Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Γρηγορη παλι καλα που το καταλαβες νωρις και του εδωσες σημασια και πηγες και το ειδες και απεφυγες τα χειροτερα...τυχερος μεσα στην ατυχια που λενε!!!τελος καλο ολα καλα φιλε...
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Γρηγορη ησουν πολυ τυχερος που δεν εγινε κατι περισσοτερο...
παντως πολυ σπανια περιπτωση.
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Γρηγόρη το αμάξι σου φωνάζει..."βάλε μου δισκόφρενα" tease
ευτυχώς που το πήρες γραμμή νωρίς!!! ;)
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
grg019 said:
Το να λασκαρει μια βιδα η να πεσεις σε κακης ποιοτητας υλικο λες οτι ειναι κατι το φυσιολογικο!!! Οταν εισαι γκαντεμης οπως εγω (!!!) τοτε σου φευγει η καστανια ρεγουλαδουρου του πισω αριστερου ταμπουρου με αποτελεσμα να ακουγεται σαν κουδουνιστρα!! Ευτυχως το καταλαβα νωρις το πηγα και το εφτιαξα!! Αλλα οταν το ανοιξε ο μηχανικος και ειδε αυτο το μικρο αλλα μεγαλης σημασιας σιδερακι, ειπε οτι ειμαι περιπτωση 1 στο 1000000!!! Για τοσο γκαντεμια μιλαμε!!!
 


Γρηγορη το εχει παθει και η Ποπη καμια δυο φορες αυτο!!! την ιδια απαντηση της ειχα δωσει κι εγω τοτε!! βαλε δισκοφρενα!!!!!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Τυχερος μεσα στην ατυχια ετσι ακριβως!!! Τελος καλο ολα καλα! Οσο για τα δισκοφρενα...υπομονη θα ερθει η μερα..;)
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Παίδες έχω ένα θεματάκι με την αίσθηση του πεντάλ των φρένων.Το όχημα το έχω περίπου 3 εβδομάδες κ απο την αρχή όταν πάταγα το πεντάλ είχα την αίσθηση ότι δεν συνέβαινε απολύτως τίποτα κ για να φρενάρω έπρεπε να το πατήσω περισσότερο, σαν να έχει νεκρή διαδρομή.Μου έκανε εντύπωση γιατί το αυτοκίνητο είναι καινούργιο κ έχοντας οδηγήσει κ άλλα καινούργια αυτοκίνητα,μόλις τσιμπήσεις λίγο το πεντάλ φρενάρουν.Έχω 800 χλμ.  και δν έχουν δουλευτεί σχεδόν καθόλου,να περιμένω μήπως βελτιωθεί ή να πάω να το κοιτάξω;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε βλέπω κάτι περίεργο, σ' αυτά που γράφεις. Τα fiesta πάντως δεν είναι όπως π.χ. τα fiat που μόλις τσιμπάς το φρένο κοκκαλώνουν. Είναι αρκετά πιο προοδευτικά. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις να στρώσουν οι δίσκοι-τακάκια σου, είναι καινούρια ακόμη. Τουλάχιστον στα 1500 χιλιόμετρα θα καταλάβεις διαφορά.
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Νιωθεις καποιο κενο στη διαδρομη?
Δηλαδη πατας το φρενο προοδευτικα και νιωθεις ο,τι στην αρχει δεν ''ακουει''?

Τα χλμ που εχεις ειναι παρα πολυ λιγα για να συμβαινει κατι.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι γεματο το δοχειο του υγρου φρενων?
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Συνηθως αυτο γινεται οτα υπαρχει υγρασια μεσα στο κυκλωμα των φρενων.
Βεβαια το δικο σου ειναι αρκετα καινουργιο για να υπαρχει τετοια περιπτωση αλλα περνα μια βολτα απ τη αντιπροσωπια για να εισαι απολυτα σιγουρος.
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Αυτό θα κάνω,μπορεί να μην είναι κ τίποτα.Απλά θέμα συνήθειας.Θα δείξει...Ευχαριστώ!!
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Τιποτα φιλε γι αυτο ειμαστε!!!!
Αναμενουμε για νεα σου!
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
κανε μια συντηρηση τα ταμπουρα σου πισω και βαλε  Uniroyal RainSport 2 να σε δει ο θεος
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
walkman7 said:
Αυτό θα κάνω,μπορεί να μην είναι κ τίποτα.Απλά θέμα συνήθειας.Θα δείξει...Ευχαριστώ!!

Μπορεί απλά να θέλεις μια εξαέρωση!!
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ εχω 6200χιλιομετρα, αρκετές φορές για να "σκληρύνει" το πεντάλ φρένου ήθελε να το πατήσω διπλή (2) φορά ωστε να έχω φρένο με το άγγιγμα. πήγα στην αντιπροσωπεία το ανέφερα και κάνανε εξαέρωση, και μου είπαν οτι δεν είχε κάτι , καθώς επίσης είδα και τον τεχνικό να σφίγγει λίγο κάτι στα ταμπούρα. το αποτέλεσμα ήταν οτι με το που έφυγα απο αντιπροσωπεία και εδω και μία βδομάδα με το που αγγίζω το φρένο εχω κατευθείαν αίσθηση και το αμάξι γονατίζει  :). εγω πιστεύω οτι το σύστημα ήθελε εξαέρωση.
Επίσης  θα ήθελα να ρωτήσω , οταν είστε σταματημένοι και πατάτε και αφήνετε συνεχόμενα το φρένο σας κάνει ενα ξεφύσημα ???? το ρωτησα και μου είπε οτι ειναι φυσιολογικό και το κάνουν όλα. Σε εσάς?
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Η εξαέρωση του συστήματος φρένων με ΑBS προϋποθέτει εξαέρωση και του δοχείου του ABS με ειδική τρόμπα. απο οτι λενε ....καποιοι εγω προσωπικα παιδια δεν ημουν ευχαριστημενος με τα φρενα του fiesta 1.6 και μετα απο ενα καθαρισμα και ρυθμιση στα ταμπουρα και εξαέρωση ειδα τρελη διαφορα στο φρενο το οποιο καθε 20000 χλ ειναι καλο να γινεται
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
karebe said:
Η εξαέρωση του συστήματος φρένων με ΑBS προϋποθέτει εξαέρωση και του δοχείου του ABS με ειδική τρόμπα. απο οτι λενε ....καποιοι εγω προσωπικα παιδια δεν ημουν ευχαριστημενος με τα φρενα του fiesta 1.6 και μετα απο ενα καθαρισμα και ρυθμιση στα ταμπουρα και εξαέρωση ειδα τρελη διαφορα στο φρενο το οποιο καθε 20000 χλ ειναι καλο να γινεται

Και γιατί αυτό?? Εγώ τόσο καιρό ξέρω ότι θέλει ένα άτομο να "παίζει" με το εξαερωτήρι της δαγκάνας κι άλλο ένα να είναι στο πετάλι του φρένου και να πατάει-αφήνει!! Αυτό που λες μου φαίνεται λίγο περίεργο και το ακούω και πρώτη φορά!! Από που το έχεις ακούσει?? ::)

@Powerford  Στα περισσότερα fiesta που έχω οδηγήσει κάνει αυτό το ξεφύσημα!! στα υπόλοιπα απλά δεν είχα δώσει βάση και δεν θυμάμαι!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Kαι εμενα που αλλαξα υγρα φρενων και γενικα εγινε ελεγχος σε ολο το συστημα ετσι το εκαναν,με μια τρομπα(η τι ακριβως ειναι αυτο) με ενδειξη bar και υπο πιεση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread