολυτα σιγουρος
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Southern said:
σημερα το πρωι το αμαξι δουλευε ρολοι,σταθαρο ρελαντι κανενα σβησιμο οταν ηταν κρυο
και στο δρομο 1η-2α κατεβαζε 6300 για πλακα οπως και στα ψηλα στροφαρε ομορφα.

τι να πω θα με τρελανει...σημερα θα κοιταξω λιγο τις γειωσεις και θα μετρησω δυναμο και βλεπουμε

Αντε παρατα το και μην ασχολείσαι άλλο, ούτως η άλλως ότι και να ναι θα χειροτερέψει και τότε θα γίνει εμφανές τί είναι..


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]23, Μάρτιος, 2011, 08:59:36[/time]

kostg said:
Alex, στο δυναμό του fiesta μου, έχει ένα καλώδιο κόκκινο σαν έξοδο. Γείωση (η ουδέτερο) δεν έχει (υποθέτω ότι είναι το σώμα στο μοτέρ). Από αυτό καταλαβαίνω ότι έχει μέσα του κύκλωμα που μετατρέπει το εναλλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές. Βάσει της αρχής λειτουργίας ενός εναλλάκτη, είναι επόμενο η κίνηση (από τον ιμάντα στην προκειμένη περίπτωση) να παράγει εναλασσόμενο ρεύμα. Το δυναμό όμως του αυτοκινήτου βγάζει συνεχές ρεύμα (προφανώς το μετατρέπει). Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με.

έχει ανορθωτή και εξομαλυντή τασης πρίν πάει στην μπαταρία.
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Πέτρο ο ηλεκτρολόγος είναι Υμηττού 26, είναι δυο αδέρφια, ζητάς το Γιάννη!
Αν είναι η βενζίνη τότε βάλε μισό ντεπόζιτο βενζίνη από το βενζινάδικο που είναι Υμηττού και Θηβών (το ΒΡ) και ρίξε 1 μπουκαλάκι καθαριστικό βενζίνης (3€ έχει).
Το βενζινάδικο αυτό είναι καθαρό.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
η τρομπα φερνει κανονικα καυσιμο την μετρησαμε και στο δρομο live.

θα το αφησω 1-2 μερες και αν ξεκινησει παλι τις κομπλες απο βδομαδα θα παω σε ηλεκ/γο.
Thanks νικο!
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
ξαφνικα δεν αναβουν τα μπροστα φωτα μονο τα μικρα αναβουν γυρναω τον διακοπτη μια δυο τρεις φορες κι αναψαν το επαναλαμβανω καμμια δεκαρια φορες απο τοτε και αναβουν τι να ειναι ?
πρεπει και να φυγω εκτος αττικης το απογευμα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
και εμένα εκεί πάει το μυαλό μου!!!μάλλον διακόπτης είναι...εάν δεις τα σκούρα και είσαι εκτός αττικής βγαλε τον διακόπτη και βραχυκύκλωνε τα με το χέρι μέχρι να ξανάέρθεις αθήνα να το φτιάξεις!!

Υ.Γ έχεις λάμπες πυρακτώσεως και όχι χενον..σωστά;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορεί να είναι και κάποιο από τα ρελέ που οδηγούν τη μεσαία σκάλα και όχι ο διακόπτης (δηλαδή να δίνει σήμα ο διακόπτης, αλλά να μην ανταποκρίνεται το ρελέ).
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
lookmimis said:
ξαφνικα δεν αναβουν τα μπροστα φωτα μονο τα μικρα αναβουν γυρναω τον διακοπτη μια δυο τρεις φορες κι αναψαν το επαναλαμβανω καμμια δεκαρια φορες απο τοτε και αναβουν τι να ειναι ?
πρεπει και να φυγω εκτος αττικης το απογευμα

αυτο ακριβως μου το κανει κ εμενα το τελ. 6μηνο..μου το εχει κανει 3-4 φορες στο πολυ κρυο-υγρασια..μονο που οταν ξαναγυρναω τον διακοπτη για να αναψουν παλι αναβουν με την την μια..δεν ξερω τι ειναι απλα νομιζω με λιγο σπρει στις επαφες θα στρωσει....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread