Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τον τελευταιο καιρο οταν το αμαξι ειναι κρυο δεν μπαινει η πρωτη.θελει πρωτα να κουπωσω 3ή4 και μετα μπορει
να κουμπωσει αφου 'παιξω' πρωτα με τις διαφορες ταχυτητες.

Οταν ξεκινησει κ κανει λιγα χμ και ζεσταθει το παρουσιαζει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οταν ειναι κρυο.

Μου το εκανε και με τις παλιες βαλβολινες αλλα και με τις καινουργιες που εβαλα προσφατα

Τι μπορει να ειναι?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
δεν θυμαμαι τι φοραγα πριν 2 χρονια...αν και δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η μαρκα
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
οταν ειχα τις μαμα τις βαλβολινες το αμαξι δεν ειχε κανενα θεμα...κανω το πρωτο το σερβις π επρεπε να αλλαχτουν βαση του σφακιανακη στις 15000χλμ μου βαζουν κατι shell.......δεν κουμπωνε καμια...

μετα στις 22500 βαζω amsoil....το σαζμαν εγινε βουτυρο....

τωρα π ανοιξα μοτερ κτλ πηρα τις motul....τις χρυσοπληρωσα αλλα πραγματικα αξιζουν μεχρι και το τελευταιο ευρω π εδωσα...οι ταχυτητες αλλαζουν με την σκεψη και μονο...πιστεψε με βαλβολινη μ βαλβολινη εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...

οταν μου αλλαξαν πρωτη φορα βαλβολινες οχι μονο εμενα αλλα σε ολα τα swift το σαζμαν απλα δεν κουμπωνε καμια...ειδικα κρυο απλα δεν εμπαινε τιποτα....

για αυτο σε λεω ψαξτο εκει το θεμα...
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
οι προδιαγραφες τις κανουν για το σαζμαν σου??

παντως οι mobil ειναι αρκετα καλες...τον μηχανικο σου τον ρωτησες??σε ειπε τι μπορει να ειναι?
 

Vasilis_250r

Member
Jun 2, 2011
166
0
0
Για ποιο λογο να βαλουμε αλλα λαδια απο αυτα που βαζει η καθε εταιρια?Γιατι ποιο πανω ο Γιαννης ειπε οτι με τις μαμα βαλβολινες δεν ειχε καποιο προβλημα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχήν τα παιδιά παραπάνω αναφέρονται σε βαλβολίνες και όχι σε λάδια. Και δεύτερον, οι μαμά βαλβολίνες είναι αρκετά πιο ακριβές από αυτές που τελικά έβαλε. Μήπως τελικά ότι δίνεις παίρνεις;
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
να επισημανω κατι....το αμαξι μου δεν ξερω οι μαμα οι βαλβολινες π ου ειχε τι ηταν...

οταν παμε στο σερβις ο αντιπροσωπος ο π@π@ρας ο σφακιανακης λεει αλλαγη βαλβολινες στις 15000χλμ...

σχεδον ολα τα swift βγαζουν προβλημα στα ρουλεμαν του σαζμαν...αναβουν και την ακουνε και ακουγοντε σαν τρελα...οσοι το προλαβαν μεσα στην εγγυηση ηταν τυχεροι...
οι υπολοιποι εχουν δωσει κοντα 500 ευρω....

οι μαμα οι βαλβολινες πολυ πιθανον να ειναι καλες...οταν εμενα και σε ολα τα υπολοιπα swift βαζαν shell τοτε την ακουγαν...

και μετα στραφηκαμε οι περισσοτεροι σε αλλες λυσεις...

συνηθως βαζουμε amsoil κοστος περιπου κανα 35ευρω ειχαν..

απλως μετα αν θες κατι ακομα καλυτερο οπως ηθελα και εγω εβαλα motuλ που τις πληρωσα 60 ευρω τα 3 λιτρα....2.2 παιρνει αλλα αναγκασικα πηρα και 3ο.....
απο εκεινη την μερα εχει γινει απλα σαν βουτυρο το σαζμαν μου ομως....

τουλαχιστον στα λαδια και γενικα ε οτηδηποτε υγρο υπαρχει στο αμαξι δεν θελει τσιγγουνιες...γιατι εκει πραγματικα οτι δινουμε παιρνουμε και παντα ενοειτε αναλογα και την χρηση π κανουμε...

επισης ολα τα υγρα θελουν αλλαγη...ποσοι εχετε αλλαξει υγρα για το τιμονι??για τα φρενα??
κανονικα  καθε 2 χρονια θελλουν αλλαγη...

απλως ο καθενας κοιταει τις αναγκες του και την χρηση του αυτοκινητου του...
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Nα κανω απο τη πλευρα μου και εγω μια ερωτηση? Εδω και 3000 χιλιομετρα εχω καινουριο δισκο-πλατω αλλα εδω και 2000 χιλιομετρα ακουω ενα βουητο απο το ρουλεμαν του σασμαν στην οπισθεν . Το θεμα ειναι για καποιο διαστημα εχανα απο τη μια μερια του σασμαν εκει που βγαινει ο αξονας βαλβολινη ομως το αντιληληφθηκαμε και αλλαξαμε τη τσιμουχα.
Το θεμα ειναι οτι το βουητο εξακολυθει να υπαρχει και επισης σε καθε αλλαγη ταχητυτων και με στροφες πανω απο 2000 νιωθω και ενα τριξιμο στο πενταλ του συμπλεκτη. Ποια ειναι η γνωμη σας ?

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια απαντηση ? Ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
arisaltis said:
Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια απαντηση ? Ευχαριστω

Δε γνωρίζω τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτός ο θόρυβος γιατί δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Γράφεις όμως ότι είναι από το ρουλεμάν του σασμάν. Σου το είπαν από κάποιο συνεργείο αυτό;
Το θέμα είναι ότι το δικό μου fiesta έχει κοντά στα 100.000 χιλιόμετρα και βουητό δεν έχω ακούσει ακόμα. Εντάξει, ο συμπλέκτης τρίζει λίγο και σε μένα αλλά το θεωρώ φυσιολογικό μετά από τόσο λιώσιμο κυρίως μέσα στην Αθήνα. Και ευτυχώς δεν πατινάρει (πολύ) ούτε με έχει αφήσει ακόμα. Τώρα ένα καινούριο σετ δίσκου-πλατώ (που νομίζω ότι περιλαμβάνει και το ρουλεμάν μέσα, ας μας διαφωτίσει κάποιος αν κάνω λάθος) μπορεί να τρίζει ή να βουήζει γιατί ίσως δεν έχει στρώσει ακόμα (χλωμό) ή μήπως γιατί έφαγε σκίσιμο-κάψιμο από κάποιον οδηγό; Ίσως κακή ποιότητα ή αστοχία των ανταλλακτικών που χρησιμοποιήθηκαν; Κακή τοποθέτηση; ???
Μάλλον πρέπει να το ψάξεις σε συνεργασία με το συνεργείο που έκανε αυτές τις εργασίες στο αυτοκίνητό σου...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
όχι κώστα, η ford το δίνει ξεχωριστά,άλλες εταιρίες το δίνουν μέσα σε σετ αλλά και μεμονομένα
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχτες κατα την διαρκεια ενος ταξιδιου εσφιξε ο επιλογεας ταχυτητον. το σασμαν επερνε κανονικα τις ταχυτητες.οταν ειναι κρυο το αυτοκινητο ο λεβιες δουλευει κανονικα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μόλις ζεσταθεί δηλαδή, δυσκολεύεσαι να αλλάξεις τις ταχύτητες; Μήπως θέλεις συμπλήρωμα βαλβολίνες;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Μόλις ζεσταθεί δηλαδή, δυσκολεύεσαι να αλλάξεις τις ταχύτητες; Μήπως θέλεις συμπλήρωμα βαλβολίνες;

μαλλον ετσι είναι, συμπλήρωμα ή αλλαγη.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν νομιζω. πολυ φοβαμαι οτι ειναι απο τις ντιζες
το δυημερο π που μας περασε αναγκαστηκα να περασω με ζεστο το αυτοκινητο μεσα απο ενα μικρο ποταμακι που περναγε απο το δρομο. ηταν περιπου 15 cm βαθος. και περασα 7-8 φορες. απο τοτε μ το κανει
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
proedros said:
τον τελευταιο καιρο οταν το αμαξι ειναι κρυο δεν μπαινει η πρωτη.θελει πρωτα να κουπωσω 3ή4 και μετα μπορει
να κουμπωσει αφου 'παιξω' πρωτα με τις διαφορες ταχυτητες.

Οταν ξεκινησει κ κανει λιγα χμ και ζεσταθει το παρουσιαζει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οταν ειναι κρυο.

Μου το εκανε και με τις παλιες βαλβολινες αλλα και με τις καινουργιες που εβαλα προσφατα

Τι μπορει να ειναι?

Πρόεδρε ανοιξε το πλαστικό καπάκι μπροστα απο το σασμάν και κοίτα βαζοντας κάποιον να αλλάζει ταχύτητες οτι η ντίζα είναι ενταξει και στην θέση της. Αν είναι όλα οκ, ρίξε το γνήσιο motorcote στο σασμαν σου στην σωστη αναλογία. Αν τα κάνεις όλα αυτα και δεν βγαλεις άκρη, ξεκίνα να ψαχνεις για σασμαν, ή άστο όπως είναι (με το motorkote θα βελτιωθεί πολύ και θα κάνεις δουλεία σου)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω κανα μηνα τωρα ακουω ενα σφυριγμα απο μπροστα.Ακουγεται περισσοτερο οταν αφησεις το γκαζι και σε λιγα χιλιομετρα(20-50 χλμ)την ωρα που ελλατωνει ταχυτητα.Αμα βαλεις νεκρα δεν ακουγεται τιποτα,μολις βαλεις ταχυτητα το ξανακανει.Απο βδομαδα παμε συνεργειο.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Από σασμάν είναι. πιθανών να είναι το διαφορικό.
Σου το κάνει και όταν είσαι σταματημένος και μάλης πατήσεις συμπλέκτη σταματάει? εάν ναι κοίτα το ρουλεμάν του πλατό η αλλιώς το ρουλεμάν του πριζντιρεκτ.
Εάν είναι του πλατό θα σταματήσει μάλης ακουμπήσεις το πόδι σου στον συμπλέκτη και δόσεις λίγη πίεση. Εάν σταματήσει την ώρα που τερματίσεις το πεντάλ κάτω και για ακρίβεια μετά από λίγο τότε είναι του πριζντιρεκτ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread