Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Simeonidhs RT said:
Τότε μου το είχε κάνει πρόγραμμα ο Τάκης από εδώ Θεσσαλονίκη....Δεν ξέρω να σου πω πιο πολλά γιατί τότε δεν ήξερα και πολλά και απλά είχα πάει εκεί το αυτοκίνητο και τον είπα κάντο ένα πρόγραμμα.....ε και έκανε αυτός τα δικά του.....

Aυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί εδώ Αθήνα δεν υπάρχει κάποιος (που να γνωρίζω) που να έχει μετατοπίσει τον κόφτη...
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
θα περάσω μια μέρα να μου δώσει πληροφορίες και θα σας απαντήσω γιαυτό το θέμα.. ;) Αλλά γιατί να μην μπορούσαν να μετατοπίσουν το κόφτη?Δεν μπορούσαν να ξεκλειδώσουν τη λειτουργία?Η και "καλά" δεν το επιτρέπει ο εγκέφαλος? :/
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Aυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί εδώ Αθήνα δεν υπάρχει κάποιος (που να γνωρίζω) που να έχει μετατοπίσει τον κόφτη...

τι λες καλέ? το δικό μου κόφτη δεν τον έχεις δει μαλλον. 7100!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
τι λες καλέ? το δικό μου κόφτη δεν τον έχεις δει μαλλον. 7100!
εσύ άλεξ δεν έχεις παράλληλο όμως?το θέμα είναι αν μπορεί να πειράξει τον μαμά εγκέφαλο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
εσύ άλεξ δεν έχεις παράλληλο όμως?το θέμα είναι αν μπορεί να πειράξει τον μαμά εγκέφαλο

εχω και προγραμμα και παραλληλο. Παραλληλο γιατι δεν γίνεται αλλιώς, πρόγραμμα για να διωξω τους παλιο προκόφτες και να ανεβασω λίγο τον κόφτη. Τώρα που θα ξαναδέσω θα βαλω σκληρότερα ελατηρια και θα παω τον κόφτη στις 7800 μαλλον, αν και ο εκκεντροφορος μου είναι καραήπιος, αλλα η τουρμπίνα θα μεγαλώσει λίγο
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
τι εννοείς έχεις και πρόγραμμα και παράλληλο,δεν είναι ένα αυτά?
Παράλληλο εγκέφαλο έχει για να διαχειρίζεται το 5ο μπεκ (αν θυμάμαι καλά με 5ο μπεκ είναι το αμάξι)! Και έχει ρυθμίσει και τον εργοστασιακό εγκέφαλο για τον κόφτη, αβανς κλπ...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panos.l said:
Παράλληλο εγκέφαλο έχει για να διαχειρίζεται το 5ο μπεκ (αν θυμάμαι καλά με 5ο μπεκ είναι το αμάξι)! Και έχει ρυθμίσει και τον εργοστασιακό εγκέφαλο για τον κόφτη, αβανς κλπ...
ωραία τα λες αλλά τώρα μπερδεύτηκα παραπάνω
από ότι θυμάμαι ο αλέξης το αμάξι του το έχει προγραμματίσει στον ανδρεανάκη
εγώ τον ρώτησα τον ανδρεανάκη αν μπορεί να το φτιάξει το δικό μου και μου είπε ότι το κόστος είναι τόσο υψηλό που δεν αξίζει
αν ισχύουν αυτά που λες πάνο τότε ο ανδρεανάκης μπορεί να ρυθμίσει τον εργοστασιακό εγκέφαλο
γιατί τότε δεν το κάνει?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
ωραία τα λες αλλά τώρα μπερδεύτηκα παραπάνω
από ότι θυμάμαι ο αλέξης το αμάξι του το έχει προγραμματίσει στον ανδρεανάκη
εγώ τον ρώτησα τον ανδρεανάκη αν μπορεί να το φτιάξει το δικό μου και μου είπε ότι το κόστος είναι τόσο υψηλό που δεν αξίζει
αν ισχύουν αυτά που λες πάνο τότε ο ανδρεανάκης μπορεί να ρυθμίσει τον εργοστασιακό εγκέφαλο
γιατί τότε δεν το κάνει?


ο ανδριανακης μου ρυθμισε το 5ο Μπεκ μόνο. Πρόγραμμα έβαλα σε άλλον (sthn Ktech). Ο Ανδριανακης δεν εχει GENIUS για να μπορει να ρυθμίζει τις παραμετρους του μαμα εγκεφαλου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ο ανδριανακης μου ρυθμισε το 5ο Μπεκ μόνο. Πρόγραμμα έβαλα σε άλλον (sthn Ktech). Ο Ανδριανακης δεν εχει GENIUS για να μπορει να ρυθμίζει τις παραμετρους του μαμα εγκεφαλου.
ααα τώρα το κατάλαβα,οκ
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Ρυθμίζεται ο εγκέφαλος μας τελικά για το θέμα του κόφτη...και οι "προ κόφτες".....Το έκανα θέμα στη δουλειά με το αφεντικό και με είπε δεν έχει ξανά ακούσει για τέτοιο πράγμα....Θα το ψάξει όμως να δούμε τι μπορεί να γίνει.....(οπότε πειραματόζωο το δικό μου.... :p)Εμένα με είχε βάλει έναν εγκέφαλο Omex 600 series....και μου έβαλε αυτόν γιατί ταίριαζε στις πλεξούδες και κάτι τέτοια με είπε....και είχε ΛΙΓΟ κόψε ράψε........Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα γιατί δεν ήξερα κιόλας και ούτε τώρα ξέρω να σας πω την αλήθεια :p :p οπότε....ανέμεν αναγνώριση ώσπου μάθω κι άλλα ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Simeonidhs RT said:
Ρυθμίζεται ο εγκέφαλος μας τελικά για το θέμα του κόφτη...και οι "προ κόφτες".....Το έκανα θέμα στη δουλειά με το αφεντικό και με είπε δεν έχει ξανά ακούσει για τέτοιο πράγμα....Θα το ψάξει όμως να δούμε τι μπορεί να γίνει.....(οπότε πειραματόζωο το δικό μου.... :p)Εμένα με είχε βάλει έναν εγκέφαλο Omex 600 series....και μου έβαλε αυτόν γιατί ταίριαζε στις πλεξούδες και κάτι τέτοια με είπε....και είχε ΛΙΓΟ κόψε ράψε........Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα γιατί δεν ήξερα κιόλας και ούτε τώρα ξέρω να σας πω την αλήθεια :p :p οπότε....ανέμεν αναγνώριση ώσπου μάθω κι άλλα ;)

ολοι ΟΜΕΧ βαζουνε στα Μκ6, είναι ευκολος και σχετικά φτηνός. Αλλα δυστυχως δεν υποστηρίζει την λειτουργία του VCT στα ΜΚ7
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Εμένα δεν δούλευε και το κοντέρ.....αλλά έλεγε ότι θα το κάνει να δουλέψει...αλλά......Ήρθαν τα μαμησιάτικα(με έγραψαν)μετά....και ήταν τότε που τα έβγαλα όλα.......Και δεν είχε καν τελειώσει με το ρύθμισμα του.....αυτά...με είπε :p και μου είχε βάλει τον άγραφο τότε γιατί τον είχε στο μαγαζί από μια παραγγελία που δεν την πήραν και με τον έκανε δώρο.....τον έχω στο κουτί...μαζί με κάτι κουβάρες καλώδια και ένα map maf ότι είναι τέλος πάντων.....Οπότε turbomaniac ξεκινάμε το project για τούρμπισμα?????χεχεχεχεχε  biggrin biggrin redface
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Simeonidhs RT said:
Εμένα δεν δούλευε και το κοντέρ.....αλλά έλεγε ότι θα το κάνει να δουλέψει...αλλά......Ήρθαν τα μαμησιάτικα(με έγραψαν)μετά....και ήταν τότε που τα έβγαλα όλα.......Και δεν είχε καν τελειώσει με το ρύθμισμα του.....αυτά...με είπε :p και μου είχε βάλει τον άγραφο τότε γιατί τον είχε στο μαγαζί από μια παραγγελία που δεν την πήραν και με τον έκανε δώρο.....τον έχω στο κουτί...μαζί με κάτι κουβάρες καλώδια και ένα map maf ότι είναι τέλος πάντων.....Οπότε turbomaniac ξεκινάμε το project για τούρμπισμα?????χεχεχεχεχε  biggrin biggrin redface

ΟΜΕΧ για ρύθμισμά? Πρέπει να παιδεύομαι για ώρες! Θα γίνει η δουλειά, αλλα θα φάμε άπειρες ώρες γιατι δεν το χω ξανακάνει. Όταν έρθεις θα τα πούμε απο κοντα για το πώς προτείνω να το κάνουμε...
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Ναι θα το συζητήσουμε από κοντά.....Το χω στο ανέμεν τώρα κιόλας προς το παρών γιατί κάτι άκουσα για fiesta st  το Σεπτέμβριο....Εγώ είναι να έρθω στα τέλη μάλλον.....Οπότε άμα είναι μούφες ξεκινάμε για μετατροπή......αλλά άμα γίνει κανένα σκηνικό.....Το πήρα με τα χίλια...... :p
Με συγχωρείται για το μερικό off topic......
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μετα την σημερινη δυναμομετρηση και το δικο μου και του kostg, ειδαμε οτι το προγραμμα δεν δουλευει οπως θα επρεπε.

Το προγραμμα που εχουμε ειναι της ΤΑΤ. Εχω κανει αρκετα dyno αλλα μονο στο εν λογο μαγαζι.Σημερα λοιπον που μετρησαμε , ειδαμε την καμπυλη να αυξανρται γραμμικα μεχρι της
4500 και μετα να εχει ευθεια και καθοδικη μορφη μεχρι κοφτη. Αυτο ηταν γνωστο.

Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι ειδαμε τον λαμδα να ανεβοκατεβαινει σαν τρελος σε ολο το διαστημα.Μειγμα μετα τις 6000 super φτωχο. Καρμπον διαγραμματα και στα δυο αμαξια.

Δεν θα κατσω να ασχοληθω παραπανω γιατι πρωτον βαριεμαι,δευτερον δεν εχω λεφτα γισ καψιμο και τριτον δεν εχω χρονο,απλα ολα αυτα τα αναφερω για την ιστορια. Σκεφτομαι να ξαναβαλω το μαμα προγραμμα το οποιο εχουν κρατησει backup στην τατ και να τελειωνουμε.

αντε μπας και δω και λιγοτερη καταναλωσει γιατι τοσα χμ καθε μετα εχω ξεφριαγκιαστει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread