Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ερώτηση Νο1: Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει μέσα ρουλεμάν;
Ερώτηση Νο2: Αυτά τα ρουλεμάν γυρίζουν εν κινήσει, ακόμα κι αν έχεις νεκρά;

Πώς έχει η ιστορία, εδώ και καμιά 500αριά χιλιόμετρα ακούω ένα θόρυβο από το χώρο του κινητήρα, ο οποίος αλλάζει ρυθμό αναλόγως την ταχύτητα που κινείται το αυτοκίνητο (και ΟΧΙ αναλόγως των στροφών του κινητήρα ή τη σχέση που έχει επιλεγεί στο κιβώτιο). Είναι ένας ρυθμικός θόρυβος, σαν κάτι μεταλλικό να βρίσκει κάπου και να γρατζουνάει και που ακούγεται έντονα από τα 60 περίπου χλμ/ώρα μέχρι τα 120. Βρήκα ευκαιρία σήμερα, πήγα στο συνεργείο, κάνουμε βόλτα, το ακούει ο μηχανικός και μου λέει μάλλον το κεντρικό ρουλεμάν του δεξιού ημιαξονίου. 150.000 χιλιόμετρα το αυτοκίνητο, νιώθω μου λέει και ένα κραδασμό στα πόδια (του συνοδηγού), δικαιολογείται. Το σηκώνουμε, γυρνάνε με το χέρι τις ρόδες, δεν ακουγόταν τίποτα. Βάζω μπρος στον "αέρα" δίνω ταχύτητα, ακουγόταν ο θόρυβος κάπου από κέντρο και κάτω. Διστακτικός ο μηχανικός μου λέει ότι μπορεί και να μην είναι το ρουλεμάν και να είναι το κιβώτιο. Αλλά δε μπορεί να προσδιορίσει το από που ακούγεται ο θόρυβος. Λέω κι εγώ ας αλλάξουμε το ρουλεμάν και βλέπουμε. Το αλλάζουνε, τίποτα, είναι κάπως πιο ήσυχο το αυτοκίνητο (είχε ένα "βουητό" πιο έντονο πριν) αλλά το γρατζούνισμα συνεχίζεται... Απόψεις; Πάω για άνοιγμα κιβωτίου και βλέπουμε;
 
Εχει μερικα ρουλεμαν μεσα. Συνήθως προδίδονται οταν μαυριζουν πολύ τις βαλβολίνες. Υπαρχον και ακουστικά για να εντοπισεις τετοιους μεταλλικούς θόρυβους. Αν δεν είναι ρουλεμάν τροχών (αφου δεν ηταν το ρουλεμαν του ημιαξονίου ) τότε πας για λύσιμο σασμάν
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αν ψαχτεις βρισκεις σασμαν ακομα και με 80 ευρω για τα δικα μας αυτοκινητα. εγω ετοιμαζομαι να κατεβασω σασμαν στο φιεστα μου μετα απο 240 χιλιαδες χμ και σκεφτομαι σοβαρα να βαλω απο 1.250. γνωριζει καποιος τι κωδικο εχει το σασμαν απο το 1.250?
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
καλημερα παρατηρησα σημερα απο την πλευρα του οδηγου να εχει τρεξει λιγο λαδι-η βαλβολινη απο το πλασυικο καπακι που καλυπτει τις ντιζες του σαζμαν δεν το εχω τσεκαρει ακομη τα λαδια φαινονται να εχουν τρεξει απο καιρο.εχει καμια τσιμουχα η κατι αντιστοιχο  μεσα στο πλαστικο ?
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
δεν εχω πειραξει τιποτα εκει μεσα τουλαχιστον δειχνει να εχει σταματησει με την πρωτη ευκαιρια θα το τσεκαρω, ευχαριστω παντως.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
kostg said:
Το αλλάζουνε, τίποτα, είναι κάπως πιο ήσυχο το αυτοκίνητο (είχε ένα "βουητό" πιο έντονο πριν) αλλά το γρατζούνισμα συνεχίζεται... Απόψεις; Πάω για άνοιγμα κιβωτίου και βλέπουμε;

Βαλε το σασμαν απο το 7αρι και αυτο....ολο και καποιος θα βρεθει να το αξιοποιησει  giggle
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Απο το να αρχισεις να ανοιγεις απο δω κι απο κει θα μπορουσες να ψαξεις μηπως καποιος δουλευει τπτ τετοιο

http://www.ergaleiostore.gr/index.php?act=viewProd&productId=2121

Υπαρχουν απλα πραγματα και τεχνικες που σε οδηγουν στο θορυβο.
 

giwrgos_p

Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
Καλησπερα σε ολους, πριν 3 μηνες ειχα και εγω πρόβλημα με το σασμαν οταν ζεσταινοταν εσφιχναν οι ταχύτητες. .. αλλαξα βαλβολινες στη ford και ξανα τα ιδια το πηγα σε εναν και μου αλλαξε εναν πιρο που ειχε στραβώσει και οταν ζεσταινοταν δημιουργουσε το προβλημα... και σημερα ξανα εμφανιστηκε το προβλημα. Μηπως ξερει κάνεις τι μπορει να φταίει?  Το αυτοκίνητο είναι το fiesta 1,4 diesel του 7
 

giwrgos_p

Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
Δυστυχώς δεν το εχω... και οι ντιζες εχουν αλλαχτεί την πρωτη φορά
 

discus

Newbie
Mar 4, 2014
1
0
0
45
αθηνα
καλησπερα παιδια.ειμαι καινουριος στην παρεα και θελω να σας πω για ενα προβλημα που εχει παρουσιαστει στο αμαξι.ετοιμαζομαι να παρω (απο συγγενη) το fiesta trend 1400κ.ε. 2005 μοντελο με 23.000χλμ.το αμαξι για ενα διαστημα ηταν ακινειτοποιημενο. το αμαξι ειναι τζιτζι εκτος απο το οτι οταν ειναι κρυο δεν μπαινουν οι ταχυτητες και ειδικα η οπισθεν.αν το αφησεις για 4-5 λεπτα εινια μια χαρα.την περασμενη εβδομαδα του εκανα γενικο servis (ιμαντες,υγρα,φιλτρα,μπουζι) τα παντα αλλαγη (οχι στη ford).οι βαλβολινες ελεγχηκαν και ειναι οκ.το αμαξι παρουσιασε αυτο το προβλημα οταν ηταν 3-4 χρονων αλλα δεν το εψαξαν. μηπως γνωριζετε κατι να βοηθησετε
? ευχαριστω και συγγνωμη για το κατεβατο. giggle
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Χθές παρατήρησα ότι βάζοντας ταχύτητα (1η ταχ)  σε μια ανηφόρα με σχετικά αρκετή κλίση το αμάξι έκανε πετάγματα προς τα πίσω...ανα 3-4 δευτερόλεπτα...τσούλαγε 5 πόντους την φορά....και έκανε απτην μηχανή τον ήχο που κάνει όταν πας να το βάλεις μπροστά με ταχύτητα...χειρόφρενο δεν είχα δέσει γιανα κρατηθεί το αμάξι πρώτα με την ταχύτητα για καλύτερα....Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι?? (τώρα το πρωί σήμερα το δοκίμασα σε ανηφόρες κατηφόρες..τα ίδια πάλι...) Ευχαριστώ εκ τον προτέρων....
 
Σπαει η συμπιεση απο τον έναν κύλινδρο και μετά πιάνει συμπίεση ο άλλος. Είναι 100% φυσιολογικό. Κανένα σασμαν δεν μπορεί να κάνει ακινητοποίηση στο αμάξι χωρις χειρόφρενο(ή με αδύναμο χειρόφρενο) . Μόνο τα αυτόματα έχουν την επιλογή αυτή.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Παιδιά πως βγαίνει ή φούσκα από τον λεβιέ ταχυτήτων; άκου ένα τακ στο κούμπωμα της πρώτης.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Η στρογγυλή βάση είναι βιδωτή η χώνω κάνα κατσαβίδι από κάτω και την πετάει πάνω;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread