Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Μεγειές φιλαράκι....καλα πατήματα.....
Μετά από.τόσα χιλιόμετρα την άλλαξες αφού σκούριασε....χαχαχα
Προετοιμάζεσε να πάρεις.την θέση της πρώην σαυρίτσας μου στην έκθεση....
Την ξεζούμισα την εξάτμιση χαχα
Να σαι καλα Jacob..
Στην έκθεση θα μαι κύριος  tease
 

RULES!!

Member
Nov 6, 2015
152
0
0
34
Πάτρα
Ωραίες δουλειές!! Μεγειά!!

Σαματά κάνει τελικά?  >D >D

Αν δεν κάνει να έρθεις με τον κηδεμόνα σου...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Μεγεια σου ο δανελατος έχει και ωραίο χταπόδι για fiesta στα 200 euro που μοιάζουν με της miltek κούμπωσε ένα τέτοιο θα πάει βολίδα
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Μάριε να σαι καλα :) οντως εγινε ωραια δουλεια.. μεχρι στιγμής κανει οπως πριν... απο βδομαδα που θα βάλω το χταποδοκαταλυτη,θα δουμε.. tease

Mexico το χω δει,αλλα λογο κάποιον αναποδιων που ειχα οικονομικά παω σε μια πιο φθηνή λύση,αμα ειδες... ;)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Άλλο αμάξι θα γίνει τώρα αφού θα φύγει ο δικός μας χταπόδι καταλύτης . Εγώ έβαλα από φοκους 1 και καταλύτη από st και είδα μείωση κατανάλωσης και πήρε τα πάνω του το αμάξι
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Σήμερα που είχα χρόνο και όρεξη πήγα στο Δανελατο να ρωτήσω αρχικά πόσο πάει το σπιράλ γιατί το δικό μου χρειάζεται αντικατασταση, μου είπε 70 ευρώ εργασία και σπιράλ. Τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε με χταποδοκαταλυτη και μου είπε αν σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο να μην πειράξω το σπιράλ και να τα κάνουμε όλα μαζί, πράγμα που βρίσκω σωστό και λογικό. Στο δια ταύτα, μου ειπε ότι μπορούμε να φτιάξουμε 4-1 χταπόδι απ την αρχή με πιο ομαλες κουρμπες, μετά να μπει ένα σπιράλ και στη συνέχεια καταλύτης αγωνιστικος 200 κυψελων euro 4 ή euro 5 στο πάτωμα. Όλες οι σωληνώσεις θα είναι ανοξείδωτες και θα γίνει και προεκταση του 2ου λάμδα. Όλο αυτό μου είπε πως θα πάει γύρω στα 400-450 ευρώ και χρειάζεται μια μέρα τουλάχιστον. Αξίζει να προβώ σε μια τέτοια βελτίωση;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οχι. θα δωσεις 500 ευρω για να παρεις 4 το πολυ 5 άλογα? Παρε την κοπελα σου και πηγαινε 3-4 μέρες Ιταλία για σκι, πιο πολυ τόπο θα πιάσουνε...

παρε ενα σπιραλ απο quality tuning με 20 ευρω στην ίδια διαμετρο με την εξατμιση σου  και συμφωνησε με καποιον εξατμισα να στο περάσει με άλλα 20 και είσαι οκ
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Αν είχα αυτά τα λεφτά και μου περισσευαν θα το έκανα αλλά τώρα είναι λίγο δύσκολο και γι αυτό το σκέφτομαι.θα κοιτάξω όμως και τις λύσεις που μου προτείνετε
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panosmk said:
Σήμερα που είχα χρόνο και όρεξη πήγα στο Δανελατο να ρωτήσω αρχικά πόσο πάει το σπιράλ γιατί το δικό μου χρειάζεται αντικατασταση, μου είπε 70 ευρώ εργασία και σπιράλ. Τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε με χταποδοκαταλυτη και μου είπε αν σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο να μην πειράξω το σπιράλ και να τα κάνουμε όλα μαζί, πράγμα που βρίσκω σωστό και λογικό. Στο δια ταύτα, μου ειπε ότι μπορούμε να φτιάξουμε 4-1 χταπόδι απ την αρχή με πιο ομαλες κουρμπες, μετά να μπει ένα σπιράλ και στη συνέχεια καταλύτης αγωνιστικος 200 κυψελων euro 4 ή euro 5 στο πάτωμα. Όλες οι σωληνώσεις θα είναι ανοξείδωτες και θα γίνει και προεκταση του 2ου λάμδα. Όλο αυτό μου είπε πως θα πάει γύρω στα 400-450 ευρώ και χρειάζεται μια μέρα τουλάχιστον. Αξίζει να προβώ σε μια τέτοια βελτίωση;
Αναλόγως το τι ζητάς Πάνο
Αν έχεις σκοπό να το βελτιώσεις,αξίζουν...αν όχι φτιάξτο μόνο για να κάνεις την δουλειά σου
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Κοίτα, μηχανικά ακόμα δεν το έχω πειράξει αλλά συνέχεια ψάχνομαι και ρωτάω για βελτιώσεις που αξίζουν και θα το φέρουν πιο κοντά στα δικά μου θέλω. Επειδή είναι ένα αμαξάκι που κατ εμε στην κατηγορία του έχει άψογο στήσιμο και γεωμετρία αλλά από δύναμη είναι πολύ πεσμένο. Θέλω να αρχίσω να το σκαλίζω το θέμα βελτίωσης, σε λογικά πλαίσια και νομίζω πως το χταπόδι θα βοηθήσει και στην κατανάλωση και στη λειτουργία του κινητήρα, δηλαδή δε με νοιάζει να πάρει 4 ή 10 άλογα αλλά αυτά που θα πάρει να μπορεί να τα αξιοποιήσει και να τα βγάζει στο δρόμο
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αν θες να κανεις κατι ελα να σ δωσω ολο το τροπετο μου κομπλε και θα εχεις ενα 1.6 μοτερακι με 25 ιππους πανω απο το μαμα δικο σου
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panosmk said:
Κοίτα, μηχανικά ακόμα δεν το έχω πειράξει αλλά συνέχεια ψάχνομαι και ρωτάω για βελτιώσεις που αξίζουν και θα το φέρουν πιο κοντά στα δικά μου θέλω. Επειδή είναι ένα αμαξάκι που κατ εμε στην κατηγορία του έχει άψογο στήσιμο και γεωμετρία αλλά από δύναμη είναι πολύ πεσμένο. Θέλω να αρχίσω να το σκαλίζω το θέμα βελτίωσης, σε λογικά πλαίσια και νομίζω πως το χταπόδι θα βοηθήσει και στην κατανάλωση και στη λειτουργία του κινητήρα, δηλαδή δε με νοιάζει να πάρει 4 ή 10 άλογα αλλά αυτά που θα πάρει να μπορεί να τα αξιοποιήσει και να τα βγάζει στο δρόμο
Μεμονομένα θα δεις κάποιες διαφορές και την καλή διαφορά θα την δεις στο σύνολο
Εγώ έχω ασχοληθεί σε καλό βαθμό μπορώ να πω
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Yannis_s έχω σκεφτεί και αυτή τη μετατροπή που λες αλλά μετά θα ανέβω σε τέλη, ασφάλειες κλπ.
Προτιμώ να ξεκινήσω σιγά σιγά και να κάνω σωστά την όποια βελτίωση κάνω χωρίς να βιάζομαι και πιστεύω πως το να ξεκινήσω απ την εξάτμιση είναι μια καλή αρχή
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Συγνώμη Alex, αλλά πιο σπιράλ κάνει 20€; Στείλε μας link σε παρακαλώ...


https://www.ebay.co.uk/itm/2-25-x-4-Exhaust-Flexible-Joint-Repair-Flexi-Joint-Pipe-Tube-57mm-X-105mm/122664027790?hash=item1c8f58868e:g:iywAAOSw1T5ZnTsw

https://www.ebay.co.uk/itm/1-7-Exhaust-Flexi-Pipe-Flex-Joint-230mm-X-45mm-Flexipipe-Tube-Cat-Repair/281689864802?hash=item4196063a62:g:aJYAAOSwsg9ZjacY

με 20 ευρω παίρνεις κορυφαίο inox exhaust flexi pipe 70 χλστ
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Τελικά άλλαξα το σπιράλ προχθές σε έναν εξατμισα στη Νίκαια με ένα τριπλής πλεξης στα 60€ και τώρα είναι μια χαρά
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Με κάλυψες, μιλάς για παραγγελία από το εξωτερικό.
Ευχαριστώ.

υπαρχει και εδω στην quality tuning με 28 ευρω αλλα σε καλή ποιότητα.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σας παιδιά, παλίος και εγώ στο forum αλλά αρχισαν τα check engine, όταν συνδέεω το διαγνωστικό μου εφανίζει σφάλμα στο καταλύτη, πάω για αλλαγή χταποδοκαταλύτη  ή για αισθητήρα λαμδα; Ποιος μπορεί να το τσεκάρει αυτό;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λογικα ειναι σφαλμα στο καταλυτη. αν ειναι αισθητηρας λ θα εχεις και κοψιματα.
οταν μαρσασεις το αυτοκινητο σ ακουγετε σφυριγμα απο την εξατμιση?
αν ειναι καταλυτης καλο ειναι να μην το αφησεις. επαθα σχετικα χοντρη ζημια πριν μερικα χρονια απο καταλυτη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread