Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
παραλληλο με προγραμμα απο τατ η' γενικα στο ελλαντα??
υ.γ. μη μου γραφετε τετοια νουμερα γιατι παθενω αλλα ;D
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
ναι για το 14αρι εγραψες οτι ειναι τατοπρογραμμα..για το αλλο απλα ειπες για παραλληλο
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Oι Dastek ειναι καλοι εγκεφαλοι και εχουν παρα πολλα πραγματα μεχρι και launch control απλα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι να οτυς προγραμματιζουν και επισης δε νομιζω οτι ειναι διαθεσιμο το software σε εμας..

αποκλειεεται να μην στελνουν και το software αν το αγοράσεις. Κοιτα,  να το βάλεις πανω δεν θα ναι δύσκολο, οδηγίες θα έχει αυτό το πράγμα, στα αγγλικά (δεν είναι τίποτα grreddy που τα χε όλα στα ιαπωνικά και έκανα 5 ώρες για να περάσω ένα boost controller), μπορω να βρω το wiring diagram απο όλα τα δικά μας (τα χει το μάνουαλ μου για όλα εκτός απο το ST. Nα το ρυθμίσεις πάλι, πιστεύω με πολύ κόπο αργά η γρήγορα θα το καταφέρω... Περιμένω να δω τι θα μου πει αυτός απο την Ν. Αφρική. Αν υποστηρίζει χάρτες τούρμπο όπως κατα 99% το πιστεύω, φτηνό είναι, αναλυτή μπορώ να δανειστώ, θα το παλέψω.. 'Εεε το πολύ πολύ θα κάψω ένα δύο εγκεφάλους, κάποια στιγμή θα το μάθω.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Nitroking said:
Oι Dastek ειναι καλοι εγκεφαλοι και εχουν παρα πολλα πραγματα μεχρι και launch control απλα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι να οτυς προγραμματιζουν και επισης δε νομιζω οτι ειναι διαθεσιμο το software σε εμας..

το softwear μπορει κ να το βρεις το καλοδιο δε  μπορεις να βρεις
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
το softwear μπορει κ να το βρεις το καλοδιο δε  μπορεις να βρεις

Εννοείς το καλώδιο απο το dastek για το λάπτοπ?
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Παιδια οπως γνωριζεται αλλο το 2λιτρο αλλο το 16αρι.

Για το ST μπορω να σας πω με σιγουρια εντυπωσεις ,αλλα για το 16αρι δυστηχως δεν μπορω να εκφερω δημοσια γνωμη για κατι το οποιο δεν γνωριζω,δεν εχω ιδεα τι specs εχουν,βυθισμα κτλπ.

Ποιοτικα παντως ,κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο που κατασκευαζονται οι cosworth ,ford,bmw εκκεντροφοροι και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα μεχρι τωρα.

mexico, φιλε μου ρωτα και Καρανικολα γιατι μου ειχε πει πως ασχολειται και εχει το software για Dastek.

Ενας βασικος λογος που εβγαλα τον dastek ,ενω δουλευε πλουσιος εβγαζε δυναμη και ειχε ομαλη λειτουργια δεν μπορεσε να μου το προγραμματισει κανενας,ουτε maikon ουτε κανεις,γιαυτο πηγα σε λυση Ds (να δω τι μειγματα εχω τωρα και τι κανω,αλλουνου παπα ευαγγελιο αυτο).
Ομως ο εγκεφαλος του 16αριου ειναι τελειος διαφορετικος απο του ST οποτε δεν γνωριζω τι γινεται και με αυτον.

Το μοναδικο που μπορω να σας μεταφερω ειναι τα πολλα θετικα μυνηματα απο ατομα που εχουν προχωρησει σε αυτη τη μετατροπη που ειναι υπερβολικα ευχαρηστημενοι.
Μεχρι και βιντεο ειχα δει να πηγαινει κοπιο με ST απο δοκιμες που εκαναν τα παιδια του αντισοιχου φορουμ στην Αφρικη.

Οσο αναφορα το ST μπορω να πω με σιγουρια οτι αξιζει με 1000 το χταποδι και τα εκκεντρα αφου με ενα προγραμμα που δεν δουλευε(και ειναι το βασικοτερο κομματι βελτιωσης) μου εδειξαν +20 αλογα απο δυναμομετρηση που ειχα κανει παλαιοτερα οπου φοραγα ΦΟΥΛ ΕΞΑΤΜΗΣΗ και ΦΙΛΤΡΟ.

Το ευχαρηστο ειναι οτι δεν εδειξε +20 ως απολυτη τιμη ,αλλα παρα τους αγριοτερους εκκεντροφορους το αμαξι ηταν γεματο και πιο δυνατο τοσο χαμηλα αλλα και στις μεσαιες.
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
fiestavt στη maikon γιατι δε μπορουσαν να το ρυθμισουν???δε ξερανε?δε μπορουσανε?ηταν κονσερβα?

btw για πες τπτ και για το χταποδι σε καποιο θεμα...πως κουμπωνουν οι λαμδα κλπ!!
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
http://www.fordstownerssa.co.za/forums/viewtopic.php?f=76&t=38161
Εδω θα δειτε φωτο απο το καινουριο χταποδι που εφτιαξε ,θα ειναι προς πωληση την αλλη βδομαδα.
Πλεον η κατασκευη θα γινεται στο εργοστασιο της Bosal η οποια εδειξε μεγαλο ενδιαφερον και σκοπευει να λανσαρει τα χταποδια η ιδια και στον υπολοιπο κοσμο.
Ποιοτικος δηλαδη μιλαμε για τελειο αποτελεσμα και πολυ ανωτερο απο το υπαρχον που φοραω και εγω.
Απο τιμη 200 ευρω εχει.
Οι λ φαινονται στις φωτογραφιες που κουμπωνουν κτλπ,δεν καταργει τπτ.

Στη maikon το βαλαμε δυναμομετρο εδειξε 175 αλογα και 20 κιλα ροπης ,καναμε Afr και ειδαμε πως δουλευει πολυ πλουσιο,του ζητησα να το ρυθμισει λιγο να φτωχινει ,προσπαθησε για αρκετη ωρα αλλα ματαια,μου ειπε οτι δεν γινεται και οτι ειναι θεμα εγκεφαλου οσο.....τωρα πως γιατι και τι,δεν γνωριζω ακριβως αυτα μου ειπε.

Ομως ξαναλεω αλλο ο εγκεφαλος και το μοτερ του 2.0 και αλλο το 16αρι.

Καντε και ενα τηλεφωνακι και εσεις Maikon να ρωτησετε να δειτε τι παιζει,τα παιδια εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
Αμα φτάσω μεχρι εκει και κολήσω στο καλώδιο θα σου κάνω ένα πμ να μου το στειλεις. Σ' έυχαριστώ... Έσυ μάθε σε παρακαλω αν μπορεί το προγραμμα αυτουνου του κ... να διαχειριστεί βαριες μετατροπες για να δουμε αν είναι κονσερβα.
δεν εχω το καλωδιο τον dastek εχω
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
δεν εχω το καλωδιο τον dastek εχω

Α, ωραια ακόμα καλύτερα... θα το δούμε, ευχαριστώ. Η θύρα για τον καλώδιο που πάει στο λάπτοπ, μήπως θυμασαι τι είναι? Σειριακή? Άλλη? πόσα pin έχει? Αν μπορεις ανέβασε μια καλή φωτό να ρίξω μια ματιά.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ο αφρικανος φαινεται να προσομοιωνει σιγα σιγα το μιλτεκ αν δειτε τα πλωκαμια ,μονο που αυτο
ειναι 4-2-1 και αρκετα μακρυ.(1ος 4ος μαζι και 2-3).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα βγαζλυν τοσο μακρια και με τον καταλυτη πισω θα φτανει σχεδον πισω απο την μεση....
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
southern said:
ο αφρικανος φαινεται να προσομοιωνει σιγα σιγα το μιλτεκ αν δειτε τα πλωκαμια ,μονο που αυτο
ειναι 4-2-1 και αρκετα μακρυ.(1ος 4ος μαζι και 2-3).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα βγαζλυν τοσο μακρια και με τον καταλυτη πισω θα φτανει σχεδον πισω απο την μεση....
Εκει ειναι ολα decat ,σχεδον το μισο κομματι ειναι decat-pipe.
Εγω που φοραω καταλυτη το εκοψα ψηλα ,εβαλα σπυραλ και καταλυτη και καθησε μια χαρα.
Τα εφτιαξα exhaust center.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
200αρη καταλυτη εβαλες?

εγω ειχα παει για προσφορα στο exhaust center αλλα δε μου αρεσε το στυλακι του
το δηθεν και εφυγα.μου ζηταγε 100ευρα μονο για να μου βγαλει το μαμα και να βαλει
το aftermarket + αλλα τοσα για την υπολοιπη δουλεια ...καλα του λεω κλεισε καπο να φυγω
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
εμενα παλι μου λεει δε βαζω χταποδι στο δικο σου..δε μπορω να κανω τη δουλεια πρεπει να πας σε μηχανικο να στο βαλει και μετα σου φτιαχνω τα υπολοιπα. :mad:  αν ειναι να παω σε 100 ανθρωπους για να βαλω ενα χταποδιον παει καηκα...
πολυ καλη η κατασκευη του αφρικανου αλλα θα προτιμησω καποιο 4-1 απο κανεναν παπαδοπουλο να ειμαι σιγουρος
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
γιατι ποιον ξερεις εσυ προσωπικα με 1.6 και χταποδι παπαδοπουλου και παει καλα?

πας εκει γιατι εχει ωραιο ονομα ή γιατι εχει φτιαξει καποιο καλο 1.6αρι?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Γιατι να βαλεις 4-1 dipar? Βαλε 4-2-1 να εχεις και χαμηλα ροπη..

Turbomaniac ο dastek μπαινει ευκολα δεν ειναι τιποτα.. Ειχαμε βαλει σε ενα 20v φιλου μου παλια σε εναν αλλο αντιπροσωπο στον Αλιμο.. Κλασσικος παραλληλος ειναι, κλεβεις σημα η παρεμβαλεις τον εγκεφαλο σε καποια καλωδια.. Εκει ο τυπος μια χαρα ειχε κοψει καυσιμο, δεν ξερω γιατι οι αλλοι δεν μπορουσαν.. Οσο για τους χαρτες εφοσον εχει εισοδο map δεν εχεις θεμα, εννοειται οτι κανει για turbo και μολις δεις boost του λες ποσο να στειλει..
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
γιατι ποιον ξερεις εσυ προσωπικα με 1.6 και χταποδι παπαδοπουλου και παει καλα?

πας εκει γιατι εχει ωραιο ονομα ή γιατι εχει φτιαξει καποιο καλο 1.6αρι?

Ρε παιδιά όλοι στην Ελλάδα στην τύχη τα φτιάχνουνε... Πάς στον πιό οικονομικό που οπτικά κάνει καλή δουλειά, οι αυλοί να είναι όσο γινεται πιο μεγάλοι και να ενώνωνται 1-3, 2-4 (και οι ενώσεις να ναι στρωτές), και να κάνει η σωλήνα το δυνατόν πιό ομαλές γωνίες...
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
καλο κακο δε ξερω...ξερω καποιον που εχει βαλει αλλα εχεις πει να μην λεμε ονοματα :p και δεν ειχε ποτε θεμα με λαμδα και λαμπακια και χαζομαρουλες!!!και απο επιδοση δε ξερω σε σχεση με μαμα πως παει παντως οταν μπηκα για βολτα ενιωθα οτι παει πολυ διαφορετικα και οχι δεν ηταν μονο ο ηχος που ηταν ξερος αγωνιστικος
ρε παιδια 4-2-1 εδω ελλαδισταν δε νομιζω να φτιαξει κανεις και οσα εχω ακουσει απο ιντερνετ θελει πατεντες με το λ επειδη ειναι μακρυ κλπ!!βασικα δε με πειραζει να χασω λιγο σε αποδοση αν ειναι να μην εχω θεματα με λαμπακια και τετοια
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Γιατι να βαλεις 4-1 dipar? Βαλε 4-2-1 να εχεις και χαμηλα ροπη..

Turbomaniac ο dastek μπαινει ευκολα δεν ειναι τιποτα.. Ειχαμε βαλει σε ενα 20v φιλου μου παλια σε εναν αλλο αντιπροσωπο στον Αλιμο.. Κλασσικος παραλληλος ειναι, κλεβεις σημα η παρεμβαλεις τον εγκεφαλο σε καποια καλωδια.. Εκει ο τυπος μια χαρα ειχε κοψει καυσιμο, δεν ξερω γιατι οι αλλοι δεν μπορουσαν.. Οσο για τους χαρτες εφοσον εχει εισοδο map δεν εχεις θεμα, εννοειται οτι κανει για turbo και μολις δεις boost του λες ποσο να στειλει..

Έτσι λεει και το αγγλικό site.

Έχει είσοδο μόνο απο τον εργοστασιακό Μαρ? Ή εχει και δικό του ενσωματωμένο ΜΑΡ που πρεπει να συνδέσεις υποπίεση όπως με το εγκεφαλάκι για το 5ο Μπεκ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread