Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Kωστα εγω δεν ειδα καμια διαφορα στο θορυβο που εκανε,ουτε με αλλαγη βαλβολινες ουτε και με το ενισχυτικο που μπηκε.Τωρα βεβαια δεν εχεις και τιποτα να χασεις κανοντας μια δοκιμη.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εγω Κωστα στο παρελθον που το ειχα χρησιμοποιησει σε ενα σασμαν, ειχα δει αποτελεσματα!! αν νομιζεις οτι θα πεταξεις τα λ7 σου μην το κανεις!!
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
καλησπερααααα...

δεν ξερω αν εχει τυχει σε κανεναν... για καποιο τρελα παραξενο λογο οταν εχω πανω απο 50 χιλιομετρα και βαλω νεκρα με ζεστο το αμαξι εχω 1100 στροφες... μολις πατησω συμπλεκτη παιφτει στο ρελαντι.... στα 100-120 εχω 1200 στροφες και μολις πατησω συμπλεκτη στρωνει στο ρελαντι... το μυαλο μου πηγε σε βολαν ή σε δισκο πλατο ρουλεμαν... για πειτε καμια γνωμη... :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαμία σχέση αυτά που αναφέρεις. Δεν είναι βλάβη, έτσι δουλεύει το fiesta...
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
ειναι λογικο δηλαδη? παλαιοτερα δεν το εκανε. γιαυτο με παραξενεψε....

για δισκο πλατο ρουλεμαν της εταιριας valeo ποια ειναι η γνωμη σου? στο ιντερνετ απ οτι διαβασα εχει θετικα σχολια κατι γκαπ γκουπ απο τις ταχυτητες ορισμενες φορες με ανυσηχει και με την πρωτη ευκαιρια (οταν μινει τελειως  :D ) θα τα αλλαξω. βρηκα ενα σετ vale και ενα της luk.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δες για της sachs. Eίναι η εταιρεία που χρησιμοποιεί και η ford. Όσον αφορά το προηγούμενο ερώτημά σου, κι εμένα έτσι κάνει, όταν τρέχει το αυτοκίνητο δεν κατεβάζει με νεκρά 800 στροφές, αλλά έχει γύρω στις 1100. Προφανώς είναι θέμα αδράνειας λόγω κίνησης.
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
ναι και μενα κανει το ιδιο οπως ακριβως το αναφερει ο kostg.
δεν ειναι βλαβη.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
ειναι ρυθμισμενο ετσι για να μην σου κανει κανα σβησιμο στη νεκρα δεν ειναι προβλημα κραταει μονο του παραπανω ρελαντι το ειχα ρωτησει καποτε γιατι με ειχε παραξενεψει και εμενα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dj-sofos said:
ειναι λογικο δηλαδη? παλαιοτερα δεν το εκανε. γιαυτο με παραξενεψε....

για δισκο πλατο ρουλεμαν της εταιριας valeo ποια ειναι η γνωμη σου? στο ιντερνετ απ οτι διαβασα εχει θετικα σχολια κατι γκαπ γκουπ απο τις ταχυτητες ορισμενες φορες με ανυσηχει και με την πρωτη ευκαιρια (οταν μινει τελειως  :D ) θα τα αλλαξω. βρηκα ενα σετ vale και ενα της luk.
θα το έκανε απλά δεν θα το πήρες είδηση μάλλον,όλα έτσι κάνουν
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ο βασικότερος λόγος που το κάνει αυτό είναι επειδή εισέχετε με μεγαλύτερη πίεση ο αέρας στην πολλαπλή εισαγωγείς με αποτέλεσμα να επηρεάζονται και οι τιμές του MAF η του MAP αντίστοιχα.
 

aggsta

Newbie
Jun 9, 2013
9
0
0
46
εμενα εβγαλε προβλημα σασμαν στις 20.000χλμ δεν εμπενε η 1 κ η οπισθεν.αλλαξανε κυλινδρακι συμπλεκτη, εξαερωση κ παλι τιποτε. τελικα εγινε επισκευη, σε 2 συγχρονιζε. μετα απο αλλεσ 25.000 παλι τα ιδια. αλλαχτηκαν ρουλεμαν κ κατι δαχτυλιδια γιατι πηρε κενα το διαφορικο. τελικα στις 70000 εβαλα αλλο σασμαν μεταχειρ. και αυτο παλι μαπε. φανταζομαι πωσ ολη η βαβουρα απο την αρχη ηταν το υδραυλικο ρουλεμαν συμπλεκτη.
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα,και χαιρομαι που βρηκα ενα τετιο σιτε που μπορεις να ανταλαζεις προβληματα και λυσεις,και αλλα διαφορα,τελος παντων.εχω προβλημα με την δευτερα και την τριτη ταχυτητα,με το που βαζω αφτες τς δυο και παταω το γκαζι αρχιζει να ακουγεται ενας θορυβος σαν να τριζουν η ταχυτητες η αλλιως κανουν ενα θορυβο πως να το πω τωρα (γρρρρρρρ),μηπως εχει χαλασει το σασμαν? βοηθιστε με,ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To θόρυβο τον κάνει όση ώρα έχεις μέσα την ταχύτητα ή μόνο όταν κάνεις την αλλαγή;
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
οταν της βαζω και παταω το γκαζι το κανει για 10 δευτερολεπτα περιπου και μετα σταματαει και ξανα παλι τα ιδια οταν της ξαναβαζω
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχτες το βραδυ μετα απο ενα κυνηγητο που ειχα με ενα 206 εξω απο το βολο προς νεα αγχιαλο το σασμαν παρεδωσε πνευμα. πλεον η τριτη κουμπωνει μονο αν αφησω τις στροφες του κινητηρα να πεσουν κατω απο τις 2.000
απο κοφτη 2ρας η σε κατεβασμα απο 4 σε 3 κουμπωνει δυσκολα και μου δινει την αισθηση οτι δεν εχει παρει ταχυτητα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread