Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του σετ με προβολακια που πουλαει η ford.Το σετ ειναι το παρακατω
httpwwwfordpartsukcomsh.jpg


Το θεμα ειναι οτι ο προφυλακτηρας ο δικος μου, ειναι αυτος του ambiente με τα δυο κομματια(φτηνο εκδοση γαμωτ)
και στην θεση που ειναι τα προβολια οι σιτες που εχει δεν βγαινουν,οποτε θα πρεπει να πεσει πριονι για να φτασουμε σε αυτο το αποτελεσμα




Ξερει κανενας τι παιζει και αν γινετε,το εχει κανει κανενας?
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
πως στηριζονται αυτα στον προφιλακτιρα(εαν πεσει πριονι)
εχουν βιδες?
εχουν κλιπς?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αμα τα κοψεις προσεκτικα δεν θα εχεις προβλημα πιστευω.
εχουν τιποτα κλιψακια για στερεωμα πανω στον προφ?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Απ'οτι ξερω το πλαισιακι πρεπει να πιανει με βιδες και τα προβολια εχουν κλιπς.Και στην φωτο ετσι φαινετε,οτι εχουν επανω και τα δυο κατι σαν γατζακια.Τωρα δεν ξερω με σιγουρια.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Να ριξω μια ιδεα αν και θα ειναι καπως ακριβη, μαλλον..
Γιατι δεν αγοραζεις καποιον προφυλακτηρα απο μια μαντρα, που θα εχει ηδη υποδοχες για τους προβολεις ομιχλης??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λογικά θα βγάλεις τα παλιά καλύμματα και θα βάλεις τα νέα πλαίσια με τα προβολάκια... Απλό μου φαίνεται (από τις φωτογραφίες τουλάχιστον)...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
kostg said:
Λογικά θα βγάλεις τα παλιά καλύμματα και θα βάλεις τα νέα πλαίσια με τα προβολάκια... Απλό μου φαίνεται (από τις φωτογραφίες τουλάχιστον)...

+1000
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο.Οπως ειπα παραπανω στον προφυλακτηρα αυτον δεν βγαινουν τα καλυμματα,ειναι φιξ.Αν δεν πεσει κοπτοραπτικη δεν γινετε τιποτα,εκτος και αν παρω αλλο προφυλακτηρα που δεν ψηνομαι.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πιτ πρέπει να βγαίνουν … αλλά πρέπει να βγάλεις τον προφυλακτήρα η να χωθείς από κάτω. Νομίζω πώς δεν χρειάζεται κάποιο κόψιμο, ξεκουμπώνουν τα δικά σου και κουμπώνουν αυτά που έχει το κιτ με τα προβόλια.
Απλό μου φαίνεται…

Αν θέλεις σε κάποια συνάντηση να ρίξω μια ματιά και να σου πω..
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το εχω κοιταξει Νικολα δεν βγαινουν και απο κατω εχω πεσει και απο μεσα εχω μπει δεν.....Απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να εβγαζε δυο προφυλακτηρες η ford,εναν με αποσπομενα και εναν με φιξ.Ελευθερα να ριξεις οσες ματιες θες.
Αν και τωρα που το σκεφτομαι αν δεν βαλω προβολια,μπορω να τραβηξω απο εκει μια παροχη αερα για φιλτροχοανη μουρλια  giggle
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
τελικά pit τι έκανες?μ ενδιαφέρει κ εμένα να βάλω προβολάκια αν κ δεν μ ενθουσιάζουν πολύ αυτά πιο πολύ μ αρέσουν του Σ-ΣΤ αλλα θέλει κ τον προφυλακτήρα που είναι απλησίαστος απο θέμα τιμής,τίποτα aftermarket παίζει να μπεί με πατέντα?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Για after market δεν γνωριζω,οσον αφορα αυτα υπαρχουν τρεις επιλογες.
Η μια ειναι να κοψεις τον προφυλακτηρα στα σημεια αυτα ωστε να μπει το σετακι,η αλλη να αλλαξεις προφυλακτηρα κατι που εχει μεγαλο κοστος και η τριτη την οποια δεν εχω διασταυρωσει ακομα ειναι οτι επειδη ο προφυλακτηρας αυτος ειναι δυο κομματια και οχι μονοκομματος εβγαζε η ford και δευτερο κομματι(το μισο κατω το αβαφτο)το οποιο ειχε αποσπομενα τα σημεια που μπαινουν τα προβολακια και η μεσαια σιτα.Οπως και να εχει το κοστος δεν ειναι μικρο μιας και τα προβολακια κανουν καμποσα ευρο και θα ασχοληθω(αν ασχοληθω τελικα)στο μελλον με αυτο.
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
μονο τα προβολάκια στην αντιπροσωπία που είχε ρωτήσει ένας φίλος που τράκαρε τον είχαν πεί 100€ το ζευγάρι κ τελικά τα βρήκε 50 απο έναν με μεταχειρισμένα,πάντως ενάξει η ιστορία με τα προβολάκια βγαίνει κάμποσα,κ 50 να τα βρείς κ να μην αλλάξεις τον διακόπτη κ να βάλεις έναν ξεχωριστό εκεί που είναι το κουμπι για το θερμαινόμενο θα βγει κάμποσα,στην καλύτερη καμια 150-200
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το set ολοκληρο με καλωδιωση,βασεις,προβολια και διακοπτη εχει λιανικη 200€ και αμα εχεις ακρες αντε να το βρεις κατωτερη τιμη κανα 160-170€ καινουργια παντα.Αν πας να τα αγορασεις ξεχωριστα τα γνησια σου βγαινουν αρκετα παραπανω.
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
ένας φίλος πήρε απο ένα μαγαζί τα προβολάκια μαζί με τα ''διχτάκια'' όπως τα λένε του βγήκαν 70€ κ μετά έκανε δικό του κύκλωμα με 2,5 καλώδιο ασφάλεια,ρελέ κ έναν απλό διακόπτη που τον έβαλε αριστερά κάτω απο το τιμόνι κ τ ανάβει απο εκεί,τον προφυλακτήρα τον έκοψε με ηλεκτρικό πριόνι.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Καλα ολα γινονται.Εγω παντως θα προτιμουσα το σετακι με τους διακοπτες και τα λοιπα εξαρτηματα.Αμα κανεις κατι καντο ωραια.
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
ο καθένας όπως νομίζει,εγώ θα προτιμούσα έναν διακόπτη όπως είναι αυτός που ανάβουμε το θερμαινόμενο πάντως :)
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
αμα ειναι μεγαλη η διαφορα σιγουρα συμφωνω κι εγω με το chris40, αν παλι μιλαμε για διαφορα 30-40 γιουργια, θα ηθελα κι εγω το γνησιο πακετο..
 

aligatoras

New member
παιδια για να βγουνηε πρεπει να ξεβιδωσεις τις 3 βιδεσ που εχει το προβολακι και πιανει πανω στον προφυλακτηρα και τα μαυρα πλεσιακια ειναι κουμποτα στον προφυλακτηρα
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
η φορντ εφγαζε δυο προφιλακτηρες εναν με σιτες μισο μισο,και εναν με προβολακια...απο την εκσοση τρεντ και πανω..εγω παντως εχω δει  προφuλακτιρα του ambiende  με προβολακια..ρα μπαινουν και σε σενα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread