Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
scorpion said:
Από τα λεγόμενα σου εγώ κατάλαβα ότι αξίζει ο Σωκράτης.
Εγώ προσωπικά μετά τις γιορτές θα το πάω να το προγραμματίσει γιατί αυτό που είδα με τα μίγματα δεν μου άρεσε καθόλου...
Κοίτα, εγώ δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου και δεν είμαι fanboy κανενός. ο fanboyσμός με τους προγραμματιστές και συνεργεία είναι κάτι που δεν το πάω με τίποτα.
Πήγα εκεί λόγο ενός φίλου, μου άρεσε η κουβέντα που κάναμε και είπα να το δοκιμάσω μιας και οι υπόλοιποι δεν με είχαν πείσει και μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο.

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας να μιλήσεις πρώτα μαζί του, να μιλήσεις και με τους υπόλοιπους που μπορούν να σας προγραμματίσουν και τότε να βγάλεις τα συμπεράσματά σου και να πράξεις με βάση τις εμπειρίες που αποκόμισες.

Με τα μείγματα τι πρόβλημα είχες?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
AN7 said:
Κοίτα, εγώ δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου και δεν είμαι fanboy κανενός. ο fanboyσμός με τους προγραμματιστές και συνεργεία είναι κάτι που δεν το πάω με τίποτα.
Πήγα εκεί λόγο ενός φίλου, μου άρεσε η κουβέντα που κάναμε και είπα να το δοκιμάσω μιας και οι υπόλοιποι δεν με είχαν πείσει και μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο.

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας να μιλήσεις πρώτα μαζί του, να μιλήσεις και με τους υπόλοιπους που μπορούν να σας προγραμματίσουν και τότε να βγάλεις τα συμπεράσματά σου και να πράξεις με βάση τις εμπειρίες που αποκόμισες.

Με τα μείγματα τι πρόβλημα είχες?
καλά κάνεις και δεν θέλεις να παίρνεις στο λαιμό σου κάνεναν
έχω πάει σε 3 προγραμματιστές όπου μέσα στους 3 είναι και ο Σωκράτης,ο οποίος με τράβηξε πιο πολύ από όλους
με τα μείγματα το έχω σχολιάσει στο ανάλογο θέμα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
s2000 said:
ειδα ενα προγραμμα με 300E λες να κανει???

http://www.chiptronic.gr/documents/ford_menu.html
όσο για το θέμα του προγραμματισμού,μην βλέπεις ΜΟΝΟ τα λεφτά
και εγώ όταν το έβαλα κοίταζα μόνο αυτό και τώρα ψάχνομαι να βρω άλλον προγραμματιστή ώστε να φτιάξει σωστά το αμάξι

για τον προγραμματιστή που έβαλες,απλά ξέχνα τον,βρες άλλον
εγώ μετά από πολύ καιρό είδα ότι δεν αξίζει να φτιάξεις εκεί το πρόγραμμά σου
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Τελικά έχω πρόβλημα με τους προ κόφτες.....βασικά δεν ξέρουμε πιο από όλα είναι μέσα στους χάρτες......Το ρυθμίζουμε με το πρόγραμμα Galetto......(Στον Ρούμελη....)κάποιος να μας φωτίσει λίγο? :/

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1327854642[/time]
Simeonidhs RT said:
Τελικά έχω πρόβλημα με τους προ κόφτες.....βασικά δεν ξέρουμε πιο από όλα είναι μέσα στους χάρτες......Το ρυθμίζουμε με το πρόγραμμα Galetto......(Στον Ρούμελη....)κάποιος να μας φωτίσει λίγο? :/
Κάποιος που έχει κάνει πρόγραμμα και έχει βγάλει τους προ κόφτες?? ή άμα θέλει μπορώ να του στείλω το πρόγραμμα μου και να τους βγάλει και να πάμε τον κόφτη 7,100??Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος την κατάσταση.... :/  (παρακαλώ τα κάνετε μια συγχώνευση?)
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
με ελατηρια βαλβιδων ειναι κομπλε??θα αντεξει??
καλα ρε ο ρουμελης δεν μπορει??πως γενεν αυτο?
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
giannis_suzuki said:
με ελατηρια βαλβιδων ειναι κομπλε??θα αντεξει??
καλα ρε ο ρουμελης δεν μπορει??πως γενεν αυτο?
Αφού ρε σι....ο Ρούμελης δεν πιάνει πολύ ford....Το galetto το διάβασε όλο το originall file.....Αλλά δεν ξέρει πιο είναι μέσα στους χάρτες....τα φιέστα κρατάνε μέχρι 7100....από εκεί και μετά σπάνε...αλλά εγώ φοράω και άλλα ελατήρια....
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Παιδες εχω κανα 10ημερο που προγραμματιστηκα... αρκετα καλες εντυπωσεις η τιμη λιγο τσουχτερη αλλα παει καλυτερα επιτελους!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Παιδες εχω κανα 10ημερο που προγραμματιστηκα... αρκετα καλες εντυπωσεις η τιμη λιγο τσουχτερη αλλα παει καλυτερα επιτελους!
το ξέρουμε tease
πόσο σου πήρε ο Σωκράτης?
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
το μετρησες κιολας??αντε με το καλο να το χαρεις...λογικα θα σου γινει και πιο οικονομικο στην βολτα...
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Ναι Γιαννη το μετρησα και σε αλλο δυναμομετρο και πριν και μετα και το κερδος ειναι 8,8hp και 1,1kg ροπης.. ναι στην καταναλωση ειδα τεραστια διαφορα !
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Ναι Γιαννη το μετρησα και σε αλλο δυναμομετρο και πριν και μετα και το κερδος ειναι 8,8hp και 1,1kg ροπης.. ναι στην καταναλωση ειδα τεραστια διαφορα !
είσαι ικανοποιημένος από τον προγραμματιστή?
να υποθέσω ότι το μέτρησες στην τατ πριν τον Σωκράτη και μετά πάλι τατ?
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
μια χαρα...ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ νουμερα....αν μπορεις ριξε και ενα ποσταρισμα να δουμε τις καμπυλες...

προγραμμα εκανες στο παιδι π πηγατε τωρα τελευταια για dyno??εχω ακουσει καλα λογια για τον συγκεκριμενο παντως απο πολλα ατομα...
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Η ΤΑΤ για μενα ειναι καμμενο χαρτι Ιακωβε στο ειχα πει και παλαιοτερα αν θυμασαι (και απο τοτε με εχετε στην μπουκα δυο-τρεις σας) και ουτε απεξω δεν περναω γιατι εχω κι αλλα αυτοκινητα περα απο το φιεστακι που τα μετρησα εκει και τα νουμερα ηταν τελειως ακυρα...τελος παντων..Στην ΤΑΤ εκανα μια μετρηση οταν εβαλα την ολόσωμη του παπαδοπουλου καθως φορουσα και το προγραμμα τους οπως και την χοανη μου...και μου εδειξε 116hp. και η πλακα ειναι οτι οταν φοραγα μονο την χοανη και το τελικο μου το μετρησαν και μου ειχε δειξει 108 και επειτα με το προγραμμα τους μου εδειξε 116 (και μου το παιζαν οτι κατι φταιει με την εξατμιση ενω στο δρομο πηρε τα κερατα του)!! απλα οι τυποι ειναι για τρελες καρπαζιες!
Αλλου μετρηθηκε το αυτοκινητο περα απο τον Σωκρατη και πριν και μετα... ναι γενικοτερα θα ελεγα οτι ειμαι ικανοποιημενος! τωρα θα του παω την GTA μου να την προγραμματισει !
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
κακα τα ψεμματα, απο τατ και εμπειριες πολλων ατομων,πλεον κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Η ΤΑΤ για μενα ειναι καμμενο χαρτι Ιακωβε στο ειχα πει και παλαιοτερα αν θυμασαι (και απο τοτε με εχετε στην μπουκα δυο-τρεις σας) και ουτε απεξω δεν περναω
Κάποιο λάθος κάνεις,κανείς δεν σε έχει στην μπούκα επειδή οι απόψεις μας για την τατ είναι διαφορετικές παλιά και εγώ την υποστήριζα,τώρα είμαι με το μέρος σου...για αυτό ψάχνομαι και εγώ


όσο για τα λεφτά μας κακοφαίνεται το κόστος γιατί το πρόγραμμα το έχουμε ξαναπληρώσει αλλά άμ ήταν να έδινα 400e και να ήξερα ότι το αμάξι θα δουλύει σωστά,δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Το δικό μου πάντος....1η φορά έκανε ο κ.Ρούμελης φιέστα....και δουλεύει ρολόι.....Μόνο τους προ κόφτες δεν μπορέσαμε να βρούμε....Αλλά ελπίζω να βοηθήσει κάποιος :p γιατί αλλιώς θα χρειαστεί να αφήσω το αυτοκίνητο εκεί κάνα 2-3 μερούλες να τους βρει.... :/
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Simeonidhs RT said:
Το δικό μου πάντος....1η φορά έκανε ο κ.Ρούμελης φιέστα....και δουλεύει ρολόι.....Μόνο τους προ κόφτες δεν μπορέσαμε να βρούμε....Αλλά ελπίζω να βοηθήσει κάποιος :p γιατί αλλιώς θα χρειαστεί να αφήσω το αυτοκίνητο εκεί κάνα 2-3 μερούλες να τους βρει.... :/

κοιταξα λιγο ένα μαμα αρχειο (το βρηκα στο chiptuners.org), δεν καταφερα να βγαλω ακρη. μόνο με το genius τους βρηκα, αλλα εκει τους έχει έτοιμους και δεν έχει σχεση το software του genius με ότι διαβαζεται απο το galleto. Eιμαι σιγουρος όμως οτι αν κατσει κάποιος που ξερει καλά να "ξετρυπωνει" χάρτες, μπορει να τους βρει.
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
turbomaniac said:
κοιταξα λιγο ένα μαμα αρχειο (το βρηκα στο chiptuners.org), δεν καταφερα να βγαλω ακρη. μόνο με το genius τους βρηκα, αλλα εκει τους έχει έτοιμους και δεν έχει σχεση το software του genius με ότι διαβαζεται απο το galleto. Eιμαι σιγουρος όμως οτι αν κατσει κάποιος που ξερει καλά να "ξετρυπωνει" χάρτες, μπορει να τους βρει.
Γίνεται να με δώσεις αυτό με τους έτοιμους και να πειράξουμε εμείς μόνο τα μείγματα?Ο Λάκης με είπε ότι εάν βρούμε έναν που είναι βγαλμένοι οι προ κόφτες και αλλαγμένος ο κόφτης θα μπορέσει να τα βρει και στο δικό μου...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Simeonidhs RT said:
Γίνεται να με δώσεις αυτό με τους έτοιμους και να πειράξουμε εμείς μόνο τα μείγματα?Ο Λάκης με είπε ότι εάν βρούμε έναν που είναι βγαλμένοι οι προ κόφτες και αλλαγμένος ο κόφτης θα μπορέσει να τα βρει και στο δικό μου...

το καλυτερο που μπορει να γίνει είναι να πεις στον προγραματιστη να στειλει το προγραμμα το καλό που έχει φτιαξει στον δικό μου, να σου βγαλει τους προκοφτες και να το ξαναστείλει πίσω. Περισσότερα με πμ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread