Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mexico said:
Σωστα ειναι οσα  λες κ εισαγωγες πανω κατω ενα αλογο διαφορα θα εχουν εκτος αν μπει εκκεντροφορος απο το φοκι τοτε θα δεις διαφορα με τισ αλλες .αν βαλω μονο εισαγωγη απο μκ6 1,6 χωρις προγραμμα θα εχω κερδος?
δεν εχω φοτο απο το καταλυτη

mexico 1.4cc ειναι το αμαξι σου?αν ναι τοτε κατι θα παρεις απο hp αλλα θα χασεις λιγο ροπη
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
mexico 1.4cc ειναι το αμαξι σου?αν ναι τοτε κατι θα παρεις απο hp αλλα θα χασεις λιγο ροπη

Σιγά μην χάσει! Απο τις 1000 μέχρι τις 1500 στροφές? Με την πολλαπλή απο το 1.6 ΤιVCT ή του πούμα 1.7? Αμα του δώσω την δικιά μου που ναι και αρκουδιάρα, ζήτημα να χάσει λίγο μέχρι τις 3000...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
σε 1.4 οχι f/l πηρε απο εισαγωγη απο fiesta s 4hp και εχασε 0,3 κιλα ροπη,αυτο εννουσα οτι θα χασει
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
scorpion said:
σε 1.4 οχι f/l πηρε απο εισαγωγη απο fiesta s 4hp και εχασε 0,3 κιλα ροπη,αυτο εννουσα οτι θα χασει
1.4 ειναι ξερω γ την εισαγωγη τωρα με το προγραμμα τι γινεται διοτι μαλλον θα το βαλω εδω λαρισα δε παω αθηνα αν θα κανει καλη δουλεια με αναλογα αποτελεσματα με τις τατ
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
1.4 ειναι ξερω γ την εισαγωγη τωρα με το προγραμμα τι γινεται διοτι μαλλον θα το βαλω εδω λαρισα δε παω αθηνα αν θα κανει καλη δουλεια με αναλογα αποτελεσματα με τις τατ

Λοιπόν, αν το φτιάξεις λάρισσα (πες μου αν θες σε πμ πως λένε τον βελτιωτή να σου πώ μια γνώμη), Αν θες πολλαπλή απο 1.6 TiVCT πάρε τον Γαλάκο (δεν θυμαμαι το νούμερο 11888). Όταν σου βρεί, τον πλήρώνεις και στην στέλνει με μεταφορική. Αν δεν κουμπώνει πλήρως η πεταλούδα σου πάνω και έχουν άλλα καρέ οι βίδες, πας σε ένα μηχανουργείο στην Λάρισσα με την πολλαπλή και την πεταλούδα σου και φτιάχνεις ένα ωραίο πλακάκι με 20 ευρώ. Στο μοτερ δεν θελει φλάντζα έχει λάστιχα η πολλαπλη. Απο τι είπες οτι έχεις χταπόδι?

 
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εχω απο focus 1 χταποδι εισαγωγη απο το μκ6 1,6 θα βαλω που μπαινει ακριβως κ αν την εχεις μεχρι τοτε θα παρω τη δικη σου
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
εχω απο focus 1 χταποδι εισαγωγη απο το μκ6 1,6 θα βαλω που μπαινει ακριβως κ αν την εχεις μεχρι τοτε θα παρω τη δικη σου
Να πάρεις απο το ΤiVCT άκουσε με που στο λέω! Εμένα με συμφέρει να στην δώσω.. Τον εκεντροφόρο δεν τον θες? Τα φοκους 1 1600 είχαν 113 άλογα μαμα, κάνει δουλειά.
Αφου θα βάλεις που θα βάλεις πρόγραμμα, βάλε και τον εκκεντροφόρο 50 ευρώ τον δίνω..

Με τον εκκεντροφόρο και την πολλαπλή απο το ΤiVCT και το πρόγραμμα θα πας 110 άλογα.

Βαλτα έτσι και όταν τελειώσεις άνοιξε ένα θεματάκι να δούμε τι έκανες...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
θα δω τη θα κανω πρωτα θα ρωτησω για το προγραμμα κ βλεπω
το pm το ελαβες?
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Για προγραμμα υπαρχει η πολυ καλη λυση.
Αγοραζουμε απο Ν.Αφρικη γυρω στα 200 ευρω παρεδωμενο, παραλληλο καινουριο Dastek unichip Q+ και παμε Maikon και τον ρυθμιζουμε δυναμομετρο.
Δομιζω ειναι οτι καλυτερο οσο αναφορα το προγραμμα στα 1.6,1.4,1.25.
http://www.stevewyndhamracing.com/
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestavt said:
Για προγραμμα υπαρχει η πολυ καλη λυση.
Αγοραζουμε απο Ν.Αφρικη γυρω στα 200 ευρω παρεδωμενο, παραλληλο καινουριο Dastek unichip Q+ και παμε Maikon και τον ρυθμιζουμε δυναμομετρο.
Δομιζω ειναι οτι καλυτερο οσο αναφορα το προγραμμα στα 1.6,1.4,1.25.
http://www.stevewyndhamracing.com/


Καλή ιδέα, έχω και αναλυτή, μπορώ να το ρυθμίσω και μόνος μου. Ξερεις αν μπορεί να ρυθμιστεί και το δικό μου? με τον DASTEK? Είχα στείλει request αλλα δεν μου απάντησαν, άν και γράφουν μέσα για οδήγηση εξτρα μπεκ, τουρμπο ,κλπ
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Ειχα εγω τον δικο μου και τον σκωτωσα......Στον εδεινα να δεις αν εκανες δουλεια σου......
Παντως αν θελεις στειλε μου ενα p.m με το τι θελεις να ρωτησω η αν θελεις επικοινωνησε εδω εσυ
info@stevewyndhamracing.com
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Επειδη το εψαξα για τον εκκεντροφορο απο το φοκι,η τατ δεν εχει προγραμμα να το υποστηριξει ουτε θα μπει στην διαδικασια να φτιαξει κενουργια χαρτογραφηση για εκκεντροφορο εισαγωγης μονο.
Διαθετει προγραμμα για ζευγαρι εκκεντροφορων δευτερου σταδιου.
Προσωπικη αποψη η εισαγωγη απο το 1.6αρι σε συνεργασια με το χταποδι πιστευω δεν θα δουλεψει σωστα χωρις προγραμμα,ουτε θα μπορεσει να προσαρμοστει με τον χρονο και την χρηση.
Ο ρυθμιστης πιεσης αν δεν σεταριστει σωστα αντι για καλυτερα θα παει χειροτερα.Οσοι το δκιμασαν(προσωπικα ξερω 3 ατομα) τον εβγαλαν πανω στο 10ημερο.Επισης η καταναλωση πηγαινε περιπατο.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestavt said:
Ειχα εγω τον δικο μου και τον σκωτωσα......Στον εδεινα να δεις αν εκανες δουλεια σου......
Παντως αν θελεις στειλε μου ενα p.m με το τι θελεις να ρωτησω η αν θελεις επικοινωνησε εδω εσυ
info@stevewyndhamracing.com

Ευχαριστώ έστειλα mail, αν δεν γινει τίποτα θα σε ενημερώσω με πμ

southern said:
Επειδη το εψαξα για τον εκκεντροφορο απο το φοκι,η τατ δεν εχει προγραμμα να το υποστηριξει ουτε θα μπει στην διαδικασια να φτιαξει κενουργια χαρτογραφηση για εκκεντροφορο εισαγωγης μονο.
Διαθετει προγραμμα για ζευγαρι εκκεντροφορων δευτερου σταδιου.
Προσωπικη αποψη η εισαγωγη απο το 1.6αρι σε συνεργασια με το χταποδι πιστευω δεν θα δουλεψει σωστα χωρις προγραμμα,ουτε θα μπορεσει να προσαρμοστει με τον χρονο και την χρηση.
Ο ρυθμιστης πιεσης αν δεν σεταριστει σωστα αντι για καλυτερα θα παει χειροτερα.Οσοι το δκιμασαν(προσωπικα ξερω 3 ατομα) τον εβγαλαν πανω στο 10ημερο.Επισης η καταναλωση πηγαινε περιπατο.

Ο ρυθμιστής άν ρυμιστεί με innovate (ή με κάποιο τρόπο να ψευτο-βλεπεις πόσο πλόυσιος είσαι) μπορεί για ένα συγκεκριμένο και επιθυμητό ευρος στοφων να κάνει δουλειά. Αλλα όχι βάλαμε ρυθμιστή και ο μαστρο μανώλης μας το ρύθμισε στα 4 μπαρ έπειδή "ετσι δουλευει καλα" με αποτέλεσμα να πνίξουμε το μοτέρ στο κάυσιμο..

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, μπορεί να θέλει πρόγραμμα για να δουλέψει τέλεια τις πολλαπλές και τον εκκεντροφόρο, αλλα επειδή δεν είναι ο εκκεντροφόρς τίποτα σπουδαίο σε σχέση  με τον μαμα (110 βγάζανε τα φόκους, 104 τα δικά μας), ακόμα και χωρίς πρόγραμμα δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με το μαμα. Και στην πορεία βάζεις και ένα πρόγραμμα...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
Καλή ιδέα, έχω και αναλυτή, μπορώ να το ρυθμίσω και μόνος μου. Ξερεις αν μπορεί να ρυθμιστεί και το δικό μου? με τον DASTEK? Είχα στείλει request αλλα δεν μου απάντησαν, άν και γράφουν μέσα για οδήγηση εξτρα μπεκ, τουρμπο ,κλπ
εγω τον εχω παρει το dastek σου fiestavt εχω παρει μαικον κ μου ειπαν 300 ε να τον ρυθμισουν και ενω εψαχνα να ρυθμισω το dastek εδω λαρισα μου παρουσιαστικε αυτο .
οποτε δε με συμφερει να το φτιαξω γιατι εχει μονο Αθηνα .
turbomaniac πως μπορεις να ρυθμισεις to dastek ?νομιζω χρειαζεται μηχανημα
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Oι Dastek ειναι καλοι εγκεφαλοι και εχουν παρα πολλα πραγματα μεχρι και launch control απλα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλοι να οτυς προγραμματιζουν και επισης δε νομιζω οτι ειναι διαθεσιμο το software σε εμας..
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
πετρο εχει η τατ προγραμμα για τα δικα μας για εκκεντρα?ξερεις?
παντως η λυση του αφρικανου ειναι καλη αλλα δεν εχει δοκιμαστει σε s εδω ελλαδα...του st  το προγραμμα ηταν πολυ πλουσιο νομιζω...αρα αν ειναι το ιδιο και για μας?θα πρεπει να δωσει και αλλα λεφτα για προγραμματισμο και αντε γεια...
fiest vt τα εκκεντρα του αφρικανου θα τα προτεινες?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
για τα εκκεντρα του αφρικανου μαζι με ενα καλο προγραμμα εχω ακουσει για πολυ καλα
αποτελεσματα.εδω μπορει να μας δωσει ο vt πιο πολλες  και χρησιμες πληροφοριες.

Ναι η τατ μας υποστηριζει αν βαλουμε πιο αργια εκκεντρα απλα δεν ξερω καποιον τοσα χρονια
που να εχει βαλει aftermarket εκκεντροφορια μαζι με τατοπρογραμμα...
εδω θα εχουμε θεμα...
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
μηπως ρωτησες αν το εχουν κανει ποτε το ολο προτζεκτ σε καποιο φιεστα?η' αν το κανει καποιος παει για πειραματοζωο?και κατι ακομα..ο εγκεφαλος μας δε σηκωνει πολλα πολλα απο οσα ξερουμε..με τα εκκεντρα τι διαφορετικο γινεται?ξερει καποιος?γιατι ο αφρικανουλης παιζει με παραλληλο και ολα καλα
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ενα fiesta 14αρι(πριν 5-6 χρονια) με εκκεντροφορο εισαγωγης απο φοκι ειχε βγαλει καλα αλογα και ροπη με τατοπρογραμμα,απλα τοτε το υποστηριζαν τωρα που ρωτησα δεν το υποστηριζουν.
Και αλλο ενα 16αρι με εκκεντρα reprofiled και παραλληλο κοντα στα 140 αλογα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread