Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
δεν ξερω μηπως ειμαι off topic..οταν ανοιγοκλεινω τα ηλ.παραθυρα και δουλευει το μοτερ στο ρελαντι, πεφτουν αρκετα οι στροφες..ειναι φυσιολογικο αυτο?τραβουν τοσο ρευμα τα παραθυρα??
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
οκ ευχαριστω..απλως ρωτησα επειδη π.χ. σε αλλο αντιστοιχο μοντελο γερμανικης εταιρειας που χρησιμοποιω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
ilias86 said:
δεν ξερω μηπως ειμαι off topic..οταν ανοιγοκλεινω τα ηλ.παραθυρα και δουλευει το μοτερ στο ρελαντι, πεφτουν αρκετα οι στροφες..ειναι φυσιολογικο αυτο?τραβουν τοσο ρευμα τα παραθυρα??

Ναι, τραβάνε ρεύμα και αν είναι πολυκαιρισμένη η μπαταρία σου το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο. Δεν το κάνει όσο κινείται το παράθυρο, αλλά μόνο όταν πατάς το κουμπί, μετά έρχεται στα ίσια του, σωστά;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
οσο παταω το κουμπι κινειται και το παραθυρο, αν αφησω το κουμπι σταματαει το παραθυρο, ετσι δεν ειναι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, εννοώ ότι μόλις πατήσεις το κουμπί κάνει μια "βύθιση" ας πούμε και επανέρχονται οι στροφές, δεν το κάνει όση ώρα το έχεις πατημένο και ανεβαίνει ή κατεβαίνει το παράθυρο. Σε μένα τουλάχιστον έτσι κάνει και στου οδηγού και στου συνοδηγού.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
α ναι, ακριβως οπως το λες γινεται...(στον kostg αναφέρομαι)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
fiestAKHS said:
σε μενα του οδηγου αν το πατησω τελειως κατεβαινει τελειως..

Εσύ έχεις το mk7  :p

ilias86 said:
α ναι, ακριβως οπως το λες γινεται...

OK, απλά το έχω συνηθίσει και δε δίνω σημασία πλέον. Με το που ξεκινάει το μοτέρ του παραθύρου τραβάει απότομα ρεύμα και γι' αυτό πέφτουν λίγο οι στροφές.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ηλια τοτε ειναι που ανεβαζει τα περισσοτερα Amper το μοτερακι απο το παραθυρο σου μεχρι να ξεφυγει απο την κατασταση ''ακινησιας'' και μολις κινηθει(και απαιτει λιγοτερα amper) επανερχονται οι στροφες σου στο ρελαντι!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
kostg said:
Ναι, τραβάνε ρεύμα και αν είναι πολυκαιρισμένη η μπαταρία σου το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο. Δεν το κάνει όσο κινείται το παράθυρο, αλλά μόνο όταν πατάς το κουμπί, μετά έρχεται στα ίσια του, σωστά;
εσυ εχεις αλλαξει ποτε μπαταρια?ρωταω γιατι απο οτι βλεπω πρεπει να εχουμε το αμαξι περιπου ιδιο διαστημα (2007)
nos7 said:
Ηλια τοτε ειναι που ανεβαζει τα περισσοτερα Amper το μοτερακι απο το παραθυρο σου μεχρι να ξεφυγει απο την κατασταση ''ακινησιας'' και μολις κινηθει(και απαιτει λιγοτερα amper) επανερχονται οι στροφες σου στο ρελαντι!
οκ με καλυψατε..ευχαριστω
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Ενα ακομα προβλημα ψαχνει για λυση.  :)
Προχθες εβγαλα τις πορτες απο το fiestaki και τωρα που τις ξαναεβαλα εχω θεμα.

Δειχνει οτι κατι εχω αφησει ανοιχτο στο καντραν. Στην αρχη και ενω ημουν σε κινηση και επιταχυνα ή φρεναρα αναβόσβηνε. Τωρα φαινεται να σταθεροποιήθηκε παντα αναμενο.

Μου εκανε επισης κατι τρελα στην αρχη. Προσπαθουσα να κατεβασω παραθυρο και ακουγοταν ηχος σαν να κλειδωνει. Ο καθρεφτης του συνοδηγου πηγαινε τερμα δεξια μονος του. Δαιμονιστηκε σας λεω !!!

Πειραξα μια δυο φορες τις φισες
Τωρα δουλευουν ολα μια χαρα απλα μου δειχνει σαν να εχω κατι ανοιχτο οποτε εχω θεμα και με τον συναγερμο.

Οταν κλειδωνω με κλειδι κλειδωνουν ολες κανονικα. Παραθυρα καθρεφτες ολα κομπλε.

Το πρωτο που λεω να κανω ειναι να βαλω σπρει στις φισες (το οποιο θελω να μου πειτε που θα το βρω και με τι ονομα θα το ψαξω  ;D ).

Επισης θελω να μου πει οποιος ξερει γενικα πως καταλαβαινει αν κατι ειναι ανοιχτο για να ψαχτο ρε παιδι μου.

Σημειωτεον οτι ρυθμισα και την κλειδαρια του πορτμπαγαζ. Εννοω το σιδερο που κουμπωνει πανω.

Αυταααα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το σπρέι που θα ζητήσεις είναι ηλεκτρικών επαφών,η μάρκα δε παίζει ρόλο για μένα τουλάχιστον
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όπως έγραψε και ο scorpion παραπάνω, σπρέυ ηλεκτρικών επαφών θα ζητήσεις, σε κατάστημα με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά. Σίγουρα θα βρεις. Εγώ έχω ένα της wurth, πιο παλιά είχα της philips... Συνήθως έχουν και λίγο λάδι μέσα (πέρα από το καθαριστικό που εξατμίζεται), για λίπανση (κυρίως όταν τα χρησιμοποιούμε σε ποτενσιόμετρα).
Τα προβλήματα που σου δημιουργήθηκαν είμαι σχεδόν σίγουρος ότι προέρχονται από κακή επαφή στις φύσες στις πόρτες. Κάπου δεν σου έχουν κουμπώσει καλά. Αυτές τις φύσες τις στρίβεις λίγο (σαν να τις ξεβιδώνεις) και τις τραβάς και βγαίνουν, απομονώνοντας εντελώς τις πόρτες ηλεκτρικά. Για να μπουν, ακολουθείς την αντίστροφη διαδικασία, δηλαδή τις πιέζεις ελαφρά προς την κολώνα και τις στρίβεις πάλι μέχρι να σφίξουν. Η λεπτομέρεια της υπόθεσης βρίσκεται στο ότι το κομμάτι της φύσας που βρίσκεται στην κολώνα, αν το πιέσεις μπαίνει προς τα μέσα και μετά δεν πιάνει καλά στο άλλο κομμάτι με το λάστιχο, που βρίσκεται στην πόρτα. Βγάλε τα πλαστικά καλύμματα των μασπιέ, βάλε το χέρι σου πίσω από την φύσα στην κολώνα και πίεσέ την προς τα έξω, ενώ προσπαθείς να σφίξεις καλά με το άλλο χέρι το κομμάτι που έρχεται από την πόρτα.
Την ένδειξη για ανοιχτή πόρτα (όπως και για την πλαφονιέρα) τα fiesta μας την παίρνουν από τις κλειδαριές. Δεν υπάρχει κάπου ξεχωριστός διακόπτης. Άρα, κοιτάς τις φύσες που σου έγραψα παραπάνω και πιστεύω ότι θα τη βρεις την άκρη.
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Βρεθηκε ο ενοχος αδερφια. Τις ιστοριες με του καθρεφτες και τα παραθυρα τα εκανε λογω φισας. Οπως ειπε ο κωστας μπηκε λιγο μεσα το οδηγου και ηθελε λιγο πειραγμα να κουμπωσει καλα. Τωρα το θεμα του κλειδωματος γινοταν γτ το πορτ μπαγαζ αν και κλειδωνε και δν ανοιγε η κλειδιαρια δν κουμπωνε τελειως. Το καταλαβα γτ οταν πατουσα το κουμπι δν εκανε καθολου ηχο οτι ξεκλειδωνει. Το ιδιο και με το κλειδι. Εφερα λοιπον το ματζαφλαρι που κλειδωνει προς τα εξω και γιναμε. Ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread