Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εδω και πολυ καιρο o ecu κραταει σφαλμα χαμηλης τασης μπαταριας.ενω το λαθος σβηνεται ξαναεμφανιζεται παρολο που η μπαταρια ειναι καινουργια. Που μπορει να οφειλεται αυτο?

Εχω μπει σε μια διαδικασια ψαξιματος αλλα ακομα δεν εχω βρει ακρη.Το αμαξι αναλογα τα κεφια του δεν κραταει ρελαντι  και μετα τις 5800 κοβει.Μεχρι στιγμης εχουν καθαριστει μπεκ,πεταλουδα μεσα στο κυκλωμα και εξωτερικα,καθαρισμος maφ.

Στην διαγνωση εγκεφαλου εβγαλε χαμηλη ταση μπαταριας και ενα error στο 2ο λ οτι ειναι και καλα πολυ ελευθερος(αυτο δεν με απασχολει ουτε εχει θεμα στην αποδοση γενικοτερα).Επισης ο 1ος λ διαβαζε και μερικες χαμηλη ταση (0.15 κολλημενος) ενω επρεπε κανονικα οι τιμες να ανεβοκαταβαινουν σε σταθερο γκαζι 2500στροφες.

Πρεπει να μετρηθει και με πληρη φορτιο στο δρομο να επιβεβαιωσω τις τιμες και να δω τιμες λ,γωνια πεταλουδας και ταση ecu.

**Α και τρομπα βενζινης κομπλε,μετρηθηκε και αυτη!

Stupa - νος ετοιμαστειτε για μετρησεις
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
ετοιμοι ειμαστε Πετρο...

το θεμα με την χαμηλη ταση το μυαλο μου εμενα παει σε δυναμο φιλε ή σε καποιο βραχυκυκλωμα που μπορει να χανεις την ταση σου...
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Πέτρο δές τα καλώδια πρώτα πρώτα, μπορεί κάποιο να μην πατάει καλά και γι'αυτό να σου εμφανίζει σφάλμα, ή μπορεί να υπάρχει διαρροή.
Επείσης αν θυμάμαι καλά έχεις ξένον, μήπως τα ξένον αδυνατούν την μπαταρία; μήπως χρειάζεσαι κάποιο ενησχυτή;
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
επισης σκεφτομαι και απο γειωσεις μηπως εχει θεμα...αρα θελει ηλεκροτρολογο και ψαχουμελα.
οντως νικο εχει xenon αλλα και παλιοτερα δεν ειχα θεμα,τωρα τελευταια μου τα κανει
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα xenon του Πέτρου δουλεύουν με extra ρελέ-ενισχυτή που τα τροφοδοτεί απ' ευθείας από τη μπαταρία.
Εμένα πάντως το μυαλό μου πάει στο δυναμό, όπως έγραψε ήδη ο nos7.
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Με πολύμετρο μετριέται το δυναμό. Πριν κάνεις οτιδήποτε ρίξε μια ματιά στα καλώδια, μπορεί κάποιο να είναι χαλαρό. Επίσης κοίτα και τις επαφές για τυχόν σκουριά ή οξύδωση.
Ξεκίνα από τα απλά και μετά πήγαινε στα δύσκολα  :)
 
Θα βάλεις πολύμετρο πριν το βάλεις μπροστά για να μετρήσεις την τάση της μπαταρίας. θα πρέπει να σου δειξει λογικα πάνω απο 12v . Μετά θα το βάλεις μπροστά κ θα μετρήσεις ξανά την τάση με το πολύμετρο στο ρελαντι που λoγικα θα πρέπει να δείχνει παραπάνω από την αρχική μέτρηση που έκανες κ τέλος θα ξαναμετρήσεις με το πολύμετρο την μπαταρία έχοντας 4.000rpm που θα φτάσει η τάση της γύρω στα 14.4v
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
kostg said:
Και που θα βρει ο admin πολύμετρο; Οέο;

Θα πάει να αγοράσει ένα όργανο ακόμα και από το παζάρι. Θα γυρίσει το διακόπτη στη θέση V~ (το ~ είναι κάτω από το V) και στο μικρότερο αριθμό (Όχι κάτω από 20ν). Καλό θα ήταν το πολύμετρο να είναι ψηφιακό για να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.  :)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
η μπαταρια μετρηθηκε ολα κομπλε,ακομα ειναι καινουργια ουτε μηνα δεν την εχω.

θα παω αυριο εδω σε εναν ηλεκρολογο να μετρησω και το δυναμο να δουμε τι θα δειξει
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Έχει ένα πολύ καλό ηλεκτρολόγο, αν θέλεις Πέτρο, στα Καμίνια στην Υμητού!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
στην υμηττου ειναι και το συνεργειο που παμε με τα παδια...που λες?
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Θα δώ τώρα που θα σχολάσω και θα σου πώ. Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
akridas07 said:
Θα πάει να αγοράσει ένα όργανο ακόμα και από το παζάρι. Θα γυρίσει το διακόπτη στη θέση V~ (το ~ είναι κάτω από το V) και στο μικρότερο αριθμό (Όχι κάτω από 20ν). Καλό θα ήταν το πολύμετρο να είναι ψηφιακό για να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.  :)

Το δυναμό βγάζει AC τάση και όχι απ' ευθείας DC;
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Πέτρο τσέκαρε τις γειώσεις και ποιο συγκεκριμένα την γείωση αυτήν που πάει από την μπαταρία στο σασί και στην μηχανή.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το ρωτάω σαν επισήμανση στον akrida07 γιατί έγραψε για το πολύμετρο να είναι στη θέση (~) που σημαίνει εναλασσόμενο (AC).
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
η σκουρια κ η οξυδωση για το ρευμα δημιουργει αντισταση με συνεπεια αυτο να μετατρεπετε σε θερμοτητα...φαινομενο το οποιο μπορει να δημιουργει κ βραχυκυκλωμα!!!οσο για το δυναμο,μπορεις να το τσεκαρεις με ενα πολυμετρο οπως λεει κ ο akridas ;)

ετσι ειναι Στελιο....περναει απο ανορθωση  ;)
η γειωση εχει νομιζω ενα δαχτυλιδι kos το οποιο παιζει κ να ειναι ή χαλαρη η βιδα κ να μη κανει καλη επαφη ή σκουριασμενο , ακομα κ κομενο!πιστευω να βγαλεις συντομα ακρη κουκλε  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread