Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Η πρόταση μου για το πρωτο στάδιο για το 14αρι το 1250 και το 16αρι είναι κοινή (απλά στο 12αρι μην υπολογίσετε τον εκκεντροφόρο) και έχει ώς εξής:

1.ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΏΝ (για όλα θα κάνεντε ένα αίτημα στον Γαλάκο και κάποιαστιγμή θα σας τα βρεί. Οι τιμές είναι οι προτεινόμενες απο εμένα)

Πολλαπλή εισαγωγής απο 1.6 ΤiVCT(150ευρω) ή μεταλλική απο Πουμα 1.7 (την έχω εγώ 150 ευρώ, τοποθετηση δωρεάν), ή στην χειρότερη απο φιεστα 1600 (την έχω εγώ 100 ευρώ, τοποθέτηση δωρεαν).

Χταπόδι απο φοκους 1 1.6 (50ευρω)

Καταλύτης συρμάτινος μεταχειρισμένος ή καινούργιος (150ευρώ ο καινούργιος, 50-100ευρώ ο μεταχειρισμένος)

Τελικό καζάνι μεταχείρισμένο απο καράμπελα (το έχω εγώ 50 ευρώ, η βάζετε απο οπου θελετε καινούργιο με 150 ευρω περίπου)

Εκκεντροφόρος απο φοκους 1 1600 (τον έχω εγώ 50 ευρώ)

2. Κατάλογος εργατικών.

Τοποθετηση πολλαπλής και εκκεντροφόρου απο manoukis tuning (δεν έχω ρωτήσει υπολογίζω κανα 150άρι.

Τοποθέτηση καταλύτη χταπόδι τελικό, αναμενόμενο κόστος 100 ευρώ.

3. Προγραμμα και δυναμομετρηση έκει που λέει ο southern με κόστος περίπου 300 ευρώ

Υπολογίζω τουλάχιστον 95+ άλογα για το 1.25, 105+ για το 1.4, και 125+ για το 1.6

Εννοειται οτι αν έχετε ήδη βάλει κάτι απο τα προαναφερόμενα τότε ακόμα καλύτερα...



   
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οκ μεχικο, αν και θελω να διαβάσεις τα παραπάνω πρώτα και να μου πεις την γνωμη σου.

Ο καταλύτης απο το ST πως είναι? έχεις καμια φωτό?
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Σωστα ειναι οσα  λες κ εισαγωγες πανω κατω ενα αλογο διαφορα θα εχουν εκτος αν μπει εκκεντροφορος απο το φοκι τοτε θα δεις διαφορα με τισ αλλες .αν βαλω μονο εισαγωγη απο μκ6 1,6 χωρις προγραμμα θα εχω κερδος?
δεν εχω φοτο απο το καταλυτη
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
Σωστα ειναι οσα  λες κ εισαγωγες πανω κατω ενα αλογο διαφορα θα εχουν εκτος αν μπει εκκεντροφορος απο το φοκι τοτε θα δεις διαφορα με τισ αλλες .αν βαλω μονο εισαγωγη απο μκ6 1,6 χωρις προγραμμα θα εχω κερδος?
δεν εχω φοτο απο το καταλυτη

φανταζομαι πως ναι.. Επειδή κι όλας η εισαγωγή απο το φιεστα 1600 είναι η πιο κακή ροϊκα απο όλες τις προτεινόμενες (αλλα πολύ καλύτερη απο την δικιά σου), μάλλον δεν θα χρειαστεί και το πρόγραμμα. Θα βγαλουμε τον πόλο απο την μπαταρία για να κανει reset ο εγκέφαλος και μετά απο λιγα χιλιόμετρα θα προσαρμοστεί στις νέες ανάγκες.

Αν δεν θελεις να βάλεις πρόγραμμα μπορούμε να το προσπαθήσουμε με ρυθμιστή πιεσης βενζίνας, αλλα δεν θα μπορέσουμε να ρυθμίσουμε καλά σε όλο το φάσμα των στροφών.  
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
φανταζομαι πως ναι.. Επειδή κι όλας η εισαγωγή απο το φιεστα 1600 είναι η πιο κακή ροϊκα απο όλες τις προτεινόμενες (αλλα πολύ καλύτερη απο την δικιά σου), μάλλον δεν θα χρειαστεί και το πρόγραμμα. Θα βγαλουμε τον πόλο απο την μπαταρία για να κανει reset ο εγκέφαλος και μετά απο λιγα χιλιόμετρα θα προσαρμοστεί στις νέες ανάγκες.

Αν δεν θελεις να βάλεις πρόγραμμα μπορούμε να το προσπαθήσουμε με ρυθμιστή πιεσης βενζίνας, αλλα δεν θα μπορέσουμε να ρυθμίσουμε καλά σε όλο το φάσμα των στροφών. 
εχω μαζεψει 2 με 3 φορες τα λεφτα για προγραμμα κ κατι γινεται στο τελος κ δε το βαζω αυτη τη φορα πιστευω θα το βαλω χρειαζεται μια αννανεωση το φιεστακι
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
εχω μαζεψει 2 με 3 φορες τα λεφτα για προγραμμα κ κατι γινεται στο τελος κ δε το βαζω αυτη τη φορα πιστευω θα το βαλω χρειαζεται μια αννανεωση το φιεστακι

Πρωτα όμως να τελειώσουμε απο πρωτο σταδιο ακόμα και τον εκκεντροφόρο, και μετά αφου τα βάλεις όλα, βάζεις και το πρόγραμμμα.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
Πρωτα όμως να τελειώσουμε απο πρωτο σταδιο ακόμα και τον εκκεντροφόρο, και μετά αφου τα βάλεις όλα, βάζεις και το πρόγραμμμα.
δε ξερω προς το παρον εχω μιλησει με εναν βελτιωτη εδω λαρισα κ μου ειπε οτι βαζει προγραμμα κ σχετικα χαμηλο κοστος σε λιγες μερες θα περασω να ρωτησω λεπτομεριες και θα αποφασησω
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
δε ξερω προς το παρον εχω μιλησει με εναν βελτιωτη εδω λαρισα κ μου ειπε οτι βαζει προγραμμα κ σχετικα χαμηλο κοστος σε λιγες μερες θα περασω να ρωτησω λεπτομεριες και θα αποφασησω

Να ξερεις όμως οτι οι περισσοτεροι βελτιωτες δεν ξέρουν... Συνήθως σου προτείνουν ένα σκασμό πράγματα αμφιβόλου αποτελεσματικότητας, που τις περισσότερες φορές δεν αξίζουν τα λεφτά που μας ζητάνε για αυτά. Κάθε αυτοκίνητο έχει συγκεκριμένους τομείς που πάσχουν απο πλευράς εργοστασιακού σχεδιασμού. Για παράδειγμα, είναι βλακεία να κατεβάσεις καπάκι και να ανοίξεις αυλούς στο μοτέρ μας, δαπανώντας 300 ευρώ τουλαχιστον(για να παρεις 4-5 άλογα), την στιγμή που με εισαγωγή μόνο και πρόγραμμα παίρνεις περισσότερα άλογα με τα ίδια λεφτά. Σε αυτό είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ. Οι περισσότεροι βελτιωτες εδώ στην ελλάδα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι απλά μαστόρια που έμαθαν να λύνουν και να δενουν ένα μοτερ, χωρίς κανένα μηχανολογικό background και κυρίως είναι ξερόλες που δεν θέλουν να μάθουν ποτε. Απλα καποιες φορές αναγκαζονται να προσαρμοστούν λόγω εμπειρίας... 
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
ο συγκεκριμενος κανει προγραμματα σε πολλα αυτοκινητα κυριως group vag εχει κ δυναμομετρο
δε ξερω ομως αν εχει ασχοληθει με ford αλλα ποσο δυσκολο ειναι να ρυμισει ενα απλο ατμοσφαιρικο .
να σε ρωτησω κατι χρειαζεται ξακλειδωμα του εγκεφαλου για να μπορεσει να ρυθμιστει κ ποιους παραγοντες ρυθμιζει ? 
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
ο συγκεκριμενος κανει προγραμματα σε πολλα αυτοκινητα κυριως group vag εχει κ δυναμομετρο
δε ξερω ομως αν εχει ασχοληθει με ford αλλα ποσο δυσκολο ειναι να ρυμισει ενα απλο ατμοσφαιρικο .
να σε ρωτησω κατι χρειαζεται ξακλειδωμα του εγκεφαλου για να μπορεσει να ρυθμιστει κ ποιους παραγοντες ρυθμιζει ?  

Τι εννοεις ξεκλείδωμα?
Δεν ξερω πως το κάνουνε. Παλια βγαζανε το memory chip, το διαβάζανε σε "προγραματίστρια", τροποποιούσανε με κάποιο λογισμικό στους βασικούς χάρτες ψεκασμού, προπωρείας ανάφλεξης, η παιρνανε έτοιμο αλλο πρόγραμμα απο κάποιον άλλον βελτιωτή, ρυθμίζανε τις παραμέτρους και μετά περναγανε τα δεδομένα σε άλλο "αδειο" chip, παρόμοιο με του κατασκευαστή και το ξανακολάγανε στον εγκέφαλο. ΄

Τώρα πια "αφαιρούν" την flash eprom memory του κατασκευαστή μέσω διαγνωστικής θύρας, την τροποποιούν μέσω έτοιμου λογισμικού και την "ξαναγράφουν" στο μαμα εγκεφαλο. Πάλι ρυθμίζονται παράμετροι όπως αναφλεξη και ψεκασμός. Νομίζω αυτοί στην chιptronic με κάποιο παρόμοιο τρόπο ξεγελανε τον εγκέφαλο οτι είναι πιο φτωχό το μείγμα μέσω αισθητήρα λάμδα.

Για περισσότερες πληροφορίες ρωτα την chiptronic
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
αυτος μου ειχε βαλει ενα μηχανημα με οθονη στην obd και μοθ ειπε οτι τη διαβαζει και οτι θα τρβηξει το υπαρχον προγραμμα θα το στειλει θα του το ξεκλειδωσουν κ απο εκει κ περα θα μπορει να ρυθμισει avance κ τετοια τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια ολο αυτο δε ξερω αν γνωριζεισ κατι πες μου 
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
αυτος μου ειχε βαλει ενα μηχανημα με οθονη στην obd και μοθ ειπε οτι τη διαβαζει και οτι θα τρβηξει το υπαρχον προγραμμα θα το στειλει θα του το ξεκλειδωσουν κ απο εκει κ περα θα μπορει να ρυθμισει avance κ τετοια τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια ολο αυτο δε ξερω αν γνωριζεισ κατι πες μου  

Μάλλον θα ενοούσε να το στείλει σε κάποιον να βρεί που είναι οι χάρτες και ποιούς χάρτες πρεπει να πειράξει απο το μαμα αρχείο?

Αν δεν σου κανει κόπο προσπαθησε να πάρεις εδώ http://www.chiptronic.gr και ρώτα τους αν μπορεις να φτιάξεις το πρόγραμμα ακόμα και με βαριές ατμοσφαιρικές μετατροπές (εκκεντροφόρους). Ρωτησε τους αν μπορουν να ρυθμίσουν πλήρως μίγμα και αβανς και αν μπορεί να σου πει πως θα το κάνει..
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
αυτος μου ειπε οτι το στελνει στην ιδια την εταιρια που φτιαχνει τον εγκεφαλο και του το ξεκλειδωνουν και μου ειπε οτι εχει δωσει πολλα λεφτα σε μηχανηματα κ εχει σε πολλεσ εταιρειε προσβαση
καλο θα ηταν να πηγαινα αθηνα να περασω προγραμμα αλλα που θελω 100 ε πανω τοσοπου πηγε η βενζινη
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
αυτος μου ειπε οτι το στελνει στην ιδια την εταιρια που φτιαχνει τον εγκεφαλο και του το ξεκλειδωνουν και μου ειπε οτι εχει δωσει πολλα λεφτα σε μηχανηματα κ εχει σε πολλεσ εταιρειε προσβαση

300 ευρώ παίρνουν εδώ με δύο δυναμομετρήσεις, μια πριν βάλουν το πρόγραμμα και μια μετά.
Αν σου παιρνει τα ίδια με δύο δυναομετρήσεις γιατί όχι..

Δηλαδή στέλνει τον εγκέφαλο στην siemens?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Ναι αλλα νομιζω πλεον κανεις δε φτιαχνει custom προγραμμα για το fiesta.. Καποτε εφτιαχνε η ΤΑΤ αλλα εληξε η συνεργασια τους με την Allienκατι που τους εδινε προσβαση στον εγκεφαλο..
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
250 με  δυναμομετρο μου ειπε .
κατι τετοιο καταλαβα οτι το στελνει στη siemens αυτο με παραξενεψε εκτος κ αν ενοουσε καποια εταιρια που συνεργαζεται που δε νομιζω
τι να πω δε γνωριζω θα μιλησω σε λιγο καιρο μαζι του και αν βγαλω ακρη θα το βαω
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Ναι αλλα νομιζω πλεον κανεις δε φτιαχνει custom προγραμμα για το fiesta.. Καποτε εφτιαχνε η ΤΑΤ αλλα εληξε η συνεργασια τους με την Allienκατι που τους εδινε προσβαση στον εγκεφαλο..

που σαι βρε παιδακι μου εσύ?
Αντε και έχουμε τόσα θέματα...


Καπου άκουσα οτι "κλέβουν" λ και τα φτιάχνουν τα προγράμματα. Ξερεις πώς το κάνουν αυτό ακριβώς? Ασχετο πες μου και μια γνώμη στο τοπικ για το DCR.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Σαν τιμή καλή είναι. Αμα είναι πες του οτι έχεις βρει κατι άγριους εκκεντροφόρους για να δούμε αν θα βάλει κονσερβα πρόγραμμα ή θα έχει πραγματική πρόσβαση στην χαρτογράφιση.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
ok θα του πω το θεμα ειναι αν θα θπαρχει καποιο κερδος εστω κ αν ειναι κονσερβα γιαι κ στην αθηνα κονσερβα ειναι
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Το "κλεβουν λαμδα" δε μου λεει τιποτα, δεν μπορω να το καταλαβω.. Το μονο ποθ μπορω να καταλαβω απο αυτο ειναι οτι ισως παραποιουν τον λαμδα για να γινεται λιγο πιο φτωχο η πλουσιο το αμαξι αλλα αυτο και με μια αντισταση το πετυχαινεις, ξερω γω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread