Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Τελευταία ερώτηση! είπατε πριν για ρελέ κτλ.
πώς μπορώ να ελέγξω αν έχει για τα προβολάκια?
Θέλω να ξέρω δηλαδή αν η διαδικασία που πρέπει να κάνω είναι απλά να τα βάλω πάνω που το κάνω και μονός μου με how to ή αν πρέπει να πάω να μου τα βάλουν.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427631143[/time]
κάτι ακόμα. στο χειριστήσιο για τα φώτα έχει ένδιξη για ομήχλης όταν ο δίχτης τραβίεται πρώς τα έξω. όταν τον τραβάω δεν θα ανάβουν τα προβολάκια?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
manos.m said:
κάτι ακόμα. στο χειριστήσιο για τα φώτα έχει ένδιξη για ομήχλης όταν ο δίχτης τραβίεται πρώς τα έξω. όταν τον τραβάω δεν θα ανάβουν τα προβολάκια?
όταν τραβάς ανάβουν τα πίσω που έχουν όλα τα αμάξια οπωσδήποτε
Μόλις βάλεις και μπροστά προβολάκια στο πρώτο τράβηγμα θα ανάβουν τα μπροστά και 2 τράβηγμα μπρος και πίσω ταυτόχρονα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιθανον να εχει και το ρελε. Μπορεις να το δεις πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου. Εχει σχεδιαγραμμα της ασφαλειοθηκης.
Οσον αφορα τον διακοπτη, θελεις αλλον. Αυτος στη φωτογραφια εχει ομιχλης πισω μονο. Για εμπρος και πισω εχει δυο "κλικ" προς τα εξω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτός είναι ο διακόπτης με προβολείς ομίχλης εμπρός:

20150329_201402.jpg


http://www.ebay.de/itm/Ford-Fiesta-V-JD3-MK6-ST150-2-0-16V-110KW-Lichtschalter-6S6T13A024CA-28-/281634488505?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4192b940b9

Part number: 6S6T 13A024 CA
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Αρχικά είσαι θεός. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια και την υπομονή σου!!!
Μέτα έχω σχεδόν ότι χρειάζομαι νομίζω ότι όλα είναι έτυμα για την αγορά και μετά την τοποθέτηση! για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι για το αν τα καλώδια απο τα προβολάκια καταλήγουν στον διακόπτη! έβγαλα τον διακόπτη για να μου πει κάποιος αν ξέρει τι είναι όλα αυτά και παράλληλα αν υπάρχει αυτό που ψάχνω! κοίταξα για το ρελιε και είμαι 99% σίγουρος πως το βρήκα! Οπότε αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν η καλωδίωση φτάνει μέχρι το διακόπτη! αν χρειάζεται κάτι άλλο για να το καταλάβω πείτε μου αν ξέρετε. αν δεν φαίνεται έτσι πείτε μου τι άλλο τι να ψάξω για να μπορώ να το καταλάβω

Είναι η πίσω πλευρά απο το χειριστήριο για τα φώτα.

 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
ανεβάζω ακόμα φωτογραφίες απο τον "χάρτη" και απο την ασφαλειοθήκης μήπως κάποιος δει κάτι που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω.







 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Νομίζω ότι έχει και ασφάλεια, πρωτοφανές... δε το έχω ξανασυναντήσει. Αυτοκίνητο χωρίς προβολείς να έχει έτοιμη την καλωδίωση. Μήπως ο προηγούμενος είχε βάλει και τα ξήλωσε για να τα πουλήσει χωριστά; Δε νομίζω να τα έβαλαν από τη ford.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να δω και το δικό μου για να σου απαντήσω. btw, έχει bluetooth εργοστασιακό το αυτοκίνητό σου;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
όχι.... νομίζω ... biggrin!! έχω το Ford 6000cd που δεν έχει bluetooth και δεν έχω βάλει εγώ..
Πως μπορώ να είμαι σίγουρος?  tease
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στην τελευταία φωτογραφία, εκεί στα δεξιά. φαίνεται ότι έχεις.

Υ.Γ. Και η φύσα πίσω από το διακόπτη είναι μια χαρά. Έχει όλα τα καλώδια. Απλά διακόπτη θέλεις.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει, πώς δεν έχει. Με αυτό συνεργάζεται. Πάνω στο κωλονάκι του οδηγού δεν έχει και το μικρόφωνο; Το έχεις παρατηρήσει;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ναι βασικά σήμερα έβγαζα φωτογραφίες το αυτοκίνητο και είχαμε την απορία με την κοπέλα μου τι είναι αυτό ? αχαχαχαχαχαχαχα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427664151[/time]
έχω ψάξει όλα τα settings του ραδιοφώνου όμως και δεν βρήκα καν το bluetooth . το πήγα βήμα βήμα με ένα βίντεο απο youtube απο ένα focus με το ίδιο εμφανισιακά ηχοσυστήματα και δεν κατάφερα να τ βρώ. Είχα ρωτήσει και εδώ και μου είχαν πει οτι δεν έχει!
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Επειδη ειχα βαλει και εγω καποτε στο δικο  μου τελευταια μοντελα p/f  προβολακια μετα την αγορα ειχε ολη την πλεξουδα με τις αναμονες απο το εργοστασιο ΑΛΛΑ ελειπε η καλωδιωση απο το ντουλαπακι μεχρι τον διακοπτη.Ευτυχως ο ηλεκτρ του Λιαπη το ειχε ξαναδει σε fusion και την ψιλιαστηκε αμεσως αφου ειχα λαμπες χωρις φως!
Περασε καλωδιο απλα δεν ανοιξε το καντραν να μου συνδεσει ωστε να αναβει το λαμπακι οταν τους ανοιγεις ενω το ρελε το εβαλα πισω απο την μπαταρια στο μαυρο κουτακι.
Οταν τον ρωτησα μου ειπε μαλλον μλκ εγινε απο το εργοστασιο
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Λιπών έψαξα παντόυ στα settings του ραδιοφώνου την ένδηξη BF που πρέπει να βρώ δεν την βρήκα. Εκτός αυτού απο φωτογραφία που βρήκα στο google  και η το φίσακι μου πρέπει να είναι οκ. Και ετσι μου ειπε και ο kostg . Με τα σποτάκια θα τα ψάψω για αρχή να τα βρώ και θα κάνω μια προσπάθεια να τα βάλω και θα δούμε...
Θα ανοίξω άλλο θέμα για το  bluetooth . Νομίζω δεν υπάρχει ήδη άλλο..
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
οταν παραγεται ενα μοντελο η διαφοροποιηση του τυπου εξοπλισμου δεν σημαινει και διαφοροποιηση των μερων. Σε ολα τα αυτοκινητα που βγαινουν με προβολακια και αυτα που ειναι χωρις, ολα τα παρελκομενα τοποθετουνται απο το εργοστασιο by default γιατι ειναι κομματι της "κονσερβας" , θα κοστιζε πολυ περισσοτερα στο απλο μοντελο να μην βαλουν καλωδιωση και στο μοντελο με τα extra να βαλουν καθως θα επρεπε να αλλαξει η γραμμη παραγωγης, το κοστος της τοποθετησης αλλα και του υλικου(πλεξουδας) δεν ξεπερνα τα 0.49 λεπτα του ευρω(τουλαχιστον στα Γαλλικα).το ιδιο συμβαινει και με αλλα μερη οπως τα ηχεια, ενα αυτοκινητο μπορει να βγαινει με 4 ή 6 ηχεια και καποιο μονο με 2 η καλωδιωση παντα θα υπαρχει για την τοποθετηση των max. ηχειων.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ximiki Veltiosi said:
οταν παραγεται ενα μοντελο η διαφοροποιηση του τυπου εξοπλισμου δεν σημαινει και διαφοροποιηση των μερων. Σε ολα τα αυτοκινητα που βγαινουν με προβολακια και αυτα που ειναι χωρις, ολα τα παρελκομενα τοποθετουνται απο το εργοστασιο by default γιατι ειναι κομματι της "κονσερβας" , θα κοστιζε πολυ περισσοτερα στο απλο μοντελο να μην βαλουν καλωδιωση και στο μοντελο με τα extra να βαλουν καθως θα επρεπε να αλλαξει η γραμμη παραγωγης, το κοστος της τοποθετησης αλλα και του υλικου(πλεξουδας) δεν ξεπερνα τα 0.49 λεπτα του ευρω(τουλαχιστον στα Γαλλικα).το ιδιο συμβαινει και με αλλα μερη οπως τα ηχεια, ενα αυτοκινητο μπορει να βγαινει με 4 ή 6 ηχεια και καποιο μονο με 2 η καλωδιωση παντα θα υπαρχει για την τοποθετηση των max. ηχειων.
Όχι φίλε μου νομίζω ότι κάνεις λάθος. Εδώ τσιγκουνεύονται το πίσω διαιρούμενο κάθισμα και παράγουν τα βασικά μοντέλα χωρίς αυτό. Όταν παράγεται ένα μοντέλο δε φέρει αναγκαστικά όλες τις καλωδιώσεις. Στο corsa που είχα ήθελα να προσθέσω προβολείς ομίχλης όχι μόνο δεν υπήρχε η καλωδίωση, αλλά αν ήθελες να βάλεις και τον original διακόπτη για να έχεις ένδειξη και στο καντράν έπρεπε να αλλάξεις και τον εγκέφαλο το αυτοκινήτου γιατί δεν είχε υποδοχή για τη νέα φύσα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, αλλά μιλάμε για ford fiesta εδώ  qq  Δεν είναι ο κανόνας σε αυτά τα αυτοκίνητα. Σε όσα μοντέλα έχω δει (κυρίως facelift mk6), υπάρχουν οι καλωδιώσεις για προβολείς ομίχλης, για ηλεκτρικούς καθρέφτες, για πίσω ηχεία κλπ. και ας μην τα έχουν από το εργοστάσιο.

Υ.Γ. Αλήθεια, υπάρχουν fiesta χωρίς διαιρούμενο πίσω κάθισμα;
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Δε γνωρίζω για το βασικό fiesta αλλά τα περισσότερα στις βασικές εκδόσεις δεν έχουν. Νομίζω πως το Μκ7 όμως έχει το ίδιο κουσούρι με το corsa. Θέλει πολύ πατέντα για να πάρει original διακόπτη για ομίχλης.
Δε νομίζω πως οι εταιρείες χαλαλίζουν έστω και το παραμικρό εξάρτημα. Αν πολλαπλασιάσεις το κόστος των καλωδιώσεων με τον αριθμό των αυτοκινήτων που παράγουν θα πάρεις ένα τεράστιο γι αυτούς νούμερο. Η ρεζέρβα ανάγκης είναι άλλο παράδειγμα τσιγκουνιάς τους.
Άλλωστε η κάθε έκδοση παράγεται σε δικιά της γραμμή και ο εξοπλισμός κάθε έκδοσης προστίθεται αυτοματοποιημένα χωρίς να τους στοιχίζει σε χρόνο. Εδώ βάζουμε αυτό εκεί βάζουμε το άλλο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread