Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Καλημερα μαλλον ηρθε η ωρα για συμπληρωμα φρεον αφου ανα 10 δευτερα κομπλαρει-ξεκομπλαρει ο συμπλεκτης του αιρκον και  εχει μηδενικη αποδοση
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Με την αλλαγη της τρομπας νερου  βρεθηκε διαρροη λαδιου απο τον κομπρεσορα του αιρ-κοντισιον.
Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιου ειδους φλαντζα η αν ειναι επισκευασιμη η διαρροη ;
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
καλησπέρα

πριν δύο μέρες μαζί με την αλλαγή λαδιών ζήτησα και αλλαγή φρέον Είχε μέσα 420ml και του έβαλε σύνολο 650ml εμπειρικά φρέον με το αυτόματο μηχάνημα που κάνει κενό/μέτρηση διαρροής/πλήρωση. είμαστε σωστοί; το βιβλιαράκι δεν έγραφε πουθενά κάτι.
Πήγα Πάτρα αφθημερών και δούλευε πάλι το A/C, άντε πάλι λιμουζίνα είπα, (το αυτονόητο σε άλλα αυτοκίνητα, το να είναι κρύα η καμπίνα).

τα εργατικά και για τα δύο ήταν στα 20€ στο συνοικιακό συνεργείο.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
κανα καλος μαστορας - αθηνα-  για να κοιταξει το αιρ κοντισιον ξερει κανεις παιδια
 

makstavros1

Newbie
Aug 16, 2018
1
0
0
καλησπερα

σε fiesta tdci 2004 δεν δουλευει το a/c. το φωτακι στο κουμπι αναβει κανονικα ,τσεκαρα την ασφαλεια που βρισκεται στο ντουλαπακι ειναι καλη.οταν παταω το κουμπι δεν ακουγεται το παραμικρο δλδ δεν παιρνει το μοτερ καθολου.
εχει καποιος καμια ιδεα?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για να είναι πετρέλαιο του 2004 είναι εισαγώμενο
Αφού δεν κάνει κιχ το μοτερ του a/c λογικά πας για τον συμπιεστή
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
scorpion said:
λογικά πας για τον συμπιεστή
και τιμες πληροφοριακα ..250 μεταχειρισμενο..400-500 καινουργιος. η τιμη ειναι απο προσφατη αλλαγη απο συνεργειο κλιματισμων αυτοκινητου σε Fiesta mk6 2004 φιλου
Τσεκαρε αν οντως ειναι αυτο σε καταστημα κλιματισμου αυτοκινητου οπως ανεφερε και ο φιλος Ιακωβος ωστε να γνωριζεις τι βλαβη εχει ωστε να ψαχτεις για καλυτερη τιμη
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Επίσης να ξέρετε ότι όταν δεν κάνει τίποτα το αυτοκίνητο όταν πατάτε το κουμπάκι του a/c μπορεί απλά να μην έχει φρέον το κύκλωμα. Δεν είναι αναγκαίο να έχει χαλάσει ο συμπιεστής. Όπως και να έχει, χρειάζεσαι συνεργείο για τη διάγνωση.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Παιδια καλημερα.
Περισει το καλοκαιρι εβαλα υγρα στο a.c γιατει δεν ειχε καθολου.Με το μηχανιμα πρεσαραμαι και το κικλομα και ειτανε οκ απο απολιες.Φετος που δοκιμασα να βαλω μπρωστα το a.c εχασαι παλι τα υγρα ισα ισα που ευγαζε λιγω κρειο.ηπαρχει περιπτοσει οταν αλαξα την αντλια τιμονιου να μου κανανε καμια ζημια σε καμια σολινα????
Παιδια συγνωμη για τα πολλα ωρθογραφικα λαθει
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Τωρα ποια ειναι η ολλι διαδικασεια.
Βαζω φρεον με χρωμα και περιμαινω να δω που θα χασει η μπορει να το βρει αλιος. Μιν δωσο 60 ευρω τορα και μετα παλι αλλα 60 σιν τα ανταλεχτικα εργασεια
 

panos_stp

New member
May 11, 2020
71
13
8
Καλησπέρα φίλε μου. Παθον στο ίδιο πρόβλημα. Όχι σε Ford αλλά σε Peugeot 206. Η διαδικασία είναι ότι σου πρεσαρουν φρεον με αμπούλα χρώματος. Κανείς μερικά χιλιόμετρα και χρήση του air condition καμία εβδομάδα στο περίπου. Μετά βλέπουν το σύστημα του air condition με λάμπα φθορισμού ώστε να δουν τυχόν διαρροές.
Σου εύχομαι να είναι κάτι απλό και να είναι από κάνα σωληνακι η διαρροη.
Οποιαδήποτε άλλη διαρροή από το ψυγείο ή από το σώμα του air-condition πάει αρκετα ψηλά για επιδιόρθωση.
Επίσης να ξέρεις πως αν έχει μικρή διαρροή μπορεί να μην την βρούνε εύκολα.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου


 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
πήγα και εγώ για φρέον μετά από 7-8 χρονια που ειχα να βάλω... δεν ειχε σταγονα μέσα τιμή φιλική 50 ευρώ. Επισης μου ειπαν ότι αν είχα κάποια μεγάλη διαρροή θα την εντόπιζε το μηχάνημα και θα το βλέπαμε.
 

panos_stp

New member
May 11, 2020
71
13
8
mk6car said:
πήγα και εγώ για φρέον μετά από 7-8 χρονια που ειχα να βάλω... δεν ειχε σταγονα μέσα τιμή φιλική 50 ευρώ. Επισης μου ειπαν ότι αν είχα κάποια μεγάλη διαρροή θα την εντόπιζε το μηχάνημα και θα το βλέπαμε.
Λογικά αν έχεις διαρροή, έστω και μικρή, θα το δεις του χρόνου το καλοκαίρι που θα ξαναχρειαστεις air condition.
Εγω που είχα θέμα με το Peugeot μου, είχα πολύ μικρή διαρροή (της τάξης έβαζα Φρεο, εβγαζα όλο το καλοκαίρι και το επόμενο δεν είχα) με είχαν συμβουλέψει να μην ασχοληθώ με επισκευη γιατί θα ήταν τουλάχιστον 200€,που ισοδυναμεί με 4 γεμίσματα Φρεο για 4 διαδοχικά καλοκαίρια.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου

 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
filippos said:
Se euxaristo gia tin apantisi sou..
sto diko mou exei skasi i solinas tis ipsilis mou eiane kai theli antikatastasi..
to paratisa etsi..
Κοστος? Γιατι και μενα εχει θεμα το a/c. Δεν ειχε καθολου μεσα! Εβαλα τον Ιουνιο και τον επομενο μηνα ειδα μειωση αποδοσης!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread