Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Απο περυσι το καλοκαιρι αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το air-condition.
Εν κινηση και μετα απο 2 λεπτα οδηγησης ακουγεται ενα τακ δυνατο το οποιο
δεν μου το εκανε παλιοτερα τοσο συχνα.Επισης ακουγεται και κατι αλλο σαν σφυριγμα το οποιο ειναι αρκετα δυνατο.
Το εχω παει σε κανα 2 εκει στη γειτονια κανεις δεν μπορεσε να βγαλει ακρη.υπαρχει καποια βαλβιδα
που θελει αλλαγμα?

φρεον εχω γεμισει 2 φορες απο περυσι
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
Απο περυσι το καλοκαιρι αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το air-condition.
Εν κινηση και μετα απο 2 λεπτα οδηγησης ακουγεται ενα τακ δυνατο το οποιο
δεν μου το εκανε παλιοτερα τοσο συχνα.Επισης ακουγεται και κατι αλλο σαν σφυριγμα το οποιο ειναι αρκετα δυνατο.
Το εχω παει σε κανα 2 εκει στη γειτονια κανεις δεν μπορεσε να βγαλει ακρη.υπαρχει καποια βαλβιδα
που θελει αλλαγμα?

φρεον εχω γεμισει 2 φορες απο περυσι

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την ψύξη ή δε μυρίζει τίποτα παράξενο, μην ασχολείσαι....
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
οχι δεν μυριζει τιποτα απλα οι θορυβοι ειναι λιγο σπαστικοι και περιεργοι μιας και
παλιοτερα δεν τους ακουγα
οσο για την αποδοση ειναι σε νορμαλ επιπεδα
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
το σφυριγμα παιζει να ειναι το ρουλεμαν του κομπρεσορα!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μονο το a/c καθε μισο λεπτο περιπου λειτουργιας
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πέτρο υπάρχει περίπτωση να είναι το συνεμπλόκ της τροχαλίας  κομπρεσέρ! λογικά το κάνει όποτε κομπλάρει – ξεκομπλάρει το a/c.
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
34
πες να στο βάλουν στο μηχάνημα κ να το κάνουν ''κενό'' έτσι λέγεται,στο βάζει στο μηχάνημα κ τ αδειάζει όλο κ το καθαρίζει,η διαδικασία διαρκεί 60 λεπτα κάπου εκεί κατα την ώρα της διαδικασίας ο μάστορας δεν κάνει τίποτα,το μηχάνημα τα κάνει όλα,όταν βάζεις φρέον το συνδέουν κ στην βαλβίδα υψηλής κ στης χαμηλής φαντάζομαι γιατι είχα πάει σ έναν εγώ κ έβαλε μόνο στην υψηλή αν κ σε μια γρήγορη συντήρηση μόνο την υψηλή βάζουν
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Σήμερα την ώρα που ενεργοποίησα την αρκούδα,μετα από λίγα δευτερόπετα ακούω ένα δυνατό μπαμ.
Τι μπορεί να είναι αυτό


Απλά να προσθέσω ότι δεμ δουλεύει σωστά η αρκουδίτσα λόγω του σπασμένου ψυγείου (από τον σκύλο)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Aν έχει φύγει το φρέον μέσα από το κύκλωμα του A/C, περισσότερη ζημιά κάνεις στον compressor παρά τη δροσιά που ίσως σου προσφέρει. Άποψή μου, τσέκαρέ το σε καποιον μηχανικό A/C για διαρροή πρώτα, μετά δες που οφείλεται η βλάβη και επισκεύασέ την.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Σήμερα το μεσημέρι δούλευε στην 2 σκάλα και δεν μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος από την δροσία

Όσο για το φρεον,το είχα κοιτάξει πολύ πρόσφατα και η απώλεια που είχα ήταν μηδαμινή.
Ελπίζω να βρω χρόνο να πάω να το κοιτάξω μέσα στην εβδομάδα :(
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ιακωβε καλο θα ηταν να το βαλεις σε μηχανιμα που κανει ελεγχο σε ολο το κυκλωμα εαν εχει διαροη....επισης υπαρχουν μηχανιματα που σου βγαζουν το παλιο φρεον,σου βγαζουν τα λαδια απο το συμπιεστη σου κανουν ελεγχο σε ολο το κυκλωμα εαν εχει διαροη και μετα σου βαζουν λαδια στον συμπιεστη και μετα σου βαζουν φρεον!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μιχάλη έχω χάσει λίγο φρεον,έριξα κάποιο φάρμακο μήπως και διορθωθεί αλλά μου είπε να πάω μετά από καμία βδομάδα να το δει πάλι αλλά έχω μπλέξει με την δουλειά
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχεις και άδικο Alex. Ειδικά αν το έχει δει και ο ήλιος για καμιά ώρα, μετά το A/C νιώθεις ότι δεν κάνει τίποτα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Προχθές Παρασκευή απόγευμα, καθώς γύριζα από τη δουλειά (με το A/C ανοιχτό) ένιωθα ότι ζεσταινόμουν (ενώ όταν ξεκίνησα έβγαζε μια χαρά παγωμένο αέρα).. Έβαλα το χέρι στους αεραγωγούς, ένιωθα τον αέρα νορμάλ ζεστό και όχι παγωμένο. Κλείνω το κουμπί του A/C περιμένω λίγο, το ξανανοίγω, τίποτα.. Φτάνω σπίτι, σβήνω το μοτέρ, το ξανανάβω, ανοίγω το A/C, δούλευε το βεντιλατέρ, έκανε τσακ τσακ, αλλά ο αέρας ζεστός (σαν να μην είχα A/C ανοιχτό). Παρκάρω κανονικά και το παρατάω. Χθες το βράδυ που βγήκα βόλτα, ανοίγω το A/C, δεν έκανε ούτε τσακ τσακ, ούτε άνοιγε το βεντιλατέρ (όπως δουλεύει όταν ανοίγεις το A/C). Τσέκαρα την ασφάλεια του A/C και του βεντιλατέρ, είναι μια χαρά. Τι μπορεί να φταίει; Έχασε όλο το φρέον του;
Σημειωτέον ότι έκανα service στο A/C πριν από 2-3 εβδομάδες και το μηχάνημα αυτόματα είχε συμπληρώσει 400gr φρέον αλλά τότε δούλευε το A/C (κι ας του έλειπε φρέον), απλά έκανε συχνά τσακ τσακ...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για κάποιον λόγο δεν οπλίζει το κομπρεσέρ του A/C . Ρίξε μια ματιά στον ιμάντα (εάν και δεν πρέπει να είναι αυτό μιας και θα είχες και άλλα θέματα), κοίτα και το κόμπλερ του κομπρεσέρ όπως και το κουμπί που δίνει την εντολή για να οπλίσει το A/C.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Νικόλα έριξα μια ματιά πριν λίγο στο χώρο του μοτέρ. Γυρνάει ο ιμάντας κανονικά. Αλλά πρέπει να έχει χάσει όλο το φρέον ή τα λάδια του κομπρέσορ ή και τα δύο. Γιατί... Από την πίσω πλευρά του ψυγείου του A/C έχει δύο σωλήνες μεταλλικές μία χαμηλά που έχει και μία φύσα πάνω της και μία πιο ψηλά η οποία ξεκινάει μεταλλική αλλά μετά γίνεται λαστιχένια και πάει πάνω στο κομπρέσορ (εκείνο το κομμάτι του μοτέρ που παίρνει κίνηση από τους εξωτερικούς ιμάντες). Αυτή η σωλήνα έχει ξεράσει (ψεκάσει θα έλεγα καλύτερα) κάτι πράσινα υγρά σε όλη τη μπροστινή μεριά του μοτέρ, στο δυναμό, στην πολλαπλή εισαγωγής, στην πεταλούδα κλπ.
Με βλέπω για συνεργείο από Δευτέρα. Και φοβάμαι τα χειρότερα (π.χ. να μην έχει πλέον λάδια ο κομπρέσορ και να έχει καταστραφεί).

Υ.Γ. Ιάκωβε, θα τον σκοτώσω τον Μιχαλάκη...
 
  • Like
Αντιδράσεις: fikis

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread