Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
kostg said:
Σε όσα μοντέλα έχω δει (κυρίως facelift mk6), υπάρχουν οι καλωδιώσεις για προβολείς ομίχλης, για ηλεκτρικούς καθρέφτες, για πίσω ηχεία κλπ. και ας μην τα έχουν από το εργοστάσιο.
Ειμαι στη δυσαρεστη θεση να απαντησω πως το δικο μου αυτοκινητο δεν εχει ουτε καλωδιωση για προβολακια, ουτε για πισω ηχεια και ανγκαζομαι τωρα να τα προσθεσω εγω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εισαι 100% σιγουρος οτι κοιταξες καλα; Ειδικα για τα ηχεια πισω;
Δεν φαινονται παντα οι αναμονες, ειναι "τυλιγμενες" μαζι με αλλα καλωδια για να μην "κουδουνιζουν" οταν κανεις βολτες  ;)
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Έβγαλα όλη την ταπετσαρία της πίσω πόρτας και δεν υπήρχε τίποτα. Το μόνο που υπάρχει είναι το καλώδιο της κλειδαριάς.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είσαι πεντάθυρος επομένως. Ναι, σε ένα πεντάθυρο ακόμα που έχω δει, δεν είχε. Τα τρίθυρα όμως είχαν.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
FiestaLpg said:
Όχι φίλε μου νομίζω ότι κάνεις λάθος. Εδώ τσιγκουνεύονται το πίσω διαιρούμενο κάθισμα και παράγουν τα βασικά μοντέλα χωρίς αυτό. Όταν παράγεται ένα μοντέλο δε φέρει αναγκαστικά όλες τις καλωδιώσεις. Στο corsa που είχα ήθελα να προσθέσω προβολείς ομίχλης όχι μόνο δεν υπήρχε η καλωδίωση, αλλά αν ήθελες να βάλεις και τον original διακόπτη για να έχεις ένδειξη και στο καντράν έπρεπε να αλλάξεις και τον εγκέφαλο το αυτοκινήτου γιατί δεν είχε υποδοχή για τη νέα φύσα.

ασε να ξερω περισσοτερα!!
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Όχι φίλε μου όποιος θέλει να λέει πως γνωρίζει περισσότερα πρέπει και να το αποδεικνύει κιόλας κι όχι να ζητάει να τον αποδεχτούμε σαν αυθεντία.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
leonidas_ said:
Έβγαλα όλη την ταπετσαρία της πίσω πόρτας και δεν υπήρχε τίποτα. Το μόνο που υπάρχει είναι το καλώδιο της κλειδαριάς.
αν βγαλεις τη φισα απο το ραδιο σου  μπορεις να καταλαβεις αν εχει για τις πισω πορτες  εχει 8 καλώδια κανονικα αν εχει όμως 4 δυστυχώς αναγκαστικά  θα πρεπει να ξυλωσεις την μοκετα για νέα καλώδια
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Λοιπον update! Εγκατεστησα προβολακια και τελικα τραβωντας καλωδιο απο την φυσα του διακοπτη χειρισμου στην φυσα του ταμπλο εχω και ενδειξη στο καντραν οταν τα αναβω! Στις πισω πορτες οντως δεν υπηρχαν καλωδια αναμονες για ηχεια αλλα παρ'ολα αυτα τα εγκατεστησα. Θα ποσταρω στο αντιστοιχο νημα.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
manos.m said:
Αρχικά είσαι θεός. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια και την υπομονή σου!!!
Μέτα έχω σχεδόν ότι χρειάζομαι νομίζω ότι όλα είναι έτυμα για την αγορά και μετά την τοποθέτηση! για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι για το αν τα καλώδια απο τα προβολάκια καταλήγουν στον διακόπτη! έβγαλα τον διακόπτη για να μου πει κάποιος αν ξέρει τι είναι όλα αυτά και παράλληλα αν υπάρχει αυτό που ψάχνω! κοίταξα για το ρελιε και είμαι 99% σίγουρος πως το βρήκα! Οπότε αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν η καλωδίωση φτάνει μέχρι το διακόπτη! αν χρειάζεται κάτι άλλο για να το καταλάβω πείτε μου αν ξέρετε. αν δεν φαίνεται έτσι πείτε μου τι άλλο τι να ψάξω για να μπορώ να το καταλάβω

Είναι η πίσω πλευρά απο το χειριστήριο για τα φώτα.


Καλησπέρα Μάνο!!
Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα προβολάκια, τι έκανες τελικά?
Έβαλες διακόπτη εργοστασιακό (Σαν αυτόν που μας δείχνει ο kostg)για να ανάβουν και τα μπροστά απο κεί?
Αν ναι, ανάβει και η ένδειξη στο καντράν?

Σημερα παρέλαβα τα δικα μου προβολάκια μαζί με τα πλαστικά κουμπώματα στον προφυλακτήρα.
Καλωδίωση έχει κανονικά με τις φίσες ταπωμένες όπως και στις δικές σου φώτος.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Έχω βάλει το χιριστήριο-διακόπτη που έχει κανονικά για όλα τα φώτα. Δουλέυει τέλεια και ανάβει και η ένδειξη κανονικά. Δεν αξίζει κανένας άλλος τρόπως να τα ανάβεις . Θέλεις πολύ δουλειά με καλώδια και μεγαλήτερο κόστος... Βρές και εσύ τον διακόπτη...
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Αυτό πιστευω και εγω είναι το καλύτερο, εφόσον μου το επιβεβαιώνεις και εσύ ;)

Με ποια σειρά ανάβουν? Γυρίζεις δευτερη σκάλα ανάβουν τα φώτα στα φανάρια (μικρή-μεγάλη σκάλα)
και μετά τραβώντας αναβουν πρώτα τα μπροστινά προβολακια, ή τα πίσω?
Θέλω να σιγουρευτώ μην αναβουν πρωτα τα πίσω για να αναβουν και τα μπροστά.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Παιδιά σ χρειάζεται νέο χειριστήριο ,το απλό με προγραμματισμό από forscan λειτουργει αψογα  για  mk7  αναφερομαι
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Μήπως ξέρει κανείς τι είναι η εξτρα σκάλα AUTΟ που έχει αυτός o διακόπτης?
Γράφει πως είναι απο Fiesta 2002-2008

http://www.car.gr/parts/photos/8416114/
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Μάλλον σε εμένα δεν θα δουλεύει αυτο, θα χρειάζεται αισθητήρα λογικά.
Θα ψάξω μόνο με τον κωδικό που 6S6T 13A024 CA
που είχες ανεβάσει να είμαι σίγουρος.
Ευχαριστώ!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα δουλέψει, απλά στη θέση με το AUTO θα σου σβήνουν όλα τα φώτα. Αν δε βρεις κάτι άλλο και αυτός το δίνει σε λογική τιμή, χτύπα το.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Άλλαξα και τον διακόπτη- επιλογέα για φώτα και προβολείς ομίχλης και έβαλα τα προβολάκια μαζί με τα καπάκια του προφυλακτήρα.
(Η καλωδίωση ήταν κομπλέ επάνω στο αυτοκίνητο έως και τις ταπωμένες φίσες στον προφυλακτήρα μπροστά, μαζί με ασφάλεια και ρελέ).

Το ερώτημα μου είναι, αν τα δικά σας προβολάκια έχουν στάθμη φωτισμού εάν τα χρησιμοποιήσετε για εξτρα φωτισμό, αν τυφλώνει τον απέναντι.
Αυτα που πήρα δεν ειναι τα γνήσια γιαυτό αναρωτιέμαι γιατί σε τοίχο που κοίταζα δεν εχει την γραμμή φωτισμού και το φώς χτυπάει παντού.

Τα Valeo μου κόστιζαν περίπου 75Ευρω
Και πήρα αυτά εδώ :
http://www.ebay.co.uk/itm/252554374813?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστά, οι προβολείς ομίχλης δεν "κόβουν" όπως τα μεσαία. Valeo είναι και οι εργοστασιακοί, οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα.
Αν δεις στις φωτογραφίες έχει κάτι στρογγυλά γραναζάκια. Αυτά τα στρίβεις και ρυθμίζεται το ύψος. Σε έναν τοίχο με το αυτοκίνητο περίπου στα 2 μέτρα, τα ρυθμίζεις να δείχνουν σε καμιά 20αριά πόντους ύψος και είσαι ΟΚ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread