Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
proedros said:
Δεν θα κατσω να ασχοληθω παραπανω γιατι πρωτον βαριεμαι,δευτερον δεν εχω λεφτα γισ καψιμο και τριτον δεν εχω χρονο,απλα ολα αυτα τα αναφερω για την ιστορια. Σκεφτομαι να ξαναβαλω το μαμα προγραμμα το οποιο εχουν κρατησει backup στην τατ και να τελειωνουμε.
φίλε Πέτρο το μόνο σίγουρο που ξέρουμε είναι ότι το θέμα του προγραμματισμού είναι δύσκολο για εμάς,εάν δεν χαλάσεις κάποια λεφτά τα οποία θα είναι πεταμένα,άκρη δεν θα βγάλεις...

δυναμομέτρηση proedros
cfc2b2b7.jpg

δυναμομέτρηση kostg
f6429518.jpg



μετά το dyno που έγινε,το μέτρησα και εγώ να δω τι θα δείξει...
τα αποτελέσμα ήταν καλά σαν νούμερα...στην ΤΑΤ είχα βγάλει 123,5hp με την διαφορά ότι τότε είχα ΚΝ ενώ τώρα είχα BMC
bfbf4d68.jpg


αυτό που δεν ήταν καλό είναι ότι το αμάξι μου έχει τελείως χάλια τα μείγματα.Θα ανεβάσω και το πίνακα με τα μείγματα μέσα στην εβδομάδα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να χαλάσω και άλλα λεφτά για να γίνει η δουλεία αυτή και ότι δεν μπορώ να το αφήσω έτσι...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ιάκωβε μετά από τις τελευταίες μετρήσεις πόσα άλογα πιστεύεις ότι είναι το fiesta σου? Σε ρωτάω μιας και λες ότι τα νούμερα σαν νούμερα ήταν καλά.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Ιάκωβε μετά από τις τελευταίες μετρήσεις πόσα άλογα πιστεύεις ότι είναι το fiesta σου? Σε ρωτάω μιας και λες ότι τα νούμερα σαν νούμερα ήταν καλά.
Νίκο τα νούμερα είναι καλά,εννοώ
1-η διαφορά των 2 dyno ήταν μικρή,αλλά αυτό δεν έχει να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο
2-αριθμό συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου πω
3-οι διάφορες αλλάγες που έχω κάνει στο αμάξι μου έχουν βγει στο δρόμο,με μέτρο σύγκρισης τον Μιχάλη και έχουν δείξει ότι δουλεύουν,αλλά δεν ξέρω πόσο τις εκατό δουλεύουν,πάντως όχι 100%
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
scorpion said:
Νίκο τα νούμερα είναι καλά,εννοώ
1-η διαφορά των 2 dyno ήταν μικρή,αλλά αυτό δεν έχει να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο
2-αριθμό συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου πω
3-οι διάφορες αλλάγες που έχω κάνει στο αμάξι μου έχουν βγει στο δρόμο,με μέτρο σύγκρισης τον Μιχάλη και έχουν δείξει ότι δουλεύουν,αλλά δεν ξέρω πόσο τις εκατό δουλεύουν,πάντως όχι 100%
Σε αυτό εδώ φίλε μου δεν μπορώ να συμφωνήσω  δυστυχώς. Σύγκρινε τα αποτελέσματα των αυτοκινήτων που έχουν μετρηθεί και θα καταλάβεις που το πάω. η διαφορά έφτανε μέχρι και +10 άλογα.
Δεν γίνετε σε ένα αυτοκίνητο να έκανε μικρή απόκλιση.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Σε αυτό εδώ φίλε μου δεν μπορώ να συμφωνήσω  δυστυχώς. Σύγκρινε τα αποτελέσματα των αυτοκινήτων που έχουν μετρηθεί και θα καταλάβεις που το πάω. η διαφορά έφτανε μέχρι και +10 άλογα.
Δεν γίνετε σε ένα αυτοκίνητο να έκανε μικρή απόκλιση.
κατάλαβα που το πας Νίκο
Ξέρουμε κάποιο δυναμόμετρο που θα μπορούμε να πάμε και να μας δείξει τα σωστά άλογα που έχει το αμάξι μου ή τα αμάξια μας?
Να παώ....
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
στο μαγαζι του τσακανικα εχει κατεβασει ο μιχαλης (xx exelixis )το δυναμομετρο π ειχε στο μαγαζι εδω πανω..(αγορασε καινουργιο για εδω)ειναι αρκετα αυστηρο αλλα θα σου δειξει αυτα π εισαι...

maha ειναι και εδω πανω εκλαψε πολυς κοσμος...γιατι ελεγε την αληθεια...

ΕΓΩ προσωπικα ξερω 5 αμαξια π οσα αλογα ειχαν βγαλει στου δημητριαδη ροδα και καλα εδω τα βγαλαν μοτερ....
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Γιαννη ο xx exelixi ειναι ο Χρηστος και ο Χαρης και εχουν αξεσουαρ και body kit!! Μιλαμε για το ιδιο μαγαζι??
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
οχι καμια σχεση....προγραμματα φτιαχνει.....εχει μαγαζι εδω θεσσαλονικη αλλα επειδη ειναι πολυ στενος συνεργατης με τον τσακανικα ανοιξε μαγαζι και εκει κατω....

και πληροφοριακα ο συγκεκριμενος προγραμματιστης ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει η ελλαδα....

φαντασου ολοκληρη evoms στην αμερικη οταν εχει texas mile ο μιχαλης παει και φτιαχνει τα προγραμμα στα porsche.........
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η ουσία είναι το δυναμόμετρο να είναι καλημπραρισμενο σωστά και τα νούμερα που δίνουν για την ενημέρωση πχ  βαρομετρικό, υγρασίες, κλπ να είναι σωστά. Από εκεί και πέρα δυναμόμετρο με δυναμόμετρο δεν θα έπρεπε να έχει κάποια μεγάλη απόκλιση. Όλα  θα έπαιζαν στο 1- 2 πάνω 1-2 κάτω.


Το δυναμόμετρο τις ΤΑΤ το θεωρό από τα πιο αξιόπιστα αλλά ως εκεί. Εάν βάλεις πρόγραμμα εκεί το έχασες. Αρχίζουν και σου δείχνουν ότι νάνε. Mετά για να καλύψουν δην διαφορά σου παρουσιάζουν ένα νούμερο που σου έχουν υποσχεθεί μετά τον προγραμματισμό και εκεί αρχίζει και μπλέκει το πράγμα. Κρατανε αρχείο και αν προσέξεις πάντα σε ξεκινάνε από την τελευταία σου δυναμομετριση η την καλύτερη που έχεις βγάλει.

Το ίδιο έπαθα και εγώ το θυμάσαι. Το έχουμε συζητήσει και σε αντίστοιχο θέμα στα Μκ7.
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
επισης στο δυναμομετρο πανω πρεπει ν αυπαρχει σωστη ευθυγραμμιση οπως και σωστη πιεση ελαστικων...και παντα πριν μπει αμαξι πανω να γινει ερωτηση...αλλιως και θα φαει ζορι το αμαξι γιατι θα πρεπει να το σφιξει αλλιως με τους ιμαντες αλλα και θα υπαρχει κινδυνος να γινει κανενα ατυχημα...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
giannis_suzuki said:
επισης στο δυναμομετρο πανω πρεπει ν αυπαρχει σωστη ευθυγραμμιση οπως και σωστη πιεση ελαστικων...και παντα πριν μπει αμαξι πανω να γινει ερωτηση...αλλιως και θα φαει ζορι το αμαξι γιατι θα πρεπει να το σφιξει αλλιως με τους ιμαντες αλλα και θα υπαρχει κινδυνος να γινει κανενα ατυχημα...

Σε αυτο θα συμφωνησω κι εγω! και το δυναμομετρο που πηγαν τα παιδια δεν μου γεμισε και πολυ το ματι!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ανδρέα η εξωτερική εμφάνιση δεν έχει να λέει τίποτα. Άμα είναι καλά συντηρημένο και ενημερωμένο δεν υπάρχει θέμα. Και σίγουρα σε αυτό που λέει ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο.

Και στην δική μας δυναμομετριση έβλεπα άτομα να κάθονται μπροστά από το αμάξι που είναι στα ραουλα το οποίο είναι τραγικό. Ένα λάθος να γίνει… μετά θα είναι πολύ αργά.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
StuparArt said:
Ανδρέα η εξωτερική εμφάνιση δεν έχει να λέει τίποτα. Άμα είναι καλά συντηρημένο και ενημερωμένο δεν υπάρχει θέμα. Και σίγουρα σε αυτό που λέει ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο.

Και στην δική μας δυναμομετριση έβλεπα άτομα να κάθονται μπροστά από το αμάξι που είναι στα ραουλα το οποίο είναι τραγικό. Ένα λάθος να γίνει… μετά θα είναι πολύ αργά.


Νικολα το ιδιο πραγμα λεμε!! μιλαω για το συνολο του μαγαζιου και οχι για την εμφανιση του!! ακομα και τα κρικακια που ειχε στο πατωμα δεν μου εκαναν!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ιακωβε τι μίγμα δούλευες?

Νικόλα, δεν πήγαν όλα τα αυτοκίνητα καλα, κάποια καταποντίστηκαν. Αλλωστε μπορει να ναι και θεμα κακής συντήρησης των αυτοκινήτων.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Ψηλε,ηταν λιγο περιεργα τα πραγματα οσον αφορα τα αποτελεσματα που ειδαμε.Συμφωνω σε ολα με τον Νικολα.

για να το λετε και οι δυο...
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
Andreas19 said:
Νικολα το ιδιο πραγμα λεμε!! μιλαω για το συνολο του μαγαζιου και οχι για την εμφανιση του!! ακομα και τα κρικακια που ειχε στο πατωμα δεν μου εκαναν!!

απο το βιντεο που εβαλε ο scorpion μια χαρα παντως τα ειχε ποιασει...ισα ισα και με το παραπανω θα ελεγα κιολας...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Το δυναμόμετρο τις ΤΑΤ το θεωρό από τα πιο αξιόπιστα αλλά ως εκεί. Εάν βάλεις πρόγραμμα εκεί το έχασες. Αρχίζουν και σου δείχνουν ότι νάνε. Mετά για να καλύψουν δην διαφορά σου παρουσιάζουν ένα νούμερο που σου έχουν υποσχεθεί μετά τον προγραμματισμό και εκεί αρχίζει και μπλέκει το πράγμα. Κρατανε αρχείο και αν προσέξεις πάντα σε ξεκινάνε από την τελευταία σου δυναμομετριση η την καλύτερη που έχεις βγάλει.

νικόλα έχω 2 απορίες, δηλαδή
-λες να πάω εγώ τουλάχιστον,μιλάω για μένα,να βάλω σε κάποιον πρόγραμμα και να το μετρήσω στην τατ?
-να πάω και σε 3 δυναμόμτρετο να δω τι παίζει?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread