Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
γνωριζει κανεις πως μπαινει το προγραμμα σε μκ6;
πρεπει να ανοικτει ο εγκεφαλος (οπως εχουν κανει καποιοι) ή μεσο τησ obd θυρας;
στην overload που πηγα εδω στο ηρακλειο μου ειπαν οτι πρεπει να ανεβω αθηνα για να το προγραμματισει(για κανενα λογο δεν ανεβενω αθηνα για αυτην τη δουλεια).
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
spithas said:
γνωριζει κανεις πως μπαινει το προγραμμα σε μκ6;
πρεπει να ανοικτει ο εγκεφαλος (οπως εχουν κανει καποιοι) ή μεσο τησ obd θυρας;
στην overload που πηγα εδω στο ηρακλειο μου ειπαν οτι πρεπει να ανεβω αθηνα για να το προγραμματισει(για κανενα λογο δεν ανεβενω αθηνα για αυτην τη δουλεια).

μεσω obd μόνο. Πηγαινε σε κανεναν στην κρητη ή παρε το superchips και βαλτο μόνος σου.

http://www.rsmotorsports.gr/site/home_g.htm
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
παιδεσ την δευτερα μπηκε τελικα το προγραμμα!!!
το αυτοκινητο διχνει να ξυπνισε αρκετα.τωρα εγινε πολυ πιο ανετο στην οδηγιση και στην εθνικη δεν εχουμε κανενα προβλημα πλεον.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
spithas said:
παιδεσ την δευτερα μπηκε τελικα το προγραμμα!!!
το αυτοκινητο διχνει να ξυπνισε αρκετα.τωρα εγινε πολυ πιο ανετο στην οδηγιση και στην εθνικη δεν εχουμε κανενα προβλημα πλεον.


απο βενζινη τι λεει?????
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
απο βενζινη τι λεει?????
άμα δεν το ζορίζει δεν θα καίει,
από λεφτά πόσο πήγε?που το έβαλες?ανέβασε και στο αντίστοιχο θέμα την δυναμομέτρηση σου να την δούμε και εμείς
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
scorpion said:
άμα δεν το ζορίζει δεν θα καίει,
από λεφτά πόσο πήγε?που το έβαλες?ανέβασε και στο αντίστοιχο θέμα την δυναμομέτρηση σου να την δούμε και εμείς
η τιμη πηγε 250ε χωρισ δυναμομετρηση(δεν εχει το μαγαζι).καποια στιγμη θα πεταχτω στον αγιο να κανω μια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Παιρνω κι εγω σειρα για την overload σιγα-σιγα ..Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια ..!
εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα...
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Και ειναι καλυτερο το ''δικο μας'' νομιζεις ?? πολυ απλα ουτε καν! το αμαξι ψηλα στεγνωνει ..και με την χοανη και με το τελικο που το ειχα αλλα και με την ολοσωμη που το εχω τωρα..την 3η δεν λεει να την σηκωσει με τιποτα..γενικοτερα εχω μιλησει και με παιδια που ειχαν ασχοληθει πολυ με την συγκεκριμενη εταιρια και μετα απο καποια στιγμη ολοι τους εριξαν ακυρο. τυχαιο? δεν νομιζω ! μην ξεχνας κι εσυ την ιστορια σου με φιλτρο-ολοσωμη και ηταν μπροστα σου,ενω εσυ φοραγες και πολλαπλη και προγραμμα μετρημενος στα 123hp.

Πολυ απλα ποιαστηκαμε βλακες Ιακωβε! κακα τα ψεματα..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Φτερούγας! said:
Και ειναι καλυτερο το ''δικο μας'' νομιζεις ?? πολυ απλα ουτε καν! το αμαξι ψηλα στεγνωνει ..και με την χοανη και με το τελικο που το ειχα αλλα και με την ολοσωμη που το εχω τωρα..την 3η δεν λεει να την σηκωσει με τιποτα..γενικοτερα εχω μιλησει και με παιδια που ειχαν ασχοληθει πολυ με την συγκεκριμενη εταιρια και μετα απο καποια στιγμη ολοι τους εριξαν ακυρο. τυχαιο? δεν νομιζω ! μην ξεχνας κι εσυ την ιστορια σου με φιλτρο-ολοσωμη και ηταν μπροστα σου,ενω εσυ φοραγες και πολλαπλη και προγραμμα μετρημενος στα 123hp.

Πολυ απλα ποιαστηκαμε βλακες Ιακωβε! κακα τα ψεματα..

δεν συμφωνω. Εχω μιλησει με τα παιδια απο την ΤΑΤ και νομίζω οτι δεν είναι χειρότεροι απο πολλούς άλλους προγραμματιστες. για την overload ήξερα οτι μπορει να βαλει προγραμματα όχι κονσερβες (το χα πει επανειλημένα), αλλα περίμενα να δοκιμάσει και κάποιος. Περιμένω να δοκιμασει και καποιος όχι κονσερβα.΄Θυμίζω οτι όταν είχα ρωτησει στην overload για custom πρόγραμμα, μου χαν πει 500 ευρω με δυναμόμετρο.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Φτερούγας! said:
Και ειναι καλυτερο το ''δικο μας'' νομιζεις ?? πολυ απλα ουτε καν! το αμαξι ψηλα στεγνωνει ..και με την χοανη και με το τελικο που το ειχα αλλα και με την ολοσωμη που το εχω τωρα..την 3η δεν λεει να την σηκωσει με τιποτα..γενικοτερα εχω μιλησει και με παιδια που ειχαν ασχοληθει πολυ με την συγκεκριμενη εταιρια και μετα απο καποια στιγμη ολοι τους εριξαν ακυρο. τυχαιο? δεν νομιζω ! μην ξεχνας κι εσυ την ιστορια σου με φιλτρο-ολοσωμη και ηταν μπροστα σου,ενω εσυ φοραγες και πολλαπλη και προγραμμα μετρημενος στα 123hp.

Πολυ απλα ποιαστηκαμε βλακες Ιακωβε! κακα τα ψεματα..

Το 'λαθος' για εμας οσο αναφορα το προγραμμα ειναι οτι περα απο το δρομο δεν πηγαμε να μετρησουμε σε αλλο dyno να δουμε τι πηρε το αμαξι, ετσι για την περιεργεια και μονο, για καποιον που εχει  δλδ αμφοβολιες περι μαγειρεματος αποτελεσματων.

Οσο για την γνωστη καραμελα με τον ιακωβο και τον αλλον, σε μια κοντρα παιζουν χιλια δυο πραγματα απο τον οδηγο μεχρι το μαξιλαρακι στο @ του οδηγου.αν και δεν ασχολουμε με τετοια
2-3 βασικα πραγματα, ειναι γενικα αποδεκτα...

μην ξεφευγουμε ομως απο το θεμα μας
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Και ειναι καλυτερο το ''δικο μας'' νομιζεις ?? πολυ απλα ουτε καν! το αμαξι ψηλα στεγνωνει ..και με την χοανη και με το τελικο που το ειχα αλλα και με την ολοσωμη που το εχω τωρα..την 3η δεν λεει να την σηκωσει με τιποτα..γενικοτερα εχω μιλησει και με παιδια που ειχαν ασχοληθει πολυ με την συγκεκριμενη εταιρια και μετα απο καποια στιγμη ολοι τους εριξαν ακυρο. τυχαιο? δεν νομιζω ! μην ξεχνας κι εσυ την ιστορια σου με φιλτρο-ολοσωμη και ηταν μπροστα σου,ενω εσυ φοραγες και πολλαπλη και προγραμμα μετρημενος στα 123hp.

Νομίζω ότι δε μπορείς να έχεις άποψη για το αυτοκίνητο του Ιάκωβου, γιατί απλά δεν το έχεις οδηγήσει. Το αυτοκίνητο ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ιδιαίτερα ψηλά. Και το άνοιγμα που αναφέρεις δεν είναι αντιπροσωπευτικό, για το λόγο που όλοι γνωρίζουμε. Γιατί δε μιλάς π.χ. για το άνοιγμα με τον crazy που τα αυτοκίνητα (απ' όσο ξέρω) έχουν τα ίδια πραγματάκια (πλην της πολλαπλής);
Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω άλλο γιατί παραμένουμε offtopic.
Απλά να σε ενημερώσω ότι το πρόγραμμα που έχεις βάλει στην Chiptronic χρειάζεται ρύθμιση, αφού έχεις ολόσωμη και φίλτρα κλπ. είναι λογικό που στεγνώνει. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εταιρεία και κανόνισε να πας να στο φτιάξουν. Μην προκαταβάλεις χωρίς να έχεις πάρει και μια δεύτερη άποψη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Και ειναι καλυτερο το ''δικο μας'' νομιζεις ?? πολυ απλα ουτε καν! το αμαξι ψηλα στεγνωνει ..και με την χοανη και με το τελικο που το ειχα αλλα και με την ολοσωμη που το εχω τωρα..την 3η δεν λεει να την σηκωσει με τιποτα..γενικοτερα εχω μιλησει και με παιδια που ειχαν ασχοληθει πολυ με την συγκεκριμενη εταιρια και μετα απο καποια στιγμη ολοι τους εριξαν ακυρο. τυχαιο? δεν νομιζω ! μην ξεχνας κι εσυ την ιστορια σου με φιλτρο-ολοσωμη και ηταν μπροστα σου,ενω εσυ φοραγες και πολλαπλη και προγραμμα μετρημενος στα 123hp.

Πολυ απλα ποιαστηκαμε βλακες Ιακωβε! κακα τα ψεματα..

καταρχήν να μην αναφέρεις ονόματα που δεν έχουν σχέση εδώ,χαλάς το άριστο κλίμα που έχει η παρέα μας
κατά δεύτερον όταν κάνεις πατήματα,κανείς δεν λέει την αλήθεια,πλέον πχ όλα τα saxo και τα rallye δηλώνουν σκούπα-εξάτμιση και με το που πάρει μπροστά το αμάξι ακούς και άλλα 10 πράγματα να έχει απάνω
κατα τρίτον στα 5 πατήματα που έχω κάνει μόνο με αυτό δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα,στα υπόλοιπα 4 τα αποτελέσμα ήταν πολύ θετικά για μένα
αν θες να πας στην overload πήγαινε,πριν βάλω το πρόγραμμα είχα μιλήσει μαζί τους και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μου πέρασαν το πρόγραμμα να το δω στην πράξη και δεν είδα διαφορά καμία και ότι μου είπαν άτομα που είχαν ασχοληθεί με αυτή την εταιρία ότι έχουν πάρει το μοτερ στα χέρια τους
έλπιζω να μην έχεις τετοια θέματα
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
@turbomaniac
350 ειναι η τιμη τους αυτη την στιγμη απ'οσο εχω ακουσει αν και θα παρω τηλ μεσα στην βδομαδα!

@proedros
Συμφωνω απολυτως!

@kostg
Αν θιχτηκε ο Ιακωβος εχει στομα να μου το πει! εγω συμβουλευτικα μιλησα και οχι για να του την πω δημοσιως καθως ανεφερα και για τον εαυτο μου!επισης να σου πω πως ο crazy ειναι φιλτρο τελικο ασχετως αν το αμαξι του παει πολυ καλα οπως και ξερει να το παει!το αμαξι μου στεγνωνε μονιμως μετα τον προγραμματισμο,οποτε ειναι ακυρο αυτο που λες,δεν ειναι απο τοτε που εβαλα την ολοσωμη!

@scorpion
Ελεος,δεν φοραει προγραμμα το εχουμε πει 500 φορες! μην το χρησιμοποιουμε σαν αιτιολογια των αποτελεσματων!φιλαρακι μου ειναι και το ψαχνουμε το προγραμμα για να μην την πατησουμε..!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
@turbomaniac
350 ειναι η τιμη τους αυτη την στιγμη απ'οσο εχω ακουσει αν και θα παρω τηλ μεσα στην βδομαδα!
+90e η δυναμομέτρηση...όπου θα θέλει για να το προγραμματίσει

Φτερούγας! said:
Ελεος,δεν φοραει προγραμμα το εχουμε πει 500 φορες! μην το χρησιμοποιουμε σαν αιτιολογια των αποτελεσματων!φιλαρακι μου ειναι και το ψαχνουμε το προγραμμα για να μην την πατησουμε..!
δεν είπα εγώ ότι φοράει πρόγραμμα,εσύ το λές ΚΑΙ δεν με ενδιαφέρει τι φοραεί,εμένα με έχει ευχαριστήσει το αμάξι μου.
ελπίζω να μην αποκτήσεις προβλήματα με την overload
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
έχουμε την κακή συνήθεια σαν λαός να υπερβαλουμε για τα πάντα και να πιστευυμε οτι έχουμε πάντα δίκιο, ας χαλαρώσουμε λίγο (δεν παει αυτό για κάποιον συγκεκριμένα αλλα για όλους και για μένα)

Όλοι ξερουν οτι το παιδί εκείνη την μερα φοραγε κι άλλα πραγματα.

Το αμάξι του ιάκωβου νομίζω δουλευει και παει μια χαρα με το πρόγραμμα που φοράει.

Δεν ξερω την τιμή τώρα overload, μάλλον θα την έχουνε ρίξει λόγο κρίσης απο πριν κανα 8μηνο που ρώτησα.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παιδια βγαινετε offtopic , το θεμα μας ειναι να βρουμε καμια ακρη οσο αναφορα τον προγραμματισμο, τωρα τι φοραγε και τι δεν φοραγε το αλλο φιεστα δεν με απασχολει καθολου ουτε εμενα αλλα ουτε τα παιδια που διαβαζουν το φορουμ...

ας κρατησουμε το θεμα καθαρο
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Kαλησπερα λοιπον κ απο μενα... Κωστα να κανω μια διορθωση εγω ειμαι φιλτρο στο παπα κ τελικο δν εχω τα ιδια πραγματα με τον Ιακωβο... κ καταδευτερον Ιακωβε αν εννοεις τα 5 πατηματα τα 4 ηταν θετικα για σενα κ βαζεις μεσα σ αυτα τα 4 κ μενα τοτε καντα 3,γτ σου ειχα πει τοτε απο μια μερα πριν οτι το αμαξι μου τοτε ενα μηνα δν δουλευε ειχα προβλημα με τις βενζινες... οποτε δν μπορουμε να βγαλουμε συμεπρασμα,γτ σε ολα τα πατηματα που καναμε παλιοτερα ηταν αρνητικα απο μερια σου στο μεταξ μας... απλα εξηγουμαι να μην παρεξηγουμαι... καλο απογευμα να εχετε....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread